Şimdi Ara

5+1 dvd player'ı philips android TV de ses sistemi olarak kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
3.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, evde yatan 5+1 dvd ses sitemini değerlendirmek istiyorum ama sorularım olacak sizlere....

1.Bu sw nin arkası, 5 hoparlör soketletini en sola dizeceğim sanırım, doğru mudur?

2.bu dvd arkası, sw deki 5+1 in put ile dvd deki 5+1 out ları eşleyeceğim, doğru mudur?

3 Bu da tv arkası, optik kablo alıp dvd ye ve tv ye takacağım, doğru mudur?

Ve çalışacak mı arkadaşlar 😆şu an tek eksik kablo, optik kablo mu yoksa başka şekilde mi bağlanıyor? Kulaklık kısmına bağlayıp ta yapanlar var ama o zaman hangi kabloları almam lazım? Hangisi mantıklı yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Mr_Anderson kullanıcısına yanıt
    Sayın Bay Anderson :))

Evet tüm bağlantı şekillerini doğru şekilde tarif etmişsiniz. Tv’den optik kablo ile DVD’ye, sonrasında da DVD’nin 5.1 çıkışlarını Sub’un arkasında sağ taraftaki 5.1 girişe bağlıyorsunuz.
    Hoparlörler de Sub’ın sol tarafındaki çıkışlara bağlanıyor.

Sonrasında tv’nin ses menüsünde çıkış ayarlarını optik, dijital yada spdif olarak seçmeniz gerekli. Bu sayede tv sesi optik çıkışına yönlendirecektir.

Bir sonraki adımda ise ses çıkış formatını ayarlamanız gerekli.
    Eğer DVD oynatıcı dolby ve de dts destekli ise işiniz kolay olur. O zaman tv’nin ses çıkış formatını bitstream, passthrough, raw, doğrudan geçiş vs olarak geçen ellemeden aktarma seçeneğini seçmeniz gerekli. Ya da bir ihtimal dolby diye bir seçenek varsa o da denenebilir.

Eğer PCM seçerseniz tv sesi 2.0 olarak aktarır.

Bunun yanı sıra normal tv kanalları 2.0 yayın yapar. O yüzden normal tv izleme anlarında 5.1 ses alamazsınız.
    5.1 sesi ancak kaynak (netflix yada USB’deki 5.1 sesli bir film) izlerken alabilirsiniz. O yüzden bu ses çıkışı ayarlarını 5.1 sesli bir film izlerken yapın ki, doğru ayarları bulabilin.

Son bir not olarak da netflix’teki filmlerin Türkçe dublajları 5.1 olmayabiliyor. O yüzden filmin özelliklerine bakıp 5.1 sesli orijinal dilinde açın ve öyle ayar yapın.

• Seçenekler kısmında sıkıntı yaşıyorum, dediğiniz seçenekler yok hiç ses alamadım :/ neyi yanlış yaptım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr_Anderson -- 3 Ocak 2022; 17:15:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Sayın Bay Anderson :))

Evet tüm bağlantı şekillerini doğru şekilde tarif etmişsiniz. Tv’den optik kablo ile DVD’ye, sonrasında da DVD’nin 5.1 çıkışlarını Sub’un arkasında sağ taraftaki 5.1 girişe bağlıyorsunuz.
    Hoparlörler de Sub’ın sol tarafındaki çıkışlara bağlanıyor.

Sonrasında tv’nin ses menüsünde çıkış ayarlarını optik, dijital yada spdif olarak seçmeniz gerekli. Bu sayede tv sesi optik çıkışına yönlendirecektir.

Bir sonraki adımda ise ses çıkış formatını ayarlamanız gerekli.
    Eğer DVD oynatıcı dolby ve de dts destekli ise işiniz kolay olur. O zaman tv’nin ses çıkış formatını bitstream, passthrough, raw, doğrudan geçiş vs olarak geçen ellemeden aktarma seçeneğini seçmeniz gerekli. Ya da bir ihtimal dolby diye bir seçenek varsa o da denenebilir.

Eğer PCM seçerseniz tv sesi 2.0 olarak aktarır.

Bunun yanı sıra normal tv kanalları 2.0 yayın yapar. O yüzden normal tv izleme anlarında 5.1 ses alamazsınız.
    5.1 sesi ancak kaynak (netflix yada USB’deki 5.1 sesli bir film) izlerken alabilirsiniz. O yüzden bu ses çıkışı ayarlarını 5.1 sesli bir film izlerken yapın ki, doğru ayarları bulabilin.

Son bir not olarak da netflix’teki filmlerin Türkçe dublajları 5.1 olmayabiliyor. O yüzden filmin özelliklerine bakıp 5.1 sesli orijinal dilinde açın ve öyle ayar yapın.

Tv hoparlörünü kapat diyorum ses geçmiyor 5+1 e..ya da yanlış bağladım bişileri

Ses çıkış formatını, en üstteki çok kanallı yada en alttaki çok kanallı (atlamalı) olarak seçmelisiniz.

Bunun yanı sıra da DVD’den giriş olarak optik girişi seçin ki DVD optik bağlantıdan gelen sesi verebilsin

Bir de ses sisteminizin tam modelini yazarsanız hangi ses formatlarını desteklediğini ve de optik girişten çok kanallı veriyi işleyip işleyemeyeceğini kontrol edelim.

Eğer optikten gelen çok kanallı sesi işleyemiyorsa o zaman çıkış formatını stereo (3.seçenek) olarak seçmeniz gerekiyor
  • 5+1 dvd player'ı philips android TV de ses sistemi olarak kullanmak

Ayarlarda çok az seçenek var.. dediklerinizi yaptım yine ses alamadım..

• turuncu55 kullanıcısına yanıt

Optik seçeneği yok sanırım yukarıda görüldüğü üzere, kablolar hatalı değilise ses gelmiyor, ben normal dvd dts bi dvd takıp ses var mı bi bakacağım... onun dışında başka aparatla deneyebilirim ama bi çevirici bişi almam lazım sanırım.. tv arkasında L/R beyaz kırmızı çıkış var.. ama dvd den oraya nasıl ikileriz bilmiyorum..

DVD’nin menüsünde dijital olarak geçen kısım optik giriş demektir.
    O kısmı dolby -dts olan seçenekte bırakın. Sonrasında tv’den ses çıkışını da çok kanallı atlamalı olarak seçin.
    En son olarak da DVD playerdan CD, radyo vs gibi kaynak seçimi yerinde dijital (optik) yada aux seçeneğini seçip tekrar kontrol edin.

Bu arada tv’nin tam modelini de yazarsanız, manuelinden de nasıl çalıştığına bakabiliriz

Tüm menüleri dolaştım hiç seçliecek bir şey yok ses ile ilgili maalesef, dvd taktık okumadı 10 yıl yatınca bozulmuş, (taktığım dvd sağlam pc de açtı orjinal)

Markalar:

Kawai

Dv-1050 (dvd de yazıyor)

Kw-bm5 (sw de yazıyor)

Tv

Philips 49pus7803

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr_Anderson -- 5 Ocak 2022; 11:40:14 >
    Kawai ile ilgili menüde dolby dts seçmeniz yeterli. Sadece kumandadan DVD yerine, dijital yada aux seçeneğini seçmeniz lazım ki optikten gelen sesi işleyip hoparlörlere versin.

Bir diğer konu da kawai’nin amfi hoparlör çıkışlarının sağlam olup olmadığı. Bunu anlamak için de bir ucu 3,5mm kulaklık jakı diğer ucu kırmızı beyaz rca jak’lı olan kablo ile telefon, tv yada PC’nin kulaklık çıkışından Sub’ın arkasındaki 2 channel input girişine bağlantı yapmalısınız. Bu arada o iki kanal girişin altındaki anahtarı da 2 kanala getirmeniz lazım.

Eğer sistemden ses alabilirseniz, o rca uçları hemen alt taraftaki 5.1 girişin sol ön ve sağ ön giriş kısmına bağlayın. Alttaki anahtarı da 5.1’e getirin.
    Eğer yine ses gelirse diğer arka sağ/sol ve orta/Sub kısımlarını da kontrol edip geri kalan girişlerin de sağlam olduğundan emin olun.

Telefondan verdim sesi dediğiniz şekilde tüm girişler(2 şer 2 şer) dehşet ses verdi.. namssız tv vermiyor optikten.. başka nasıl yaparız?

Sorun sanki Kawai’nin DVD kısmındaymış gibi geliyor bana. Çünkü DVD koyduğunuzda da ses alamamıştınız.

Kawai’nin DVD kısmında radyo yada USB’den oynatma gibi başka bir seçenek var mı? Eğer onlarda da ses gelmiyorsa sorun DVD oynatıcı kısmın ses devrelerinde diyebiliriz diye düşünüyorum

Bir de şunu dener misiniz?
    Tv’nin çıkışı stereo (pcm) seçin
    Kawai’nin dijital giriş seçeneklerinde de pcm yada lpcm seçip dener misiniz

Bu da olmazsa DVD kısmı bozulmuş diyebiliriz
    O zaman tv’nin kulaklık çıkışından Sub’ın arkasındaki 2 kanal input kısmına bağlantı yapıp, sistemi 2.1 olarak kullanırsınız

"Çünkü DVD koyduğunuzda da ses alamamıştınız." ----> bunun sebebi dvd okuyucu bozulmuş beklemekten :D dvd okuyamadı ki.. bad disk diyor.. ölmüş.. ses sistemi sağlam telefon ile test ettim 5+1 hepsi çalıştı çifter çifter..

bu alette (kawai) radio yok.. usb girişi yok... dvd ve vcd oynatıyordu sadece...

2+1 olması zevk vermez.. yani optik kablo işe yaramazsa 5+1 sesi alamayacağım doğru mu?

pcm muhabbetini deneyip son kez sonucu yazacağım (denemiştim gerçi ama tekrar bakayım)

Son çare olarak bu tarz optik dekoder alabilirsiniz.
    Bunun çıkışlarını direkt Sub’ın arkasındaki 5.1 girişe bağlıyorsunuz.

US $15.63 32% Off | 5.1 CH audio decoder SPDIF Coaxial to RCA DTS AC3 Optical digital Amplifier Analog Converte amplifier HD Audio Rush

https://tr.aliexpress.com/item/1005001497439539.html?srcSns=sns_Copy&spreadType=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=60129417836&aff_fcid=042fbbca8f234a24b58386a36ef8c116-1641650870055-09448-_vU1oQv&tt=MG&aff_fsk=_vU1oQv&aff_platform=default&sk=_vU1oQv&aff_trace_key=042fbbca8f234a24b58386a36ef8c116-1641650870055-09448-_vU1oQv&shareId=60129417836&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=dacb8c58ad304ac4b569ca167c086cd9

Aynı cihaz Türkiye’de Playvision HD-51 dekoder olarak sarılıyordu. 2.el sitelerinde belki daha uygun fiyatlı olarak bulabilirsiniz

Bu cihazı alarak Dvd kısmını aradan çıkarıyoruz sanırım doğru anladım değil mi?, türkiye için örmek link var mıdır? dediğinizi yazınca uydu çıkıyor hep..

Evet aradan çıkarmış oluyoruz.

Bu arada doğru ismi playvision hda-51a imiş.
    Sahibinden de bir tane ilan gördüm ama 300 TL yazılmış. Onun yerine AliExpress’ten alın gitsin. 10 güne gelir.

PLAYVISION HDA-51 A DIGITAL SES DECODER İlan No: 988931242
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-playvision-hda-51-a-digital-ses-decoder-988931242/detay
  • merhaba, zamanında o sisteme bir servet ödenmediyse dvd'deki o optik bağlantının giriş değil çıkış olabileceğini düşünüyorum. diğer bağlantılarda out yazılıyken coax ve optik için in ya da out belirtilmemiş. ama eskiden ucuz 5.1 dvd sistemlerinde çok kanallı giriş olmuyordu. genelde stereo girişi dolby prologic gibi teknolojiyle 5.1'e kendi çeviren çözümler vardı. dolayısıyla temel sorun giriş olmayan bir bağlantıdan ses alıp iletmeye çalışmak olabilir.

• b¤cek B kullanıcısına yanıt

şöyle birşey dikkatimi çekti.. Optik kabloyu DVD ye taktığım zaman optik kablonun diğer tarafından ışık çıkıyor.. TV ye takıp dvd den söktüğüm zaman gelen bi ışık yok.. bu bilginin bi faydası var mı 5+1 dvd player'ı philips android TV de ses sistemi olarak kullanmak böyle ise ne yapmalıyız? yukarıdaki aliexpress çözüm gibi duruyor?

• sayın arkadaşlar benim yeni 2. el olarak aldığım bir sony sava 500 5+1 aktif hoparlörler var bunları televizyona bağlamak istiyorum fakat televizyon da 5+1 çıkış hangisi bilmiyorum. bir tarafı rca bir tarafı 3.5 mm. jac kablo aldım onunla da 2 kolon ve center kolonlardaki subwooferlar çalışıyor 2 uydu çalışmıyor. bir türlü hoparlörlerin hepsini çalıştıramadım en sonunda ikinci el sony str-de 485e ev anfisi alıyorum ancak onu da nasıl bağlayacağım konusunda bir tane hariç hiç bir fikrim yok oda televizyonun optik çıkışından anfinin optik girişine bağlanmak ordanda anfinin varsa 5+1 çıkışından sava 500 ses sisteminin girişine bağlanmak televizyonum Vestel 43ua8900 televizyon ve ses sisteminin giriş ve çıkış resimlerini gönderiyorum konu ile ilgili yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim

• arkadaşlar bi cevap verin ama lütfen

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.