Şimdi Ara

800 MHz mi 1066 MHz mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 1066 MHz 2*2 GB bellek almayı düşünüyordum. Bugün bir satıcı bana hız aşırtmayacaksam 1066'ların gerek olmadığını, çünkü 1066 MHz'lik belleklerin normal çalışmada 800 MHz'te çalışacağını söyledi. Ancak hız aşırtılırsa 1066 MHz hıza ulaşabileceğini belirtti. Bu konuda fikri olan var mı acaba? Doğruluk payı var mı? Çünkü ben hız aşırtmayı düşünmüyorum. Öyleyse 1066'lığa fazladan para vermeyeyim.

• Dostum 1066mhz'lik fiyatları çok uygun özellikle A-Data Vitesta serisi...

Ancak 800 ve 1066mhz'lik kitlerinde çok iyi o.c olan modelleri var, 1066mhz'in 800mhz çalışmasını eksik anlatmışlar, ilk önce anakartın standart olarak 1066mhz'e destek vermesi lazım, anakart direk 1066mhz görmez bazı modellerde bu var ama biostan manuel ayar yapıp voltaj vererek gördüyorsun yani bir nevi o.c yapıyoruz belleklere... Ama bu şu demek değildir 800mhz miş gibi bellekte onu 1066mhz'e alıyoruz gibi değil sadece anakarttan bellek frekansını 1066mhz seçip belleğin üzerinde yazan voltajı veriyoruz o kadar 1066+ yaparsak asıl o.c o olur.

A-DATA RAM DDR2 1066mhz 4 GB 2*2 --- 120 lira http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=12261589017

A-DATA RAM DDR2 800mhz 4 GB 2*2 --- 105 lira http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=12261589016

800mhz'likler kendi kullandığım belleklerdir günlük 950mhz extreme 'de de 1000mhz olarak kullanıyorum hiç sorun yaşamadım, buradaki ve kendi çevremdeki arkadaşlara önerdiğim ürünlerin ne başında geliyor her anakartta rahat çalışıyor.

Tavsiyem 1066mhz olanını almanız yönünde olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 6 Mayıs 2009; 4:01:07 >

• corsair xms2 cl5 1066mhz 2*2 dual kit ler de 120-130 tl civari. onlara da bakabilirsin. a-data dan pek bi farki oldugunu sanmiyorum sadece ismen daha populer. global piyasada dandik firmalar bu fiyat araliklarinda kolay kolay bulunamaz gucsuz firmalarin isi degil bu isler o nedenle guvenebilirsin a-data ya da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GrkmAdr -- 6 Mayıs 2009; 4:23:01 >
  • eğer kullandığınız işlemci am2 veya am2+ socket amd x2 bir işlemciyse 1066 mhz ram 800 mhz olarak çalışır. bilgisayarcınız onu kastetmiş olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Temren

eğer kullandığınız işlemci am2 veya am2+ socket amd x2 bir işlemciyse 1066 mhz ram 800 mhz olarak çalışır. bilgisayarcınız onu kastetmiş olabilir.

Nasıl yani? Anakart 1066 mhz desteklese dahi x2 işlemci ile 1066 mhz da kullanamaz mıyız? Peki işlemcimiz x3 yada x4 olursa?

*Bu arada bir yazılım firmasının genel müdürü ocz ramleri şiddetle tavsiye etmişti.
  • quote:

eğer kullandığınız işlemci am2 veya am2+ socket amd x2 bir işlemciyse 1066 mhz ram 800 mhz olarak çalışır. bilgisayarcınız onu kastetmiş olabilir.

Ne alaka? İşlemci ile ram in alakası nedir yani?

Bu bilgisayarcıları Allah bildiği gibi yapsın başka birşey demiyorum. Bu kadar gerizekalıca, aptalca cevap verilen, önerilen başka bir meslek daha yok.
    Arkadaşım yok öyle birşey. Senin işlemcin ne olursa olsun, anakartın 1066 destekledikten sonra taktın mı 1066 çalışır. Şöyle de bir durum var, anakartların çoğu taktın mı direk çalıştırıyor , ama bazı anakartlar taktığın an ilk olarak 800 görüyor. Ama bios'u sıfırlayıp tekrar açarsan sistemi 1066 görecektir. Olmadı ufak bir ayarla 1066 yaparsın ama o ayar overclock değildir.

Tavsiye için @LEON-X arkadaşın önerdiklerini düşünebilirsin. Dersen çok kaliteli ram almak istiyorum, o zaman Mushkin öneririm.

NOT: Kulağınıza küpe olsun! Bilgisayarcılara asla güvenmeyin, gelin buraya yazın biz cevaplayalım. YOksa çok kazık yersiniz, çok..
    Düzeltme:ekleme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Janti -- 6 Mayıs 2009; 12:55:17 >

• ağzına sağlık @JANT! usta !
  • quote:

Orjinalden alıntı: JANT!

quote:

Bu bilgisayarcıları Allah bildiği gibi yapsın başka birşey demiyorum. Bu kadar gerizekalıca, aptalca cevap verilen, önerilen başka bir meslek daha yok.
    Arkadaşım yok öyle birşey. Senin işlemcin ne olursa olsun, anakartın 1066 destekledikten sonra taktın mı 1066 çalışır. Şöyle de bir durum var, anakartların çoğu taktın mı direk çalıştırıyor , ama bazı anakartlar taktığın an ilk olarak 800 görüyor. Ama bios'u sıfırlayıp tekrar açarsan sistemi 1066 görecektir. Olmadı ufak bir ayarla 1066 yaparsın ama o ayar overclock değildir.

Tavsiye için @LEON-X arkadaşın önerdiklerini düşünebilirsin. Dersen çok kaliteli ram almak istiyorum, o zaman Mushkin öneririm.

NOT: Kulağınıza küpe olsun! Bilgisayarcılara asla güvenmeyin, gelin buraya yazın biz cevaplayalım. YOksa çok kazık yersiniz, çok..

Alakası şu,
    x2 işlemciler'in 7xxx serisi hariç, 1066 mhz ram desteği yoktur. Ram kontrolcüsü bu işlemcilerin içindedir ve maks desteklediği ram hızı 800mhz'dir. işlemci ile ram'in alakası bu. bunu basit bir google araması ile görebilirsiniz. 1066 taktığınız ram 800 mhz olarak çalışacaktır. phenom ve yeni x2'lerde böyle bir durum yok.

ortada bir bilgisayarcı yalanı olmayabilir. ama gördüğüm üzere bilmeden ahkam kesen bir dh kullanıcısı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temren -- 6 Mayıs 2009; 16:38:02 >

• Yok yok yok..
    Özür diliyorum, ben işlemci ... geneli İntel olarak konuştum, amd hesaba katmadım. Bu konuda özellikle @Temren ve forumdan özür dilerim. Yanlışımı kabul ediyorum.

Fakat şöylede bir durum var. Ben yanlışlık yapıp (gerçi konuyu açan arkadaş Amd işlemcim var da dememiş.) böyle bir durumun olmadığını söyledim. Peki ya o bilgisayarcı..?
    Benim biraz agresif yazmamın sebebi forumda bir sıra böyle birşey olduğu iddaa ediliyordu. Yani 1066'lık rami taktığında 800 görüyormuş, oc yapmazsan 1066 olmuyormuş(her işlemci için!) O nedenle 1066 oc ramiymiş ..vsvs.

Yoksa amd'lerde dediğin gibi kısıtlamalar var. Bilmem ne serisi sonrası 1066 destekliyor.
  • quote:

Tüm genellermeler genelleme yapan kişininin genel kapasitesiyle ,alakalıdır ( Kimsenin bundan bi şey anlamayacağını bilerek yazdım çünkü söylemek istediğimi anlaşılır biçimde yazarsam alacağım genel tepkiyi bilyorum dermişim )
    Evet ben de katılıyorum Bilgisayar alırken bilgisayarclara güvenmeyin bakkala manava hatta mahallenin kasabına bu konuda güvenebilirsiniz özellikle ikinci el alırken doktor bayandan az kullanılmış olmasına çok dikkat ediniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 99hellboy -- 7 Mayıs 2009; 16:04:52 >

• Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Foruma yaraşır tartışmalar bunlar... İşlemciyle ilgisi olduğunu bilmiyordum. O halde alacağım işlemci ve anakartı da yazayım. AMD Phenom II X3 720 işlemci ve MA770-UD3 anakart üzerine alınacak bu bellekler... Sanırım işlemci yönünden bir sorun yok. Ama anakart açısından bilemiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: JANT!

quote:

800 MHz mi 1066 MHz mi?

amd x2 işlemciler memory controlü işlemcinin içindedir. ve x2 ler sadece 800 mhz e destek verirler anakartta da 1066 seçeneği olsa dahi sadece phenom işlemcisinde ve istisna olarak x2 7750 işlemcisinde 1066 mhz olrak ramler çalışır

• bir yerde daha yazmıştım , buraya da yazayım .

amd için konuşuyorum , kesinlikle değmez .

http://www.behardware.com/articles/752-2/phenom-ii-x4-810-x3-720-am3-and-ddr3.html

adresindeki

DDR2-800 ile DDR2-1066 performanslarına bakın, eşit .
    Hatta imkan olup ddr3 kullanabildiğinizi varsaysak , DDR3-1066 ya geçmeğe bile değmez .
  • @ser_ka_n

bahsettiğin linke başka başlıkta rastlamıştım, evet. dediğin gibi ikisi de aynı performansta. Peki nedir bu frekansın esprisi? Boşuna mı üretiyorlar bu yeniliği? Anlamadım gitti.
  • benim başıma çok komik bir olay geldi bu 1066 olayından:

imzadaki sistemde 800mhz geil marka ram vardı ben q6600 alınca 1066 mhz olduğu için gittim benim ramlari verip yerine 1066mhz ocz aldım anakartın 1066 desteği var biliyordum ama yokmuş hatta konu çok uzun anlatsam gülersiniz bios güncelliycem diye bi üst modelin biosu yüklemişim ozaman 1066 çalıştı fakat ethernet çalışmadı anakartı garantiden değiştirdim sonra anladım meğer başka bios yüklemişim ve bu orj. biosda 1066 desteği yokmuş anca hız aşırtırsan varmış biostar çok uyanık yaa
  • @RoyalForce

Biliyorum zaten, ben Amd olayını görmediğim bir üst mesajda söyledim.
  • Şu linkleri buraya koymakta fayda mülahaza ettim.

Amd için
    AMD Phenom II – DDR2 vs. DDR3 Performance
    http://www.tweaktown.com/articles/1782/amd_phenom_ii_ddr2_vs_ddr3_performance/index.html

intel için
    DDR2-800 vs. DDR3-1333.
    Does DDR3-1333 Make Sense?
    http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/ddr2-800-vs-ddr3-1333.html

bir sene öncesinden genel bilgi
    http://www.pclabs.com.tr/2008/05/07/ocz-belleklerle-ddr3e-bakis-ddr3-icin-erken-mi/

• E desenize o zaman Ocz ramler çok iyi overclock oluyo hikayesi kendimizi kandırmak. OC ye gerek yok önemli olan ram iyi soğusun da kasma yapmasın. Böyle oluncada ramlerin iyi soğutluyor olması önem kazanıyor. İyi sevindim, DDR3 destekli anakart almadığım için hayıflanmaya gerek kalmadı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.