Şimdi Ara

Ağ Konfigrasyonu Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ofis ağımızda bir sıkıntı yaşıyoruz. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Elimizde iki adet Türk Telekom'dan aldığımız statik IP'li yalın internet mevcut. Bunların bir tanesi 1. dairede, bir diğer hat ise ikinci dairemizde. Bu daireler yan yana ve hatları/switchleri aynı kabin içerisinde. TTNet'ten gelen hatlar 24'lu Switch'ten masaların altında bulunan switchlere dağılıyor, oradan da bilgisayara takılıyor.

Biz her iki dairedeki bilgisayarların birbirlerini görmelerini, ortak bir IP havuzuna sahip olmalarını istiyoruz. Bunu nasıl sağlayabilirim? Aynı zamanda yeni açtığımız daire yani ikinci dairemizde şu anda bilgisayarıma ethernet taktığım zaman modem bilgisayarıma IP atayamıyor, 169.xxx.xxx.xxx'li bir IP alıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Saygılarımla,

• Selamlar

Toplamda kaç adet client bilgisayar mevcut ? Ana switch'den gelen kablolar neden masanın altında tekrar bir switch'e girip bilgisyarlara dağıtılıyor ( bu switchler de kuvvetle muhtemel desktop switch olarak nitelendirdiğimiz aptal switchler ) bu desktop switchlerin fazla olması networkunuze olumsuz etkı eder. Olması gereken her pc den sistem odası kabinete cat6 olarak kablo gitmesi ve bunlarında burada Merkezi bir switch uzerınde toplanması. Kullanıcı sayınıza ve internet trafıgınıze bağlı olarak ortamınızda bir router veya firewall bulundurmanız gerekecektir. Firewall hem güvenlik için gerekli hemde dsl modemler home base cihazlar oldugu için çok fazla kullanıcının internet erişimlerinde sıkıntı yaşama ihtimaliniz yüksek olacaktır. 169'lu ip Apipa ip'si diye tabir ettiğimiz bir ip adresi olup yüksek ihtimalle kablo kaynaklı bir problemdir. ( Kabonun içinde kırılmalar olmuş olabilir veya sonlandırmasında sıkıntı yaşanmış olabilir ) Yeni ofis için kablolama yaptırdı iseniz kablolamayı yapan firma sonlandırırken testlerini yapmış olması ve mutlaka ama mutlaka etiketlemelerini yapmış olması gerekmektedir.

• Detaylı cevap için teşekkürler. Sorunlu bir kablo tespit ettik ve bütün ağı bozuyordu. Bu kablodan dolayı hiç bir bilgisayar IP alamıyordu Aldığı zaman hemen kopuyordu. Masa altında kullandığım switchler: TP-Link 8-Port Gigabit Easy Smart Switch TL-SG108E Kabin içerisinde kullandığım switch için ise bu:http://www.dlink.com.tr/tr/products/1/2122_d.html

Ağda toplam 60 cihaz olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omercan7

Detaylı cevap için teşekkürler. Sorunlu bir kablo tespit ettik ve bütün ağı bozuyordu. Bu kablodan dolayı hiç bir bilgisayar IP alamıyordu Aldığı zaman hemen kopuyordu. Masa altında kullandığım switchler: TP-Link 8-Port Gigabit Easy Smart Switch TL-SG108E Kabin içerisinde kullandığım switch için ise bu:http://www.dlink.com.tr/tr/products/1/2122_d.html

Ağda toplam 60 cihaz olacak.
    Selamlar ,

60 cihaz olacak ise modemler yetersiz kalır ancak neden halen masa altında switch kullandıgınızı söylemediniz ve toplamda kaç adet olduğunu. Kablolama yaptırma imkanınız var ise mutlaka her cihazdan sistem odasına kablolama yaptırın ve sonlandırmayı da mutlaka patch ğanel üzerinde yaptırın ( Çekilen network kablosunun ucuna direk rj45 connector bağlayıp switch üzerinde sonlandırılması oldukça kullanışssız ve sağlıksız bir kablolama yöntemidir ve maalesef bu işleri yapan ve asıl işleri elektrikçilik olan kişiler kabloyu çekip ucuna rj45 bağlayıp bırakıyorlar. Bu çekilen kablolar 24 port patch panel üzerinde sonlanmalı ve bu panel üzerinden de kabinin durumuna gore 50cm/1mt/2mt lik patch kablolar ile switch e girilmelidir. )

Firewall tarafında Web filtreleme tarafı sizin için öncelikli ise yani personellerin erişeceği web sayfalarını kategori bazlı kısıtlamak vb özellikler sizin için öncelikli ise FORTIGATE 60E ürününü kullanabilirsiniz ancak bütçe fazla değil ise Pfsense ile devam edebilirsiniz oldukça başarılı ve stabil çalışmaktadırlar.

• Merhaba,

Bizim elimizde olsaydı öyle yapabilirdik, bizden önceki kiracı bu şekilde yapmış.

Peki ilk mesajımda belirttiğim gibi her iki ofisteki bilgisayarları ortak bir ağda nasıl gösterebilirim?
  • quote:

Merhaba,

Bizim elimizde olsaydı öyle yapabilirdik, bizden önceki kiracı bu şekilde yapmış.

Peki ilk mesajımda belirttiğim gibi her iki ofisteki bilgisayarları ortak bir ağda nasıl gösterebilirim?
    Selamlar ;

Siz'de yaptırabilirsiniz Sizin ofisdeki ve yeni ofisteki kablolamanın hepsi aynı oda'da sonlanıyor olarak algıladım. Sunucu veya network cihazları için bir kabiniz var ise kablolama için bir ekip gelecek Patch panellerin kabinete montajını yapacak ve kabloların ucundakı rj45 leri keserek patch panel üzerinde sonlandıracak.

Aynı network olayı içinde 2 adet DSL modemi birdge mode alarak Firewall üzerinde sonlandıracaksınız, IP dağıtma internet erişimi vb işlemleri Firewall yapacak ve butun bilgisayarlar aynı networkde olacak. Ortamınızda Windows server ve Active Directory yapısı var ise Çalışma ağınız daha sağlıklı çalışacaktır.

• Ben şu andaki yapımda istiyorum, firewall vs. kurmayı düşünmüyorum.
  • quote:

Ben şu andaki yapımda istiyorum, firewall vs. kurmayı düşünmüyorum.
    Selamlar ;

O zaman modemlerin 1 tanesinin ip adresini 192.168.1.1 yapacaksınız bunda DHCP açık olacak, 2. modemin ip adresini 192.168.1.2 yapacaksınız DHCP kapalı olacak. 1. modem üzerinde DHCP ayarlarında 192.168.1.10-192.168.1.100 arasında ip dağıttırın. Network ayarlarında otomatik ip seçili bilgisayarlar 1. modemden internete erişecek 2. modemden internete erişmesini istediğiniz bilgisayarlara Manuel ip adresi verip Default gateway olarak 192.168.1.2 yazacaksınız böylelikle bütün bilgisayarlar aynı ağda olacak.
  • cumhuraltan kullanıcısına yanıt
    Selam, yeni gördüm kusura bakmayın. İki switch arası patch mı atmalıyım bu konfigrasyonda yoksa modemler arasında mı?

Saygılar,
  • quote:

Selam, yeni gördüm kusura bakmayın. İki switch arası patch mı atmalıyım bu konfigrasyonda yoksa modemler arasında mı?

Saygılar,
    Selamlar ;

Ağdaki switch adedi ve genel patch durumu nedir ?
    Genel olarak patchten kasıt nedir?

Kabine yaklaşık 20 tane ethernet geliyor, bunların tanesinde 4 tanesinde 8'li switch bulunuyor.
  • quote:

Genel olarak patchten kasıt nedir?

Kabine yaklaşık 20 tane ethernet geliyor, bunların tanesinde 4 tanesinde 8'li switch bulunuyor.
    switchler arası uplinkler.
    hiç yok.
  • quote:

hiç yok.
    Selamlar ;

Bütün switchler arasında uplink olmalı. Kolay gelsin teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.