Şimdi Ara

Adobe, NASA'nın uzay görüntülerini nasıl Photoshop'ladığını açıkladı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
1.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: EgeliLodos

quote:

Orijinalden alıntı: a_y_k_u_t

Benim anlamadığım aya gidildiği dahi tam kesin değilken zibilyon yıl uzaktaki ot evreninin bo galaxsisisin fotosunu nasıl çekiyorlar :s

Hubble sayesinde.

Hubble çoktan devre dışı kaldı 'daha iyisi daha büyüğü' gekdi diye biliyorum. yanlış biliyo olabilirim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bos bi haber cide3n bunu bilmiyen varmi

• quote:

Orijinalden alıntı: Erreguay

quote:

quote:

Benim anlamadığım aya gidildiği dahi tam kesin değilken zibilyon yıl uzaktaki ot evreninin bo galaxsisisin fotosunu nasıl çekiyorlar :s

Hubble sayesinde.

Hubble çoktan devre dışı kaldı 'daha iyisi daha büyüğü' gekdi diye biliyorum. yanlış biliyo olabilirim...

Hubble kendini guncelleyen bir teleskop. Donanım değişikliği oluyor.

• Bizim görebildiğimiz dalga boyu (ışık ve renk yelpazesi) sınırlıdır... Oysaki Teleskoplar daha geniş bir dalga boyunu görebilmek adına, çeşitli filtre ve elektronik donanımlar kullanılır. Dolayısıyla elde edilen görüntüleri bizim algımıza, göz zevkinize uydurmak için elde edilen fotoğraflar düzenlenir. Bu işlemin yapılması, bizi aldattıkları anlamına gelmez.

Bilim insanları, söz konusu uzay cisimlerinin ''hidrojen ağırlıklı atmosferimizden'' geçtikten sonra gördüğümüz ışıkla değil, gerçekte yansıttıkları dalga boyundaki ışıkla (ışık kaynağından uzay cisminin üzerine düşen -düşen ışık miktarına, uzay cismin kimyasal yapısına göre, ışın tanesi[foton] ile etkileşime girer ve atomik bazda bir kısım ışın emilir/atomları elektronları harekete geçirir ve bir kısmı yansır, bir kısmı da atomun / moleküler yapının hareketlenmesi neticesinde farklı bir dalga boyunda yansı) , yani doğal hallerini veya farklı çalışmalar için veya elementlerin/kimyasal bileşiklerinin incelenebilmesi için belirli dalga boylarını tercih eder...

Uzay resimleri / fotoğrafları toplum ile paylaşılırken; alıştığımız şekilde renklendirilmiş - bu konularda azıcık belgesel izlemiş kişilerin bildiğini/bilebileceklerini düşünmektedir- göze biraz daha hoş gelecek şekilde ve normalde, doğal olarak bizim gözümüzün algılayamayacağı dalga boyları da dahil edilerek(yani görünür hale getirilerek) zenginleştirilirler...

Uzayla ilgili yapılan bir çok gözlem ise; radyo,mikrodalga, kızılötesi, morötesi (X ışını ve Gama vs.) kullanılarak yapılır ki biz bu tayfı doğal olarak görmeyiz, ek bir cihaz bu işi bizim için yaptıktan sonra bizim görebileceğimiz hale gelir veya sayısallaştırılır...

Optik Astronomi işin temeli olsa da, Radyo ve diğer üst seviye teleskopların kullanılmasının en önemli nedeni: Işığın kaynağından çıktığı / yansıdığı anda, bizim gözümüze veya kaydedici cihazımıza gelmesi zaman alır. birkaç bin ışık yılında çok fazla sorun olmasa da milyar yıllık mesafeden gelen ışıkta kayda değer bir kayıp yaşanmaktadır. Buda cismi ya hiç görememe veya yanlış görmeye neden olur. Ancak 700 nm ve 400nm dalga boyu arasında evrimleşen insan gözü nedeni ile görebildiğimiz veya görmediğimiz şeyler sınırlıdır. Bu sınırlı dalga boyu nedeni ile: Bir gök cismini şu anda görüyor olmaz onun şu anda var olduğunu, göremiyorsanız da orada olmadığının kanıtı değildir. Bir çok bitkiyi yeşil olarak görme nedenimiz de bitkilerin nispeten daha enerji içeren sarı ve kırmızı ışığı kullanarak daha düşük enerjili yeşili yansıtmasıdır.

Özellikle doğal olarak göremediğimiz ışıkla keşfettiğimiz evren, gördüğümüz ışık ile keşfettiğimiz evreden -yani içerik olarak; yıldız, pulsar, kuazar, karadelik vs. - daha fazladır...

Işıkla ilgili olarak elektro manyetik tayf grafiği paylaşılmıştır.

Adobe, NASA'nın uzay görüntülerini nasıl Photoshop'ladığını açıkladı

Düzeltme: İmla.
    Yeni Düzeltme: Efsanevi Anlatım bozukluğu ve tabletin yaptığı beceriksiz yazım düzeltmesi hataları..... Konu eskimiş olsa da, gelecek nesillerin bu dönemle daha fazla tşak geçmemesi adına, eksik bilgi içeren ve anlatım bozuklukları olan yazımı düzeltme ihtiyacı hissettim. Çünkü bilim gerçekten önelidir. 02.11.2015/16:55

[simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aybey -- 2 Kasım 2015; 17:01:57 >

• adamlar yüzlerce milyar dolarlık harcama yapıyor
    sonra beleşe bulduklarını paylaşacaklarını sanmak saflık.

geçenlerde ruslar çıkış yaptı nasa mars konusunda tüm dünyayı
    kandırıyor diye. bu çıkışları ona bağlıyorum.

ay mars kutuplar en çok kandırıldığımız konular. mars=antartika nerdeyse.

• zaten uzay resimlerin çoğunu tahmini olarak çiziliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: bytradm

adamlar yüzlerce milyar dolarlık harcama yapıyor
    sonra beleşe bulduklarını paylaşacaklarını sanmak saflık.

geçenlerde ruslar çıkış yaptı nasa mars konusunda tüm dünyayı
    kandırıyor diye. bu çıkışları ona bağlıyorum.

ay mars kutuplar en çok kandırıldığımız konular. mars=antartika nerdeyse.

Hiç kimseyi kandırdıkları yok. Bilgiler bir kişiye değil nasa bünyesindeki bütün görevlilere aynı anda ulaşıyor zaten. Adamların da hepsi bilim adamı, politikacı değil. Ha bütün bilgileri zaten vermezler ama verdikleri bilgiler doğrudur.
  • bu nasa ne karıştırıyor "Demekki uzay ikiye ayrılıyor retrica'lı retrica'sız...
    " çok güldüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erreguay

quote:

quote:

Hubble sayesinde.

Yakında James Webb isimli yeni bir teleskop gönderilecekmiş.

https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Uzay_Teleskopu

http://www.jwst.nasa.gov/

• bu herifler uzayda maden bulmadıysa bende bir şey bilmiyorum. Ahanda tipik ülke insanı yorumumu yazdım. lütfen alıntı yapmayın.

Büyük olasılıkla elysium filmindeki gibi ortam yaratma derdindeler enerji kaynağı da asteroitler olacak galiba.
  • Bilimsel çalışmalarda bizim kullandığımız gibi sıradan renkli kamera kullanılmaz. Tek bir yüksek çözünürlüklü sensor ve farklı renk filtreleri (kırmızı, yeşil, mavi gibi)
    kullanılır. Daha sonra çekilen bu resimler birleştirilerek doğal renklere sahip resimler elde edilir.

• ben de fake fotolar için atladım ama bilinen bir şeymiş..
  • Tamam shoplayın da haber verin bari.Biz de yıllardır rengarenk uzay fotoğraflarına bakıp duruyoduk.Uzayı renk cümbüşü sanıyoduk.

• quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

Tamam shoplayın da haber verin bari.Biz de yıllardır rengarenk uzay fotoğraflarına bakıp duruyoduk.Uzayı renk cümbüşü sanıyoduk.

Aynen. Hep öyle baktık. Geçen gün iyice daldım bu konuya. Fotoğrafları görünce yok artık ya bunlar bu kadar renkli mi diye araştırdım. Hatta bir konu da açmıştım. Hubble'ın sitesinde sanırım zaten açıklıyorlar nasıl yaptıklarını neden yaptıklarını.
  • Nasıl gerçek halleri renksiz mi ? Yoksa çeken cihaz öyle çekiyor daha sonra fotoğrafı gerçeğine uygun şekilde mi renklendiriyorlar?Yani gerçekte renkli mi ?
  • Ufoları nasıl siliyorlar onu anlatacaklar sandım bende

• quote:

Sen sudokuya odaklan sudokuya

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.