Şimdi Ara

AC den tam dalga DC elde etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
1
Favori
12.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu konuda forumda zaman zaman farklı görüşlerin olduğunu bilerek tereddüte mahal kalmaması için bildiklerimi paylaşmak istedim.
    Orta uçlu bir trafodan (AC) hem iki diyot bir orta uç ile ve hemde çift uç ve köprü diyotla elde edilen DC gerilim TAM DALGADIR.

Tam dalga premsip

Orta uç ve iki diyot

İki uç ve köprü

Yarım dalga bağlantısı

Orta uçlu bir trafodan,orta uç kullanılmadan iki uç ve köprü ile trafonun her bölümünün toplamı kadar DC voltaj elde edilir. Yani 2x12vAC trafodan 24v DC elde edilir.
    Aynı trafodan, Orta uç ve iki diyot ile alınan DC gerilim ise trafonun bir bölümünden alınan voltaj kadar DC volt elde edilir. Yani 2x12v AC trafodan 12v DC elde edilir.
    Orta uç ve iki diyot ile alınan DC gerilimin, orta uç kullanılmadan iki uç ve köprü ile alınan DC voltajın; yarısı kadar olması (12=24/2) bu bağlantının yarım dalga olduğu anlamına gelmez. Sadece bağlantının bir gereğidir.
    Bu çıkışlar kondansatör ve diğer elemanlarla donatılarak DC güç kaynaklarıelde edilir.
    Ben genel DC voltaj elde edilmesi hakkında bilinmesi gereken TEMEL BİLGİLERİ paylaşmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Bu mesaj silindi.
    @kenakord08,

Sizde sağolun.Amacımız hiç bir menfaat beklemeden bildiklerimizi paylaşmak ve birbirimize yardımcı olmaktır. Elimizden geldiği kadar bilgi sahibi olmadan fikir üretmemeye çalışıyoruz. İnşallah insanalara bir faydamız dokunur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Tam dalga doğru akım elde ederken sargının iki yarısı kabaca paralele benzer şekilde kullanılır. 2X12 trafoyu köprü diyotla doğrultursanız iki sargı birbirine seri olur bu yüzden 24 Volt alınır.
  • quote:

Yanlış izahat,maalesef forumda doğrusunu görebilecek kapasite de kalmamış.
    @ahapan;faydalı olmak halin böyleyse zararlı olmak isteseydin nasıl olacaktı acaba?Bu yanlış bilgiyi vereceğine foruma 3-5 el bombası atsaydın daha iyi olurdu.

Gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. Bu mesajıda son defa yazıyorum. Daha fazla kendimide forumuda yıpratmıyacağım.
    Takdiride kapasitesi kalmamış diyerek beğenmediğin forum üyelerine bırakıyorum. Kimin faydalı kimin zararlı olduğuna onlar karar versinler.
    Bu arada tam dalga doğrultucuların tarifini verecek olursam....
    Tam dalga doğrultucular : AC gerilimi DC gerilime KAYIPSIZ olarak dönüştüren doğrultuculardır.
    İki yoldan da elde edilen DC gerilimin (TAM DALGA) olduğunu anlatmaya çalıştım. Maalesef nedense algılanamıyor. Bu defada bir ansiklopediden
    "Wikipedia" dan aldığım görüntülerle son defa anlatmaya çalışayım. Belki bu sefer anlatabilirim.
    Sayfaya ait adreshttp://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 11 Ekim 2012; 2:21:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ahapan

quote:

Yanlış izahat,maalesef forumda doğrusunu görebilecek kapasite de kalmamış.
    @ahapan;faydalı olmak halin böyleyse zararlı olmak isteseydin nasıl olacaktı acaba?Bu yanlış bilgiyi vereceğine foruma 3-5 el bombası atsaydın daha iyi olurdu.

Gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. Bu mesajıda son defa yazıyorum. Daha fazla kendimide forumuda yıpratmıyacağım.
    Takdiride kapasitesi kalmamış diyerek beğenmediğin forum üyelerine bırakıyorum. Kimin faydalı kimin zararlı olduğuna onlar karar versinler.
    Bu arada tam dalga doğrultucuların tarifini verecek olursam....
    Tam dalga doğrultucular : AC gerilimi DC gerilime KAYIPSIZ olarak dönüştüren doğrultuculardır.
    İki yoldan da elde edilen DC gerilimin (TAM DALGA) olduğunu anlatmaya çalıştım. Maalesef nedense algılanamıyor. Bu defada bir ansiklopediden
    "Wikipedia" dan aldığım görüntülerle son defa anlatmaya çalışayım. Belki bu sefer anlatabilirim.
    Sayfaya ait adreshttp://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier

Alıntıları Göster
    Konuyu sadece izlemeyi tercih ediyordum ama dayanamadım.

orta uç çıkıştan başka, iki resmin ne farkı var. nerede tam dalga doğrultma, eksi alternans nasıl doğrultuluyor. yazın bizde öğrenelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 11 Ekim 2012; 2:27:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: photos

orta uç çıkıştan başka, iki resmin ne farkı var. nerede tam dalga doğrultma, eksi alternans nasıl doğrultuluyor. yazın bizde öğrenelim

Bu iki resmin en büyük farkı, biri tam dalga doğrultma biri yarım dalga doğrultmaya örnektir.

Yarım dalga

Tam dalga

Eğer yarım dalga doğrultmada eksinin nasıl oluştuğunu biliyorsak mesele son derece basit demektir. Çünki, orta uçlu tam doğrultmaya dikkat edecek olursak birbirini tamalayan iki yarım dalgadan oluşmuş gibidir.(Kolay anlatım yolu). Bunuda iki renkli D1 ve D2 diyotları ile açıkladım. Umarım anlatabilmişimdir.

• quote:

quote:

Bu iki resmin en büyük farkı, biri tam dalga doğrultma biri yarım dalga doğrultmaya örnektir.

Yarım dalga

Tam dalga

Eğer yarım dalga doğrultmada eksinin nasıl oluştuğunu biliyorsak mesele son derece basit demektir. Çünki, orta uçlu tam doğrultmaya dikkat edecek olursak birbirini tamalayan iki yarım dalgadan oluşmuş gibidir.(Kolay anlatım yolu). Bunuda iki renkli D1 ve D2 diyotları ile açıkladım. Umarım anlatabilmişimdir.

Alıntıları Göster
    malisert32 arkadaşın anlatmak istediği ortauçlu tamdalga doğrultmada yada tek sekonder tam dalga doğrultmada Atıyorum tek sekonderden 12V AC verdiğinizde köprü diyotla doğrultup kondansatörle filtre ettiğinizde çıkıştan yüksüz halde 12x1.4=16.8V(max değeri) ve (birde iki tane silisyum diyot seri voltaj düşürür ve 15,4V okursunuz) . Orta uçlu devrede de aynı formül uygulanır fakat tek bir diyot devreye seri bağlandığı için 16,1V değer okursunuz. Buda orta uçlu trafodan tam dalga doğrultma devresinin avantajlarındandır. Okunan voltajların yüksek olma sebebi AC voltajda ortalama ve etkin değer faktörlerinin bulunmasıdır. AC voltaj ve ampermetrelerimiz etkin değeri ölçmektedir. DC de ise Maximum voltaj ve amper ölçülmektedir. kaynak olarak;
    http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/alternatifakimesaslari.pdf sitesinden pdf dökümanını inceleyebilirsiniz.
    örneğin; Şehir şebeke gerilimi 220 V olduğuna göre maksimum ve ortalama değerini ;
    Çözüm : Vetkin=0.707xVmax bu durumda Vmax değerimiz 220/0.707=311.17V 311,17-1.4= 309,77 Volttur(bilinenler bir tarafta bilinmeyenler bir tarafta toplanır). yani köprü diyot ile doğrultursak ve filtre edersek DC voltmetre ile bizim okuyacağımız değer 309,77V olacaktır. Bu bir yanılma değildir. ölçü aletlerimiz DC ve AC faktörleri farklı farklı ölçmektedir. arkadaşın yanlış yaptığı yer etkin değeri 1.414 ile çarparak değil 0.707 ile çarparak bulmaktayız . yani orta uçlu 2x24V ac gerilimi doğrulttuğumuzda 24/0.707=33.946251 33,94-0.7=33,24V tur. her insan hata yapar ama abartmaya gerek yoktur. zaten bu tür devreler artık regülesiz pek kullanılmamakta, yada kullanılmaması tavsiye edilmektedir. doğrultma çıkışındaki voltaj hesaplanarak kullanılmaktadır. 12V dc ile çalışan bir devre 12V ac yi direk köprü ile doğrultulup kondansatörle filtre edilerek kullanılmamalıdır(eğerki çalışma voltajı toleransı dışında ise).
    Bu arada ahapan arkadaşımıza da devreler için teşekkür etmek gerek ve kenankord abimizi de armızga gördüğümüz için şanslıyız, herkes onun gibi olamaz. Saygıyla selamlayıp veda etmem gerek malum işler güçler bizi beklemekte.
    Forum sakinlerine yardımda bulunmak hepimizin görevidir. Kolay gelsin

• quote:

Yani Kenan bey,kara gürültüye pabuç bırakacak biri değilsin ama bana zıt yazanlara gözün kapalı destek veriyorsun.
    Yok,nereden çıkardın,yeter artık,haddini aşıyorsun, diyorsun biliyorum ama;
    bir usta ahapan'ın yukarda yazdığı yanlışlar kümesinin şurasında ==Yani 2x12v AC trafodan 24v DC elde edilir.=== göremezmi?
    Yeni hesapmı?eee buyurun:::12Vx2=24VACx1,4 boşta(doğrultma farkı bendenmi olsun,sizdenmi)==33,6 V'mu yoksa yukardaki şahsiyetin yazdığı 24 VDC'mi doğru?

Şimdi,elbette bilim müslümanın yitiğidir,haaa dikkat edin her abdestsizin(yurt dışı kişilerin demek istiyorum,burada gördüğüm bir yanlışta yabancı özentisi,onların ki kesin doğrudur saplantısı)) yazdığı çizdiği doğru da değildir yaa,patırtıya gitmeyin.Adamın biri tam doğrultma diye resim çizmiş bizim uyanıklar kopyala yapıştır yapıyor yok öyle yağma,yüreğin yetiyorsa anladığını çizde görelim.

Sana cevap yazmamaya kararlıydım ama gereksiz yere insanlara ithamlarda bulunmana ve teknik konudaki bir tartışmayı saçma sapan noktalara taşımana dayanamadığım için tekrar yazma gereği duydum.
    Olayı çizgisinin dışına taşımaktan vazgeç. Tartışmak istediğin bir konu varsa konuyla ilgili yorum yap.
    Ben AC den elde edilen DC gerilimleri ifade ederken bu bilgileri olayı basitce izah etmek için o şekilde açıkladım. Çünki devrede sadece diyot ve yük direnci vardı.Eğer işin doğrusunu istiyorsan onuda göstereyim. Bak akalım DC gerilim KONDANSATÖRSÜZ senin dediğin gibimi oluyor. Elde edilen gerilimin doğru değeri yük direnci üzeründe oluşan ve volt metrede ölçülen değerdir. 1.41 ile elde edilen değer kondansatörle oluşur. Bunun sonucundada gerilimde dalgalanmalar olur, miktarı da "Vr" Ripl gerilimidir. Bunun sonucu olarakta çıkıştaki değer V efektif olanıdır.
    Daha fazla bilgi isteniyorsa internette bol bol var. Tavsiye ederim.

• quote:

quote:

Yarım dalga

Tam dalga

Hala havanda su dövüyorsunuz, neyin inadı bu. Yazılanları bir daha iyice okuyun.

Soru çok basit, resimde gösterilenler yarım dalga bağlantı tipi, buradaki negatif alternansları nasıl doğrultuyorsunuz. Köprü tip bağlantı hariç; hangi diyotla, eksi alternansları doğrultuyorsunuz ki... tam dalga bağlantı oluşuyor.
    Umarım ben anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 11 Ekim 2012; 11:25:26 >

• Umarım açıklayabilirim;
    yarım dalga redresör(doğrultma) devresinde yani tek diyotla yapılan devreden bahsedeyim. bu devrede trafonda tek bir sekondar kullanılmakta olduğu görülüyor. girişte pozitif alternans olduğunu varsayarsak(üst uç + alt uç -) çıkıştada pozitif alternans oluşacaktır. bu durumda diyot iletime geçecek ve yük devresi üstünden devresini tamamlayacaktır. Girişteki alternan 180 derece döndüğünde yani negatif alternansta ise çıkış ta üst uç eksi alt uç artı olmaktadır. bu durumda diyot yalıtımda olacaktır ve çıkışta voltaj okunmayacaktır. Bu devreler tekbir alternansı ilettiği için (sadece pozitif alternansı yada sadece negatif alternansı) adı yarım dalga redresör devresidir. çıkış akımı yarı yarıya düştüğü için pek tercih edilen bir devre değildir. düşük akım gerektiren devrelerde kullanılır.
    tam dalga orta uçlu redresör devrelerinde ise; sekonderlerin alt ve üst uçları arası 180 derece faz farkı oluşur. Yabi biri pozitif alternans iken diğeri negatif alternans durumundadır. girişin pozitif alternans olduğunu var sayarsak vede sekonderlerin orta ucunu referans alırsak, üstteki sekonderin üst ucu pozitif olacaktır diyot iletime geçerek devresini yük üzerinden tamamlayacaktır, alttaki sekonder tam tersi şekilde indüklendiği için en alt uçta eksi orta uçta ise + olacaktır(dikkat sekonderleri karıştırmayalım üstün - ile altın + kutbu şuan birleşmiş gibi durmaktadır fakat iki farklı doğrultma devresi olduğu için karıştırmayınız) bu durumda alttaki diyotun anoduna - katoduna + olarma geldiği için yalıtkan kalacaktır.
    yani kısacası pozitif alternansta devre üstteki sekonderin çıkışından faydalanacaktır.
    girişin negatif alternans olduğu durumu inceleyelim birde; bu durumda üstteki sekonderin üstteki ucu negatif(-) olacaktır alt ucu ise pozitif(+). bu durumda üstteki diyotumuz yalıtımda kalacaktır. Alttaki sekonderin üstü ucu(orta uç yani) - olacaktır ve alt ucu ise pozitif (+) olacaktır. bu durumda alttaki diyotumuzun anoduna+ katoduna - geldiği için doğru polarma olduğu için iletime geçerek devresini yük üzerinden tamamlayacaktır.
    yani orta uçlu redresörde iki alternanstada yük devresine tek yönde akım olduğu için tam dalga; orta uçlu trafo kullanılarak bu şekilde devre ile oluşturulduğu içinde tam dalga orta uçlu redresör devresi denmiştir.
    İlk başta dediğim gibi umarım açıklayabilmişimdir.

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Daha "Temel Elektronik" dersi almayan, üzerine bir şey okumayan insanların bu kadar atıp tutması çok eğlenceli.Aynen devam.Belki sürekli inkar ederek, tartışarak kitaplara girmiş gerçekleri değiştirirsiniz, kolay gelsin.
  • quote:

quote:

quote:

Hala havanda su dövüyorsunuz, neyin inadı bu. Yazılanları bir daha iyice okuyun.
    Soru çok basit, resimde gösterilenler yarım dalga bağlantı tipi, buradaki negatif alternansları nasıl doğrultuyorsunuz. Köprü tip bağlantı hariç; hangi diyotla, eksi alternansları doğrultuyorsunuz ki... tam dalga bağlantı oluşuyor.
    Umarım ben anlatabilmişimdir.

Cevap dahada basitti ama nedense anlattıklarım havanda su döğme ve gereksiz bir inatlaşma olarak algılanıyor.
    Bir şeyi bilmemek, anlatamamak, yanlış anlatmak,birbirinden tamamen farklı şeyler olup,anlamak yada anlamamak ise tamamen farklı şeylerdir.
    Kimin neyi ne kadar bildiğini ben nereden ve neden bilmeliyimki ona göre anlatayım...

-"Köprü tip bağlantı hariç; hangi diyotla, eksi alternansları doğrultuyorsunuz ki... tam dalga bağlantı oluşuyor."
    Tam dalga olmuyorsa ne oluyor peki...yarım dalgamı? oluyor.
    Bende bunun anlaşılabilmesi için önce yarım dalganın bilinmesi gerekir diyorum.
    Sorunun altındaki anlamdan şu sonuç çıkıyor; buradaki diyot/diyotlar, pozitif alternansları doğrultuyor, ama negatif alternansları doğrultan diyot/diyotlar olmadığı için "negatif alternans" oluşmaz yada yoktur!
    Peki, negatif alternans oluşmazsa bu doğrultma yarım dalgada olsa DC akımın temel tanımı olan (+) ve (-) kutuplar nasıl oluşur? DC voltmetreyle bu tek kutuplu DC voltajı nasıl ölçerim?
    Sadece pozitif alternansları olan, negatif alternansı olmayan bir DC gerilimden söz edilebilirmi. Yada tek kutuplu böyle bir gerilime ne ad verilir?
    "IItwentysixII" arkadaşımızda olayı oldukça açık olarak anlatmış. Bende tekrar bazı şemalarla olayı göstermeye çalışayım.
    Ancak yine al yapıştır usulu olduğu için bu resimler bazılarınca itibar görmeyecektir. Sanıyorum bilimsel gerçeklik taşısada yabancılara ait olan bu şemalar her hangi bir şey ifade etmemektedir. İsteyen istediğini istediği gibi yorumlasın. Benim bütün bu anlatıklarım havanda su dövmek ise, razım ben yine havanda su dövmeye devam edeceğim. İsteyende istediği gibi devam edebilir.

Pozitif alternans

Negatif alternans

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 11 Ekim 2012; 21:44:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Yarım dalga doğrultmada artı ve eksi belli tek diyotla çıkışa yünü değişmeyen akıma dönüştürüyoruz. Normalde bir taraf + olduğunda diğer taraf - dir yarım dalgada diğer alternans kullanılmaz. Yüktende o alternans akım geçmez bu trafo gücünün yarısının kullanılmaması demektir. Köprü diyot kullandığımızda ise iki alternanstada yük üzerinden yönü sabit doğru akım geçirirsiniz. Kondansatör kullanmazsanız köprü diyot çıkışında ac voltajına yakın dc voltaj bulursunuz DC=ACx0,9 kondansatör kullanırsanız DC=ACx1,41. 1,41 katı voltaj boştaki voltajdır kondansatör ac nin maksimum değerinde şarj olur. Yükün değerine göre bu voltaj düşer. Orta uçlu trafo ve iki diyotlu doğrultmada da aynısı olur. Köprü diyotlu doğrultma güç verimi % 81 dir. Orta uçlu iki diyotlu doğrultma güç verimi ise % 71 dir. Yarım dalga doğrultucu verimide % 28 dir. Orta uçlu sistem yüksek akımlarda avantajlı olur iki adet eksik diyot kullanmış olursunuz isteyen istediği gibi kullanır. Simetrik besleme kullanmak istiyorsanız orta uçlu trafo kullanmak zorundasınız. İsteyen olursa diğer bağıntılarını da veririm. pea. insanların anlamadıkları ile eğlenmek bize yakışmaz samimi olarak anlamayan insana 100 kere anlatırım bana zor gelmez ama kasıt yada inat sezdimmi artık gereksiz olur çünkü zamanım kıymetli onu ihtiyacı olanlara harcarım. maliser32 nin anlayacağı şekilde anlatamıyorum demekki bendede eksiklik var vakit ayırıp bunları deneysel olarak göstermem gerekiyor ama bu aralar fırsat bulamıyorum ahapan bu işi yapacak zannettim ama oda teorik gösterdi yeterli olmadı. Galiba yine bana kalacak. Zamanı ve mekanı müsait olan birisi çıksa bu işleri hemen halleder ama benim zamana ihtiyacım var.
    Selamlar.

-"...insanların anlamadıkları ile eğlenmek bize yakışmaz samimi olarak anlamayan insana 100 kere anlatırım bana zor gelmez ama kasıt yada inat sezdimmi artık gereksiz olur çünkü zamanım kıymetli onu ihtiyacı olanlara harcarım.."
    +1
    -"...bunları deneysel olarak göstermem gerekiyor ama bu aralar fırsat bulamıyorum ahapan bu işi yapacak zannettim ama oda teorik gösterdi yeterli olmadı..." Deneysel olarak anlatmak fayda edecekse tamam onuda yaparım. İnşallah haklı çıkarsın.

Devrelerin simülasyonlarını ISIS' te hazırladım. Osilaskopta yarım dalga, tam dalga, ve kondansatörlü tam dalga örneklerini hazırladım.

Simülasyon Devre resimleri Yarım Dalga.....

Tam Dalga

Tam Dalga Kondansatörlü

Simülasyon devrelerini ve resimleri indirmek isteyenler BURADAN
    indirebilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 12 Ekim 2012; 2:15:13 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Yarım dalga doğrultmada artı ve eksi belli tek diyotla çıkışa yünü değişmeyen akıma dönüştürüyoruz. Normalde bir taraf + olduğunda diğer taraf - dir yarım dalgada diğer alternans kullanılmaz. Yüktende o alternans akım geçmez bu trafo gücünün yarısının kullanılmaması demektir. Köprü diyot kullandığımızda ise iki alternanstada yük üzerinden yönü sabit doğru akım geçirirsiniz. Kondansatör kullanmazsanız köprü diyot çıkışında ac voltajına yakın dc voltaj bulursunuz DC=ACx0,9 kondansatör kullanırsanız DC=ACx1,41. 1,41 katı voltaj boştaki voltajdır kondansatör ac nin maksimum değerinde şarj olur. Yükün değerine göre bu voltaj düşer. Orta uçlu trafo ve iki diyotlu doğrultmada da aynısı olur. Köprü diyotlu doğrultma güç verimi % 81 dir. Orta uçlu iki diyotlu doğrultma güç verimi ise % 71 dir. Yarım dalga doğrultucu verimide % 28 dir. Orta uçlu sistem yüksek akımlarda avantajlı olur iki adet eksik diyot kullanmış olursunuz isteyen istediği gibi kullanır. Simetrik besleme kullanmak istiyorsanız orta uçlu trafo kullanmak zorundasınız. İsteyen olursa diğer bağıntılarını da veririm. pea. insanların anlamadıkları ile eğlenmek bize yakışmaz samimi olarak anlamayan insana 100 kere anlatırım bana zor gelmez ama kasıt yada inat sezdimmi artık gereksiz olur çünkü zamanım kıymetli onu ihtiyacı olanlara harcarım. maliser32 nin anlayacağı şekilde anlatamıyorum demekki bendede eksiklik var vakit ayırıp bunları deneysel olarak göstermem gerekiyor ama bu aralar fırsat bulamıyorum ahapan bu işi yapacak zannettim ama oda teorik gösterdi yeterli olmadı. Galiba yine bana kalacak. Zamanı ve mekanı müsait olan birisi çıksa bu işleri hemen halleder ama benim zamana ihtiyacım var.
    Selamlar.

-"...insanların anlamadıkları ile eğlenmek bize yakışmaz samimi olarak anlamayan insana 100 kere anlatırım bana zor gelmez ama kasıt yada inat sezdimmi artık gereksiz olur çünkü zamanım kıymetli onu ihtiyacı olanlara harcarım.."
    +1
    -"...bunları deneysel olarak göstermem gerekiyor ama bu aralar fırsat bulamıyorum ahapan bu işi yapacak zannettim ama oda teorik gösterdi yeterli olmadı..." Deneysel olarak anlatmak fayda edecekse tamam onuda yaparım. İnşallah haklı çıkarsın.

Devrelerin simülasyonlarını ISIS' te hazırladım. Osilaskopta yarım dalga, tam dalga, ve kondansatörlü tam dalga örneklerini hazırladım.

Simülasyon Devre resimleri Yarım Dalga.....

Tam Dalga

Tam Dalga Kondansatörlü

Simülasyon devrelerini ve resimleri indirmek isteyenler BURADAN
    indirebilirler.

Alıntıları Göster
    şu yazıları okuyup şu resimleri düşünerek incelese ilkokul öğrencisi bile anlar. Konuyu daha fazla uzatmaya gerek yok. Alın size kitap gibi kaynak:)

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Arkadaslar, bu tartismada malisert kardesimizin fikrini dogru buluyorum. Kimse dogrultma devresi, simulatoru veya sekilleri uzerine tasimasin tartismayi. Orta uclu trafo ile tam dalga dogrultma yapildigini kabul ediyorum. Elimizde 2 adet trafo bulundugunu dusunelim: biri orta uclu 2x12V, digeri de 12V trafo olsun. Bu iki devre ile tam dalga dogrultma devreleri yaparsak 2x12V trafo kullandigimiz devrede transformator kayiplarimiz daha fazla olacak yani verimi dusuk olacaktir. Bu konuda size kaynak da gosterebilirim. "Art of Electronics" isimli meshur kitabin 47. sayfasinda bu konudaki aciklamayi gorebilirsiniz. Ozetle soyle demis: (iki diyotlu orta uclu trafo devresi icin) Bu devre transfomator dizayni acisindan yapilabilecek en verimli devre degildir. Cunku sekonder sargilarin her biri sadece yari zamanli olarak calisiyor. Bundan dolayi tum sargi uzerinden 2 misli akim gecmis oluyor. Sargilardaki isinmayi ohm kanunu ile hesap edersek I2R ile, her yarim peryot icin 4 kat fazla isinma veya tam peryotta ortalama 2 kat isinma olusacaktir esdeger tam dalga dogrultma devreleri ile kiyaslandiginda. Ayrica bu durumda diger devre ile ayni akimi alabilmek icin, akim orani 1.4 kat daha buyuk olan bir transformator secmeniz gerekecek. Bu da hem daha payaliya malolacak hem de daha buyuk ve agir olacaktir. Ayni sayfada verilen diger ornekte orta cikisli trafo ile yapilmis bir simetrik besleme devresi gosterilmis ve bu devrenin verimli oldugu vurgulanmis.

Tereddudu olan kitabi bulup inceleyebilir. Ben bu tartismayi bastan beri takip ediyor ve bir turlu neyin dogru olduguna karar veremiyordum. Ta ki bu kitaptaki aciklamayi gordum...

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, kuru bir inat için bu satırları yazmıyorum. Benim iddia ettiğim konu her platformda kabul edilmiş bilimsel bir gerçektir. Aksine iddialarla insaların kafasında tereddütler yaratılmasını, anlatabildiğim ölçüde giderebilmektir.Benim fikrime katılmamak ters gelen noktayı ifade etmek elbette herkezin en doğal hakkıdır. Konuyu seviyeli düzeyde tartışmaya her zaman varım.
    Beni en çok rahatsız eden en önemli husus ise burada tartışılmak istenilen konuyla ilgili tutarsızlıklar vede en önemlisi hitabetlerde kullanılan kelimeler ve uslup. İşte örnek....(alıntılar..)

malisert32
    -"..Şimdi, elbette bilim Müslümanın yitiğidir, haaa dikkat edin her abdestsizin(yurt dışı kişilerin demek istiyorum, burada gördüğüm bir yanlışta yabancı özentisi, onların ki kesin doğrudur saplantısı)) yazdığı çizdiği doğru da değildir yaa, patırtıya gitmeyin. Adamın biri tam doğrultma diye resim çizmiş bizim uyanıklar kopyala yapıştır yapıyor yok öyle yağma, yüreğin yetiyorsa anladığını çiz de görelim."
    yine .. malisert32
    -" Teşekkür ederim sayın xargs.Helal olsun,arayıp bulmuşsunuz hocam.
    İşte benim de eksiğim;doğru bildiğime google amcamdan daha fazla destek istememek.."

Yapılan iş hoşuna gidince yabancı özentiliği olarak görmeyip, teşekkür edeceksin, helal olsun diyeceksin; yapılan iş hoşuna gitmediği zaman aynı işi yapanları da yabancı özentiliği ile suçlayacaksın. Yoksa, “google amca” yabancı değilde yerliymişte benmi bilmiyorum?
    Bu türden kelimeler kullanarak teknik bir konu tartışmanın ne alakası var....???

Son mesajlardan.....

@boşyok,
    -"Bizim sorunumuz verimde değilki verim konusunda yukarda bilgi vermiştim okumayanlar için burda tekrarlayayım köprü tipi tam dalga bağlantı güç verimi % 81 orta uçlu tam dalga güç verimi % 71 yarımdalga % 28..."

“boşyok” un verimlilikle ilgili yorumu yapmasından sonra…

@malisert32,
    -"Sayın boşyok; özetle; tam dalga doğrultma deyince ben verimi ya da üretimi diyelim tam değerlendirme diye anlıyorum..."

Tam dalgadan ne anlıyormuşuz?

TAM DALGA DOĞRULTMA = VERİM yada ÜRETİM…?????????

Sürüp giden tartışmanın konusu başlıktan da anlaşılacağı gibi “AC den tam dalga DC elde etme konusudur.” Alt başlık ise, orta uçlu bir trafo ve iki diyotla elde edilen doğrultmanın, tam dalga olup olamadığıdır. Asla verimlilik tartışma konusu olmamıştır. Devamlı gündemde olan; eksi alternans olmadığı ve bu yüzdende bu doğrulmanın TAM DALGA DOĞRULTMA OLMADIĞIDIR. (Bununla ilgili iddianın ispatı için foruma önce açılan başlıkta, örnek şemada konmuştur. Konu forumdan kaldırılmış olsada bende duruyor.)
    Konu tamamen farklı bir yöne döndü…ben ve benimle aynı fikirde olanların hiç birisinin orta uçlu doğrulmanın veriminin en iyisi olduğuyla ilgili hiçbir beyanı yada iddiası var mıdır?
    Bir konu bu kadar çarpıtılabilir mi? Eğer iddianın konusu bu olsaydı, orta uçlu trafo ve iki diyotla yapılan doğrultma tam dalga doğrultmadır; ama köprü diyotla yapılan doğrultma daha verimlidir, denseydi buna kim itiraz ederdi?
    Konu en başından beri eksi diyotlar olmadığı için eksi alternansın olamayacağının iddia edilmesiydi. Hatta bu ifadeyle ilgili bazı arkadaşlarımızda tereddütte kalmadılar mı? Zaten bu ifadeyi de anlaya bilmiş değilim. Ne demek eksi alternansın olmaması?
    Şu anlamamı geliyor? Pozitif alternans olduğu için (+) kutup oluşur, Eksi alternans olmadığı için (-) kutup oluşmaz. "Çünkü kutupları diyotlar oluşturur. İlgili diyotlar yoksa o kutup yok demektir." Bu mudur iddia?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 16 Ekim 2012; 5:19:50 >

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Pür dikkat dinliyorum ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

Pür dikkat dinliyorum ....

Alıntıları Göster
    Ben isim vermedim , ortaya bir ceket attım , üzerine uyan alıp giymiş...
    Kimin ahlaklı , kimin ahlaksız olduğuna da isterseniz forum ve yöneticiler karar versin.
    Fare dağa küsmüş , dağın haberi olmamış... Kimin ne yazılarının silindiğini bizler de biliyoruz.
    Adminler herkesin son 50 mesajını bir incelerse , kimin forumdan uzaklaştırılması gerektiğini görecektir.
    Ben sonucuna razıyım.
    Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: untayk

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    eksi alternansı doğrultmanın tek yolu var, oda diyodu ters çevirmektir. diyodun oku yük veya DC çıkışa yönelikse, pozitif alternansı, trafo veya AC girişe yönelikse, negatif alternansı geçirir. pozitif veya negatif akımın yönü tayin eder. akım, üreteçten, yüke akarsa pozitif, tam teri yönünde akarsa negatiftir.

orta uçlu trafoda, orta uç topraklanırsa, sekonder gerilimi ikiye bölünür. bunun sonucunda, bir kenar ucunda pozitif alternans varken, diğer kenar ucunda negatif alternans olur. buda girişteki alternatif akımın pozitif altenansta üstteki diyottan akım geçerken, negatif alternansta alttaki diyottan akım geçer. birleşim noktasında ise, bu iki pozitif alternans ardışık olarak sıralanır.

aşağıdaki linke bakmanız yararlı olabilir.

http://www.antrak.org.tr/gazete/111998/sahin.htm

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.