Şimdi Ara

Açısal momentum sorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mesela dönen disk üzerine bir cisim attığımızda kütlesi artıyordu fakat açısal momentumu koruyorduk. Bu soruda neden korunmamış? Cevap işaretlediğim gibi. Açısal momentum sorum

• Bilen arkadaşlar varsa mesela cismin kütlesi artıyor küpe kurşun giriyor o zaman korunur mu açısal momentum
  • Ucu çok açık bence sorunun. Dışarıdan bir tork uygulanmadığı sürece açısal momentum korunur diyoruz. Bu etki dışarıdan mıdır sorgulamak lazım. Uydunun yörüngesi değişiyor mu?

L = I.w
    I = mr^2

Bana kalırsa, m azalır r değişmez I azalır. I azalır w artar açısal momentum değişmez.

Ekşide bulduğum bir yazı.

Hikayenin aslini tam olarak hatirlamasam da zamaninda bir uydunun yorungesinde olusan bir sapmanin nedenini bir turlu anlayamamis muhendisler. uzun calismalar sonunda bulmuslar; uyduda tape-recorder tarzinda bir cihaz kullaniliyormus bazi verileri kaydetmek icin (eski zaman teknolojisi iste). kaset kayit icin donduruludugunde acisal momentumun korunumu nedeniyle uydunun yorungesinde ufak sapmalar oluyormus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biradetanketim -- 7 Haziran 2019; 11:42:34 >
  • biradetanketim B kullanıcısına yanıt
    Sagolun hocam cevabiniz icin
  • Yani bu soruya hatalı mı diyeceğiz
  • Durduk yere uydu kütlesini bırakmaz açısal momentumun korunması gibi bir durum yok birkaç kaynakta daha vardı hatalı değil soru
  • Ben anlamadım valla soeuyu ama güzel soru
  • Şimdi uydunun periyodu dünyaya bağlı T değişmez W degismez
    L=I.w I=mr°° m azaldı I azalır L de azalır. Yer çekimi mg demek g = G M/r2 uydunun kütlesi g yi etkilemez( M= dünyanın kütlesi) m azalmıştı o yüzden yer çekim kuvveti azalır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hdhdjdjdbdbd -- 7 Haziran 2019; 12:46:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hdhdjdjdbdbd

Şimdi uydunun periyodu dünyaya bağlı T değişmez W degismez
    L=I.w I=mr°° m azaldı I azalır L de azalır. Yer çekimi mg demek g = G M/r2 uydunun kütlesi g yi etkilemez( M= dünyanın kütlesi) m azalmıştı o yüzden yer çekim kuvveti azalır.
    Arkadaş cevap işaretlediğim gibi demiş D diye o şıkta yer çekimi azalır diyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biradetanketim -- 7 Haziran 2019; 12:58:47 >
  • biradetanketim B kullanıcısına yanıt
    Anlamadim.
  • Uzayda uydudan bir parça kopması ne demek? Boşlukta eğer itme uygulamadan koparsa zaten uyduya çarpıp parçalayabilir o hızda. İtme uygulayacak parçayı atması için o zaman da tork uyguluyor. Buna göre çöz şimdi soruyu.
  • aynı soruda ben de takılmıştım internetten çözümüne baktım soruyu değiştirmişler sorunun değiştirilmiş halinde ;dünya kendi ekseni etrafında dönerken dünyadan yüzeye dik doğrultuda pir parça kopuyor buna göre
    1:açısal momentum azalır
    2:kendi ekseni etrafındaki dönüş süresi azalır
    3:açısal momentum değişmez
    yargılarından hangileri doğrudur ?
    Soruda sıkıntı varmış yani hocam çizin soruyu .
  • nYselmech kullanıcısına yanıt
    Kendi kendine ayrılma var uzay niye çöplük oldu sanıyorsun:)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.