Şimdi Ara

3 TB HDD Sorunu...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar herkese hayırlı günler, iyi forumlar..

yeni bir bilgisayar topladım. anakartım asus crosshair formula z, amd fx8350 işlemci, 32 gb ddr3 ram, 120 gb ssd ve 3 tb hdd (seagate)

ben bugün Windows 8.1 işletim sistemi kurdum (ssd'ye). daha sonra 3 tb hdd taktım ama sistem görmedi, sonra disk yöneticisinden hdd'i tanıttım ancak hdd'i 2 tb ve 795 gb olarak 2 parçaya bölünmüş şekilde gördü, neden 3 tb hdd'i bütün olarak görmedi, hdd'i ben parçalamadım,şöyle bir şey daha var,
    bu 2 parçadan birisi olan 2 tb kısmında genişlet seçeneği yok, daha sonra ben 2 tb'i biçimlendirdim, sonra 795 gb olan kısmıda biçimlendirecektim ama biçimlendirme seçeneği yoktu.

bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. saygılar...

• Yardım Edebilecek ? Sorun Halen Güncelll
  • quote:

Orijinalden alıntı: tunahankrkmz

Yardım Edebilecek ? Sorun Halen Güncelll
    hiçbir depolama aygıtı tam değildir bknz 16 gb toshiba usb bellek 14.4 gb
  • tunahankrkmz T kullanıcısına yanıt
    bu programı tavsiye ederim. Kendimde kullandım ve memnun kaldım, daha önce önerdiğim birçok kişide sorununu çözdü ve onlarda memnun kaldı.

Home sürümü ücretsizdir, işinizi görür ve gün sınırlaması falan da yoktur.

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: PCMORS

hiçbir depolama aygıtı tam değildir bknz 16 gb toshiba usb bellek 14.4 gb

biliyorum hocam. ancak neden sistemim 3 tb hdd'i 2 tb ve 1 tb olarak ayrı ayrı görüyor ? onu öğrenmek istiyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasin.25

bu programı tavsiye ederim. Kendimde kullandım ve memnun kaldım, daha önce önerdiğim birçok kişide sorununu çözdü ve onlarda memnun kaldı.

Home sürümü ücretsizdir, işinizi görür ve gün sınırlaması falan da yoktur.

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

hocam bu program ne işe ayrıyor ? benim sorunumu düzeltmek için bıos güncellesek nasıl olur acep ?

kendisi otomatik olarak kurarken ayırmıştır
    hdd üzerinde her işlemi yapabiliyorsunuz. örneğin bahsettiğiniz bölümleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

bu bağlantıda biraz daha açıklanmış.http://www.gezginler.net/indir/partition-wizard-home-edition.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasin.25

hdd üzerinde her işlemi yapabiliyorsunuz. örneğin bahsettiğiniz bölümleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

bu bağlantıda biraz daha açıklanmış.http://www.gezginler.net/indir/partition-wizard-home-edition.html
    hocam diskiniz seagate ise sitesinden disczard diye bi program var o programla aktif edebiliyorsunuz yani 3 tb diski kurmak biraz meşakatli bi iştir
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghost recon advanced

hocam diskiniz seagate ise sitesinden disczard diye bi program var o programla aktif edebiliyorsunuz yani 3 tb diski kurmak biraz meşakatli bi iştir

teşekkürler hocam.. birazdan o programı deneyecem ama dili Türkçe mi ?
  • Sistem güzel olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Candance

Sistem güzel olmuş.

teşekkürler... daha iyisi sizin olsun

ama şu hdd işini oturtamadık yaa
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Candance

Sistem güzel olmuş.

teşekkürler... daha iyisi sizin olsun

ama şu hdd işini oturtamadık yaa

Alıntıları Göster
    evet türkçe youtubede anlatımlı videosuda var
  • quote:

evet türkçe youtubede anlatımlı videosuda var

Teşekkürler Hocam... İndirip Deneyecem Bakalım...
    bak,bazı anakartlar 1 ya da 2 tb dan fazlası için bazı destekleri şart koşuyor. (gigabyte ya da asus resmi sitesinde görmüştüm) sen anakartın adresine git. bak bakalım 2tb fazlası desteği için ne lazımmış.
  • quote:

arkadaşlar herkese hayırlı günler, iyi forumlar..

yeni bir bilgisayar topladım. anakartım asus crosshair formula z, amd fx8350 işlemci, 32 gb ddr3 ram, 120 gb ssd ve 3 tb hdd (seagate)

ben bugün Windows 8.1 işletim sistemi kurdum (ssd'ye). daha sonra 3 tb hdd taktım ama sistem görmedi, sonra disk yöneticisinden hdd'i tanıttım ancak hdd'i 2 tb ve 795 gb olarak 2 parçaya bölünmüş şekilde gördü, neden 3 tb hdd'i bütün olarak görmedi, hdd'i ben parçalamadım,şöyle bir şey daha var,
    bu 2 parçadan birisi olan 2 tb kısmında genişlet seçeneği yok, daha sonra ben 2 tb'i biçimlendirdim, sonra 795 gb olan kısmıda biçimlendirecektim ama biçimlendirme seçeneği yoktu.

2.1 TB üstü olan diski eski sistem MBR ile bölümlerseniz 32 bit adresleme yüzünden 2.1 TB üstü kısmı görmez.

2.1 Tb değerinden büyük diskleri kullanabilmek için MBr yerine UEFI ile gelen GPT bölümlemesi yapmak gerekir.

Bunun için BIOS altında GPT (UEFI) seçeneği seçilmeli (legacy yerine) ve destekleyen bir GPT bölümlemesi yeniden yapılmalıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

arkadaşlar herkese hayırlı günler, iyi forumlar..

2.1 TB üstü olan diski eski sistem MBR ile bölümlerseniz 32 bit adresleme yüzünden 2.1 TB üstü kısmı görmez.

2.1 Tb değerinden büyük diskleri kullanabilmek için MBr yerine UEFI ile gelen GPT bölümlemesi yapmak gerekir.

Bunun için BIOS altında GPT (UEFI) seçeneği seçilmeli (legacy yerine) ve destekleyen bir GPT bölümlemesi yeniden yapılmalıdır.
    sonucu bildirirsin bize

• quote:

sonucu bildirirsin bize

Alıntıları Göster
    bende 2tb bile sorun çıkardı. 300gb ayırdım. geri kalanı da 1.52TB olarak kaldı. bu şekilde sorun yok ama 2tb hdd tek parça kullanmak istedim, sorunlar yüzünden ayırmak zorunda kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

bende 2tb bile sorun çıkardı. 300gb ayırdım. geri kalanı da 1.52TB olarak kaldı. bu şekilde sorun yok ama 2tb hdd tek parça kullanmak istedim, sorunlar yüzünden ayırmak zorunda kaldım.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar konuyu cevaplayan herkese teşekkürler. sorunumu çözdüm...

şöyle anlatayım MBR disk sistemi çok eski ve karmaşık bir sistem olduğu için ağır ağır kullanımdan kalkıyor, çünkü uefı bıos tipine sahip anakartlarda rahatlıkla GPT kullanabilirsiniz ve şöyle söyleyim GPT, MBR'den kat kat üstün..

öncelikle programın linki ;http://download.cnet.com/AOMEI-Partition-Assistant-Standard-Edition/3001-18512_4-75118871.html?spi=e2bf427eb191e8d5ba6788794c78a49c&part=dl-

anlatım...

ben hdd'i ilk aldığımda bilgisayara taktığımda mbr veya gpt seçimi yapmam için ekran çıktı karşıma. bende tabi konuyu bilmediğim için direk mbr dedim ve 3 tb lik diskimi 2.1 olarak gördüm. yukarıda linkte verdiğim programı kurdum, 3 TB'lık diskimin üzerine tıkladım ve mbr to gpt seçeneğini seçtim ve ardından program sistemi yeniden başlattı ancak bıos ekranında 1 dakika süren bir işlem yaptı kendi kendine neyse işlem bitti pc açıldı ve 3 TB'lık diskim gpt formatında 2.79 TB olarak biçimlendirilmiş şekilde kullanımıma sunuldu. program tamamen ücretsiz ve dili İngilizce. ama bilgisayarla haşır neşir olan birilerini için kolaylıkla kullanılabilecek bir programdır.

bu şekilde ben sorunumu çözdüm. ayrıca bundan sonra bütün ssd ve sabit disklerimde gpt seçeneğini kullanacağım. internet ortamında teknoloji sitelerinden öğrendiğim kadarıyla GPT tamamen yeni bir bakış açısı ve yeni bir mimari. hele ki bilgisayarlarında tamamen performans söz konusu olan arkadaşlara rahatlıkla önerebileceğim bir seçenek..

herkese keyifli çalışmalar...

• quote:

arkadaşlar konuyu cevaplayan herkese teşekkürler. sorunumu çözdüm...

şöyle anlatayım MBR disk sistemi çok eski ve karmaşık bir sistem olduğu için ağır ağır kullanımdan kalkıyor, çünkü uefı bıos tipine sahip anakartlarda rahatlıkla GPT kullanabilirsiniz ve şöyle söyleyim GPT, MBR'den kat kat üstün..

öncelikle programın linki ;http://download.cnet.com/AOMEI-Partition-Assistant-Standard-Edition/3001-18512_4-75118871.html?spi=e2bf427eb191e8d5ba6788794c78a49c&part=dl-

anlatım...

ben hdd'i ilk aldığımda bilgisayara taktığımda mbr veya gpt seçimi yapmam için ekran çıktı karşıma. bende tabi konuyu bilmediğim için direk mbr dedim ve 3 tb lik diskimi 2.1 olarak gördüm. yukarıda linkte verdiğim programı kurdum, 3 TB'lık diskimin üzerine tıkladım ve mbr to gpt seçeneğini seçtim ve ardından program sistemi yeniden başlattı ancak bıos ekranında 1 dakika süren bir işlem yaptı kendi kendine neyse işlem bitti pc açıldı ve 3 TB'lık diskim gpt formatında 2.79 TB olarak biçimlendirilmiş şekilde kullanımıma sunuldu. program tamamen ücretsiz ve dili İngilizce. ama bilgisayarla haşır neşir olan birilerini için kolaylıkla kullanılabilecek bir programdır.

bu şekilde ben sorunumu çözdüm. ayrıca bundan sonra bütün ssd ve sabit disklerimde gpt seçeneğini kullanacağım. internet ortamında teknoloji sitelerinden öğrendiğim kadarıyla GPT tamamen yeni bir bakış açısı ve yeni bir mimari. hele ki bilgisayarlarında tamamen performans söz konusu olan arkadaşlara rahatlıkla önerebileceğim bir seçenek..

herkese keyifli çalışmalar...

Alıntıları Göster
    benimki farklı bir durum. disk zaten gpt çünkü. anakart tanımıyor sanırım 2tb tek partition olunca.
    asrock a mail attım durumu ama adamlar biz başka 2tb disk ile denedik sorun yok diyorlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.