Şimdi Ara

3tb hdd windows 2003 32 bit işletim sisteminde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
4.807
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Çok araştırmama rağmen benim durumumla birebir örtüşen bir konuya rastlamadım o yüzden konu açma gereği hissettim.
    Not: konuyu açmadan önce western digital türkiye ithalatçıları index , absis , ve logosoft ile görüştüm ithal ettikleri ürünü kesinlikle tanımıyor ve yardımcı olmuyorlar.

Problemim şu western digital caviar green serisinden 3 trabyte kapasiteli WD30EZRX hard disk aldım.http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=120
    İşletim sistemim windows server 2003 32 bit.
    Anakartım asus p5q-ehttp://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5QE/#specifications
    Hard diski direk taktığım zaman işletim sistemi 746 mb olarak görüyor.
    Hard diski gelen aparatı ile taktığımda (host bus adapter) diğer hddler görünmüyor.

Umarım yol gösteren bi arkadaş çıkar. Şimdiden çok teşekkürler.

• Hard Diskin içini açıp baktınmı hiç
  • quote:

Orijinalden alıntı: hackfa

Hard Diskin içini açıp baktınmı hiç

Pardon ama anlamadım mekanik olarakmı? Eğer öyle ise hayır ve yapmayı pek düşünmüyorum.
  • asus bu durum için asus disk unlocker diye bir yazılım üretmiş kullanıp deneyebilirsin, anakartlar için bios güncellemesi gerekebilirmiş kullanma kılavuzu tıkla işletim sisteminin 32 bit olması sorun çıkarabilir bios güncellemesi gerekebilir.
  • Selamlar ;

WD Align utility denen bir program var sitesinde XP için (2003 te temel olarak aynı) onu kullanmalısın.
    Birde arkadaşların söylediği gibi BIOS update işe yarayabilir.

http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=120#tab10
  • quote:

Orijinalden alıntı: Netscout

Selamlar ;

WD Align utility denen bir program var sitesinde XP için (2003 te temel olarak aynı) onu kullanmalısın.
    Birde arkadaşların söylediği gibi BIOS update işe yarayabilir.

http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=120#tab10

İlginiz için çok teşekkürler fakat WD align utility bütün hard diskleri görmesine rağmen sistemin 746.5 gb olarak gördüğü hard diski listede görmüyor.
    hdd yi xp olan bir cihaza taktığımda görmesine rağmen 746.5gb olan kapasitede oynama yapmıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: karmaşık

asus bu durum için asus disk unlocker diye bir yazılım üretmiş kullanıp deneyebilirsin, anakartlar için bios güncellemesi gerekebilirmiş kullanma kılavuzu tıkla işletim sisteminin 32 bit olması sorun çıkarabilir bios güncellemesi gerekebilir.

asus bord olan server 2003 makinede hddleri hiç görmedi program programı xpye kurup orada 2 tb ve 746 gb olarak 2 ayrı bölüme ayırabildik. Fakat hddyi tekrar 2003 olan makineye aktardığımızda sadece 746,5gb ve 4 mb olan iki ayrı partitation olarak gördü.

2003te bu işin tam bir çözümü yokmudur veya 2008 3tb hdd yi direk olarak görürmü?

• 2 TB sınırlaması MBR (Master boot record) tanımından kaynaklanıyor. Zamanında, 2 TB 'dan büyük harddisk üretileceğini düşünemediler. 30 sene önce kimin aklına gelirdi. O zamanlar için hayaldi.

Harddiski MBR'den GPT (GUID Partition Tables)'ye çevirirseniz Windows Server 2003 SP1 ile kullanabilirsiniz. Windows Server 2003 SP1'de GPT desteği var. Kullanabilirsiniz ama GPT olan bir harddiskten boot edemezsiniz. Windows Server 2003 SP1, GPT harddiski depolama amaçlı kullanabilir. (Windows Server 2003 SP1, dediysek sadece SP1 değil daha üst servis paketleri de olur.)

Yani sözün kısası: 2 TB'dan büyük harddisk kullanmak istiyorsanız. Harddisk, MBR değil GPT olmalıdır. Her işletim sistemi GPT harddiski desteklemez. Mesela 32-bit Windows XP desteklemez.

MBR harddiski GPT'ye çevirmek için:
    Önce GPT'ye çevireceğiniz harddiskteki önemli verilerin yedeğini alın. Çünkü hepsi silinecek.
    (Screenshot'lar örnek olarak verildi. Anlatımla tam uyuşmayabilir, fazla önemsemeyin. Google'dan bulup link verdim yani.)

Bilgisayarım'a sağ tık -> Yönet -> Disk Yönetimi (veya Çalıştır'a diskmgmt.msc yazın, Enter)

Burada GPT'ye çevireceğiniz harddiskte bölümler varsa hepsini silin. (Sağ tık Birim Sil...) (Delete Volume...) Harddiskte bölüm falan kalmasın. Ayrılmamış, Unallocated Disk tek bölüm olsun.

Şimdi sağ tıklayın.
    "Convert to GPT Disk" deyin.

Artık harddiski GPT olarak kullanabilirsiniz. 2 TB'dan büyük de olsa artık görecektir.
    GPT'ye çevirme işlemi bittikten sonra sağ tıklarsanız. "Convert to MBR Disk" yazısını görürsünüz. Demek ki harddisk GPT'ye çevrilmiş.
    (Tıklayıp da tekrar MBR'ye çevirmeyin!!!)

• Eyvallah
  • Windows Server 2003 Enterprise Edition 32 Bit SP2 GPT Desteği

Diski GPT yaptım tek partition 3 tb görüyorum ama 2 tb kadar kopyalayabiliyorum.2 tb den sonrada kopyalama yapmak istersem dosya dizin hatası verip hdd nin dosya sistemi NTFS iken RAW oluyor.Yani disk ham olup biçimleme istiyor.MBR dosya sisteminin limitini kullanıyor.Benim sistemim AMD ve UEFI Bioslu 3tb destekli anakartım var.3tb hdd yi ikincil disk olarak tek partition kullanıyorum ve ikiye bölmek istemiyorum.işletim sisteminin kurulu olduğu hdd gpt değil sorun bu sebeptenmidir? Lakin ben zaten server 2003 işletim sistemini gpt önyüklemeli yapamam çünkü işlemcim itanium değil.Sorun AMD midir ? İntel olsaydı durum yine aynı mı olurdu ? GPT limit etkinleştirme nasıl olacak ? Anakartım MSI 970A-G46 bir ayarmı gereklidir ? UEFİ boot olarakmı yüklenmelidir ? Uefi boot da sadece sadece gpt diske yüklenebildiğinden ve itanium işlemci olmadığından bunuda yapamam.

Not:Sistem sıfır ve yeni alındı.3 adet alındı.Üçünede kuruldu durum aynı.

Yardımcı olabilirseniz minnet duyarım..

• quote:

Orijinalden alıntı: ismailkocas

Windows Server 2003 Enterprise Edition 32 Bit SP2 GPT Desteği

Diski GPT yaptım tek partition 3 tb görüyorum ama 2 tb kadar kopyalayabiliyorum.2 tb den sonrada kopyalama yapmak istersem dosya dizin hatası verip hdd nin dosya sistemi NTFS iken RAW oluyor.Yani disk ham olup biçimleme istiyor.MBR dosya sisteminin limitini kullanıyor.Benim sistemim AMD ve UEFI Bioslu 3tb destekli anakartım var.3tb hdd yi ikincil disk olarak tek partition kullanıyorum ve ikiye bölmek istemiyorum.işletim sisteminin kurulu olduğu hdd gpt değil sorun bu sebeptenmidir? Lakin ben zaten server 2003 işletim sistemini gpt önyüklemeli yapamam çünkü işlemcim itanium değil.Sorun AMD midir ? İntel olsaydı durum yine aynı mı olurdu ? GPT limit etkinleştirme nasıl olacak ? Anakartım MSI 970A-G46 bir ayarmı gereklidir ? UEFİ boot olarakmı yüklenmelidir ? Uefi boot da sadece sadece gpt diske yüklenebildiğinden ve itanium işlemci olmadığından bunuda yapamam.

Not:Sistem sıfır ve yeni alındı.3 adet alındı.Üçünede kuruldu durum aynı.

Yardımcı olabilirseniz minnet duyarım..

Anakartınızın BIOS ayarlarında "3TB+ Infinity" adında bir özellik var. Bu özellik yüksek kapasiteli hard disklerin desteği için düşünülmüş. Bu özelliği etkinleştirmeniz gerekli diye düşünüyorum.

http://service.msicomputer.com/html/popup/techsup/formviewer.asp?esoformid=2909

• 3TB+ Infinity MBR sistemlerde diski 2+1 olarak ikiye böler ve sanal olarak gösteririr.Doğal destek değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoubleDragon

2 TB sınırlaması MBR (Master boot record) tanımından kaynaklanıyor. Zamanında, 2 TB 'dan büyük harddisk üretileceğini düşünemediler. 30 sene önce kimin aklına gelirdi. O zamanlar için hayaldi.

Harddiski MBR'den GPT (GUID Partition Tables)'ye çevirirseniz Windows Server 2003 SP1 ile kullanabilirsiniz. Windows Server 2003 SP1'de GPT desteği var. Kullanabilirsiniz ama GPT olan bir harddiskten boot edemezsiniz. Windows Server 2003 SP1, GPT harddiski depolama amaçlı kullanabilir. (Windows Server 2003 SP1, dediysek sadece SP1 değil daha üst servis paketleri de olur.)

Yani sözün kısası: 2 TB'dan büyük harddisk kullanmak istiyorsanız. Harddisk, MBR değil GPT olmalıdır. Her işletim sistemi GPT harddiski desteklemez. Mesela 32-bit Windows XP desteklemez.

MBR harddiski GPT'ye çevirmek için:
    Önce GPT'ye çevireceğiniz harddiskteki önemli verilerin yedeğini alın. Çünkü hepsi silinecek.
    (Screenshot'lar örnek olarak verildi. Anlatımla tam uyuşmayabilir, fazla önemsemeyin. Google'dan bulup link verdim yani.)

Bilgisayarım'a sağ tık -> Yönet -> Disk Yönetimi (veya Çalıştır'a diskmgmt.msc yazın, Enter)

Burada GPT'ye çevireceğiniz harddiskte bölümler varsa hepsini silin. (Sağ tık Birim Sil...) (Delete Volume...) Harddiskte bölüm falan kalmasın. Ayrılmamış, Unallocated Disk tek bölüm olsun.

Şimdi sağ tıklayın.
    "Convert to GPT Disk" deyin.

Artık harddiski GPT olarak kullanabilirsiniz. 2 TB'dan büyük de olsa artık görecektir.
    GPT'ye çevirme işlemi bittikten sonra sağ tıklarsanız. "Convert to MBR Disk" yazısını görürsünüz. Demek ki harddisk GPT'ye çevrilmiş.
    (Tıklayıp da tekrar MBR'ye çevirmeyin!!!)

/>

peki GPT diske format atma işlemi aynımı? yani nasıl boot ediliyor MBR diskle aynımı sistem yükleme nasıl yapılıyor? yeni bi laptop ta başıma geldi efi bioslu idi bir türlü boot edemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ismailkocas

3TB+ Infinity MBR sistemlerde diski 2+1 olarak ikiye böler ve sanal olarak gösteririr.Doğal destek değildir.

3TB+ Infinity özelliğini GPT disk olarak kullanamıyor musunuz?

quote:

Orijinalden alıntı: KEREM04283

peki GPT diske format atma işlemi aynımı? yani nasıl boot ediliyor MBR diskle aynımı sistem yükleme nasıl yapılıyor? yeni bi laptop ta başıma geldi efi bioslu idi bir türlü boot edemedim.

Windows 32-bit işletim sistemleri GPT harddiskten boot edemiyor. Hatta Windows Server 2003 ve Windows XP Professional x64 Edition işletim sistemleri 64-bit olmasına rağmen yine de boot edemiyor. Windows Vista 64-bit veya daha üst versiyon bir işletim sistemi gerekiyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.