Şimdi Ara

225/55 yerine 205/60

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar diğer kriterler eşit olmak üzere aynı lastiğin 225/55 yerine 205/60 ını kullanırsam yol tutuşuna ve viraja etkisi ne olur?

• Bende 205/60/16 lastik var tek diyeceğim hatırı sayılır fiyat farkı var arada

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 205-60-16 dan 205-65-16 ya geçtim
    sadece tan sağ yaptığımda ön sağ davlumbaza sürtüyor

• Yola tutunma yüzeyi azalacağı için yol tutuş ve viraj kabiliyetini düşürür. Limitleri fazla zorlamıyorsanız sorun olmaz, konfora da iyileşme olur. Ebat değişikliği için önemli bir sebebiniz yoksa orjinale sadık kalınması taraftarıyım. Ha tabanı artırmak isteseydiniz o zaman orjinal ebatı değişikliği makul sayılabilir.

• ozbayram kullanıcısına yanıt
    Haklısınız. Peki toplam lastik çapı artacağından ilk kalkışta patinaja düşme riski azalır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rosebud32

Haklısınız. Peki toplam lastik çapı artacağından ilk kalkışta patinaja düşme riski azalır mı?

Azalmaz. Aksine eskisinden daha çok patinaj çekersiniz.

• Yere basan lastik genişliği azalacağından virajlarda yanal kuvvet taşıma azalacaktır bu da viraj kabiliyetini düşürecektir .

Toplam lastik çapı nasıl artıyor ? Sabit kalıyor benim hesaplamama göre ama lastik genişliği azalıyor .

((225 * 0.55) * 2 + 15 * 25,4 ) / 2 = 0,314 m

((205*0.6 ) *2 + 15*25,4 ) / 2 = 0,313.5 m

Hesaplamaya göre azaldı hatta tabi yuvarladım sayıları ondandır . Neyse yere aktardığın Tractive Force da azalacak ve patinaja düşeceksin .
  • Lastik çapı artarsa lastiğe düşen yük artar patinaja düşme azalır. Fakat verdiğiniz ölçülerde lastik çapı artmaz. Lastik ölçüşerindeki yanak yüksekliği sizi yanıltmasın. Yanak ölçüsü tabanın yüzdesidir. Örneğin 225 55 17 de yanak yüksekliği 123.75 mm dir. 205 60 17 de ise yanak yüksekliği 123 mm dir. Yani yanak büyük görülmesine rağmen diğerinden küçüktür.

• ozbayram kullanıcısına yanıt
    "Yanak ölçüsü tabanın yüzdesidir"
    Şimdi anlaşıldı teşekkürler.
  • TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    225 55 R16 yerine 245 45 R17 yaptığımda farkı hisseder miyim?
  • bu arac nedir yada motor gucu nedir 245 taban kullanmak istiyorsun ?

• quote:

225 55 R16 yerine 245 45 R17 yaptığımda farkı hisseder miyim?

Araç nedir? 225 55 16 kullanan fazla model yok.

• Aracım 2015 model A4 TDI 177 HP. Lastiğim Michelin Primacy HP. Özellikle kalkışlarda ESP ışığının sık sık yanmasından ve virajlarda savrulma hissinden rahatsızım. Kış lastiği kullanırken bu sorunları daha az yaşadım.
  • quote:

Aracım 2015 model A4 TDI 177 HP. Lastiğim Michelin Primacy HP. Özellikle kalkışlarda ESP ışığının sık sık yanmasından ve virajlarda savrulma hissinden rahatsızım. Kış lastiği kullanırken bu sorunları daha az yaşadım.

Michelin zaten yumuşak hamurlu bir Lastik. Yatma ve yanağa binme yapabilir.

• quote:

Aracım 2015 model A4 TDI 177 HP. Lastiğim Michelin Primacy HP. Özellikle kalkışlarda ESP ışığının sık sık yanmasından ve virajlarda savrulma hissinden rahatsızım. Kış lastiği kullanırken bu sorunları daha az yaşadım.

Maddi sıkıntı yoksa, aracın davlumbazına sürtmeyecekse ve kullandığınız yollar bozuk değilse 245 45 17 takabilirsiniz

• quote:

kalkislarda lastiklerin sarmasini genis tabanla min. seviyeye indirirsin ama savrulma olayina fazla etki etmez ha simdikilerden daha iyi performans alirsin orasi ayri ama arabanin limitlerini zorlayan biriysen yada daha saglikli bir yol tutusum olsun diyorsan amortisorlerlede oynaki yeni lastiklerle guzel bir kombin olsun. Birde araba icin tavsiye edilen taban genisliklerinde 245 varmi ?

• şoför kapısının yan kısmındaki etiketteki lastik seçeneklerinde 245 var evet.
  • quote:

şoför kapısının yan kısmındaki etiketteki lastik seçeneklerinde 245 var evet.

tamam o zaman dedigim gibi yaparsan daha keyifli olur. Cunku sadece lastik koyup viraja girsen araba yine esneyecek sende yine ayni his olacak ama araba yolu biraz daha iyi tutacak. Obur turlu hem yola yapisacak hem esnemeyi azaltirsin hemde keyif alirsin.

• haklısın tabi maliyet artar amortisör ve yeni jant gibi. Onun yerine özellikle virajlardaki hissi azaltmak adına yanağı sert olan 225 bir lastiğe geçsem nasıl olur? Araştırdım Bridgestone T001 için iyi diyorlar.
  • quote:

haklısın tabi maliyet artar amortisör ve yeni jant gibi. Onun yerine özellikle virajlardaki hissi azaltmak adına yanağı sert olan 225 bir lastiğe geçsem nasıl olur? Araştırdım Bridgestone T001 için iyi diyorlar.

e tabi sert ve ince yanak daha cok isini gorur esneme payin azalacak ama konfor kaybida yasayacaksin tabi balon yapma sansinda yukselecek zaten senin isteklerini performans lastikleri karsilar dogal olarak iki secenegin var ya performans ya konfor : ) valla markalarin performanslari hakkinda yeterli bilgiye sahip degilim nedesem yalan olur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.