Şimdi Ara

2000 TL - Video/Foto Kurgu/Düzenleme ve Çizim için Tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Radyo televizyon okumakta olan bir arkadaşım için bilgisayar toplamam gerekiyor. Az çok anlamama rağmen daha önce kendime kurgu pc toplarken çok hatalarım olmuştu. Aynı hatalara tekrar düşmemek için buradan size de danışmak istedim.

Bilgisayarla ağırlıklı olarak adobe kurgu programları kullanılacak. (Premiere ve After Effect) Ayrıca bu arkadaş bilgeadam'a başlayıp 3d çizim ve yazılım konusunda da kendini geliştirmek istiyor.

SLI destekli ve boş ram slotu kalacak şekilde tavsiyeler daha güzel olur çünkü upgrade edilebilmesini de istiyor ilerde.

Sorulara gelince;
    1.)Çizim ve kurgu için nVidia CUDA teknolojisi kullanıyor. AMD ise OpenCL ile bu işi yapmaya çalışıyor. Henüz oturmadığını düşünüyorum. Sizce AMD bir kart almak mantıklı mıdır? Yoksa hiç risk almamak mı gerekir çünkü işin içine 3D çizim falan da girecek sonuçta.
    2.)İşlemci konusunda forumun bin yıllık tartışması olan bir soru geliyor, iş ve proje amaçlı kullanılacak, çizim, kurgu vb. işleri görecek bu bilgisayarda AMD işlemci almak mantıksız mı olur? Ben hiç AMD+nVidia kasa toplamadım ne kendime ne başkasına. Uyumsuzluk problemleri falan oyunlarda az çok hallediliyor ancak 3bin lira harcayıp, donan, takılan, çöken kurgu programları da hiç hoş olmaz doğrusu.
    3.)Bilgeadam'da ne öğrenir? Ne kadar öğrenir hiçbir fikrim yok. Orada öğreneceği şeylerle de ilgilenebilmek istiyor. Bu konu da deneyimli olanların bilgilerine de ihtiyacım var.

Yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkürler.
    Haftasonu Vatan'dan alınacak büyük ihtimalle.

P.S 1:http://www.adobe.com/tr/products/premiere/tech-specs.html
    P.S 2: 2000 TL kasa için maksimum fiyattır ancak tavsiyelere de açığım.

• Kısaca cevap vereyim madem 2000 tl bütçen var bizim için istiyorsun git 4770k + en az 16 gb ram al. Demeyi ben de isterdim. E i 5 alacağına da fX 8350 alırsın daha iyi..
    Ayrıca kardeş tamam 3d bizim diyorsun da after veya PS ekran kartını çok kullanmaz. 1 gb 256 ait herhangi bir kart yeter. Kullanacak program 3ds max dır o da vray teknolojisi ile mümkün olur ki o işi AMD kartlar da yapıyor. Adobe içinse bana kalırsa RaM çok aşırı önemli ve işlemci. Tabi ki ssd. Son sözüm bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker_mania

Kısaca cevap vereyim madem 2000 tl bütçen var bizim için istiyorsun git 4770k + en az 16 gb ram al. Demeyi ben de isterdim. E i 5 alacağına da fX 8350 alırsın daha iyi..
    Ayrıca kardeş tamam 3d bizim diyorsun da after veya PS ekran kartını çok kullanmaz. 1 gb 256 ait herhangi bir kart yeter. Kullanacak program 3ds max dır o da vray teknolojisi ile mümkün olur ki o işi AMD kartlar da yapıyor. Adobe içinse bana kalırsa RaM çok aşırı önemli ve işlemci. Tabi ki ssd. Son sözüm bu.

+1 bencede böyle. 4770k + 16 gb ram + ssd yanına gt630 bile götürecektir
  • B85-G43 Intel B85 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - 259TL
    Core i7 4770K Soket 1150 3.5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci - 950TL
    16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram - 478TL
    ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA - 129TL
    CORSAIR VS SERİSİ 450W GÜÇ KAYNAĞI - 121TL
    WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - 149TL
    ASUS GTX750 Ti GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı - 401TL

2487TL - Vatan

Şu bütçeye çıkılamazsa Anakart Amd ye İşlemcide FX8350 ye çevrilip alınabilir. O zaman 2000TL ye düşer.
  • quote:

Kısaca cevap vereyim madem 2000 tl bütçen var bizim için istiyorsun git 4770k + en az 16 gb ram al. Demeyi ben de isterdim. E i 5 alacağına da fX 8350 alırsın daha iyi..

NVidia CUDA teknolojisini kurguda eşzamanlı görüntü üretiminde kullanıyor diye biliyorum. Adobe'un supported cards listesi yayinlamasinin amacida biraz bu olsa gerek. Quadro kartlar tamamen bunun icin dizayn edilsede artik gtx serisi de CUDA kullanarak yaklasik bir deger saglayabiliyor. Bunu yalnızca duymadim ayni zamanda CUDA lı gtx660 ve CUDA'sız hd7850 si olan iki ayri makinada kurgu yapiyorum surekli. Aralarinda inanilmaz bir fark var. Ki bu anlık render gucu, final render'ına da yansıyor. Onerilerin icin tesekurler yinede.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

B85-G43 Intel B85 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - 259TL
    Core i7 4770K Soket 1150 3.5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci - 950TL
    16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram - 478TL
    ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA - 129TL
    CORSAIR VS SERİSİ 450W GÜÇ KAYNAĞI - 121TL
    WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - 149TL
    ASUS GTX750 Ti GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı - 401TL

2487TL - Vatan

Şu bütçeye çıkılamazsa Anakart Amd ye İşlemcide FX8350 ye çevrilip alınabilir. O zaman 2000TL ye düşer.

Bu sistem mantikli gorunuyor ancak sormak istedigim birkac sey var. Islemciden feragat edip ekran kartini yukseltme sansimiz olur mu? Eger olursa hangi programlarda artisi eksisi ne olur?

• Kullandığınız proğramlara göre değişir. Çekirdek sayısı ve çekirdek performansı sizin uygulamalarda etkili olabilir bu yüzden buna göre seçim yapmalısınız. Bütçe sıkıntısı varsa FX8350 üzerine bir sistem kurmanızda yarar var. Ekran kartıda GTX660 seçilebilir ucuz bulunursa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fastclick

NVidia CUDA teknolojisini kurguda eşzamanlı görüntü üretiminde kullanıyor diye biliyorum. Adobe'un supported cards listesi yayinlamasinin amacida biraz bu olsa gerek. Quadro kartlar tamamen bunun icin dizayn edilsede artik gtx serisi de CUDA kullanarak yaklasik bir deger saglayabiliyor. Bunu yalnızca duymadim ayni zamanda CUDA lı gtx660 ve CUDA'sız hd7850 si olan iki ayri makinada kurgu yapiyorum surekli. Aralarinda inanilmaz bir fark var. Ki bu anlık render gucu, final render'ına da yansıyor. Onerilerin icin tesekurler yinede.

İşlemci: AMD FX X8 8350

Anakart: Gigabyte 970A-UD3P

RAM: G-Skill 8 (2x4) GB RipjawsX DDR3 1866 MHz CL9 1.6V

Ekran Kartı: ASUS GTX 660 O.C. DCU II GDDR5 2 GB 192 Bit DX 11.1

http://www.vatanbilgisayar.com/gtx660-directcu-ii-oc-gddr5-2gb-192bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-karti.html

Hard Disk: Seagate 3.5" 1 TB SATA 3.0 64 MB 7200 Rpm

SSD: Samsung 120 GB 840 EVO SATA 3.0 (540 MB O. / 410 MB Y.)

Kasa+PSU: Xigmatek Asgard Pro 600 Watt MidT ATX Siyah

http://www.sinerji.gen.tr/xigmatek-asgard-ccc-ae37bs-u61-pro-600w-siyah-pmu43132

TOPLAM: 2110 lira.. BTMağaza.comwww.btmagaza.com

• quote:

Orijinalden alıntı: fastclick

quote:

Valla bende kurgu alıyorum 30 sanıyelık goruntuyu 100 gb oalcak cıakrtıyorum adobe after effect te de sen hangı programda bu farkı yasıyorsun anlamadım. selcuk unıv radyo tv sınema bolumu mezunuyum ve su anda yuksek lısans yapıyorum aynı yerde. sımdı anlamadıgım olay bu farkı ben yasamadım sen ansıl yasıyorsun :D

ben gt 430 lu makınelerde gtx lı makınelerden daha hızlı render alabılıyorum mesela ram farkından dolayı. cıddı soruyorum hangı programda yasadın bunu. yok ben 3ds max olsun veya partıcles tarzı programalr olsun veya edıus olsun veya full adobe serısı olsun ya da fusıon x64 te deolsun bu farkı yasamadım. Adobe de secenekelrde bır menu var oradan secıyorsun grafık hızlandırmayı kullan dıye kı amd kullanıyorum ben bunu da secıyor. after effect de render suresını pek etkılemez ekran akrtı. ram cok onemlıdır bunu bılırım bunu soylerım. su an da r9 290x kullanıyorum mesela paralel ıslemcı sayısı stream sayısı yanı bu kartta cok fazla. hesaplama gucu daha cok neden sence bu akrtta pek farketmıyor?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.