Şimdi Ara

Açılmayan monitör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün önce ati 5850 ekran kartımın termal macununu değiştirmek için açmaya karar verdim. Kart işlemcisinin mandalını tutan vidalardan biri yalama olduğu için baya uğraştım. Hatta çok ince bir maktap ucuyla vidanın başını tamamen ortadan kaldırmak zorunda kaldım. Kartı tekrar taktım ve sıcaklığı kontrol ettim. 40 derece civarıydı. 5 dakika geçmeden ekranda yeşil dikey çizgiler çıktı ve pc kapandı. Tekrar açtığımda da bilgisayarın ışıklar yandı, fanlar çalıştı ama sadece monitör açılmayıp sinyal gelmediğine dair uyarı yazısı çıktı. Bios pilini çıkarıp taktım;ramleri çıkarıp taktım, farklı güç kablolarını çıkarıp taktım sonuç aynı. İşler bundan sonra daha da karıştı. Arkadaşımdaki ati 6950 yi taktığımda monitör yine açılmadı ama başka bir arkaşımdaki şu an modelini tam hatırlayamadığım 128 bitlik daha eski model ekran kartını takınca monitör açıldı. Kafam çok karıştı;sizce sorun güç kaynağında mı? Bu arada güç kaynağım Huntkey diye bir markanın 700w lık psu su.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi composmentis -- 5 Ağustos 2015; 22:51:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Matkapla vidayı sökerken ısınan vida karta, işlemciye zarar vermiş olabilir. Düşünmemiş olabilirsiniz o an fakat matkap vidalarda hızlı ısınmayı tetikliyor. Yani o vida işlemci soğutucu bloğuna bağlıysa direk onu ateş gibi sıcak yapar. Böylece zarar görmüş olabilir gpu. Kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi birşey. Geçmiş olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanerdk

Matkapla vidayı sökerken ısınan vida karta, işlemciye zarar vermiş olabilir. Düşünmemiş olabilirsiniz o an fakat matkap vidalarda hızlı ısınmayı tetikliyor. Yani o vida işlemci soğutucu bloğuna bağlıysa direk onu ateş gibi sıcak yapar. Böylece zarar görmüş olabilir gpu. Kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi birşey. Geçmiş olsun

Cevabınız için teşekkürler. Evet o vida soğutucu bloğuna bağlı ve dediğiniz gibi zarar vermiş olabilirim. Benim de aklıma ilk o ihtimal gelmişti. Ama bahsettiğim diğer ekran kartında da (6950) monitörün açılmamasını nasıl açıklayabiliriz?

• Bozuk ekran kartı sisteme kısa devre yaptırmış olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanerdk

Bozuk ekran kartı sisteme kısa devre yaptırmış olabilir

İlginiz için tekrar teşekkürler. Kastettiğiniz anakartsa bilgiasayarın hiç açılmaması gerekmez mi? Oysa ki denediğim daha alt seviye ekran kartında windows normal şekilde açıldı ve monitörde de sorun yoktu. Benim ekran kartım neyse de arkadaşımdaki 6950 nin çalıştığına eminim çünkü kendisi şu an o kartı kendi sisteminde kullanıyor.

• 1. 6950 nin power girişlerini tam olarak bağladınızmı? eksik bağlantı varsa açmaz. 69xx serisi çok güç yer ve genelde 6+8 pin power gerektirir. siz tüm güç girişlerine kablo taktınızmı?

2. 5850 için matkapla çalışırken vida yuvasına zarar verdiniz mi ?
    5850 de şu anda eksik vida varmı? kırılan viya yerine nasıl bir vida taktınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ioz

1. 6950 nin power girişlerini tam olarak bağladınızmı? eksik bağlantı varsa açmaz. 69xx serisi çok güç yer ve genelde 6+8 pin power gerektirir. siz tüm güç girişlerine kablo taktınızmı?

2. 5850 için matkapla çalışırken vida yuvasına zarar verdiniz mi ?
    5850 de şu anda eksik vida varmı? kırılan viya yerine nasıl bir vida taktınız?

Cevabınız için teşekkür ederim.
    1.6950 nin iki adet güç bağlantısını doğru yaprığımı düşünüyorum. 5850 ile aynı kabloları taktım ve yerlerine oturdular. (kaç pin olduklarını tam bilemiyorum)
    2.Vida yuvasına zarar vermedim sanırım çünkü muadil bir vida buldum ve diğerleri kadar olmasa da sıkıştırmayı başardım. Şu anda eksik vida yok ama belki o tek vida orjinalleri kadar sıkı olmamıştır.

• Merhaba...

Ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneyin. Eğer ekran kartınızda sorun yoksa Sorun %99 poweriniz dedir.

Geçmiş olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: xEkremx

Merhaba...

Ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneyin. Eğer ekran kartınızda sorun yoksa Sorun %99 poweriniz dedir.

Geçmiş olsun...

Teşekkürler. Bugün inşallah o dediğinizi yapacağım. Ben de psu dan şüpheleniyorum ama bu sabah anakartın vga girişini denedim ve yine görüntü yoktu. Bu psu değil de anakartta sorun olduğunu mu gösterir emin değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: composmentis
    1.6950 nin iki adet güç bağlantısını doğru yaprığımı düşünüyorum. 5850 ile aynı kabloları taktım ve yerlerine oturdular. (kaç pin olduklarını tam bilemiyorum)
    2.Vida yuvasına zarar vermedim sanırım çünkü muadil bir vida buldum ve diğerleri kadar olmasa da sıkıştırmayı başardım. Şu anda eksik vida yok ama belki o tek vida orjinalleri kadar sıkı olmamıştır.

1. soruyu net cevaplanırsa. (eksik/boşta pin varmıydı bu önemli)
    2. vida yuvasına zarar vermişseniz ve/ veya MUADİL vida dediğiniz çevresindeki diğer komponentlere temas durmu nedir?
    diğeri kadar sıkıştırmadığınız için zaten sorun çıkıyor anladığım kadarıyla.
    ekran kartı çalışırken fan sebebiyle yaptığı titreşimden bu iyi sıkışmayan vida dahada gevşer ve işlevsiz hale geldiyse ısı sorunundan kendini kapatması yada yanması mümkündür.

Bu forumlarda sık sık termal macun değiştirmeniz gerekiyor yazanlara bakmayın bir çoğu bunu yaparak para kazanma peşinde.
    termal macun başına aşırı bir şey gelmediyse 5 yıl çalışır açıp kapasanız bile. (yüzeydeki macun yapısını bozmadığınız takdirde)

6 ayda bir macun yenileyenlere denk geliyorum bazen.

koca kartı yapan adam garanti vermiş 3 yıl. 10 YIL garanti veren var!!!

3 yılda bakıma bile girmesi gerekmiyorken sen kalk 6 ayda bir termal macun yeniledim vs. bunlar sadece safsatadır abartıdır cahilliğin yansımasıdır. TÜRK işi çözümdür.

çok çekecek bu millet "bilgisayarcı"lardan

• Bu bende de olmuştu, sorun ekran kartında idi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ioz

quote:

1. soruyu net cevaplanırsa. (eksik/boşta pin varmıydı bu önemli)
    2. vida yuvasına zarar vermişseniz ve/ veya MUADİL vida dediğiniz çevresindeki diğer komponentlere temas durmu nedir?
    diğeri kadar sıkıştırmadığınız için zaten sorun çıkıyor anladığım kadarıyla.
    ekran kartı çalışırken fan sebebiyle yaptığı titreşimden bu iyi sıkışmayan vida dahada gevşer ve işlevsiz hale geldiyse ısı sorunundan kendini kapatması yada yanması mümkündür.

Bu forumlarda sık sık termal macun değiştirmeniz gerekiyor yazanlara bakmayın bir çoğu bunu yaparak para kazanma peşinde.
    termal macun başına aşırı bir şey gelmediyse 5 yıl çalışır açıp kapasanız bile. (yüzeydeki macun yapısını bozmadığınız takdirde)

6 ayda bir macun yenileyenlere denk geliyorum bazen.

koca kartı yapan adam garanti vermiş 3 yıl. 10 YIL garanti veren var!!!

3 yılda bakıma bile girmesi gerekmiyorken sen kalk 6 ayda bir termal macun yeniledim vs. bunlar sadece safsatadır abartıdır cahilliğin yansımasıdır. TÜRK işi çözümdür.

çok çekecek bu millet "bilgisayarcı"lardan

Cevabınız için sağolun.
    1.Eksik veya boşta pin mevcut değil. 6+6 şeklinde.
    2.Muadil vida orjinal vidaya çok benzer (bulmak için baya uğraştım) çevredeki parçalara zarar vereceğini zannetmem. Ben de dediğiniz gibi vidanın tam sıkışmadığını bildiğim için kartı taktıktan sonra msi afterburnerla sıcaklığa baktım. 42 dereceydi tam olarak. 5 dakika geçti geçmedi;sıcaklık bu civarlardayken dediğim gibi önce dikey yeşil çizgiler çıktı ve hemen arkasından pc kapandı.
    Termal macun konusunda haklısınız. Ben 5 yıldır kullanıyordum ama kartı o fark var. Bu süre içinde macunun ömrü biter mi o konuda da öyle bilimsel bir bilgim yok. Kulaktan dolma diyebilirim. Kart çok tozlanmıştı ve sıcaklık yükte 95 derecelere yaklaşınca macunda da sıkıntı olduğunu düşündüm. Tozlarını temizlemişken ona da bakayım dedim ve sonuç

• quote:

Cevabınız için sağolun.
    2.Muadil vida orjinal vidaya çok benzer (bulmak için baya uğraştım) çevredeki parçalara zarar vereceğini zannetmem. Ben de dediğiniz gibi vidanın tam sıkışmadığını bildiğim için kartı taktıktan sonra msi afterburnerla sıcaklığa baktım. 42 dereceydi tam olarak. 5 dakika geçti geçmedi;sıcaklık bu civarlardayken dediğim gibi önce dikey yeşil çizgiler çıktı ve hemen arkasından pc kapandı.

ekran kartını başka bilgisayra takın ekrana görüntü gelmiyorsa ekran kartınız sorunludur.

fırınlama vs teknikler var ama teknik olarak yeterli değilim diyorsanız hiç bulaşmayın tamir edebilecek birisine verin kartı kurtarılırsa ne ala değilse artık yenisini alacaksınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.