Şimdi Ara

357.donem kıbrısa gidecekler (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
191
Cevap
6
Favori
35.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hizmet takımları it kopuk doludur ama tek güzel yanı eğitimi yoktur
  • 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 12 NCİ P.EĞT.A. / AMASYA MERKEZ / AMASYA
    KTBK K.LIĞI LOJ.DES.GR.K.LIĞI BKM.TB. 2 NCİ BKM.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA

Bakım hakkında ne diyorsunuz arkadaşlar nette çok bir bilgiye rastlamadım.
    Yerini tam bilmiyorum ama 28 kasım cuma yemin töreni varsa önce memlekete gider pazar günü de uçakla gidip havaalanında inzibatlara teslim olurum onlar bilir nereye teslim olacağımı diye düşünüyorum.
    Telefon sokma konusunda herkes rahat demiş ama yani cebimizde mi giricez valize mi çoraba mı sıkıştıracağız :D iphone mu götürelim dandik nokia mızı mı götürelim. Kıbrıs hattı alırız diye düşünüyorum.

Herkese hayırlı teskereler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DuweyN

15 İNCİ P.EĞT.TUG. 12 NCİ P.EĞT.A. / AMASYA MERKEZ / AMASYA
    KTBK K.LIĞI LOJ.DES.GR.K.LIĞI BKM.TB. 2 NCİ BKM.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA

Bakım hakkında ne diyorsunuz arkadaşlar nette çok bir bilgiye rastlamadım.
    Yerini tam bilmiyorum ama 28 kasım cuma yemin töreni varsa önce memlekete gider pazar günü de uçakla gidip havaalanında inzibatlara teslim olurum onlar bilir nereye teslim olacağımı diye düşünüyorum.
    Telefon sokma konusunda herkes rahat demiş ama yani cebimizde mi giricez valize mi çoraba mı sıkıştıracağız :D iphone mu götürelim dandik nokia mızı mı götürelim. Kıbrıs hattı alırız diye düşünüyorum.

Herkese hayırlı teskereler.

Bende bu telefon olayını merak ediyorum gerçekten. Bu arada esas birlikte aynı yerdeyiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba arkadaşlar geçen sene bu celp 353 kd olarak kıbrıs magosadaydım.

öncelikle cuma yemin yöreni olur ve sana pazartesi gel derler.bizim acemilik manisaydı ve yol 3 gün vermişlerdi.
    şimdi gel dedikleri gün yani mesela pazartesi olsun.
    pazartesi gece 12 ye kadar havaalanına inip ktm ye hatılırsan sıkıntı yok.

şimdi gelelim ktm ye.
    havaalanında uçaktan inince sizi inzibatlar karşılayacak ve sizi bekleme yerine,havaalanıın yanına açık bir alana ama etrafı tel örgülü biryere götürcekler.
    burda sizi tümen tümen ya da alay alay ayıracaklar.
    sonra başınızda bir komutan olacak.
    o komutan gelen araca asker dolduracak,sıra size geldiğinde sizde araca binip birliğinize gideceksiniz.
    mesela ben sabah 10 da inmiştim havaalanına,akşam 6 da birliğime anca gitmiştim,çünkü minübüs 10 kişi alıyodu ve bana sıra anca gelmişti.

telefon olarakta askerde en büyük sıkıntı şarj.
    şimdi zaten birliklerin çoğunda telefon az çekiyor ve 3g de şarj çok yiyeceğinden birkere iphone kesinlikle önermiyorum.
    onun yerine bataryası değiştirilebilen akıllı bir cihaz ve yedek batarya,kelebek şarj cihazıyla askerliğiniz biter ama priz başında ya çalınmasın ya da komutan yakalamasın diye beklemekle biter

şimdiden hayırlı teskereler,kıbrıs çok soğuk bu dönemde o yüzden iki takım içlik bere ve boyunluk götürmeyi unutmayın.
    yavru vatan sizlere emanet

• ua_karadag kullanıcısına yanıt
    kıbrıs başlı başına askerlik için kötü bir yer.hem sporu eğitimi fazla,hem komutanlar yeni kendileri bilmiyor daha ve sana ne öğretsinler,hem de hayat şartları pahalı,kantin pahalı,konuşmak pahalı,ulaşım taksiyle pahalı.
    ama senin yerin alaymış.
    şimdi kıbrısta alaydaysan yine rahatsın haftada bir çarşı,günde iki saat nöbet.
    bölük ya da karakoldaysan günde 8 saat nöbet iki haftada bir çarşı var.
    yani sen bi nebze şanslısın.

bende zamanında çok aarştırdım geçen sene bu günler ve bulduğum şey sadece kıbrısda askerlik zordur du.yani gideceğim birlikle alakalı hiç birşey bulamamıştım.
    o yüzden elimden geldiğinde forumdaki kardeşlerime yardımcı olmaya çalışıyorum.
    hayırlı teskereler.
  • kral1840 kullanıcısına yanıt
    sağol hocam bilgiler için zor olucağını tahmin edebiliyorum gözlemledigim kadarıyla mutlu olan yok malesef,birde benim oldugum yer alay mı oluyo 28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 230 UNCU MKNZ.P.A.TNK.TB. KH. VE KH.BL.
  • ua_karadag kullanıcısına yanıt
    28. mekanize piyade tümeni 230. mekanize piyade alayı tank taburu karargah bölüğü açılımı.
    yani tank taburu alayın içindeyse evet ama ayrı biyerdeyse tank taburu oda gene iyi.
    çünkü taburlarda da çarşı haftalık ve nöbet günlük 2 saat.
    yeterki hudut bölüğüne ya da karakoluna düşme,orda nöbet 8 saat çarşı onbeş güne bir hemde günlük spor eğitim ve koşunun üstüne.
    düşme diyorum çünkü eğer tabura alaya fazla asker gelirse dağıtıyorlar onları.onun için bölüğe falan gönderecekler olurlarsa uzak dur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral1840 -- 28 Ekim 2014; 17:25:39 >
  • hocam ağır havan bölüğü hakkında bilginiz var mı.akışına bıraktım gidince görürüm deyip çok araştırma yapmıyorum,gerçi yapsam da çok bilgi yok ama yine de oraları bilen biri buldum mu dayanamayıp soruyorum

28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 230 UNCU MKNZ.P.A. AĞ.HAV.BL. / LEFKOŞA
  • havancı olacaksın,
    1 hafta dağda yatabilirsin çadırda.
    denetlemede havan atarsınız çok eğlenceli olur.
    nomal bölüklerde de var havan,ben girmemiştim ama senin ki ağır hava daha bi sesli olur.
    farklı bir deneyim olur sanada
    hayırlısı olsun.

kıbrıs olarak genel soru sorabilrisin.
  • 28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 61 İNCİ P.A. 2 INCI P.TB. 1 İNCİ P.BL. / MAGOSA / MAGOSA çıktı.
    Varmi ustndevrelerden bilgi verebilecek simdiden tesekkurler telefonu cantadami goturelim ?

çok teşekkür ederim hocam cevap için
  • En0ch E kullanıcısına yanıt
    bende 28 tümen 61 alay 3. tabur daydım.
    61 alay a hudut kartalları derler.
    yani hudut birliğidir ve bölüklerde karakollarda günde 8-10 saat nöbet tutulur,iki haftaya bir anca çarşıya çıkılır bazen 20 günde olur bu.
    taburda ve alay daha iyi çarşı haftalık ve nöbet 2 saatcik günde.
    onun için taburda kalmaya çalış bölüğe geçme.
    yani havaalanında inince sizi alaya götürürler orda bir gün kalırsın sonra tabura götürürler ve orda birdaha dağıtırlar taburun 3 bölüğüne.ya kağıtta yazan yere gidersin ya da başka bir bölüğe ya da taburda kalırsın.
    sana tavsiyem haftalık çarşı ve günlük iki saat nöbeti seçip taburda kalman.
  • Tesekkurler bilgin icin ama anlamadigim taburda nasil kalicaz

• quote:

Orijinalden alıntı: s&m

hocam ağır havan bölüğü hakkında bilginiz var mı.akışına bıraktım gidince görürüm deyip çok araştırma yapmıyorum,gerçi yapsam da çok bilgi yok ama yine de oraları bilen biri buldum mu dayanamayıp soruyorum

28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 230 UNCU MKNZ.P.A. AĞ.HAV.BL. / LEFKOŞA

Usta birligine gidince ates idareci olmaya bak bence yoksa sirtinda havanla mevzi degistiriyor olarak bulabilirsin kendini
    Saka maka tatbikatlar atislar cok egleceli gecmisti benim acimdan. gecen sene ocak ayinda atis tatbikatlari vardi topcular havancilar hepsi katilmisti

• Öncelikle Kıbrıs'a gideceklere Allah kolaylık versin. Ben geçen hafta 355. KD olarak askerliğimi tamamlayıp kıbrıstan geldim. 1.5 ay Lefkoşa'da 3 ay kadarda Girne'de kaldım. Acemi birliğimi Manisa'da yaptım.
    Size yardımcı olabilecek biraz bilgi paylaşayım.
    Uçaktan inip Ercan havalanın ilk yapmanız gereken inzibatlara yakalanmadan KKTC Telsim yada KKTCCell'den kendinize telefon hattı alın. Hatlar 20-30 TL civarında isterseniz orada hemen pakette yüklüyorlar. Önce numu halledin çünkü çarşıya çıkana kadar hat sıkıntısı çekersiniz. Havaalanında kapıdan çıkınca zaten askeri inzibatların bulunduğu kısma sizi alıyorlar. Orada gelen bütün askerleri toplayıp bekletiyorlar. Ben uçaktan akşam 9 civarı indim gece 2'ye kadar bizi bekletip otobüslerle KTM 14. Zırhlı tugay denilen lanet biyere götürdüler. Bu arada havaalanında yanınızda muhakkak 2-3 pet şişe su bulunsun çünkü orada su satan biyer bulmanız zor olacak. Vede Kıbrısta kullanılan ankesörlü telefon kartını hiç düşünmeden havaalanında gördüğünüz yerde alın. 400 kontörlük 20 TLdir. Yanınızda telefon götürebilirsiniz ben hiç telefon sıkıntısı çekmedim. Yanımda götürmedim usta askerlerden 2.el telefon aldım dönmeden 2-3 gün öncede sattım. Kıbrısta iletişim pahalıdır ankesörlü kartlar size yetmeyecektir konuşurken düşen kontörleri izlemekten hemen telefonu kapatasanız gelecektir. O yüzden en güzeli genelde internet paketi yükletip cep telefonundan mümkün oldugunca konuşmanız olacaktır. Muhtemelen birliğiniz kıbrısın köylerinden birinde olacaktır çünkü heryer köy şehir havasını sadece çarşıya çıktıgınızda alacaksınız. Köylerde internet aman aman çekmemekte ve internetin yavaşlığına kendinizi hazırlayın. Hep kıbrıs diyince su sıkıntısından bahsedilir. Ben Lefkoşa'da topçu taburunda su sıkıntısı çekmedim tatlı su vardı ve hiç susuzluk yaşamadık. Sonrada Girne'ye geçtiğimde tuzlu su vardı ve su çoğu zaman ya incecik akardı yada susuz birkaç gün geçirirdik. Havaalanında isminizi alırlarsa bilinki sonradan yeriniz değişebilir. Çünkü kıbrısta tertip emriye yer değiştirme durumu çok oluyor. Benim ismimi almamalarına rağmen Lefkoşa'daki birliğimden tertip emriye Girne'ye çektiler. Tam alıştım derken bir emirle 2-3 gün içinde başka biyerde kendinizi bulabiliyorsunuz.
    Kıbrıs genel olarak çöldür. Etrafınızda irili ufaklı dağların olduğu tek bir yeşil görmek için özlem duyduğunuz anlar olacaktır. Ben bütün yazımı orada geçirdim gündüzler aşırı sıcak geceler serindi kışın bu durum geceleri dahada soğuk olarak devam ediyor. Yağmur yağdığında bardaktan boşanırcasına yağar. Geceleri nöbetlerde içinize giyebilmek için içlik götürmenizde fayda var. Ben yaz dönemine denk geldiğim için denetim görmedim. Çünkü denetimler Mayıs'ın ortasında bitiyor Kasım'da başlıyor. Spor, atış, evrak gibi çeşitli denetlemelere kendinizi hazırlayın. İntikaller yapılmakta ve bölüğünüzün yarısından fazlası kadar adam seçip intikal yapılcak alana götürülmekte. Gittiiniz yerde muhakkak kendinizi iyi ifade edin ve görevsiz kalmayın görevi olmayanlar kısa dönem dahi olsanız ayak işlerine pis işlere vede genelde nöbete gönderilirler. Nöbetlerde gökyüzündeki yıldızları sayarak yada geçen uçaklara bakarak evinize döneceğiniz günü düşünerek 2 saat geçirirsiniz. Tahminen ilk 1 ay nöbet tutmazsınız. Zaten birliğinize gittikten 1 hafta sonra oryantasyon eğitimi verilcek 2 hafta acemilikte yaptığınız şeyleri tekrar yapacaksınız oryantasyn bittikten sonra nöbet tutmaya başlarsınız. Kıbrısta çarşıya gidebilmeniz için minibüsler var ücret 6 TL gidiş dönüş 12 TL'yi yol parasına zaten vermiş oluyorsunuz. İnternet kafelerin saatleri 3 TL. Sizin bi çarşıya çıkmanız en az 70-80 TL'ye patlamış olacaktır ki bu en iyi ihtimaldir. Kıbrısta yol tersten akar ilk defa arabaya bindiğinizde bu durum tuhafınıza gidebilir. Taksiler mercedes limuzindir. Ayrıca taksilere binmemenizde fayda var 100 TL'den aşağı biyerden biyere götürdükleri nadirdir. Keşke Türkiye'de herhangi bi şehirde askerlik yapsaydım diye çok söyleneceksiniz. Kıbrıs Türkiye'nin en az 15 sene gerisinden gelmektedir. Foseptik çukurlarından gelen bok kokusuna alışacaksınız etrafınızda hep toprak olacak çıkan otları bile size boş kaldığınızda elinize kazma kürek verip yolduracaklardır. Hayatınızda belkide ilk defa siyah yılan ve bukelemun görme şansınız olacak ama dikkat edin napıcakları belli olmaz. Kıbrıs hakkından pek iyi şeyler söylemek zordur ama bu zorluklarada 1 ayda alışıyorsunuz. Devamlı isyan ediceksiniz neden orada olduğunuzu sorgulucaksınız belkide boşu boşuna askerlik yapıyoruz diceksiniz ama bir şekilde ŞAFAK DOĞAN GÜNEŞ diyeceksiniz... Hepinize kolay gelsin sorunuz varsa cevaplarım.

İlk Birliğim
    39. PİYADE TÜMENİ 39. TOPÇU ALAYI 3. TOPÇU TABURU KARARGAH VE KARARGAH HİZMET BÖLÜĞÜ MEVLEVİ / LEFKOŞA
    Tertip Edildiğim Birlik
    39. PİYADE TÜMENİ ÇAMLIBEL / GİRNE

• quote:

Orijinalden alıntı: ErhanTorunlar

Öncelikle Kıbrıs'a gideceklere Allah kolaylık versin. Ben geçen hafta 355. KD olarak askerliğimi tamamlayıp kıbrıstan geldim. 1.5 ay Lefkoşa'da 3 ay kadarda Girne'de kaldım. Acemi birliğimi Manisa'da yaptım.
    Size yardımcı olabilecek biraz bilgi paylaşayım.
    Uçaktan inip Ercan havalanın ilk yapmanız gereken inzibatlara yakalanmadan KKTC Telsim yada KKTCCell'den kendinize telefon hattı alın. Hatlar 20-30 TL civarında isterseniz orada hemen pakette yüklüyorlar. Önce numu halledin çünkü çarşıya çıkana kadar hat sıkıntısı çekersiniz. Havaalanında kapıdan çıkınca zaten askeri inzibatların bulunduğu kısma sizi alıyorlar. Orada gelen bütün askerleri toplayıp bekletiyorlar. Ben uçaktan akşam 9 civarı indim gece 2'ye kadar bizi bekletip otobüslerle KTM 14. Zırhlı tugay denilen lanet biyere götürdüler. Bu arada havaalanında yanınızda muhakkak 2-3 pet şişe su bulunsun çünkü orada su satan biyer bulmanız zor olacak. Vede Kıbrısta kullanılan ankesörlü telefon kartını hiç düşünmeden havaalanında gördüğünüz yerde alın. 400 kontörlük 20 TLdir. Yanınızda telefon götürebilirsiniz ben hiç telefon sıkıntısı çekmedim. Yanımda götürmedim usta askerlerden 2.el telefon aldım dönmeden 2-3 gün öncede sattım. Kıbrısta iletişim pahalıdır ankesörlü kartlar size yetmeyecektir konuşurken düşen kontörleri izlemekten hemen telefonu kapatasanız gelecektir. O yüzden en güzeli genelde internet paketi yükletip cep telefonundan mümkün oldugunca konuşmanız olacaktır. Muhtemelen birliğiniz kıbrısın köylerinden birinde olacaktır çünkü heryer köy şehir havasını sadece çarşıya çıktıgınızda alacaksınız. Köylerde internet aman aman çekmemekte ve internetin yavaşlığına kendinizi hazırlayın. Hep kıbrıs diyince su sıkıntısından bahsedilir. Ben Lefkoşa'da topçu taburunda su sıkıntısı çekmedim tatlı su vardı ve hiç susuzluk yaşamadık. Sonrada Girne'ye geçtiğimde tuzlu su vardı ve su çoğu zaman ya incecik akardı yada susuz birkaç gün geçirirdik. Havaalanında isminizi alırlarsa bilinki sonradan yeriniz değişebilir. Çünkü kıbrısta tertip emriye yer değiştirme durumu çok oluyor. Benim ismimi almamalarına rağmen Lefkoşa'daki birliğimden tertip emriye Girne'ye çektiler. Tam alıştım derken bir emirle 2-3 gün içinde başka biyerde kendinizi bulabiliyorsunuz.
    Kıbrıs genel olarak çöldür. Etrafınızda irili ufaklı dağların olduğu tek bir yeşil görmek için özlem duyduğunuz anlar olacaktır. Ben bütün yazımı orada geçirdim gündüzler aşırı sıcak geceler serindi kışın bu durum geceleri dahada soğuk olarak devam ediyor. Yağmur yağdığında bardaktan boşanırcasına yağar. Geceleri nöbetlerde içinize giyebilmek için içlik götürmenizde fayda var. Ben yaz dönemine denk geldiğim için denetim görmedim. Çünkü denetimler Mayıs'ın ortasında bitiyor Kasım'da başlıyor. Spor, atış, evrak gibi çeşitli denetlemelere kendinizi hazırlayın. İntikaller yapılmakta ve bölüğünüzün yarısından fazlası kadar adam seçip intikal yapılcak alana götürülmekte. Gittiiniz yerde muhakkak kendinizi iyi ifade edin ve görevsiz kalmayın görevi olmayanlar kısa dönem dahi olsanız ayak işlerine pis işlere vede genelde nöbete gönderilirler. Nöbetlerde gökyüzündeki yıldızları sayarak yada geçen uçaklara bakarak evinize döneceğiniz günü düşünerek 2 saat geçirirsiniz. Tahminen ilk 1 ay nöbet tutmazsınız. Zaten birliğinize gittikten 1 hafta sonra oryantasyon eğitimi verilcek 2 hafta acemilikte yaptığınız şeyleri tekrar yapacaksınız oryantasyn bittikten sonra nöbet tutmaya başlarsınız. Kıbrısta çarşıya gidebilmeniz için minibüsler var ücret 6 TL gidiş dönüş 12 TL'yi yol parasına zaten vermiş oluyorsunuz. İnternet kafelerin saatleri 3 TL. Sizin bi çarşıya çıkmanız en az 70-80 TL'ye patlamış olacaktır ki bu en iyi ihtimaldir. Kıbrısta yol tersten akar ilk defa arabaya bindiğinizde bu durum tuhafınıza gidebilir. Taksiler mercedes limuzindir. Ayrıca taksilere binmemenizde fayda var 100 TL'den aşağı biyerden biyere götürdükleri nadirdir. Keşke Türkiye'de herhangi bi şehirde askerlik yapsaydım diye çok söyleneceksiniz. Kıbrıs Türkiye'nin en az 15 sene gerisinden gelmektedir. Foseptik çukurlarından gelen bok kokusuna alışacaksınız etrafınızda hep toprak olacak çıkan otları bile size boş kaldığınızda elinize kazma kürek verip yolduracaklardır. Hayatınızda belkide ilk defa siyah yılan ve bukelemun görme şansınız olacak ama dikkat edin napıcakları belli olmaz. Kıbrıs hakkından pek iyi şeyler söylemek zordur ama bu zorluklarada 1 ayda alışıyorsunuz. Devamlı isyan ediceksiniz neden orada olduğunuzu sorgulucaksınız belkide boşu boşuna askerlik yapıyoruz diceksiniz ama bir şekilde ŞAFAK DOĞAN GÜNEŞ diyeceksiniz... Hepinize kolay gelsin sorunuz varsa cevaplarım.

İlk Birliğim
    39. PİYADE TÜMENİ 39. TOPÇU ALAYI 3. TOPÇU TABURU KARARGAH VE KARARGAH HİZMET BÖLÜĞÜ MEVLEVİ / LEFKOŞA
    Tertip Edildiğim Birlik
    39. PİYADE TÜMENİ ÇAMLIBEL / GİRNE

helal olsun kardeşim ne güzel yazmışsın,ellerine sağlık.
    bende 353 kd magosadaydım.
    ben giderken böyle hiç bir bilgi bulamamıştım.
    kıbrısa gidecek kardeşlerimize fikir olsun.

Eyvallah sağolasın kardeşim. Bende giderken hiçbir bilgi bulamadım hep kulaktan doğma şeylerle gittim dönünce ilk olarak yeni gideceklere detaylı bi yazı yazıcam dedim yardımcı olabildiysem ne güzel.
  • wéndigo kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim bilgiler için.bayağı maceralı geçeceğe benziyor askerlik

gerçi benim ayağımda çapraz bağ yırtığı+menisküs var. raporlarımla beraber gidiyorum.bana çok bir şey yaptırmama ihtimalleri de var ama bakalım ne olacak.askeriyenin işi belli olmaz
  • çok teşekkürler bilgiler için
    kıbrıs ile bilgi bulmak son derece zor iken bayağı iyi oldu bu yazı
  • heyet raporun varsa işe yarar,spor yaptırmazlar sana.
    diğer raporları dikkate almıyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.