Şimdi Ara

Almanya taxfree ile iPhone alan vardı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
56.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almanyadan 13 promax alsak taxfree nekadar oluyor alan oldumu hiç

Olmadımı hiç vay be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi belmont -- 23 Nisan 2022; 0:11:8 >

• Normalde telefona %20 VAT ödeyerek alıyorsun fakat global blue da yani havaalanında tax free yaparken sana %12 gibi bir iade yapılıyor diye araştırmıştım. Haziranda gidip 13 pro almayı düşünüyorum bende.
  • Ayrıca tax free alabilmek için aldığın yerden global blue tax free form istemen gerekiyor ödemeyi yapmadan. Tax free alabilmen için bu form gerekli diye biliyorum.
  • Berkay35p B kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, bende yeni döndüm ordan , almadığıma pişman oldum.
  • arkadaşlar bu iş nasıl oluyor, detaylı anlatabilen olur mu?

telefon aldıracağım duseldorftan, nasıl yapmamız lazım?

• mmavcu kullanıcısına yanıt
    Mağazadan cihazı alıyorsunuz ve tax free başvurunuzu yapıyorsunuz. Çoğu mağazada tax free logosu görürsünüz yoksa sarış danışmanına sorarsınız. Firma ödeme sonrası pasaport bilgilerinizle birlikte size bir form dolduruyor (global blue) yani pasaport mutlaka yanınızda oldun. Bu form ve cihaz ile birlikte dönüşte havalimanında tax free ofisine başvuruyorsunuz. Bu kapsamda limana biraz erken gitmekte fayda var. Tax free ofisi pasaport öncesi mi yoksa sonra mı onu da sorun mutlaka danışmaya. Yetkili telefona bakıyor, faturaya bakıyor ve ilgili evrakları damgalıyor. Yaklaşık %10 tutarındaki geri ödemeyi nakit isterseniz nakit ya da isterseniz kredi kartına iade olacak şekilde ayarlıyorlar. Fatura onlarda kalabilir bu nedenle faturanın fotoğrafını çekmeyi ihmal etmeyin. Ben hep nakit aldım.
  • Stokholm' de AVM' den mücevher alırken Tax free olayını sordum.

Satıcı "Öyle istersen fiyatlarımız daha pahalı" deyince vazgeçtim normal fiyattan mücevher aldım. Yine de TR' ye göre %10 daha ucuzdu...

• Özetleyecek olursak İphone alırken mutlaka mağazanın kaşeli imzalı şekilde taxfree formunu doldurtmanız lazım orada. Şunuda belirtmek lazım taxfree yapan uluslararası şirketler var globalblue en yaygın ağa sahip bu nedenle mağazanın hangi taxxfree ile anlaşmalı olduğuna bakın. Ben başka firmanınki üzerinden almıştım ofisi kapalıydı havaalanında TR de de ofisleri yoktu , posta yoluyla imkan var galiba ama uğraştırır.
  • Yurtdışından alınan telefonu pasaport kaydı yaptıktan sonra belli bir süre sonra satılabiliyor mu peki? Yoksa ömür boyunca sadece pasaport sahibinin kayıtlı sim kartı ile
    mi kullanılabiliyor?
  • burcin.irgin B kullanıcısına yanıt

tax free firmalarının istanbul şubelerinde bu işi yapamıyor muyuz?

• DarkneXX kullanıcısına yanıt

3 sene sonra satabilirsin.

• mmavcu kullanıcısına yanıt
    Alman gümrüğünün onaylaması lazım. Havalimanında gittiğiniz ofis bir nevi gümrük ofisi ve memur sizin gerçekten Almanya dışında yaşadığınızı kontrol edip onaylıyor.
  • burcin.irgin B kullanıcısına yanıt

buraya geldikten sonra posta ile vs imkanımız yok sanırım.

ok, teşekkür ederim.

• Merhaba, Arkadaşım turist olarak Almanya’ya gitti. Gelirken bana iPhone getircek. Tax Free yapsa bu telefona. Bende burada Gürcistana gidip gelsem kendi kimliğime işletebilir miyim?

• Jovi kullanıcısına yanıt
    Evet
  • Gumruk onayini aldiktan sonra yapilabilir. Ancak zaten artik bazi tax free ofisleri digital onaya gecti. Otomatik sisteme dusuyor damgalari. Size sadece belgeleri teslim etmek kaliyor.
  • Almanya’da vergi %19 ancak global blue ne kadar komisyon alıyor? 1579 EUR olan 14 promax 256 kaça gelir?
  • yunuss.10 kullanıcısına yanıt

27 Eylül'de Almanya Apple Store'dan kendim 14 Pro Max 256 GB 1579 Euroya aldım. Mağazadan fatura ve Global Blue Formu verdiler. Global Blue formunda 174 Euro iade yapılacak yazıyor. Telefon 1405 Euroya gelmiş oldu. Yaklaşık yüzde 11 iade oluyor bu durumda.

Formu havalimanında Posta yoluyla gönderdim. Henüz iade gerçekleşmedi. Beklemedeyim.

• Dilmac D kullanıcısına yanıt

Keşke formu göndermek yerine Global Blue’dan nakit alsaydınız. Muhtemelen H.Limanında GlobalBlue ofisi yok diye öyle yaptınız.

En son vergi iadesini Euro / Dolar paritesi ( euro daha yüksekken ) dolar olarak yapmıştı ( Örnek İade 100€’ydu , 100$ iade ettiler ) ki bu da bana zarar olmuştu.

Temmuz’da Munih’ten Apple iPhone 13 Pro Max almıştım. Dönerken vaktim olmadıği için Global Blue ofisine gidememiştim. Gecen hafta Berlin’den dönerken telefonun vergisini onaylattım ama Global Blue 3 ayı gectiği için ödemeyi yapmadı. 135€ param hić oldu :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.