Şimdi Ara

Acil Yardım ! Ekran kartı fanım muhtemelen çalışmıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarım toshiba satellite p50 b10 f. Birkaç gündür aşırı rahatsız edici bi fan sesi geliyordu. Muhtemelen bir yere sürtüyordu tam olarak emin değilim. Bugün Dota 2 oyununa girdim ve normalde 100-110 fps oynadığım oyun 15-20 fps maksimum 30 a kadar çıkıyodu ve işin ilginç tarafı fan sesi artık gelmiyor. Makinada çift ekran kartı var. Biri "Intel HD Graphics" diğeri "AMD Radeon R9 M265X"

GPU - Z programını kurdum bugün ve fan speed hiç gözükmüyor. ekran alıntılarını attım arkadaşlar bakabilirsiniz. Muhtemelen garantiye göndermem gerekecek fandan olduğunu düşünüyorum fakat belki atladığım bi nokta vardır. Yardımlarınızı bekliyorum.
     Acil Yardım ! Ekran kartı fanım muhtemelen çalışmıyor. Acil Yardım ! Ekran kartı fanım muhtemelen çalışmıyor.

• Oyun belki Intel HD Grapphics ile açılmıştır ona dikkat edin. Eğer sorun bu değilse Driver'i güncelleyin.
  • sefa_bjk kullanıcısına yanıt
    Öncelikle Laptopunda çift fan olduğuna emin misin? 1 CPU 1 GPU için. Çift fan olduğunu farz edersek GPU fanının dönmemesinin 2 nedeni olur. Ya yazılımsal bir problemlerden dolayı GPU'ya geçiş yapamıyorsundur, CPU üzerindeki ekran kartını kullanıyordur. Bu da düşük FPS ile çalışmasını sağlar ve GPU'yu kullanamadığın için GPU ısınmadığından dolayı fan ya hiç dönmez ya da çok düşük seviyede döner ve ses gelmez. 2. ihtimal GPUya geçiş sağlanabiliyordur ama senin tahmin ettiğin gibi fan bozulmuştur.

Senin önce problemin bu 2sinden hangisinden dolayı kaynaklandığını çözmen lazım. GPU-Z'yi kullanmadım hiç tam olarak çalışmasını bilmiyorum açıkcası ama mesala attığın fotoda sıcaklığı 53 derece gösteriyor. 53 derece gayet düşük bir sıcaklık. FPS düşürmez ama büyük ihtimal sen o SS'yi oyun falan açmadan attın. GPU loadı da zaten %0 gösteriyor. Öncelikle bir oyun aç ve öyle GPU-Z'ye bak. GPU Load ve GPU Temperature artıyorsa sıkıntı dediğin gibi fandadır. Aynı zamanda ek olarak istersen ekran kartının laptopun tam olarak neresinde olduğunu biliyorsan elini oraya tut ısınıyor mu diye bak ama yanlış yere bakıp işlemci ısınmasını GPU ısınıyor diye algılayabilirsin. Eğer oyun açıkken ekran kartı ısınmıyor GPU-Zde de temperature düşük ve load %0sa problemin fanla bir ilgisi yok.

Eğer laptop tek fan ise gene aynı durumlar geçerli aslında. Yukarıda dediğim yöntemlerle sorunun fanda mı GPU geçişinde mi olduğunu anlayabilirsin. Eğer fanın bozuksa laptopu yetkili servis dışında bir servise vermeni hiç önermem. Çünkü fan değişirken eğer laptopun dizaynı soğutma levhasını da çıkartmayı gerektircek şekildeyse macunu da zorunlu olarak değiştirmek gerekir. Macunun kalitesiz ve düzgün sürülmemesi fan çalışmasından çok daha büyük problemlere yol açar. Yetkili servisin bile bu işi düzgün yapabilceğine pek güvenemiyorum ama mahalle servisinden gene de çok daha iyidir. Ufak tefek masrafları göze al derim ben. İsteyen deneyebilir. Laptopun içini aç, macunu sil sonra laptopu çalıştırmaya çalış. Daha masaüstündeyken aşırı ısınmadan kapanır laptop ama macun düzgünken fan dönmese oyun açamasan da temel işlemleri gayet güzel yapabilirsin. Yani macun her şey demek.

oyunu sağ tık yap amd kart ile çalıştır
  • quote:

Orijinalden alıntı: CFSW4045

Oyun belki Intel HD Grapphics ile açılmıştır ona dikkat edin. Eğer sorun bu değilse Driver'i güncelleyin.

Oyunu ekran kartında açtığına eminim. Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EfeAYDIN

Öncelikle Laptopunda çift fan olduğuna emin misin? 1 CPU 1 GPU için. Çift fan olduğunu farz edersek GPU fanının dönmemesinin 2 nedeni olur. Ya yazılımsal bir problemlerden dolayı GPU'ya geçiş yapamıyorsundur, CPU üzerindeki ekran kartını kullanıyordur. Bu da düşük FPS ile çalışmasını sağlar ve GPU'yu kullanamadığın için GPU ısınmadığından dolayı fan ya hiç dönmez ya da çok düşük seviyede döner ve ses gelmez. 2. ihtimal GPUya geçiş sağlanabiliyordur ama senin tahmin ettiğin gibi fan bozulmuştur.

Senin önce problemin bu 2sinden hangisinden dolayı kaynaklandığını çözmen lazım. GPU-Z'yi kullanmadım hiç tam olarak çalışmasını bilmiyorum açıkcası ama mesala attığın fotoda sıcaklığı 53 derece gösteriyor. 53 derece gayet düşük bir sıcaklık. FPS düşürmez ama büyük ihtimal sen o SS'yi oyun falan açmadan attın. GPU loadı da zaten %0 gösteriyor. Öncelikle bir oyun aç ve öyle GPU-Z'ye bak. GPU Load ve GPU Temperature artıyorsa sıkıntı dediğin gibi fandadır. Aynı zamanda ek olarak istersen ekran kartının laptopun tam olarak neresinde olduğunu biliyorsan elini oraya tut ısınıyor mu diye bak ama yanlış yere bakıp işlemci ısınmasını GPU ısınıyor diye algılayabilirsin. Eğer oyun açıkken ekran kartı ısınmıyor GPU-Zde de temperature düşük ve load %0sa problemin fanla bir ilgisi yok.

Eğer laptop tek fan ise gene aynı durumlar geçerli aslında. Yukarıda dediğim yöntemlerle sorunun fanda mı GPU geçişinde mi olduğunu anlayabilirsin. Eğer fanın bozuksa laptopu yetkili servis dışında bir servise vermeni hiç önermem. Çünkü fan değişirken eğer laptopun dizaynı soğutma levhasını da çıkartmayı gerektircek şekildeyse macunu da zorunlu olarak değiştirmek gerekir. Macunun kalitesiz ve düzgün sürülmemesi fan çalışmasından çok daha büyük problemlere yol açar. Yetkili servisin bile bu işi düzgün yapabilceğine pek güvenemiyorum ama mahalle servisinden gene de çok daha iyidir. Ufak tefek masrafları göze al derim ben. İsteyen deneyebilir. Laptopun içini aç, macunu sil sonra laptopu çalıştırmaya çalış. Daha masaüstündeyken aşırı ısınmadan kapanır laptop ama macun düzgünken fan dönmese oyun açamasan da temel işlemleri gayet güzel yapabilirsin. Yani macun her şey demek.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çift fan olup olmadığından emin değilim. Fakat şöyle bi durum var. Bilgisayarı ilk açtığımda oyuna direk giriyorum fps 90-100 oluyor. Ancak 1-2 dakika geçmeden fps düşüyor ve o sırada sıcaklığa baktığımda 511 derece yazıyordu bende ekran kartını yakmamak adına tekrar açmıyorum oyunu. Leptop garanti süresinde olduğu için açmam problem yaratıyor bu yüzden açamıyorum. Pazartesi günü yetkili servise göndereceğim. Tekrar teşekkür ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: patren

oyunu sağ tık yap amd kart ile çalıştır

amd ekran kartında çalışıyor zaten. teşekkürler
    Basta Fps yuksek ve 1 2 dakka icinde asiri dusuyorsa kesinlikle fan bozulmustur. Fan yetmeme de olamaz bildigin calismiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende öyle dusunuyorum. Bunu biraz geç farkettim. ilk mesajimda yazardım yoksa. Yardımlarınız için tekrar tesekkur ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.