Şimdi Ara

## 2008 İşlemci Pazarının %96.6'sı 200$ Altı Modellerden Oluşacak ## (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
3.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: EcZaNeT

sana şu kadar söyleyim 4 yıl kadar athlon mobile 2400+ işlemciyi 2.5ghz kullandım sonra yandımı yanmadı , gittim sattım .. sattıgım kişi abanmadıgı sürece en az bir 4 yıl daha kullanır.. şimdiye kadar oc siz kullanmadım kullanmamda abanmadıktan sonra makul oc ile ve uygun sogutma altında işlemcilerin ömrü en fazla yarıya iner buda 2 yıl falan değildir.. en az 7-8 yıldır.. şu anda kullandıgım sistem e2160*1.8ghz@2.7ghz Allah nasip eder unutmazsak seninle 2 yıl sonra görüşelim bakalım işlemcim hala sağlammıymış.. stok fan - p31 ds3l - 1.3v 2.7ghz ..

bu arada unutma oc işlemi sadece cpu da değil ben 667mhz crucial kullandım 1200 mhz stabildi.. micron d9gmh chipliydi..
    crucial 1066mhz ramde kullandım oda micron d9 gmh.. .
    iki ram arasında performans farkı yoktu..

aynı firmaların yaptıgı oc örneklerini ekran kartlarındada görebilirsin.. parçaların ömrünü kısaltan yararsız bir uygulamayı firmalar neden kendi elleriyle yapıyor ??.. buna cevap verebilirmisin..

sen hala o islemcinin saglam oldugunu zannediyorsan yaniliyorsun... sadece sana saglam gozukuyor su anda.. benim sana yazdigim yaziyi tekrar okursan neden saglam olmadigini da anlarsin...

ilgili kismi tekrar koyuyorum sonra arama:
    quote:

ayrica sunu cok merak ediyorum.. bir islemci uretiyorsun islemciyi mantik testine tabi tutuyorsun.. ve goruyorsun ki; FSB'si "x" degerinde; carpani "y" degerinde; bilmemnesi de "z" degerinde stabil hale geliyor... ve sen bunu bu ozelliklerle programlayip paketleyip satiyorsun.. ama alan kisi gidip x degerini arttiriyor... "y" degerini yukseltiyor ve "z" degistiriyor... evet calisiyor.. ama kullanicinin mantik olarak o islemciden alacagi cevap stok halinden daha kotu bir cevap.. ama bir "a" teknolojisi de ayni zamanda bu mantik hatasini duzeltiyor ve "b" teknolojisi de bu hatanin kullanici tarafindan hissedilmesini engelliyor..

overclocklu ekran kartina gelince... ekran karti islemcisi yapi bakimindan cok farkli islemcilerdir.. bir normal bir islemciyi ekran karti islemcisi gibi kullanamazsin.. ama yeni cikartacagin teknolojilerle, ekran karti islemcisini; normal islemcinin icine "core" olarak koyabilirsin... bunu zaten yapiyorlar..

OC ozelligi bulunan ekran kartlari; cesitli frekanslara cikabilmek icin ozel olarak uretiliyolar... evet ustundeki GPU ayni GPU ama diger elektronik elemanlar yuksek frekanslarda calismasi planlanan bu islemcilerin korunmasi ve ekran kartinin garanti dahilinde calistirilabilmesi icin ozel olarak imal edilmis ve kartin uzerine oturtulmustur... yani uretimi overclocklu olarak yapilmistir... ve fabrika buna gereken garantiyi vermistir..

Standart amacla uretilen ekran kartlarinda fabrika cikis OC'si bulunmaz... o ne icin ueretildi ise o amacla calisma icin uretilmistir.. senin sonradan yapacagin degisklikler otomatik olarak garanti disidir... fazlasini yapmayi bile dusunme... cunku normal ekran kartlari bunun icin uretilmis yapiya ve guvenlige sahip degiller...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 13:52:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

bana yazinin linkini verir misin..?
    bu konuda ayrica bir bilgi vermek istiyorum..
    altinda sorunlar yazmiyor. o yazinin...

2. resim ile ilgili...
    Description vermis: hatayi tanimlamis
    Problemin sonucunu vermis...
    ve Workaround vermis...

Workaround. bios ve windows yamasi ile kullanicinin ilgili problemden etkilenmesini onler... yani burda sadece 1 sorun var ve workaround ile bu problemden etkilenmezsin... verdigin yazi sadece ilgili problem icin... sen ornek olarak vermissin detayini... o baska bir problemi icermiyor... yani alt dallari yok...

yani islemci kullanilabilir... eger yazinin linkini verirsen belkide gorecegimiz bilgi de soyle bir yazi da gecebilir...
    "daha once varolan sorunlar eger duzeltilmis veya sorunla tekrar karsilasilmamis ise; ilgili tabloda bulunmazlar.." veya "uzerinde X isareti bulunan tablodaki islemciler bu sorundan etkilenmemektedir.." gibi...

cunku bunlari gordum ve biliyorum...

önce en başta sorduğum soruya cevap vermeni bekliyordum ama es geçmişsin yada okumadan geçtin sanırım.

Diğer dediklerin doğru olabilir, ingilizcem çok iyi değil ama senin 20 dediğin sorun 30 gözüküyor.

Ayrıca yazı için link istemişsin ama gördüm ve biliyorum demişsin ? karar ver :)

Not: Alıntı yaparken image linklerini silerseniz forum daha hoş gözükür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumandan -- 7 Nisan 2008; 14:11:51 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan

quote:

bana yazinin linkini verir misin..?
    bu konuda ayrica bir bilgi vermek istiyorum..
    altinda sorunlar yazmiyor. o yazinin...

2. resim ile ilgili...
    Description vermis: hatayi tanimlamis
    Problemin sonucunu vermis...
    ve Workaround vermis...

Workaround. bios ve windows yamasi ile kullanicinin ilgili problemden etkilenmesini onler... yani burda sadece 1 sorun var ve workaround ile bu problemden etkilenmezsin... verdigin yazi sadece ilgili problem icin... sen ornek olarak vermissin detayini... o baska bir problemi icermiyor... yani alt dallari yok...

yani islemci kullanilabilir... eger yazinin linkini verirsen belkide gorecegimiz bilgi de soyle bir yazi da gecebilir...
    "daha once varolan sorunlar eger duzeltilmis veya sorunla tekrar karsilasilmamis ise; ilgili tabloda bulunmazlar.." veya "uzerinde X isareti bulunan tablodaki islemciler bu sorundan etkilenmemektedir.." gibi...

cunku bunlari gordum ve biliyorum...

önce en başta sorduğum soruya cevap vermeni bekliyordum ama es geçmişsin yada okumadan geçtin sanırım.

Diğer dediklerin doğru olabilir, ingilizcem çok iyi değil ama senin 20 dediğin sorun 30 gözüküyor.

Ayrıca yazı için link istemişsin ama gördüm ve biliyorum demişsin ? karar ver :)

Not: Alıntı yaparken image linklerini silerseniz forum daha hoş gözükür

30 olabilir dogrudur... 20 hatirliyor olabilirm... ben baska bir belgeye bakmis olabilirim... veya sen ornek olarak farkli bir belge komus olabilirsin ama AMD'nin sayfasinda herseyden emin olmak icin cok yaziya baktim bunu da bil..

Bu sebeple senin hangi belgeden bahsettigini AMD'nin sayfasinda aramak yerine... senin bana link olarak vermeni tercih ederim...
    boylece ayni belgeden bahsedebiliriz....

galiba bunu ben "41322.pdf"'de gormustum bakim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 14:20:47 >

• quote:

galiba bunu ben "41322.pdf"'de gormustum bakim...

doğrudur
  • @kumandan

senin oraya koydugun tablo; islemcilerdeki benzer sorunlari gosteriyor.. ayni sorundan baska hangi islemcilerde var diye gosteriyor.. o "X" isareti; ilgili problemin oldugunu gosteriyor... bu senin koydugun tablodaki problemler revizyonlarin yenilenmesi ile sonlandirilmis olabilir... yani o senin koydugun tablo butun revizyonlarda ortak dusen sorunlar.. yeni revizyonlarda giderilmis olabilirler.. bu dokumanin icindeki ve (senin koydugun)bu tablonun hemen ustundeki tabloda revizyon farklarina dayanarak, ilgili hatalarin Phenom islemcilerde bulunup bulunmadigini gosteriyor ve soyle bir yazi bulunuyor...

"bu tablo'da "x" isareti bulunan islemciler de bu sorunlar bulunmus ve giderilmistir... yeni revizyonda karsilasilmayacaktir" diyor.. (zaten bence ilgili revizyonlar satilmakta olan islemciler olduklarindan bu maddelerin bilinmesi gerekebilir..) "eger "X" isaqreti bulunmuyorsa bu sorunlarla karsilasilmamis; ama eski revizyonda karsilasilmis olabilir" diyor.. "ilgili sorunlar daha fazladir.. bir kismi da tabloda yoktur.. cunku onceki revizyonlarda bu problemler cozulmustur.." (bununda sebebi bence; tabloda bulunmayan hatalarin barindigi islemcilerin; piyasada olmamasidir..)

parantezli yazilar bana ait...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 15:02:30 >

• açıklama ve ayrıntılar için teşekkürler bende yukarıdaki mesajımı düzelttim

ama hala sorumun cevabını alamadım ?
  • quote:

açıklama ve ayrıntılar için teşekkürler bende yukarıdaki mesajımı düzelttim

ama hala sorumun cevabını alamadım ?

sordugun soruyu yaziyorum...

"neyse peki, sen şimdi diyorsunki :

Amd işlemciler şu anda intel' işlemcilerden daha iyi, daha az problemli ve her yönüyle daha caziptir ?"

buna cevabim soyle olacaktir..

hic kimse daha iyidir demiyor.. "bir islemciyi hangi isi yapmak icin aliyorsunuz.." iste bu onemlidir... Overclock oldugu icin bir islemci onerisi verilmez.. ama almak daha mantikli oldugu icin bir islemci alinir..

size diyorum ki; bir islemciyi overclock icin aliyorsaniz en dandigini alin... tepe tepe kullanin... garanti disinda olsun ama islemci!!! ondan sonra hic bir sey yapmayin o islemciyle... ama gidin 6ghz yapin... eglenin heyecan yapin... istediginiz kadar sosyal egonuzu tatmin edin...

yeni bir islemci alip; kutusunu acip; anakarta oturttuktan sonra overclock yapiyorsan (saniye 10 gol 1= bios yukledi) iste o anda aldigin ve overclock yaptigin islemcinin uzerindeki butun pahali islemciler mantiksiz hale gelmistir... bu asamada butun ust seviye islemciler mantiken senin aldigin ve overclock yaptigin islemci ile ayni fiyatta olmak zorundalar... aksi taktirde Intel seni kaziklamis oluyor... cunku 60 dolarlik islemcide 3,5ghz yapiyor; 1500 dolarlik islemci de... bu asamada 1500 dolarlik islemciyi alan kisi gercekten enayi yerine koymus oluyorsunuz... o asamada "60 dolarlik islemci 1500 dolarlik islemciye gore daha iyi" gibi bir sonuc cikar ki bu mantiksizdir.!!!

benim burda soylemek istedigim sey sudur... herseyinden memnun oldugum ve hic bir konuda en az 4 sene sorun yasamayacagim bir islemci aliyorum.. hatta overclock etmek ihtiyaci bile duymuyorum... o asamada benim icin en mantiklisi AMD...(performanslisi degil veya iyisi de demiyorum ama mantiklisi)

benim ilk bilgisayarim(1986) Sinclair'idi... ve hala herseyi ile full calisiyor... bazen acip bakiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 15:31:34 >

• quote:

benim burda soylemek istedigim sey sudur... herseyinden memnun oldugum ve hic bir konuda en az 4 sene sorun yasamayacagim bir islemci aliyorum.. hatta overclock etmek ihtiyaci bile duymuyorum... o asamada benim icin en mantiklisi AMD...(performanslisi degil veya iyisi de demiyorum ama mantiklisi)

yani intel'in suçu o-c olabilimesi mi ?
    4 seneden daha az sürede bozulması mı ?
    fiyat olarak aynı segmentteki amd'den dahamı pahalı ?
    mantık kriterini belirleyen şey nedir ?
  • quote:

quote:

yani intel'in suçu o-c olabilimesi mi ?
    4 seneden daha az sürede bozulması mı ?
    fiyat olarak aynı segmentteki amd'den dahamı pahalı ?
    mantık kriterini belirleyen şey nedir ?

bunu soylersem biraz agir bir ithamda bulunacam ama Intel'in sucu yok... olsa da zaten olmadigini soyler... ve bunun ne benim tarafimdan ne de sizin tarafinizdan soylenmesinin bir anlami yok... etimiz nedir budumuz nedir...

bence stok halleri ile islemciler teste tabi tutulur... overclock islemcisini test edemezsin.. test etsen de verdigi cevaplar guvenilir olmayacaktir veya dogru olmayacaktir... Intel'de bu sebeple ne garanti verir ne de overclock etmekle ilgili bir web sayfasi yapar... Intel bu sekilde bir overclock destegi vermez veya overclock onerisinde bulunmaz..

bu asamada Overclock etmek sizin sucunuzdur.. cunku o islemci mantiken performansinin uzerine zorlanmis ve hatalarini size gostermeyen bir islemcidir.. ve bunu bilerek overclock yapacak iseniz garanti sureci sonuclandiginda yapmak daha dogru olacaktir.. aksi taktirde yapilan butun test ve degerlendirmeler mantiksizdir...

bu durumda siz 60 dolarlik bir islemci ile malinizi hor kullanarak bir is yapmis olursunuz ve bu gerecekten bir baskasinin malini hor gormek ve asagilamaktir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 15:55:58 >

• Saygılar
  • Intel işlemcilerini neye göre paketler?

Bu sadece örneklerden bir tanesi.. Windows sertifikası vardır, bu sertifikayı almak için makinanızın yada parçanızın muazzam testlerden geçirilmesi lazımdır. Bu testler sırasında ortaya çıkan en ufak bir hata ki o hata sistem tarafından ekarte edilebilen bir hata olmasına rağmen ve sistemin performansına etki etmemesine rağmen, sertifika alımını çöpe atar..

İşlemci modelleri neye göre belirlenir?

İlk üretilen engineering sample waferları üzerindeki en iyi çekirdekler ile en kötü çekirdekler arasında dağılım yapılır. Bir çekirdeğin iyi veya kötü olduğu MHZ / ısı , hata / ısı , hata / hız gibi bir sürü grafiğin incelenmesi ile bulunur. En iyi çekirdekler en az çıkması olası çekirdekler olacaktır, orta çekirdekler en çok çıkacak çekirdekler olacaktır. Böylece orta seviye çekirdekler üretilmesi en kolay olanlardır, fakat aynı zamanda en çok talep görecek olanlarda yine bunlar olacaktır. Böylece dünya üzerinde kendi kategorisinde olabildiğince fazla sertifika programından başarılı olarak geçebilecek modeller üretirsiniz elinizdeki karışık işlemcilerden. E tamam diyelimki bir seri üretim yaptınız.. sonra revizyon değiştirdiniz, değiştirdiniz, değiştirdiniz.. Sonunda öyle bir noktaya geldinizki üretiminizin %3-5'i değilde %50'si artık ilk nesildeki en iyi işlemcilerin yapabildiğini yapabiliyor.. Ama bu %50 içinden neredeyse %1'i ilk nesildeki en iyi işlemcilerden daha hızlı çalışabiliyor.. Böylece dahada pahalı yeni bir uç model çıkarırsınız ama geri kalan iyi çekirdekleride orta çekirdeklerin arasına katarsınız cünkü orada muazzam bir talep vardır.. Tabi işlemci fiyatlarıda paralel ucuzlar..

Overclock neden yapayım?

Zaten bir seri işlemci ilk çıktığında, örneğin Q6600 ilk çıktığında, o kadar ısınıyorduki overclock etmek hem kendinize, hem işlemciye, hemde klimanıza eziyetti.. Aynı şey Athlon işlemciler içinde geçerliydi. ilk zamanlar bırakın overclock yapmayı default olarak düzgün sıcaklıklarda kullanmak için heatsink ile cpu arasına ısı plakası koyardık termal alışverişi arttırsın diye.

İhtiyaçlarınız neler? Ne kadar ısıya, işlemcinin ömründen ne kadar yenmesine tölerans gösteriyorsunuz? .. Ama bunca senedir overclock ile uğraşan birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bugün en kötü işlemci ne ısıdan nede ömründen feraget etmeden %10-15 arası overclock olabilmekte. AMD Türkiye'de bile ihalelerde normal sistemlerinin yanında %10 overclocklu seçeneklerlede giriyor 1.5 senedir. Elime bugüne kadar muazzam işlemci geçti, çok aldım sattım.. Sattığım insanların %90'ı overclock yapmayı bilmiyorlardı, ama öğrenmek istiyorlardı. Şu bir gerçekki fabrika çıkış hızları garanti hızlardır.. Sen eğerki riske girersen çok ileri hızlara cıkabilirsin.. Ne kadar riske gireceğin kişisel bir görüş ama bundan 3-4 sene önce bilgisayarı sadece "chat" yapmak için kullananlara ne gözle bakılıyorsa bugün donanım konusunda bilgili ve iyi bir sisteme sahip birisinin overclocksuz makina kullanmasına o gözle bakılıyor. Cünkü bu işlemcinin içinde, bedava performans.. Alman için seni bekliyor..

Şimdi o kadar ters biryerden mantık kuruyoruzki, Intel işlemcilerin overclock potansiyelini biliyor, overclockun ne kadar faydalı olduğunu biliyor, benim gibi dünyanın dört bir yanındaki overclockcularada destek oluyor, peki neden bunu resmi bir konuma çıkarmıyor.. cünkü bir işlemciye 1.5v verip günlük kullananda olacak, 1.9v verip günlük kullananda olacak.. ikisi arasındaki fark bilinçli overclock.. Bugün q6600 bir işlemciye 1.5v üzeri vermediğin sürece doğal ömrünü kısaltmıyorsun ve çok ciddi overclock yüzdelerinde çalışabiliyorsun bu voltajda hava soğutma ile.. Bugün overclocku afaroz etmek çok kolay, donanımhabere bakarsanız kaç senenin ürünü bir forum, insanların donanımla ilgili bu kadar güzel tartışabileceği böyle platformların ortaya çıkması ne kadar zaman almış.. Aynı şey overclock içinde yavaş yavaş olacaktır, ne kadar zamandan beri yapıldığı önemli değil, ne zaman popüler olmaya başladığı önemli bu konunun. Zamanında Celeron işlemcilerin çıktığı sene overclock sektöründe nasıl patlama yaşanmışsa, şu son 1 senedirde Core 2 duo ve Core 2 Quad sayesinde patlama yaşanıyor.. Arada geçen zamanda Intel işlemciler hep ısı problemleri yaşıyordu, AMD işlemciler ise overclock etmesi karmaşık işlemcilerdi..

Donkişot misali yerdeğirmenine savaş açmayı bırakalım, onu bağrımıza basalım.. Overclock devrimi geldide geçiyor, IT sektöründe yakında "overclock bilen" diye not düşmeye başlamazlarsa neyim

• quote:

IT sektöründe yakında "overclock bilen" diye not düşmeye başlamazlarsa neyim

bazıları işsiz kalacak desene

Valla ben anlatamadım arkadaşa, veya o anlamak istemiyor bazı şeyleri, en sonunda bir deve bulup hendek aramaya başladım :)
  • bu zamanda overclock'suz işlemcimi kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 8 Nisan 2008; 11:12:08 >
  • eğer performanstan çok stabilite ise istenen, overclock yapılmaz, evde kendi bilgisayarınızı overclock ile kullanabilirsiniz fakat sektörde işler böyle yürümüyor açıkçası.
  • evet intel /asus / nvidia gibi pek çok büyük firma overclock ları destekliyor ve overclock potansiyeli yüksek işlemciler çıkarıyor.. isterlerse overclock potansiyelini bir anda sıfırlamak yada %5-%10 gibi değerlerde tutmakta ellerinde peki neden bunu yapmıyorlar.. Overclock onlarında işini geliyor.. e2160 gibi bir işlemciyi alıp 5 yıl sorunsuz 1.8ghz kullanana kadar 5 yıl sorunsuz 3ghz de kullanmanın mümkün oldugu halde o işlemciyi %40 yavaş kullanmanın manası yok.. madem para veriyorum paramın hakkını sonuna kadar sömürmeliyim.. onun için yaşasın Overclock ve overclockçular..

Bu arada çok yüksek voltaj ile yapılan ve işlemcinin ısınına dikkat etmeyen ve çok zorlayıcı oc lere karşıyım.... bunun dışında Y A Ş A S I N O V E R C L O C K
  • quote:

Orjinalden alıntı: hunter87

eğer performanstan çok stabilite ise istenen, overclock yapılmaz, evde kendi bilgisayarınızı overclock ile kullanabilirsiniz fakat sektörde işler böyle yürümüyor açıkçası.

bu arada işyerimdeki eski bilgisayarımda oc liydi yıllar boyu kullandım.. şu anda default voltaj 1.3v e2160@2.7ghz yıllar boyu inşallah yine kullanırım 40 derece civarı ısı..
  • quote:

quote:

eğer performanstan çok stabilite ise istenen, overclock yapılmaz, evde kendi bilgisayarınızı overclock ile kullanabilirsiniz fakat sektörde işler böyle yürümüyor açıkçası.

bu arada işyerimdeki eski bilgisayarımda oc liydi yıllar boyu kullandım.. şu anda default voltaj 1.3v e2160@2.7ghz yıllar boyu inşallah yine kullanırım 40 derece civarı ısı..

iş yerindeki 1 yada 2 bilgisayardan bahsetmiyorum ben, şöyle bir örnek vereyim, 1 ay kadar önce bir fabrikaya çift işlemci bir server verdim, ve bu server a 50 makina bağlanıyor, sizce bu makinaya oc yapmak ne kadar mantıklı? ordaki muhabsebe için kullanılan 20 pc var, bunlara oc yapmak ne kadar mantıklı?

• quote:

quote:

quote:

iş yerindeki 1 yada 2 bilgisayardan bahsetmiyorum ben, şöyle bir örnek vereyim, 1 ay kadar önce bir fabrikaya çift işlemci bir server verdim, ve bu server a 50 makina bağlanıyor, sizce bu makinaya oc yapmak ne kadar mantıklı? ordaki muhabsebe için kullanılan 20 pc var, bunlara oc yapmak ne kadar mantıklı?

server makinasına yada notebook a oc yapmak tabiki mantıklı değil..

• anlatmak istediğim sadece server değil, yukarda da yazdığım gibi, orda client lara da oc yapmak yanlış. orda oluşabilecek en ufak bir hata çok büyük şeyler kaybettirebilir. bu yüzden de sadece evdeki bilgisayar gibi, yada iş yerinde kullandığınız 1-2 tane gibi düşünmeyin olayları, anlatmak istediğim bu.
  • yeni islemci almayin abi... nasil olsa onu da geciyorsunuz... o zaman islemci almanin manasi nedir...? bosuna paranizi yemeyin...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.