Şimdi Ara

## 55nm GT200 ve GeForce 9800GT Hakkında Yeni Haberler ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
3.176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • gtx 280 bekliyorum zaten ciddi ciddi almak niyetim var
  • Kısa bir aradan sonra tekrar uzun(gf3-gf7) bir tokat atma sırası Ati'ye mi geçiyor ?

Bence geçiyor çünkü nvidia 55nm için bu kadar acele etmezdi. 8800gtx 90nm olduğu halde çıkışından 6-7 ay sonra Nvidia 8800ultra çıkardı. O da 90nm idi. Kısacası Nvidianın acele etmesinin nedeni bence 4870x2 gtx 280 i geçiyor. Ayrıca 55nm ile 7800gtx 512mb gibi kağıt üstünde kalan bir kart gelip 4870x2 yi geçerse ve yine 7800gtx 512 gibi piyasa çok az bulunursa yine Nvidia kaybeder.

Bundan sonra Nvidia için işler zor. Üst seviye kartlarda verimlik ve güç tüketim sorunları Ati'ye göre fazla olacak.

Çünkü üretim tekniği konusunda Nvidia geriden geliyor. Söylendiği gibi 46xx serisi 40nm gelirse bir sonraki seride Ati üst seviyede 40nm kullanacaktır.

Nvidia 65nm Ati 55nm
    Nvdiai 55nm Ati 40nm
    .
    .
    .
    şeklinde devam edecektir.

Amd nin yaptığı hata gibi (Intel'e meydan okumak) Nvidia da mı hata yaptı? Bence yaptı, Intel'in üst seviye ekran kartı çıkartmasına bile gerek yok. Orta seviye kart çıkartsın piyasada baskın olacaktır. Dengeler ekran kartında da Intel'in lehine dönecektir.

Amd nin şuan bu durumda olduğu gibi Nvidia da meydan okuma konusunda 2 yıl sonra böyle olacak diyorum.

quote:

Nvidia'nın üretim maliyetlerini ve verimliliğini düşürmek için 55nm üretim sürecine geçmeyi planladığı da biliniyor.

Verimliliği arttırmak olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 8 Haziran 2008; 18:36:25 >

• kesinlikle 4870x2 ve gx 280 kafa kafaya olacaktır...hele hele HIS bu modele canavar gibi bir soğutucu yaparsa oc için çok güzel olur aynı 3870 iceqturbo 3 gibi....
  • quote:

Orjinalden alıntı: mav1li

Kısa bir aradan sonra tekrar uzun(gf3-gf7) bir tokat atma sırası Ati'ye mi geçiyor ?

Bence geçiyor çünkü nvidia 55nm için bu kadar acele etmezdi. 8800gtx 90nm olduğu halde çıkışından 6-7 ay sonra Nvidia 8800ultra çıkardı. O da 90nm idi. Kısacası Nvidianın acele etmesinin nedeni bence 4870x2 gtx 280 i geçiyor. Ayrıca 55nm ile 7800gtx 512mb gibi kağıt üstünde kalan bir kart gelip 4870x2 yi geçerse ve yine 7800gtx 512 gibi piyasa çok az bulunursa yine Nvidia kaybeder.

Bundan sonra Nvidia için işler zor. Üst seviye kartlarda verimlik ve güç tüketim sorunları Ati'ye göre fazla olacak.

Çünkü üretim tekniği konusunda Nvidia geriden geliyor. Söylendiği gibi 46xx serisi 40nm gelirse bir sonraki seride Ati üst seviyede 40nm kullanacaktır.

Nvidia 65nm Ati 55nm
    Nvdiai 55nm Ati 40nm
    .
    .
    .
    şeklinde devam edecektir.

Amd nin yaptığı hata gibi (Intel'e meydan okumak) Nvidia da mı hata yaptı? Bence yaptı, Intel'in üst seviye ekran kartı çıkartmasına bile gerek yok. Orta seviye kart çıkartsın piyasada baskın olacaktır. Dengeler ekran kartında da Intel'in lehine dönecektir.

Amd nin şuan bu durumda olduğu gibi Nvidia da meydan okuma konusunda 2 yıl sonra böyle olacak diyorum.

quote:

Nvidia'nın üretim maliyetlerini ve verimliliğini düşürmek için 55nm üretim sürecine geçmeyi planladığı da biliniyor.

Verimliliği arttırmak olmalı.

mantıklı bir yorum.Gerçi gün doğmadan neler doğar

• 4870x2 denildiği üzere çift kartmı oluyor yapışık ikizler gibimi ben anlamadım bu ati yi ve gx280 tek kart üzerindemi duracak yani örn;8800 gt gibi veya 9800 gt gibi ayyrıca gx280 kartının özelliklerini gördük peki 4870x2 nin özellikleri nedir çıkarttılarmı ortaya yoksa benmi bişeyleri atladım...
  • Nvidia sürümden kazanmanın peşinde. 65 nm gtx 200 den sonra sırasıyla 55nm gtx 2xx ve ardından DX10.1 destekli GTX 3XX gelirse şaşırmayacağım.
    4870 i gerçekten merak etmeye başladım.

500 watt psu gtx 260 için, 600 watt psu da gtx 280 için olursa(daha düşük olacağını zannetmiyorum psu ihtiyacının), buna karşın Nvidia yeni bir gx2 denemesi de yaparsa, bu 1000 watt lık bir psu kullanımı gerektirir ki, sonrası malum. Nvidia kaybetme yolunda.

Daha az güçle daha fazla iş yaptırmak teknolojik gelişmenin tanımlarından biridir.
    Daha fazla işi daha fazla güç ile yaptıran bir şirket teknolojik anlamda geri kalmıştır. Bunun çözümüne gidilmesi gerekir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cenova

55 nm gt200 muhtemelen 4870 x2 nin performans liderliğini elinden almak için yeniden düzenlenebilir.

55nm olması birşey değiştirmez ddr5 kullanmasıda aynı şekilde bu şekliylede geçebilir özellikle saat hızı arttırlmış versiyonları ile 4870x2 yi tokatlayabilir ama 55nm olması tabiki avantaj fudzilla nvidianın bu yönde çalışmalara başladığını fakat gelecek sene piyasaya çıkacağından bahsediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 8 Haziran 2008; 19:53:16 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce
    55nm olması birşey değiştirmez ddr5 kullanmasıda aynı şekilde bu şekliylede geçebilir özellikle saat hızı arttırlmış versiyonları ile 4870x2 yi tokatlayabilir ama 55nm olması tabiki avantaj fudzilla nvidianın bu yönde çalışmalara başladığını fakat gelecek sene piyasaya çıkacağından bahsediyor

Ne saatinden bahsediyorsun sen? Adamlar zaten GDDR3 sınırına dayandılar görmüyosun galiba.

Bu arada 9800GT üretim teknolojisi hakkında hala bilgi yokmu?
  • AMD gösteriş yapma peşinde değil. Öle bişey olsaydı intelide nvidia yıda devirirdi. elinde bu teknoloji var. amaç pazla satmak. bencede en iyisini yapıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

Ne saatinden bahsediyorsun sen? Adamlar zaten GDDR3 sınırına dayandılar görmüyosun galiba.

Birşey bilmiyorsun bari kendini rezil etme gt200 lerde belleklere zaten oc yapmaya gerek yok istenilen bant genişliğine sahip gpu ve shader hızları arttırılmış versiyonlar olacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 8 Haziran 2008; 20:42:52 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

Birşey bilmiyorsun bari kendini rezil etme belleklere zaten oc yapmaya gerek yok istenilen bant genişliğine sahip gpu ve shader hızları arttırılmış versiyonlar olacaktır

Evet seninde çok şey bildiğin buradan belli.
    Sadece bant genişliği artırmakla yada shader ile olmuyor.Bant genişliğini artırıp belleği sabit tutmayı düşünmen.Burda senin bilgi seviyeni gösteriyor.

• 9800 gt isterse 40 nm üretsin bi cacık olmaz ondan g92 nin versiyonu işte 2009 dan önce ekran kartı almayı düşünmüyorum zaten üstelik oyunları da idare ediyoruz crysis hariç üst düzy yani
  • 4870x2 plx yongasını kullanmayacak 2 gpu için daha gelişmiş bir şey kullanacak ati yani eskisi gibi iki tane 3870 3870x2 ye eşit olmayacak

'Radeon HD 4870 X2 card looking good

Got some inside info from a source who doesn't wish to be named.

HD 4870 X2 has 1024MB GDDR5, 2x 256bit memory interface, 1050MHz shader clock, 1800MHz memory clock. Core clock is defined by the AIB partners and ASUS will have the highest clocks.

While Radeon 3870X2 relys on the PLX chip to communicate between the GPUs, 4870X2 GPUs will comunicate with each other through the memory. Since the GDDR5 is clocked at 1800, the total bandwidth will be roughly 160 GB/s at 1 Gigabyte through the 256bit-bus, compaired to the 8 GB/s of the PLX chip of the HD3870x2. Also 4870x2 WILL NOT have micro studdering.
    '

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 8 Haziran 2008; 20:57:00 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: eric13

4870x2 plx yongasını kullanmayacak 2 gpu için daha gelişmiş bir şey kullanacak ati yani eskisi gibi iki tane 3870 3870x2 ye eşit olmayacak

HD 4870 X2 has 1024MB GDDR5, 2x 256bit memory interface, 1050MHz shader clock, 1800MHz memory clock. Core clock is defined by the AIB partners and ASUS will have the highest clocks.

While Radeon 3870X2 relys on the PLX chip to communicate between the GPUs, 4870X2 GPUs will comunicate with each other through the memory. Since the GDDR5 is clocked at 1800, the total bandwidth will be roughly 160 GB/s at 1 Gigabyte through the 256bit-bus, compaired to the 8 GB/s of the PLX chip of the HD3870x2. Also 4870x2 WILL NOT have micro studdering.
    '

annihilator okusun bunu, studdering olmuycakmış, sevinin Ayrıca, 160GB/sn ne kadar gerekli tartışılır. Şov amaçlı bir rakam biraz da sanırım.

• quote:

Orjinalden alıntı: dIsAstEr

quote:

4870x2 plx yongasını kullanmayacak 2 gpu için daha gelişmiş bir şey kullanacak ati yani eskisi gibi iki tane 3870 3870x2 ye eşit olmayacak

'

annihilator okusun bunu, studdering olmuycakmış, sevinin Ayrıca, 160GB/sn ne kadar gerekli tartışılır. Şov amaçlı bir rakam biraz da sanırım.

o 160 gb iletişim için gerekli ayrıca sende sevinmelisin yoksa nvidiaları 1000 dolardan alacaksın

• buraya yazıyorum:
    bence 4870x2 gt280 ni fena tokatlayacak düşünün 1600 shader(bide bunlar bağımsız çalışırsa)+2 kat tmu ve rop
  • quote:

o 160 gb iletişim için gerekli ayrıca sende sevinmelisin yoksa nvidiaları 1000 dolardan alacaksın

Bellek bant genişliği 160GB/sn, bilemiyorum artık, çıksada kurtulsak
  • yaw bi test sonucu çıksada artık ak koyun kara koyun belli olsa diyoruz ama bu adamlardan hala çıt yok. Hep NDA mıdır nedir onun marifeti bunlar.
  • size 4800 x2 verseler sevinçten havaya uçarsınız ya sanki nvidia sizin kendi firmanızmış da onun haklarını savunuyır gibisiniz garip
  • bu kart herseyi ile bir cıksa bakalım
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.