Şimdi Ara

...:::Akıl verin, nasıl geçinilir...::::

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
6
Favori
4.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karı-koca öğretmen, yeni göreve başlayan arkadaşlarım var...Yeni evli sayılırlar, fazla gecikmeden çocuk yapın dediğimde, abi cesaret edemiyoruz dediler...Biraz ekonomi-finans işlerinden anlarım..detaylı harcama listesi yapın dedim, önüme şöyle bir liste koydular...Bu arkadaşlar nasıl tasarruf edip, çoluk çocuk düşünmeye başlayabilirler.

Aylık harcama kalemleri aşağıdaki gibi,

Mecburi harcamalar:

i- Kira:1000 tl (çalıştıkları muhit istanbul un merkezi bir lokasyon, burada 2+1 kiraları 1000 tl altında imkansız gibi...biraz uzağa gitseler, 100-200 tl tasarrufu zaten yola verecekler).

ii-) Mutfak masrafı:1000 TL (Haftalık 50 tl pazar, 200 tl market....Burada belki market masrafı 50 tl aşağı çekilebilir gibime geliyor).

iii-) Faturalar: 500 tl (Telefon*2=100 tl, elektirk=100, su:50, internet=50, gaz=100 tl(aylık ortalama), aidat=100)...Burada da pek tasarruf edilecek şey yok.

iv-) Ulaşım: 100 tl (daha çok haftasonu ihtiyacı için)

v-) Diğer market&sağlık: 500 tl (Gıda-mutfak dışında, temizlik, kap-kacak, ilaç vs)...Burası da normal gibi, zaten hesapta olmayan harcama hep vardır.

Mecburi kalemler: 3100 tl ediyor...Burası 3000 e inebilir ancak gözüküyor.

Zaruri olmayan ihtiyaçlar için harcamalar:

i-) Kıyafet, üst-baş: 100 tl (Gayet makul, hatta oldukça tasarruflu sayılırlar bu konuda..Ne de olsa ikisi de genç, ve saygın bir meslekleri var..Üstü başı düzgün olmalı)

ii-) Tatil: 100 tl (Yllık 1200 tl yani..Öyle lüks otellerde deniz tatili değil. Ramazan-Kurban bayramında memlekete ailelerini ziyarete gidiyorlar).

iii-) Teknoloji harcaması: 100 tl (Tlefon, bilgisayar, tv, vs....3 yılda bir telefon aldıklarını, 5 yılda bir laptop değiştirdiklerini vs düşününce...toplam tekneoloji harcaması aylık 100 tl normal geldi).

iv-) Dışarıda yemek: 200 tl (Ayda bir kere akşam yemeği, iki kere kahvaltı...bana çok makul geldi...keşke daha çok dışarı çıkabilseler).

v-) Dışarı çıkma, film, cafe vs: 100 tl (eh bu kada da olsun...ayda bir kere filme gitsinler bari..iki de cafe ye gitsinler..)

vi-) hesapta olmayan ıvır zıvır: 100 tl (kırtasiye, ya da hesap dışı sürpriz harcama).

Bunlar da yapıto 600 tl.

Mecburi ve ek harcamalar ile toplam masrafları 3700 tl yapıyor....Çok tasarruflu ve aklı başında çocuklar, bu kalemleri görünce diyecek bir şey bulamadım...Hayalleri bir araba almak, eğer çocuk işine girersek ne av-ne araba...hiç bir şey alamayız diyorlar...Belki 30 dan sonra düşünebiliriz çocuğu diyorlar.

Ayda 2000 tl tasarruf etseler...ekstra hiç bir şey harcamasalar...yılda 24000 tl tasarruf ile 3 senede baz model bir araba alabilirler...ikinci el önermedim kendilerine, biraz dişi sıkıp sıfır alıp en az 5 sene binmek en mantıklısı.

araba alındıktan sonra, 100 tl lik yol masarafı yerine...aylık 500 tl de araç gideri gelecek (kasko, sigorta, benzin, periyodik bakım, aşınan parça değişimi vs)

Bu durumda bu günkü fiyatlarla 3700-100+500) 4100 tl harcamaları olacak...bu durumda artık 1900 tl tasarruf edebilecekler....Eğer 30 dan sonra çocuk yaparlarsa, iki çocuk duurmunda, çocuk başına ilave gıda+sağlık+eğitim(kreş)+kıyafet+mobilya+oyuncak vs aylık 750 tl ye yakın masraf olur...Bu durumda iki çocuk sonrası tasarruf filan yapamazlar.

saygın bir meslek...20 yıllık eğitim, önce atanma için, sonra evlilik için para biriktirme...30 dan sonra iki çocuk...ve başa baş bir nokta...Bu ailenin ev alma şansı sıfır...aileden destek alma şansları yok, hatta aillerine destek olmaları gereken durumlar oluyor.

Gerçekten üzücü, karı-koca iyi ve garantili bir meslekte bile durum buysa(gayet makul, harcamalara dikkat ederek yaşanıyor bu arada)...normal çalışanı düşünemiyorum...hayat gerçekten zor.

• Ot gibi yasayarak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mutfak masrafı 1000, tamam ev geçindiriyorlarda altı üstü iki kişiler ve ne yiyorlar o kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 11 52 7

Ot gibi yasayarak.

Gerci ot olsak daha ney kendi besinlerini enerji (isik) su ve minarel oldugu surece uretebiliyorlar. Keske ot olsam.

• Cocuk yapmalari kolay prezervatife verecek para kalmayinca o cocuk olur

• Zor hocam zor okuyarak zengin olmak çok zor. Madem.öğretmenler safta sonu sınavları oluyor onlara gözetmen gitsinler her hafta ordan extra bir gelirleri olur. Onun dışında aileden gelen birşey yoksa yapacak birşey de yok.

• Karı-koca iyi ve garantili bir işte durum bu...Peki sadece koca çalışsa, bu durumda istanbul gibi bir kentte yaşamak zaten imkansız olacak.
  • Biz 5 kişi o kadar harcamıyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Oğuzhaan

Zor hocam zor okuyarak zengin olmak çok zor. Madem.öğretmenler safta sonu sınavları oluyor onlara gözetmen gitsinler her hafta ordan extra bir gelirleri olur. Onun dışında aileden gelen birşey yoksa yapacak birşey de yok.

yok yaw ne zenginliği...bir ev bile alamıyorlar işte...tek lüksleri, o da lüks değil ihtiyaç aslında, baz model bir araç olacak..onun dışında ömür boyu çalışıp, hesap kitapla ancak geçinecekler.
  • İşçileri umursayan yok yine olduğu gibi .İnsan değil tabi işçiler köle .Duyguları yok .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salih316

Biz 5 kişi o kadar harcamıyoruz

nasıl beceriyorunuz..kalem kalem tüm detayları yazdım..hangi kalemden tasarruf edebilirler mesela?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SuKurgusu

İşçileri umursayan yok yine olduğu gibi .İnsan değil tabi işçiler köle .Duyguları yok .

hocam ne alakası var...diyorum ki karı-koca öğretmen, garantili iş..durum bu...peki diğerleri ne yapıyor diyorum...Allah yardımcıları olsun diyorum sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dalio

quote:

nasıl beceriyorunuz..kalem kalem tüm detayları yazdım..hangi kalemden tasarruf edebilirler mesela?

Babam öğretmen maaşından çok harcayamayacağımıza göre 5 kişi 1 memur maaşı + Dershane müdürlüğü yapıyor asgari ücret de oradan alıyor.

Birikim vs de olsa 3.5k harciyoruzdur heralde

• 2 öğretmen maaşı alan çocuk yapmasın ama Doğu'da millet 5'er 10'ar çocuk yapsın. Tahminlere göre 2030'da Kürt nüfusu ve Türk nüfusu eşitlenecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mimar SaNAN

2 öğretmen maaşı alan çocuk yapmasın ama Doğu'da millet 5'er 10'ar çocuk yapsın. Tahminlere göre 2030'da Kürt nüfusu ve Türk nüfusu eşitlenecek.

işte dedim bu...karı koca bu ülkenin yetiştirdiği bu değerler çocuk yapmayack da kim yapacak...keşke devlet böyle kişilere çocuk yap, ben sana çocuk başına 500 tl ek yardım yapacağım dese.

Şu memurlara yarım gün çalışma, kreş vs gibi destekler çok iyi..çocuk başına yıpranma payı gibi, 3 sene önce emekli olsun...üç çocuk yaparsa 9 sene erken emekli olsun yaştan...öyle borçlanma filan değili doğrudan erken emeklilik diyorum, çocuk başına üç yıl.

bizim iyi ailelerde, iyi yetiştirilmiş çocuklara ihtiyacımız var ülke olarak.

• hocam eğer arkadaşlar branş ögretmenleri ise özel ders verebilirler.özellikle teog öğrencilerine ders verebilirler.3-4 devamlı öğrenci alsalar ciddi gelir sağlanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: space.

hocam eğer arkadaşlar branş ögretmenleri ise özel ders verebilirler.özellikle teog öğrencilerine ders verebilirler.3-4 devamlı öğrenci alsalar ciddi gelir sağlanır.

yok, sınıf öğretmeni ikisi de..belki müdürlük vs olursa ilerde, oradan birşeyler gelir.
  • 2 çalışanın hali buysa tek tabanca olup 2000-2500 arası maaş alan ne yapacak

• quote:

Orijinalden alıntı: Requizm

Mutfak masrafı 1000, tamam ev geçindiriyorlarda altı üstü iki kişiler ve ne yiyorlar o kadar

50 tl lik pazar fiyatına mı itirazın...sebze-meyve vs haberin vardır...sanırım, 200 tl haftalık gıda marketi harcamasına itirazın.

Bu rakam belki 100 tl ye iner.zaten yazımda haftalık 250 tl belki 200 e iner demişim....yani 1000 değil 800 tl harcasın en iyi ihtimalle...ama bu da ayda 200 tl tasarruf eder zaten...bu harcamaların içinde eti var, yağı var, kuruyemişi vs var..ayda iki kilp kırmızı et, 4 kilo tavuk yeseler..150 tl eder...sadece çerez, cips vs haftada 50 tl ona gider..tabi bunlar lüks diyorsanız orasını bilemem.

bu arada karı koca öğlen yemeklerini de evden getirdikleri yemeklerle hallediyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dalio -- 23 Nisan 2017; 19:10:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dalio

quote:

Diğerleri ek iş yapıyor .Ekmeğini kendi yapıyor .Gıda için en ucuz en kalitesiz yiyeceklerle besleniyorlar .

Bayatlamış ekmeği sonuna kadar tüketiyor .Çocuklarına ışıkları açık bırakmayın demedim mi diye bağırıyor .

Ucuz ve kalitesiz yerlerin ezberini yapıyor .Örneğin en ucuz diş fırçası nerdeyse oradan alıyor .Başka bir

şeyi de başka ucuz yerden .

Hasta olduğunda çalışmaya devam ediyor .Makarnayı bile ekmekle yiyor .Gerisini sen düşün işte .

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.