Şimdi Ara

3800x işlemci bios ayarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

arkadaşlar yeni sistem topladım, asus x570 tuf gaming anakart ile 3800x kullanmaktayım. işlemci sürek 4,30 da çalışmakta anakartan bir ayarı varmı gerektiğinde o hızlara çıksın ayrıca anakartta işlemci için 8+4 pin giriş güç girişi vardı ama ben sadece 8 pin taktım bir sorun olur mu?

• ysakay kullanıcısına yanıt
    ysakay demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: ysakay

4 pin takmadan fazla oc yapamazsın. Normal kullanımda 8pin yeterli olur. Kablo sıkıntısı yoksa takmanı öneririm.
    Yanlış bilgi vermeyelim, 8 pin 385w kadar bir güç ile besleyebiliyor yani evde gündelik her türlü kullanımda yeterli olacaktır. Ekstra olan 4 pin extreme overclock için nitrojen ile soğutmanız gerekmekte.

İşlemcinin frekans düşüermesi için, güncel chipset sürücüsünü kurun.

Denetim masasından güç planı olarak Ryzen Balanced Power'ı seçin ( Gelişmiş ayar menüsünde işlemci güç yönetimi sekmesinden, minimum güç oranını kontrol edin %99 ise %0 yapın )

BIOS üzerinden herşeyinizi auto da bırakabilirsiniz. ( 1.0 - 1.5v arası voltaj kullanımının Ryzen işlemciler için normal ve bir sorun teşkil etmediğini AMD tarafından söylenen bir şey )
  • 4 pin takmadan fazla oc yapamazsın. Normal kullanımda 8pin yeterli olur. Kablo sıkıntısı yoksa takmanı öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysakay

4 pin takmadan fazla oc yapamazsın. Normal kullanımda 8pin yeterli olur. Kablo sıkıntısı yoksa takmanı öneririm.
    Yanlış bilgi vermeyelim, 8 pin 385w kadar bir güç ile besleyebiliyor yani evde gündelik her türlü kullanımda yeterli olacaktır. Ekstra olan 4 pin extreme overclock için nitrojen ile soğutmanız gerekmekte.

Denetim masasından güç planı olarak Ryzen Balanced Power'ı seçin ( Gelişmiş ayar menüsünde işlemci güç yönetimi sekmesinden, minimum güç oranını kontrol edin %99 ise %0 yapın )

BIOS üzerinden herşeyinizi auto da bırakabilirsiniz. ( 1.0 - 1.5v arası voltaj kullanımının Ryzen işlemciler için normal ve bir sorun teşkil etmediğini AMD tarafından söylenen bir şey )

• quote:

Orijinalden alıntı: donda

Alıntıları Göster
    merhaba

Denetim masasından güç planı olarak Ryzen Balanced Power'ı seçin ( Gelişmiş ayar menüsünde işlemci güç yönetimi sekmesinden, minimum güç oranını kontrol edin %99 ise %0 yapın ) bu ayarı bulamadım. ama

• peki işlemci sürekli mi 4ghz hızlarda çalışıyor intelde 0,80ghz de düşerdi gerekmediğinde
  • amd sitesinden amd ryzen master diye bir uygulama indiriyorum ama bu mudur.
  • https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Bunu indirmeniz gerekli, ondan sonra Ryzen balanced power seçeneği çıkacaktır
  • quote:

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Bunu indirmeniz gerekli, ondan sonra Ryzen balanced power seçeneği çıkacaktır
    bunu yapmama rağmen cpu z de 4400mhz de gözüküyor ama amd ryzen master da peak speed de 550 felan yazıyor hangisi doğru ki
  • donda kullanıcısına yanıt
    Bende aynısını yazdım zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadir_74

merhaba

Denetim masasından güç planı olarak Ryzen Balanced Power'ı seçin ( Gelişmiş ayar menüsünde işlemci güç yönetimi sekmesinden, minimum güç oranını kontrol edin %99 ise %0 yapın ) bu ayarı bulamadım. ama

Alıntıları Göster
    en düşük işlemci durumu kısmında %99 yazıyordu onu 0 yaptım başka ayar yapmama gerek yok sanırım. görev yöneticisinde kullanım oran %2 ama hız da 4,30ghz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir_74 -- 2 Eylül 2019; 18:4:37 >
  • quote:

en düşük işlemci durumu kısmında %99 yazıyordu onu 0 yaptım başka ayar yapmama gerek yok sanırım. görev yöneticisinde kullanım oran %2 ama hız da 4,30ghz

Alıntıları Göster
    BIOS'da herşey default durumda mı onu kontrol edin.

Sonrasında bilgisayarda eğer yüklü ise GeForce Experience ve Corsair iCue yazılımlarını kapatıp öyle kontrol etin.

Ayrıca her çekirdeğin hızını en sağlıklı Ryzen Master üzerinden görüntüleyebilirsiniz
  • quote:

BIOS'da herşey default durumda mı onu kontrol edin.

Sonrasında bilgisayarda eğer yüklü ise GeForce Experience ve Corsair iCue yazılımlarını kapatıp öyle kontrol etin.

Ayrıca her çekirdeğin hızını en sağlıklı Ryzen Master üzerinden görüntüleyebilirsiniz

Alıntıları Göster
    herşey defult durumda aşağıdaki resimde herşey normal mi 4770k da hız gerekmediğinde 0,80ghz de olurdu?3800x işlemci bios ayarı

• quote:

herşey defult durumda aşağıdaki resimde herşey normal mi 4770k da hız gerekmediğinde 0,80ghz de olurdu?3800x işlemci bios ayarı

Alıntıları Göster
    Dediğim gibi işlemci frekans hızlarını ryzen master üzerinden kontrol ediniz. Görev yöneticisi doğru bir referans değil

• quote:

Dediğim gibi işlemci frekans hızlarını ryzen master üzerinden kontrol ediniz. Görev yöneticisi doğru bir referans değil

Alıntıları Göster
    ordan bakınca zaten düşük gösteriyor.
  • quote:

ordan bakınca zaten düşük gösteriyor.

Alıntıları Göster
    O zaman problem yok demektir.
  • quote:

O zaman problem yok demektir.

Alıntıları Göster
    peki boşta iken 45 derece işlemci normal mı stock soğutucu ile?
  • Yüke göre mhz ve voltaj için; Default yapın,C_State açın,Cool and Quiet ve turbo açın.
  • quote:

peki boşta iken 45 derece işlemci normal mı stock soğutucu ile?

Alıntıları Göster
    Soğutucunuz nedir?
  • quote:

Soğutucunuz nedir?

Alıntıları Göster
    Stock Soğutucu
  • quote:

Orijinalden alıntı: xMANİTUx

Yüke göre mhz ve voltaj için; Default yapın,C_State açın,Cool and Quiet ve turbo açın.
    Bunları bios dn yapacağız sanırım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.