Şimdi Ara

Açılışta 2 ayrı Win XP görünüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
7.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar pc açılışta 2 tane windows xp görülüyor. Biri asıl işl sist. diğeri çöken ve üzerine win kurulan sistem. Alttakine gelip enter yoluyla girmem gerekiyor yahut 30 sn bekliyor açılım için. Soru şu : bu üstteki windows xp yazısını nasıl kaldırabilirim? regeditten a da başka bir yerden bir yolu var mı ?

bir de elimde win xp var. bu cd yordamıyla kurulum komutuyla gelen format gerçekten herşeyi siliyor mu ? bir pc ci bana format c: el yordamıyla yapmadan olmaz dedi. şimdi boot device dan cd yi ayarlayıp bu win xp cd mle kuruluma başlasam ve c yi önce L tuşuyla silsem acaba hakikaten bütün bu datalar silinir mi yoksa bir 3. satırda bir Windows Xp seçeneği daha mı olur ?

• Bilgisayarım'a sağ tıkla Özellikler/Gelişmiş orada "başlangıç ve kurtarma" bölümünde Ayarlar' a gir.

Sistem başlangıcı bölümünde "düzenle" butonuna tıkla,not defteri ile açılacaktır. Normal XP kurulu bir sistemde o açılan sayfa şu şekilde olur.

[boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

sizinkinde farklı yazılar da olacaktır, yada bu satırlardan iki adet olacaktır. Bunlardan biri eski xp ye diğeri şu an kurulu olana ait.
    Birini silmeniz gerek, ama hangisi olduğunu şu an kesin olarak söyleyemeyeceğim.
  • çok teşekkürler dostum artık sen benim adamımsın
  • eyvallah kardeş. inşallah doğru olanı silersin
    ben de vaktiyle çok uyuz olmuştum bu probleme, amele gibi bekliyodu 30sn deli oluyodum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heache -- 22 Ocak 2010; 10:45:07 >
  • Bende kendi çapımda yöntem buldum

Dediğin yere giriyoruz oradan ekran gösterim süresini 1 saniye olarak ayarlıyoruz ve yazı çıkmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anesthesia`

Bende kendi çapımda yöntem buldum

Dediğin yere giriyoruz oradan ekran gösterim süresini 1 saniye olarak ayarlıyoruz ve yazı çıkmıyor

vayy o da güzelmiş sıfır risk

• c:\boot.ini dosyasından da değştirilebilir alternatif olarak
  • 1 saniye değilde 3 saniye yapılabiliyor en az. format atmadan windows'u tekrar kurunca böyle oluyor bende de.
  • hangisini kullanıyorsa sonuna bunu ekle /fastdetect
  • ya arkadaşlar bu format olayını nasıl yapacağım. eskiden ms dos disketi ile çatır çatır yapıyordum. şimdi elimde win xp cd si var. yukarıda da aynı durumdan bahsettim nasıl format yapacağım ?
  • format atmadan kuruyorsun o yüzden öyle oluyor. windows'u hangi diske kuracağını seçtiğin ekrana geldiğinde, windows'un daha önce kurulu olduğu diski silip tekrar biçimlendirmen gerek. sen bunu yapmadığın için böyle oluyor.

biçimlendirmeden öncede, masaüstünü, belgelerim klasörünü ve sık kullanılanlarıda diğer disk bölümlerine yedeklemeyi unutma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airsakarya

format atmadan kuruyorsun o yüzden öyle oluyor. windows'u hangi diske kuracağını seçtiğin ekrana geldiğinde, windows'un daha önce kurulu olduğu diski silip tekrar biçimlendirmen gerek. sen bunu yapmadığın için böyle oluyor.

biçimlendirmeden öncede, masaüstünü, belgelerim klasörünü ve sık kullanılanlarıda diğer disk bölümlerine yedeklemeyi unutma.

arkadaşım tam da senin dediğin gibi yapıp sonra win kuruyorum ama olmuyor. bende bunu anlamıyorum zaten.
  • başlat>çalıştır>cmd şunu yaz start c:\boot.ini notepadla açar .

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

şunu yazan kalsın diğer satırı silebilirsin yine multi(0) diye başlıyor
  • Teşekkür ettim. Heache sen bu ii biliyorsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.