Şimdi Ara

ALICI VERİCİ DEVRESİ MODİFİYE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

elimde 6 volt (4x1,5v AA pil) ile çalışan bir uzaktan kumandalı araba devresi mevcut. 4 kanal olan (ileri-geri ve sağa-sola) bu devreyi pedallı olan pilsan marka arabayı akülü sisteme çevirmek için kullanmayı düşünüyorum. ancak devrenin mevcut motorlara sağladığı volt ve akım benim kullanmayı düşündüğüm (cam silecek motoru) motorlar için çok düşük kalmaktadır. eğer direk bağlarsam devre yanar. bu devreyi kullanarak araya sürücü devre ekleme şansım var mı? araya nasıl bir sürücü devre uygulayabilirim?

Not: güç kaynağı olarak 2x12v 7ah akü (12v 14ah) kullanmayı düşünüyorum.

• Alıcı kartı üzerinden tetiklenecek, ugun akım kapasitesinde röle devresi kurarak yapılabilir. Ileri-geri fonksiyonu için tetikleme yönü diyotla belirlenmiş çift röle şeklinde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Alıcı kartı üzerinden tetiklenecek, ugun akım kapasitesinde röle devresi kurarak yapılabilir. Ileri-geri fonksiyonu için tetikleme yönü diyotla belirlenmiş çift röle şeklinde.

devre halinde gösterme şansınız var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutluca

Merhaba arkadaşlar.

elimde 6 volt (4x1,5v AA pil) ile çalışan bir uzaktan kumandalı araba devresi mevcut. 4 kanal olan (ileri-geri ve sağa-sola) bu devreyi pedallı olan pilsan marka arabayı akülü sisteme çevirmek için kullanmayı düşünüyorum. ancak devrenin mevcut motorlara sağladığı volt ve akım benim kullanmayı düşündüğüm (cam silecek motoru) motorlar için çok düşük kalmaktadır. eğer direk bağlarsam devre yanar. bu devreyi kullanarak araya sürücü devre ekleme şansım var mı? araya nasıl bir sürücü devre uygulayabilirim?

Not: güç kaynağı olarak 2x12v 7ah akü (12v 14ah) kullanmayı düşünüyorum.

merhaba dediğiniz şeyi ben akülü araca yaptım fakat alıcı verici devresini aliexpresten yani cin sitesinden aldım yaklaşık 1 ayda geldi ama istediğim şey oldu.. ileri geri sağ sol yapabiliyorsun hız ayarı var

gercek rc model araçların ekipmanlarını kullandım bana 150 tl ye geldi ama oldu sonucta.

siz fazla para harcamadan arkadaşımızın dediği gibi röle ile yapabilirsiniz.. ama röleler bir süre sonra aküden gelecek olan dur kalk ileri geri şeklinde röleler yanabilir eriyebilir.

5 volt röleler 12 volt tetiklemeye bağlarsanız o kücük röle eriyebilir ısıdan.. cünkü silecek motoru fazla akım cekiyor. kac bilmiyorum ama 7 ampere dayanmaz gibi 5 volt röleler...

ayrıca 5 voltun altına düşersede alıcı voltajı röle tetiklemez.

• Transistörle sürüldüğünde röleler 1 voltla bile tetiklenebilir ki röleler transistörle sürülmeli...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar aşağıdaki gibi sürücü devre olabilir mi? eğer rölelerin transistör ile sürülmesi gerekiyorsa ki bence de daha mantıklı olur, nasıl ekleme yapabiliriz?

ALICI VERİCİ DEVRESİ MODİFİYE
  • bu devrede giriş uçlarından birine + diğerine - gerilim uygulandığında rölelerden sadece biri devreye girip örneğin motor sağa döner; giriş uçlarına uygulanan + ve - yer değiştirildiğinde ise bu sefer diğer röle devreye girer ve motor tersi yöne dönmeye başlar.

ancak denildiği gibi röleleri transistör ile sürmek istersek giriş kısmını nasıl değiştirip ekleme yapmalıyız bilemedim. yardımlarınızı bekliyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.