Şimdi Ara

2015 YGS-LYS Mağdurundan Öneriler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
6
Favori
3.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Geçen ağustos ayının sonundan itibaren sınava çalıştım ve şu sonuçları elde ettim. Başarılı olmuş bir öğrenciden ziyade 1 seneyi atlatmış bir öğrenci olarak kazandığım tecrübelere istinaden sizlere yardımcı olmak istedim.

MF öğrencisiydim. Asıl hedefim Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüydü. Bu nedenle YGS'ye kadar olan dönemde LYS'yi biraz boşladım.
    Aşağıya başlıca tavsiyelerimi yazacağım, bunlar dışında sorularınız varsa konu altına mesaj olarak yazarsanız cevaplamaya çalışırım. Özel mesaj atmanıza gerek yok. =)

• Bilgisayarı sık kullanan, lol, cs vb. oyun oynayan ya da dizi izleyen biriyseniz bilgisayarınızı toplayıp bir kenara koyun. Ders çalışırken lazım oluyor, haftada 1 gün dizi izliyorum vb. bahanelerle onu orda bırakırsanız başında saatler geçirirsiniz. Bu söylediğim hayatı bilgisayar olan arkadaşlar için geçerli. (uyanıp yatana kadar başında oturanlar, heh işte size diyorum.)

• YGS'ye kadar olan süreçte kendinizi sadece YGS'ye adarsanız s*çtığınızın resmidir. Konular son 3 ayda bitmiyor, bana güvenin. Şu dediğimi herkes diyor size biliyorum, tüm hocalar, tüm öğrenciler, herkes diyor. YGS konuları bitsin başlayacağım diyorsunuz siz de içinizden. Heh işte öyle demeyin. Ciddi ciddi arada bir s*ktir edin YGS'yi, dursun onun konuları 2 gün köşede. Oturun LYS konularından 1-2 tane bitirin. BAK YİNE İÇİNDEN YGS KONULARI BİTSİN YAPICAM DEME. DİNLE BENİ.

• Düzenli ve programlı bir insansanız, hangi konuyu hangi gün bitireceğinizi, hangi haftadan itibaren sadece deneme çözmeye başlayacağınızı vs. planlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Sakın ha oturup da Excel'de renklendirilmiş çizelge hazırlamaya, daha önce donanımhaber'de paylaşılmış hazır tabloları kullanıp da kendinize çizelge hazırlamaya falan kalkmayın. Benden söylemesi. Bir perşembe günü eve gelirsiniz, YGS'den 2 konu bitirme umuduyla; oturursunuz bilgisayarın başına program yapacağım diye, akşam saat olur 10 siz hala program yapıyorsunuz. Bak yapma şunu işte, yaz defterin son sayfasına pzt şu salı bu diye, yeter, abartma.

• Bu sene bu dershane işleri nasıl bilmiyorum ama, eğer hala FEM diye bir dershane varsa, heh işte ona sakın gitmeyin. Özelini demiyorum, ona da kötü diyorlar gerçi ama ben özel olmayanı diyorum. ONA GİTMEYİN. 10 hocadan 1'inin anlattığı konudan haberdar olduğu, camiye namaz kılmaya gezi düzenlenen bir kurum bu. Aklınız varsa uzak durun bu dershaneden. Kayıtlıysanız bırakıp paranızı geri isteyin, başka dershaneye gidin. Bu kadar diyorum. (tabii bu söylediklerim ilk 100'e oynayan derece sınıfı öğrencileri için değil. onlara ayrı muamele var.)

• Aklıma gelen son şey ise, bu mesajı okuduktan sonra bir daha donanımhaber'e girmeyin. Şu forumda harcadığım zamanda 3000 soru daha çözerdim, belki 20 bine girerdim. Değmez. İnternet YGS/LYS öğrencisinin yardımcısı değil, düşmanıdır.

Dipnot: 11. sınıf olup da okuyan varsa sizlere tavsiyem yazın YGS Matematik ve Geometri öğrenin. O matematiği öğrenip yeterli soru çözmek için okulla beraber başlamak yetmiyor malesef. Ayrıca şu blogları da eğer okuyorsanız bilin ki orda yazan her şey doğru değil. Oturup da yazınızı ygs sosyal, türkçe çalışarak geçirmeyin. O bilgiler uçup gidiyor.

Ekleme:

Aklıma gelen diğer 1-2 şey:
    • Geometri konularını bitirdikten sonra karma testler/denemeler çözün. Konu konu çözünce konuyu bildiğiniz için yapacağınız şeyi direk düşünüyorsunuz. Asıl olay konuyu bilmeden çözüm tekniğini görebilmek.
    • Kimya için FEM'in beyaz soru bankasını almamanızı öneririm. Gereksiz kasıntı sorular içeriyor. Çözmesi de keyifli değil, asit-baz sorularına 2 satır yer bırakmışlar. Kimya kaynağı olarak Palme öneririm.
    • Eğer istek olursa kitap önerilerinde de bulunabilirim ders ders. Kullandığım kitapları yorumlayabilirim.

Sorularınız varsa buyrun efenim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mopneet -- 4 Kasım 2016; 2:2:18 >

• Hocam 11. sınıfım planım bu yaza kadar konu bitirip sürekli deneme çözmekti ne önerirsiniz?
  • quote:

Hocam merhaba, ben Bilkent Moleküler Biyoloji - Genetik istiyorum. Puan olarak 440-450 , Sıralama olarak 15k istiyor. Dershane kolejindeyim konuları baştan alıyorlar. YGS denemesi olduk 2 kere, 120 civarı geldi. Fende konuların yarısı yok, türkçede dil bilgisi yok, sosyalde konuların neredeyse hiçbiri yok , yorumladım. LYS için biyoloji kimya 8 10 kaynak, fizik 5 kaynak, matematik için 4 kaynak, geometri için 2 3 kaynak bitirmek hedefim (mat geo 35 15, fenler 25 27 26 gelse yeter)

Bu ygs de milletin yarısı baya kötü diyor, kimi normaldi diyor. Acaba çok mu farklıydı? Yani 135 140 net yapmak çok çok mu zor konuları hallettikten sonra iyi bir çalışmayla?

Ben 95 netle bu sıralamayı elde etmiştim. Bir arkadaşım 120 nete yakın yaparak 10 bininci olmuştu. Girenlere hep zor geldiği söyleniyor ama bence son YGS bugüne kadarki en zoruydu.
    135-140 net sıkı çalışma gerektiren bir hedef fakat eğer şu sıralarda arada bir değil de düzenli olarak 110-120 net civarı yapıyorsan olmayacak bir şey değil.
    Biyoloji ve kimyadan 8-10 kaynak bitirmek bence hem gereksiz hem de yapılması kolay şeyler değil. Kimya ve biyoloji için 3 kaynak rahat rahat yetecektir 25+ yapmana. Kimyadan 1 kitabı dahi tamamen bitirmeden geçen sene 24.5 net yaptım, oldukça kolay sormuşlardı. Fizikten 5 kaynak anca yeterli olacaktır zira o kadar çok konu var ki her kitapta konu başına 3-5 test ancak oluyor. Matematikte ise 2, bilemedin 3 kaynak yeterli olacaktır. Geometri içinse şunu söylemeliyim, fazla kaynak diye bir şey söz konusu değil, ne kadar çok çözebiliyorsan çöz. 2'den az çözme.

@LaMariposa
    Okuldaki kimya hocam çok ilgiliydi. Beni de çok severdi, anlamadığım her şeyi 2-3 defa anlattırırdım.
    Şu da bir gerçek; geçen sene LYS kimya bence oldukça kolaydı.

@BDNU
    YGS sonucum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mopneet -- 12 Kasım 2015; 21:06:26 >

• @Pixel.
    11. sınıfta tüm konuları bitirmek gibi bir şey hedeflememeni öneririm.
    11. sınıfta yapman gereken en önemli şey 11. sınıf konularını ezberlemeden iyice öğrenmen. 12. sınıfta çok faydasını göreceksin.
    Bunun yanı sıra bence Geometri ya da YGS Matematik konularını bitirmeye çalış yaza kadar.
  • Elimden geldiğince ben de yardım edebilirim. Benim de sıralamalarım bu arkadaş gibiydi geçen yıl. Ama ben üniye gitmedim, 3.yıla kaldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mopneet

Merhaba arkadaşlar. Geçen ağustos ayının sonundan itibaren sınava çalıştım ve şu sonuçları elde ettim. Başarılı olmuş bir öğrenciden ziyade 1 seneyi atlatmış bir öğrenci olarak kazandığım tecrübelere istinaden sizlere yardımcı olmak istedim.

MF öğrencisiydim. Asıl hedefim Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüydü. Bu nedenle YGS'ye kadar olan dönemde LYS'yi biraz boşladım.
    Aşağıya başlıca tavsiyelerimi yazacağım, bunlar dışında sorularınız varsa konu altına mesaj olarak yazarsanız cevaplamaya çalışırım. Özel mesaj atmanıza gerek yok. =)

• Bilgisayarı sık kullanan, lol, cs vb. oyun oynayan ya da dizi izleyen biriyseniz bilgisayarınızı toplayıp bir kenara koyun. Ders çalışırken lazım oluyor, haftada 1 gün dizi izliyorum vb. bahanelerle onu orda bırakırsanız başında saatler geçirirsiniz. Bu söylediğim hayatı bilgisayar olan arkadaşlar için geçerli. (uyanıp yatana kadar başında oturanlar, heh işte size diyorum.)

• YGS'ye kadar olan süreçte kendinizi sadece YGS'ye adarsanız s*çtığınızın resmidir. Konular son 3 ayda bitmiyor, bana güvenin. Şu dediğimi herkes diyor size biliyorum, tüm hocalar, tüm öğrenciler, herkes diyor. YGS konuları bitsin başlayacağım diyorsunuz siz de içinizden. Heh işte öyle demeyin. Ciddi ciddi arada bir s*ktir edin YGS'yi, dursun onun konuları 2 gün köşede. Oturun LYS konularından 1-2 tane bitirin. BAK YİNE İÇİNDEN YGS KONULARI BİTSİN YAPICAM DEME. DİNLE BENİ.

• Düzenli ve programlı bir insansanız, hangi konuyu hangi gün bitireceğinizi, hangi haftadan itibaren sadece deneme çözmeye başlayacağınızı vs. planlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Sakın ha oturup da Excel'de renklendirilmiş çizelge hazırlamaya, daha önce donanımhaber'de paylaşılmış hazır tabloları kullanıp da kendinize çizelge hazırlamaya falan kalkmayın. Benden söylemesi. Bir perşembe günü eve gelirsiniz, YGS'den 2 konu bitirme umuduyla; oturursunuz bilgisayarın başına program yapacağım diye, akşam saat olur 10 siz hala program yapıyorsunuz. Bak yapma şunu işte, yaz defterin son sayfasına pzt şu salı bu diye, yeter, abartma.

• Bu sene bu dershane işleri nasıl bilmiyorum ama, eğer hala FEM diye bir dershane varsa, heh işte ona sakın gitmeyin. Özelini demiyorum, ona da kötü diyorlar gerçi ama ben özel olmayanı diyorum. ONA GİTMEYİN. 10 hocadan 1'inin anlattığı konudan haberdar olduğu, camiye namaz kılmaya gezi düzenlenen bir kurum bu. Aklınız varsa uzak durun bu dershaneden. Kayıtlıysanız bırakıp paranızı geri isteyin, başka dershaneye gidin. Bu kadar diyorum. (tabii bu söylediklerim ilk 100'e oynayan derece sınıfı öğrencileri için değil. onlara ayrı muamele var.)

• Aklıma gelen son şey ise, bu mesajı okuduktan sonra bir daha donanımhaber'e girmeyin. Şu forumda harcadığım zamanda 3000 soru daha çözerdim, belki 20 bine girerdim. Değmez. İnternet YGS/LYS öğrencisinin yardımcısı değil, düşmanıdır.

Dipnot: 11. sınıf olup da okuyan varsa sizlere tavsiyem yazın YGS Matematik ve Geometri öğrenin. O matematiği öğrenip yeterli soru çözmek için okulla beraber başlamak yetmiyor malesef. Ayrıca şu blogları da eğer okuyorsanız bilin ki orda yazan her şey doğru değil. Oturup da yazınızı ygs sosyal, türkçe çalışarak geçirmeyin. O bilgiler uçup gidiyor.

Sorularınız varsa buyrun efenim.

1-lys matematik polinom lardan mi baslim yoksa trigo integral gibi konularimi yapim ygsden once
    2-binlerce kitap onerisi var ama fizigim kötü diye teknofem dinleyip 40 seansta fizik ve kultuur temel lisenin ka sb kullanıyorum yeterlimi değilse ne önerirsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• @realexile
    Eğer daha önce hiçbir hocadan (okul/dershane/özel hoca) türev, integral konularını dinlemediysen bulaşmamanı öneririm.
    Çoğu kitap aynı sırayla gider, bu sıraya uygun olarak başlayıp devam etmeni öneririm. Polinomlardan başlayıp 2. derece denklemler, parabol, pkbo, trigonometri diye devam eden sırayı takip et. Türev ve integrali önce bi hocalarından dinle sonra sorularını çöz. Kendin keşfetmeye çalışma.
    Fiziğin kötüyse ve maddi sıkıntın yoksa YGS'den önce özel ders almaya başlamanı öneririm. Eğer özel ders alamayacaksan, okul ve dershanedeki hocalarını iyi kullan. Bilmediğin konuları anlatmalarını vs. talep et. Teknofem vb. siteler de çözüm olabilir tabii fakat fizik öyle bir ders ki ders dinleyerek doğru düzgün öğrenmen oldukça zor. Simetri gibi sorularla öğreten bir yerden öğrenmeni tavsiye ederim. Teknofem'den dinledikten sonra soru çözmeyi denediğinde beceremediğin zaman karalar bağlayacaksın aksi takdirde. Sorularla anlatan hocan varsa o da olur.

• hocam ygs için konuşuyorum, paragraf için ne önerirsiniz ne çözmeli kaç adet çözmeli günlük, dil bilgisine ne kadar önem vermeliyiz, birde bu dönemlerde netleriniz nasıldı

• kendi iradene güvenemiyorsan geçmiş olsun sana ne diyim bilgisayarı toplayıp kenara koymakmış, elimde internet gibi bir nimet varken neden bunu yapayım , abimin steam hesabı var csgo bf3 var oynamak istiyorum belki ama oynamıyorum neden çünkü sınava hazırlanıyorum ve iradem güçlü ,belki sınavdan sonra , he ayrıca cözemedim sorular icin teknofem girip bakıyorum anlamaya çalışıyorum , demem o ki önce kendi sınırlarını bilmelisin
  • @.koter.
    Sene başından itibaren her gün 10 adet paragraf sorusunu tuvaletteyken çözdüm. Girdiğim YGS denemelerinin %80'inde herkes nasıl bu kadar Türkçe yapıyorsun diye sordu. Fakat YGS'de öyle paragraf soruları sordular ki ancak bu kadar yapabildim. Denemelerde 30-37 net arası yapıyordum. Bu sonucun ardından sana her gün paragraf sorusu çöz demek ne kadar doğru bilmiyorum ama bir pratiklik kazandırıyor illa. 40 soruyu 50 dkda çözebiliyordum ben.
    @KNO3
    Dershanenin başladığı günden LYS gününe kadar 1 oyuna 5 dk bile girmedim. Fakat bilgisayar orda olduğu sürece youtube'da önerilen videolar olsun, donanımhaberdeki alakasız konular olsun, her şey ilgi çekici geliyor. Eğer sen bunlara karşı sadece işini görüp bilgisayarı kapatabiliyorsan helal olsun. =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

kendi iradene güvenemiyorsan geçmiş olsun sana ne diyim bilgisayarı toplayıp kenara koymakmış, elimde internet gibi bir nimet varken neden bunu yapayım , abimin steam hesabı var csgo bf3 var oynamak istiyorum belki ama oynamıyorum neden çünkü sınava hazırlanıyorum ve iradem güçlü ,belki sınavdan sonra , he ayrıca cözemedim sorular icin teknofem girip bakıyorum anlamaya çalışıyorum , demem o ki önce kendi sınırlarını bilmelisin

• Hocam coğrafyaya Nasıl çalışıyorsunuz yaa ben yapamıyorum olmuyor. 😭

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Coğrafya FEM cep kitabı okudum ama sınavda çözmeye vakit kalmadı.
    FEM'in konu özetli soru bankası da güzeldir.
  • pm attım hocam bi yardımcı olur musunuz ?
    @Mopneet
  • Mopneet kullanıcısına yanıt
    hocam ygs netlerinizi yazarmısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: dungeon0

hocam ygs netlerinizi yazarmısınız

Resmini paylaştım ikinci mesajımda.
    Özel mesaj atmak yerine buradan yazarsanız daha çabuk cevap verebilirim. :)
  • Tarih ve cografyada femin cep kitabi var alip kullanmalimiyim faydali olur mu

• Coğrafyada öneririm, tarih için FDD'nin konu özetli soru bankasını kullandım. Bu kitabı da öneririm. Tarih cep kitabını kullanmadığım için yorum yapmayacağım.
  • Hangi uni hangi bolum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mopneet kullanıcısına yanıt
    eline sağlık hocam çok iyi yazmışsın
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.