Şimdi Ara

320 kbps Flac Farkı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
2
Favori
14.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şuanda kulağımda cks-90 "Veracocha-Carte Blanche (Alex M.O.R.P.H. Remix).flac" dinliyorum. Aynı şarkının mp3 versiyonuda var. İkisini rastgele dinletseler her defasında hangisinin Flac hangisinin 320kbps mp3 olduğunu çok kolaylıkla bilirim. Tizler kırpılmadığı için daha canlı, mp3 indirmez oldum bu kulaklığı aldım alalı, flac ve Armin Set'leri forever :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ganjaman

Head-fi'de gezinirken bu mesaj dikkatimi çekti aranızda bilen deneyen olabilir tabi ama ben yine de bi ekliyim dedim

http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can-you-hear-this-hearing-test/

ben kendi adıma %50 oranına yakın doğru tahmin ettim ki zaten doğru tahmin etme olasılığımda %50 psikolojik bi fark hissedip kafamda kursam bile
    son olarak duyabiliyor musunuz testinde tüm sesleri duydum

Ses kartınız ve kullandığınız hoparlör (ve ya Kulaklık) ne marka?
    Benim PCnin onboard ses kartının frekansa göre çıkış AC voltajları aşağıdadır. Ölçümler true RMS multimetre ile yapılmıştır. (Windows ses ayarı %100)

8Khz => 514 mV AC
    10khz => 500mV AC
    12khz => 512mV AC
    14Khz => 516mV AC
    15Khz => 506mV AC
    16Khz => 488mV AC
    17Khz => 458mV AC
    18Khz => 404mV AC
    19Khz => 316mV AC
    20Khz => 208mV AC
    21Khz => 116mV AC
    22Khz => 63mV AC

Demem o ki; bu test sağlıklı bir test değil refereans bir DAC ve hoparlör (ve ya kulaklığınız) olmadıktan sonra.

Edit:
    Bu arda portatif bir müzik çalarda bu kadar ayrıntıya gerek duymuyorum, dışarısının gürültüsü zaten size o farkı anlamaya izin vermez tabi sesiz ortamda, evde dinlemiyorsanız ancak dediğim gibi portatif müzik çalar amacı dışarda müzik dinlemek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahruti -- 16 Mayıs 2011; 23:12:02 >

• Bu test ne anlama geliyor? 17khz'den sonrasını duyamadım ben mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mudeb

Bu test ne anlama geliyor? 17khz'den sonrasını duyamadım ben mesela.

Eğer düzgün bir sisteminiz varsa kulağınızın frekans cevabını öğrenebilirsiniz.
  • quote:

Bu test ne anlama geliyor?

Bu test 16KHz'den sonra ses kartının sinyali filtrelemeye , zayıflatmaya başladığı anlamına geliyor.
    16KHz üzerini duyamıyorsan kulağın değil ses kartın vasattır büyük olasılıkla yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

quote:

Bu test ne anlama geliyor?

Bu test 16KHz'den sonra ses kartının sinyali filtrelemeye , zayıflatmaya başladığı anlamına geliyor.
    16KHz üzerini duyamıyorsan kulağın değil ses kartın vasattır büyük olasılıkla yani

Hımm. Tümleşik ses kartı var pc'de. Teşekkür ederim yorum için
  • testi laptopun onboard ses kartında yaptım kulaklık olarak xears td100-ii kullandım..

quote:

Orijinalden alıntı: mahruti

Ses kartınız ve kullandığınız hoparlör (ve ya Kulaklık) ne marka?
    Benim PCnin onboard ses kartının frekansa göre çıkış AC voltajları aşağıdadır. Ölçümler true RMS multimetre ile yapılmıştır. (Windows ses ayarı %100)

8Khz => 514 mV AC
    10khz => 500mV AC
    12khz => 512mV AC
    14Khz => 516mV AC
    15Khz => 506mV AC
    16Khz => 488mV AC
    17Khz => 458mV AC
    18Khz => 404mV AC
    19Khz => 316mV AC
    20Khz => 208mV AC
    21Khz => 116mV AC
    22Khz => 63mV AC

Demem o ki; bu test sağlıklı bir test değil refereans bir DAC ve hoparlör (ve ya kulaklığınız) olmadıktan sonra.

Edit:
    Bu arda portatif bir müzik çalarda bu kadar ayrıntıya gerek duymuyorum, dışarısının gürültüsü zaten size o farkı anlamaya izin vermez tabi sesiz ortamda, evde dinlemiyorsanız ancak dediğim gibi portatif müzik çalar amacı dışarda müzik dinlemek.

Dediğim gibi laptop olduğu için ses kartı olaylarına giremiyorum zaten.. Şu anda ev içinde ve gece sessiz ortamda da sansayı kullanıyorum portatif müzik çaları bence sadece dışarıda müzik dinlemek amaçlı diye sınırlamak yanlış.. kendi adıma en ayrıntılı ve konsantre müzik dinlediğim zamanlar gece ışıkları kapayıp yatağıma girdikten sonra ki bunu yapabilmenin en basit yolu bir portatif müzik çalar bana göre

• 192lik mp3 ile 320lik arasında dağlar kadar fark varken flac ile 320 kbps mp3 arasında o kadar fark yok.Sansa fuze ve r04 ile çok çok az bir fark oluyor hatta hangisinin flac hangisinin mp3 olduğunu bilmesem ayırt edemeyebilirim.
  • ben 18 den yukarısını duyamadım HD600 ile.
  • http://farm2.static.flickr.com/1254/1343894511_998109028a.jpg

google dan 30 sn'lik bir arama ve spectogram farkları ortada.

buyrun bir de burdan yakın:

http://www.head-fi.org/forum/thread/457310/comparison-flac-vs-mp3-320kbps

• quote:

Orijinalden alıntı: expander_

Şuanda kulağımda cks-90 "Veracocha-Carte Blanche (Alex M.O.R.P.H. Remix).flac" dinliyorum. Aynı şarkının mp3 versiyonuda var. İkisini rastgele dinletseler her defasında hangisinin Flac hangisinin 320kbps mp3 olduğunu çok kolaylıkla bilirim. Tizler kırpılmadığı için daha canlı, mp3 indirmez oldum bu kulaklığı aldım alalı, flac ve Armin Set'leri forever :)

Ovv favori parçalarımdan birisidir Carte-blanche , bu parçada çok iyi anlaşılıyor fark haklısın
  • öncelikle kulağınıza bağlı
    ikinci olarak DAC veya ses kartı
    üçüncü olarak ses sitemi veya kulaklığınıza

arada kesinlikle fark vardır bunun tartışmasına gerek yok ve bariz hissedilir gerekli ekipmanlar ile

ama artık günümüzde 16 bit lik Compact Disc kayıtları da doyurucu olmamaktadır. Mümkünse 24 bit Dvd veya Vinyl kayıtlarını tercih ediniz. DTS, AC3,...

Tabi ki 24bit kayıtları şu an bildiğim kadarıyla DAC ile çalmanız mümkün değil..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scotland

öncelikle kulağınıza bağlı

arada kesinlikle fark vardır bunun tartışmasına gerek yok ve bariz hissedilir gerekli ekipmanlar ile

ama artık günümüzde 16 bit lik Compact Disc kayıtları da doyurucu olmamaktadır. Mümkünse 24 bit Dvd veya Vinyl kayıtlarını tercih ediniz. DTS, AC3,...

Tabi ki 24bit kayıtları şu an bildiğim kadarıyla DAC ile çalmanız mümkün değil..

24bitlik kayıtları çalmayan Dac kalmadı diyebiliriz bu devirde

• quote:

Gerekli ekipmanlarla mutlaka fark hissedilir. Fakat taşınabilir müzikçalarlarda flac veya wav'ın iyi bir mp3 dosyasından aman aman bir farkı olacağını sanmıyorum. Tabi ki tercih meselesi.

• Gerekli taşınabilir ekipmanla bence tercih değil, anlama meselesidir.

quote:

quote:

Gerekli ekipmanlarla mutlaka fark hissedilir. Fakat taşınabilir müzikçalarlarda flac veya wav'ın iyi bir mp3 dosyasından aman aman bir farkı olacağını sanmıyorum. Tabi ki tercih meselesi.

• quote:

Gerekli taşınabilir ekipmanla bence tercih değil, anlama meselesidir.

Doğrudur. Ben farkı anlayamıyorum, o yüzden böyle bir yorum yaptım. Tercih meselesinden kasıt da zaten aradaki farkı anladığını düşünen kişi flac vs dinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paul Klee -- 24 Mayıs 2011; 23:36:05 >
  • Biraz sert olmuş ama doğru.

quote:

quote:

Gerekli taşınabilir ekipmanla bence tercih değil, anlama meselesidir.

Doğrudur. Ben farkı anlayamıyorum, o yüzden böyle bir yorum yaptım. Tercih meselesinden kasıt da zaten aradaki farkı anladığını düşünen kişi flac vs dinler.
  • Taşınabilir oynatıcılarda iyi bir mp3 tercihimdir. Kapasitesi kısıtlı müzikçalarlara flac wav filan koymanın gereksiz olduğunu söylüyorum. Tabi bu 'benim kulaklarım süper' havalarında 'anlama meselesi' bilmem ne deyince bunu herhangi bir şekilde çürütebilmek mümkün değil. Sonuçta kimin neyi nasıl duyduğunu ölçebilmemiz imkânsız. Benim söylemeye çalıştığım flac'le iyi bir mp3 dosyası arasında (taşınabilir cihazlar için bahsediyorum) "aman aman" bir fark yok. Bazı şarkılarda hissediliyor sadece. Çok büyük fark var diyen de bence sallıyordur.
  • quote:

Taşınabilir oynatıcılarda iyi bir mp3 tercihimdir. Kapasitesi kısıtlı müzikçalarlara flac wav filan koymanın gereksiz olduğunu söylüyorum. Tabi bu 'benim kulaklarım süper' havalarında 'anlama meselesi' bilmem ne deyince bunu herhangi bir şekilde çürütebilmek mümkün değil. Sonuçta kimin neyi nasıl duyduğunu ölçebilmemiz imkânsız. Benim söylemeye çalıştığım flac'le iyi bir mp3 dosyası arasında (taşınabilir cihazlar için bahsediyorum) "aman aman" bir fark yok. Bazı şarkılarda hissediliyor sadece. Çok büyük fark var diyen de bence sallıyordur.

+1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi electrostatic -- 25 Mayıs 2011; 0:02:44 >
  • quote:

Taşınabilir oynatıcılarda iyi bir mp3 tercihimdir. Kapasitesi kısıtlı müzikçalarlara flac wav filan koymanın gereksiz olduğunu söylüyorum. Tabi bu 'benim kulaklarım süper' havalarında 'anlama meselesi' bilmem ne deyince bunu herhangi bir şekilde çürütebilmek mümkün değil. Sonuçta kimin neyi nasıl duyduğunu ölçebilmemiz imkânsız. Benim söylemeye çalıştığım flac'le iyi bir mp3 dosyası arasında (taşınabilir cihazlar için bahsediyorum) "aman aman" bir fark yok. Bazı şarkılarda hissediliyor sadece. Çok büyük fark var diyen de bence sallıyordur.

Merak ettimde bu anlayamama karsilastirmasini hangi sarkida ve hangi tssinabilir bir kulaklik ve playerda yaptin?

Masaüstünde farki anlayabildinmi?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.