Şimdi Ara

Adım adım Askeri Pilotluk!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
4
Favori
24.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba iyi forumlar. Askeri havacılıkla ilgilenen arkadaşlarımız için Askeri pilot nasıl olunabilir bunu adım adım anlatacağım.

İLK ADIM:

İlk olarak ilkokulu bitirdikten sonra Işıklar Askeri Hava Lisesine gidiyorsunuz. Burada normal Lise dersleri alıyorsunuz. Yani uçuş hakkında birşey öğretilmiyor. Düz liselerden tek farkı ise yabancı dil eğitimi üst düzeyde verilmesi. Ayrıca kız öğrenciler Işıklar Askeri Hava Lisesine giremiyor. Burada 4 yıllık eğitimi tamamlayanlar Hava Harp Okuluna girmeye hak kazanıyorlar.

Veya;

İlkokulu bitirdikten sonra gündüz öğrenim yapan düz, anadolu veya fen liselerinin Sayısal(MF) ve Eşit Ağırlık(TM) bölümlerinden birine gitmeniz durumunda Üniversite sınavında yeterli puanı alıp Hava Harp Okulu mülakatlarına girebiliyorsunuz.
    NOT: Meslek liselerinin Hava Harp Okuluna girmesi söz konusu bile değildir!

İKİNCİ ADIM:
    Liseyi bitiren öğrenciler Hava Harp Okulu başvurularından sonra eğer yeterli puana sahipse mülakatlara davet edilir. Öncelikle sağlık testinden geçen adaylarda göz kusursuz olmalıdır. Hava Kuvvetleri sitesinde her ne kadar gözde en ufak bir bozukluk olmamalıdır diye yazsada eğer sizin Üniversite puanınız beklentilerin çok üzerindeyse gözünüzdeki ufak bozuklukları komutanlar görmezden gelebiliyorlar. Boyunuz 1.63 üzerinde olmalıdır kilonuzla orantılı olmalıdır. Daha sonra sözlü mülakatlara giren adayların liderlik duygularına bakılır.

ÜÇÜNCÜ ADIM:

Bütün mülakatları başarıyla geçen adaylar Hava Harp Okuluna girmeye hak kazanırlar. Burada 4 yıllık eğitim alan adaylar pervaneli uçaklarla öğretmenler gözetiminde uçuşa çıkarılırlar.

1. Sınıf 1 Sorti
    2. Sınıf 2 Sorti
    3. Sınıf 2 Sorti
    4. Sınıf 2 Sorti

Uçuşlar yapılır.

DÖRDÜNCÜ ADIM:

Hava Harp Okulundaki eğitimini tamamlayan harbiyeliler Teğmen rütbesiyle mezun olurlar ve uçuşa elverişlilik raporu almak üzere tekrar sağlık muayenelerine giderler. Sağlık muayenelerini tamamlayan teğmenler İzmir'de ki Çiğli Ana Jet Üssüne tayin olmaktadırlar. Yaklaşık 87 sortilik uçuş yapılır. Burada 2 yıllık pilotaj eğitimi almaya başlarlar. Supersonic yani sesten hızlı gidebilen jet uçaklarıyla eğitimini tamamlayan Teğmenler Pilot diplomalarıyla mezun olurlar.

BEŞİNCİ ADIM:

Çiğliden mezun olan teğmenler seçeceği uçaklara göre eğitim filolarına atanırlar. Örneğin F-16 seçen bir öğrenci 143.Öncel Filo'ya atanır ve burada harbe hazırlık eğitimi alırlar. Yaklaşık 6 aylık bu eğitimin sonunda teğmenler tam bir savaş pilotu olmuştur. Eğitim tamamlandıktan sonra görev yapacakları asıl filolarına atanırlar.

Konu Alıntı Değildir.

Sorusu olan varsa buyursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ATM4CA -- 5 Ocak 2013; 15:45:00 >

• Uçacağı uçağı pilot adayı kendi seçmiyor diye biliyorum, öyle olsa büyük yığılma olurdu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: STMUS

Uçacağı uçağı pilot adayı kendi seçmiyor diye biliyorum, öyle olsa büyük yığılma olurdu.

Neyseki öyle değil. Pilotun kendisine bırakılıyor uçak seçimi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ATM4CA

quote:

Uçacağı uçağı pilot adayı kendi seçmiyor diye biliyorum, öyle olsa büyük yığılma olurdu.

Neyseki öyle değil. Pilotun kendisine bırakılıyor uçak seçimi.

Adayların bir kısmı nakliye ve helikopter pilotu olarak ayrılırken, f16 veya f4 eğitimi alacak olanlar kura ile belirlenir. o konuda yanlışın var.

• Hayır adaylar seçebileceği uçaklar arasından tercih yapıyorlar ve çoğunlukla seçtikleri uçaklarda göreve başlıyorlar.
  • quote:

Hayır adaylar seçebileceği uçaklar arasından tercih yapıyorlar ve çoğunlukla seçtikleri uçaklarda göreve başlıyorlar.

Bilgiyi hvkk sitesinden aktardım,bu konuda hata yapacaklarını sanmıyorum.

• quote:

quote:

Hayır adaylar seçebileceği uçaklar arasından tercih yapıyorlar ve çoğunlukla seçtikleri uçaklarda göreve başlıyorlar.

Bilgiyi hvkk sitesinden aktardım,bu konuda hata yapacaklarını sanmıyorum.

Negatif. Tercih hakkını adaylara bırakıyorlar. Nasıl ilkokul ve lisede klüp seçimlerinde veya performans ödevi seçimlerinde sizden bir kağıt doldurmanızı istediklerinde siz en başa istediğiniz alanla ilgili dersi yazarsınız buda aynen öyle. Şöyle bir durum var eğer belirlenen kontejyan dolarsa sizin ikinci tercihiniz kabul edilir. Fakat Hava Kuvvetlerinde öyle bir durum şuana kadar olmamıştır. Çünkü Hava Harp Okulundan itibaren pilotaj eğitiminiz süresince adayların %80 i eleniyor. Bunun doğurduğu sonuçlarda şu oluyor; Siz F16 tercih ettiyseniz %100 F16 ya atanıyorsunuz. Olurda F16 lar dolarsa, ki böyle bir durum şimdiye kadar olmadı. O zaman sizi diğer uçaklara yönlendiriyorlar. Olay bundan ibaret. Yıllardır bu işin içindeyim.

• Ben dediklerimin arkasındayım. Derece ile mezun olanlara seçim şansı verilebilir ama diğerleri kesinlikle kura ile belirleniyor.

• quote:

Ben dediklerimin arkasındayım. Derece ile mezun olanlara seçim şansı verilebilir ama diğerleri kesinlikle kura ile belirleniyor.

Emin ol ki yanlış bilgiye sahipsin.
  • Meslek liselerinin önü açıldı diye biliyorum ben? Ben harbiyeli olmayı çok istiyorum gerçekten ama şuanda Bilgisayar teknik, veritabanı programcılığı okuyorum.. Keşke zamanında Düz liseye gitseydim.. Bir şans yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlaBlanco

Meslek liselerinin önü açıldı diye biliyorum ben? Ben harbiyeli olmayı çok istiyorum gerçekten ama şuanda Bilgisayar teknik, veritabanı programcılığı okuyorum.. Keşke zamanında Düz liseye gitseydim.. Bir şans yok mu?

Malesef. :(
  • Baraj puanı kaç acaba? Torpil önemliymiş diye biliyorum mülakatlarda
  • quote:

Orijinalden alıntı: reonstarz

Baraj puanı kaç acaba? Torpil önemliymiş diye biliyorum mülakatlarda

290 ancak öncelik yüksek puan alanlarda oluyor. Torpil her ne kadar yok densede günümüzde oldukça fazla torpil yapılmaktadır. Zaten torpille girenlerde okul içinde kendini belli edip bir şekilde eleniyorlar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: reonstarz

Baraj puanı kaç acaba? Torpil önemliymiş diye biliyorum mülakatlarda

290 ancak öncelik yüksek puan alanlarda oluyor. Torpil her ne kadar yok densede günümüzde oldukça fazla torpil yapılmaktadır. Zaten torpille girenlerde okul içinde kendini belli edip bir şekilde eleniyorlar.

siz hava harp okulundamı okuyorsunuz? birde herhangi 4 yıllık üniversite sonrası hava harp okuluna girebiliyoruz değil mi?
  • quote:

siz hava harp okulundamı okuyorsunuz? birde herhangi 4 yıllık üniversite sonrası hava harp okuluna girebiliyoruz değil mi?

20 yaşını dolduranlar Hava Harp Okuluna başvuruda bulunamazlar. Yani 4 yıl üniversite okuduktan sonra giremiyorsunuz.
  • Mülakatlara nasıl hazırlanabiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 06arda34

Mülakatlara nasıl hazırlanabiliriz?

Asıl tabiri ile ayık ol dikkatli ol etrafını incele sorulara dürüst cevap ver. Örneğin mülakatta karşılaşılan bir sorudur arkandaki postere dikkat ettin mi diye soruyorlar dikkat etmediyse başka bir siru sorarım sorun değil diyor arkadaşta görmediği halde gördüm diyor o zaman söyle kaç uçak var arkadaş bilmiyor tabi arkasında da poster falan yok.

Bunun dışında kesinlikle dürüst ol genelde sorulan sorularda mantık hataları senden sorunun cevabını degil mantık hatasını bulmani bekler vs... Bunu gibidir mülakat işleyişi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yaş 13 demi bu lise içinen az
  • Arkadaşım ben kazandım mülakatları geçtim pilotajda elendim ben boşta mı kalacağım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: banayurmukatma

Arkadaşım ben kazandım mülakatları geçtim pilotajda elendim ben boşta mı kalacağım ?

Hava Harp Okulundan mezun olduktan sonra pilotaj için elverişli değilseniz yer subayı olarak Türk Hava Kuvvetlerinde görev yapıyorsunuz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.