Şimdi Ara

2 Yıllık Yüksekokul Mezunu Teknikerlere Mühendislik Kapısı Açılıyor (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
184
Cevap
2
Favori
87.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bal974

Sonunda bu ülkedeki 22 yaşını geçmiş her genci 4 yılık üniversite mezunu yapacaklar.

Kaynakçı bulamayacağız, tornacı bulamayacağız, montajcı usta bulamayacağız.
    Çünkü, herkes, " ben bu işi yapmam" diyecek...

Bu ülkenin ara elemana ihtiyacı var, yeterince mühendis var ama eğitimini almış torna ustası, kaynak ustası zor bulunuyor.
    Herkes kolay para kazanma, yorulmadan para kazanma hevesinde.
    Ama iyibir kaynak ustası çoğu mühendisten daha yüksek maaş alabilir. Çünkü piyasada ihtiyaç var.

arjadaslar bende bende nuh okuyorum neden boyle saygisizca atiyorsunuz insanlarin meslegine sen diyorsun ki muhendis mımar is yapmıyor ben yapıyorum diye ardindan ekliyorsun biz 4 yilda okulan okulu iki yılda goruyoruz sacma sapan konusmayin allah askına sen yapı statigi 2 dersini betonarme 2 ileri beton tuneller gibi bir cok dersi gormedin daha bir suru var bunun gibi ama gelip atiyorsun dogru bende cok iyi statik hesap yaapan ve ciZen teknıker arkadaslarim var muhendis bu cerkefilli isi sana vermese de yapabilir ama sen ekmeginin pesindesin insaat muhendisi istese senin cizdigini de cizer sana da ihtiyac kalmaz ya cizeceksin adam akılı yada bu diyar sana dar gelir hayat bu kusura bakma kardes ama gercekte bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: apachi1835

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Sonunda bu ülkedeki 22 yaşını geçmiş her genci 4 yılık üniversite mezunu yapacaklar.

Kaynakçı bulamayacağız, tornacı bulamayacağız, montajcı usta bulamayacağız.
    Çünkü, herkes, " ben bu işi yapmam" diyecek...

Bu ülkenin ara elemana ihtiyacı var, yeterince mühendis var ama eğitimini almış torna ustası, kaynak ustası zor bulunuyor.
    Herkes kolay para kazanma, yorulmadan para kazanma hevesinde.
    Ama iyibir kaynak ustası çoğu mühendisten daha yüksek maaş alabilir. Çünkü piyasada ihtiyaç var.

arjadaslar bende bende nuh okuyorum neden boyle saygisizca atiyorsunuz insanlarin meslegine sen diyorsun ki muhendis mımar is yapmıyor ben yapıyorum diye ardindan ekliyorsun biz 4 yilda okulan okulu iki yılda goruyoruz sacma sapan konusmayin allah askına sen yapı statigi 2 dersini betonarme 2 ileri beton tuneller gibi bir cok dersi gormedin daha bir suru var bunun gibi ama gelip atiyorsun dogru bende cok iyi statik hesap yaapan ve ciZen teknıker arkadaslarim var muhendis bu cerkefilli isi sana vermese de yapabilir ama sen ekmeginin pesindesin insaat muhendisi istese senin cizdigini de cizer sana da ihtiyac kalmaz ya cizeceksin adam akılı yada bu diyar sana dar gelir hayat bu kusura bakma kardes ama gercekte bu

Sen ne anlatmaya çalışıyorsun?
    Yazdıkların anlaşılmıyor bile...

• Kalite dusecek, bende teknikerim. Kaliteden kastim ne anladiniz umarim
  • Bunu herkes için yazmıyorum , yazdıklarım zaten üzerlerine alınacaktır.
    Bu iş esas olarak daha ilkokul-ortaokul döneminden başlıyor. Arkadaşlarımız çoğunun ortaokul hayatı haytalık yaparak-dersleri iplemeyerek erkeklerin kız peşinde kızların da erkek peşinde geçti. Ben de aşırı olmasa da çalışırdım ve sonuç olarak koskoca okuldan sadece ben dahil 5 kişi Anadolu Lisesi kazanmıştı. Küfür gibiydi, okulun duvarına ismimiz bile yazılmamıştı o derece. Diğerlerinin çoğu ya düz liseye gitti ya da meslek lisesine. Okumayan bir kaç kişi de oldu. Şu an Facebook'tan falan bakıyorum da çoğunun yaşantısı halen değişmemiş, yata yata okul bitirmişler, hatta liseyi hala okuyan arkadaşım var 2 tane. 2 yıl kalmışlar, şaka gibi. Üniversiteye de mezun olduğum ilkokuldan 4 kişi gidebildi. Biri sanırım tekrar hazırlanıyor. Hepimiz de AL'den mezun olduk. Meslek Liseli olanlara bakıyorum okumuyorlar, bazıları ayıp olmasın diye 2 yıllığa yazılmışlar ama ona bile gitmiyorlar, bazıları işte bile çalışmıyor apaçi gibi ortalarda takılıyorlar işte. Hani 2 yıllık üniye gitse onlarla birlikte mühendis olacak mühendis arkadaşlar. Yazıktır günahtır yani. Tamam 2 yıllık okuyan düzgün insanlar da var yok değil ama onlar DGS gibi kolay bir sınavla zaten Mühendis olma şansına sahipler. Şansını kullanabilen herkes istediğini elde edebilir. Ama 2 yıllıktan mezun olup direk 4 yıllık mühendislik bölümüne geçmek isteyenler işin kolayına kaçıyor ve bana komik geliyor ne derseniz diyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Saurone

quote:

Orijinalden alıntı: combat-ant

@ChelseaSmile

aynen ben bile ygslys'de hedefi mühendislik olan bir öğrenci olarak sinirlerim bozuldu.. böyle birşey olursa kesinlikle mühendislik yazmam.. barajı geçemeyen meslek liselilerle asla meslektaş olmak istemem..

Allah belanı versin yök..

bak bak aşağılayışlara...ben öss'yi matematik bilmediğimden kazanamadım lisede bütün derslerim iyiydi...2 yıllık bitirdim ve okulda aldığım eğitim çok iyiydi yine matematik yüzünden dgs'yi kazanamadım...Matematik bilmediğim mesleğimi iyi bilip bilmediğim anlamına gelmiyor emin ol ki biraz daha iş tecrübem olursa mühendislerin bilgi düzeyine bile ulaşabilirim

lafa bak. :D

• Daha mevzun değilim ama güzel haber umarım gerceklesir takip :)
  • orda nuh okuyorum yazmısım o muh. olacaktı anlamadıgın baska yer varsa senden kaynaklı sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: wildnesss

quote:

Orijinalden alıntı: Saurone

quote:

Orijinalden alıntı: combat-ant

@ChelseaSmile

aynen ben bile ygslys'de hedefi mühendislik olan bir öğrenci olarak sinirlerim bozuldu.. böyle birşey olursa kesinlikle mühendislik yazmam.. barajı geçemeyen meslek liselilerle asla meslektaş olmak istemem..

Allah belanı versin yök..

bak bak aşağılayışlara...ben öss'yi matematik bilmediğimden kazanamadım lisede bütün derslerim iyiydi...2 yıllık bitirdim ve okulda aldığım eğitim çok iyiydi yine matematik yüzünden dgs'yi kazanamadım...Matematik bilmediğim mesleğimi iyi bilip bilmediğim anlamına gelmiyor emin ol ki biraz daha iş tecrübem olursa mühendislerin bilgi düzeyine bile ulaşabilirim

lafa bak. :D

Matematik yapamadan nasıl mühendis olacaksın?

• valla 2 yıllıklar boş onlarca arkadaşım var 2 yıllık bitirip bitirdiği bölümle alakasız işlerde çalışan alın örnek olsun hepinize

3 tane arkadaşım vardı Bilgisayar Programcılığını bitiren 2 yıllık

birisi şuan ayakkabıcıda çalışıyor diğeri sigortacıda diğeri ise boş geziyor kaç senedir yazık valla !!!!!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Real-Gamer

valla 2 yıllıklar boş onlarca arkadaşım var 2 yıllık bitirip bitirdiği bölümle alakasız işlerde çalışan alın örnek olsun hepinize

3 tane arkadaşım vardı Bilgisayar Programcılığını bitiren 2 yıllık

birisi şuan ayakkabıcıda çalışıyor diğeri sigortacıda diğeri ise boş geziyor kaç senedir yazık valla !!!!!!!

Sonuç olarak olmasın
  • edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stridR -- 11 Haziran 2012; 7:07:30 >
  • isteyen istediği yerden mezun olsun, bilmesin birşey. size zararı ne arkadaşlar? niye kıskanıyorsunuz herşeyi. madem bu kadar bilgilisiniz, kıskanacak kadar. o zaman endişelenmenize gerek yok. işyerleri diplomaya bakmaz meslek bilgisine bakar. isteyen istediği eğitimi alabilmeli cahillik etmeyin. bilgisi olsun olmasın herkes istediğini öğrenebilmeli. üniversitelerin kapısı herkese açılsın. zaten bilmeyen insan başarılı olamaz, bilen insan gösterir kendini. sen bilmiyorsun git demenin bi anlamı yok. herkese imkan vermek gerekiyor, yoksa böyle yerlerde sürünmeye devam ederiz ülke olarak, eğitim böyle oldukça. sadece parası olanların eğitim aldığı bir ülkede yaşıyoruz zaten. öğrenciler de böyle düşünürse bu ülke düzelme yolunda hiçbi adım atamaz eğitim konusunda. herkes istediği eğitimi diplomayı alsın istediği mesleği yapsın. engeller kalkarsa zaten herkes yapabildiğine yönelir. şuanki gibi en çok para ve saygınlık getirene yönelmeye çalışmaz. şuan çok büyük bir eşitsizlik var türkiyede, diğer ülkelerde de var bu ama. türkiyede yüzde 95 ise diğer ülkelerde yüzde 2 bu oran. cahil olmayalım, bir başkasını engellemeye çalışarak kendimiz birşey elde edemeyiz. bu dünyada tek yaşamıyoruz herkesin ayrı bir hayatı olduğunu öğrenip ona göre konuşmak düşünceleri belirtmek gerekiyor. burada bazı arkadaşların yazdığı şeyler gerçekten çok cahilce çocukça kıskançlık dolu olmuş. isterim ki türk milleti olarak bu tarz düşüncelerden kurtulup kendimizi diğer ülkelerin düzeyine çıkaralım, kendi dilimiz ülkemiz yok olmasın. kendi milletinizden bir başkasına ağzınızı geleni demeden önce bunları düşünün, saygılar.

• Sorunları tartışmak güzeldir lakin her kafadan sesin manasız çıkmasıda yersiz.Ben küçük yaşlarda çırak olarak başlasdığım meslek hayatıma 3 senemi doldurduğum makine mühendisliği ile devam etmekteyim.Sorun şu mühendis ne yapar?Mühendis yoktan var vardan yok derecesinde oluşturan aldığı eğitimde en üst seviyede uzman demektir.
    gelelim ülkemizde mühendislik anlayışına;Ülkemizde temel alt yapısı %99 düz lise yada anadolu lisesi mezunu olmuş ''T-CETVELİ'' üniversitede görmüş teoriye boğulmuş ve hiçbir şekilde pratiği bilmeyen neo cahil yetiştiren bozuk çarkların kurbanı olmuş mezun olduktan sonra ya iyi güzel okudukta ne olacak,ne iş yapacağız diyen genç beyinlerin yaklaşık 6 ay boş gezdikleri sonra kısa süreli iş yada askelik tercih ettikleri sözüm ona kurumsal firmalarda usta formen gibi alaylı kişilerin yerlerine geçip sen mühendissin diye poh pohlaranak kendilerini bi halt zannettikleri eline anahtar tutmasını bilmeyen ustayı hor gören belli bir süre sonra fiziği matematiği unutan tamamen paraya bakan imza yada yetkisi dışında bir halt edemeyen kişilerdir.Avrupada mühendislik anlayışına gelelim çoğunlukla lise ve dengi eğitimini teori ile pratiği harmanlayan üniversitelerde derslere boğmaktansa dersi bir fabrika ile proje halinde öğrenciye eğitim veren (genelde derslerin % 40 teoridir.) eğitimde makro değil mikro veren ( özellikle almanları tebrik ediyorum bizim 1 dönemde verdiğimiz dersleri adamlar 4 sene okutuyor)okul bittikten sonra mühendisini koruyan firmalarda ayak işleri yada formenlerin yapacağı işleri değil,mühendisin yapabileceği bakım onarım ve ar-ge departmanlarında görevlendiren Tam anlamıyla mühendis yetiştiren bir sistemdir.

Kavga etmekten çok bu sorunun başlagıçı eğitim sistemimizi sıfırdan inşa etmek gerekiyor.Tabikide bu ülkede mühendisi teknikere yada alaylı formenlere ihtiyaç var zaten herkesi mühendis yaparsan fabrikada kimseyi çalıştıramazsın.Bataklığı kurutmak için; eğitim sistemimizin bozuk çarklarına uymamalıyız okurken sanayide anahtar tutmayı öğrenmeliyiz.Diğer taraftan diğer taraftan branş olmasada bi konuda branşlaşmalıyız.O kadar bi haltan anlamayan boş konuşan mühendis gördüm ki kendisini haşa etiket olarak tapıyor ama bi halt değil.

Gelelim tekniker arkadaşlara maalesef bu ülkede mühendisliğin tanımı yokken sizleri daha değersiz gören sözüm ona insan kaynakları danışmanlarına bir şey hatırlatmak istiyorum mühendis hayata geçirmek istediği bir şeyi teknikersiz hayatta başaramaz bu batman ile robin yada fatih ile kara murat gibidir.Kendinizi küçük görmeyin göstermeyin.

Para konusuna gelince ülkemizde çok basit bir oyun oynanıyor.İş ilanı yayınlanır, önde gelen üniversiteli (odtü ve itü) ilanın parasını beğenmez.Diğer üniversiteli beğenir kabul eder, eder ama patron derki sana vereceğim parayı odtülüye veriyordum 250 tl düşer mecburen maaş sonrasında dotülü 6 ay işsiz gezer keşke o paraya kabul etseydim der.Sonra o paranın biraz altına işe başlar ,başlarda bu sefer anadolu mezunu genç mühendis 250 x 2 tl daha az maaşla iş arar.Birde bunun üzerine eğitim konusu varki hiç sorma paran varsa iş buluyorsun yok a sertifikası yok b sertifikası yok onu getir derken işsizlikten anan ağlıyor birde onun üzerine iş bulamıyorsun.Dayı konusuna girmiycem ama sözüm ona kariyer sitelerinde bile torpil dönüyor.
    kısaca müh 800 tl ile sınırsız bir rakamla para kazanabiliyor.Düşman değil kardeş olalım bu zalim patron ve desteci hükümete karşı dik duralım

• ben daha fazla kişiye mühendislik yolu açılmasını doğru bulmuyorum. çünkü tüm mesleklerde olduğu gibi, mühendislikte de arz talep yasası geçerlidir. işletmeler seçim yaparken, 2 şeye önem verir. 1-deneyim ve bilgi, 2-maliyet. eğer işletme 1. seçeneğe önem verirse, bir sorun yok. ama asıl sorun 2. seçeneğe önem verenlerde doğar. ne yazıkki ülkemizde 2. seçeneğe önem verenler çoğunlukta kalıyor. mühendisliği ucuz iş gücüne soktuğumuzda, en çok yararlanacak olanlarda, 2. gurup olacaktır. hemen mühendisliğin yüceliğini öne sürebilirsiniz. ama bunun nedeni, yıllarca mühendislerin azınlıkta kalmasıydı. aynı işe daha fazla aday başvurduğunda, bu itibar korunabilecek mi.

meslek ve teknik liseleri ile meslek yüksek okulları mezunlarının ihtiyacı olan şey, yasa ve yönetmeliklerde, durumlarının daha belirgin olmasıdır. meslek eğitiminin ve kaynaklarının geliştirilmesidir. eğer her okumuşu mühendis yaparsak, teknikerliği kim yapacak. cahil cesaretiyle çalışanlar mı.

• Belki geç olucak ama yorumlamadan geçmek istemiyorum. Hayatı boyunca çocukluğundan bu yana dokunduğu makina buzdolabı, elektrikli süpürge vb. makinalar olup düz liseden sonra Makina Mühendisliğine geçip teoride sayfa üzerinde malzemeyi tanıyan, makina elemanlarını şekilsel olarak gören, hesap yaparken formüle göre yorumda bulunan kişiye Makina Mühendisi demem çok zor. Fakat çocukluğunda sanayi ortamında yetişmiş, oyuncaklar yerine köşebentlerle, yataklarla, rulmanlarla oynayan, malzemenin davranışını yapısını bilen bir kişiyle aynı seviyede tutulmamalı. Ama gerçekte ne başarılı mühendislerde yok değil. Ne mühendisler tanıyorum teoride başarılı fakat imalat kavramı bakımından zayıf yönleride var. Dünya geneline bakarsanız Makina Başarı Hikayelerinde hep teknikerler, hep çekirdekten yetişmiş alaylı elemanlar görülmektedir. Ayrıca Türkiye'de mühendislik eğitiminin nesini savunuyorsunuzki burada taksi şöförü, pilot olsun gibi tabirler kullanıyorsunuz. İşi makina olan kişilerle ünversite hayatı boyunca makinayı kitapta tanıyan bir kişiyi aynı kefeye koyamazsınız. Dünya'da başarılar teknikerlerin ve makinanın içine doğan, yeteneği makina tasarlanamak olan insanların ürünüdür.

4 yıl makina okumuş kişi belki statü olarak Makina Mühendisi olabilir fakat makina yaratamaz. Bu sözüm geneline değildir, çevremde başarılı mühendislerde var. Fakat benim sözüm 4 yıl kitaptan makinayı tanıyıp, kaynakçıyı, tornacıyı, teknikeri zayıf gören mühendisleredir. Çevremde bir söz vardır. Hidrolik Yağla vaftiz olmayan kişiden Hidrolikçi olmaz. Buna ek olarak malzemeye eli değmemiş adamdan da ne makinacı, nede makina mühendisi olmaz.

Eminim bu yazıya 4 yıl mühendislikte makinayı tanımış bu lafları kaldıramayan arkadaşlar tepki gösterecekler. Ama gerçek bu. Herkes düşüncelerini rahatlıkla paylaşabilir. Makine Hikayeleri diye bir kitap var. Buyrun okuyun..

• bu haber yalan çıktı galiba
  • ilkokul mezunları da fark dersleri ile mühendislik diploması almalı bence...

komedi bunlar ya toplama çıkarma ve iki vida sıkmayı bilen kendini mühendis sanıyo...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mekatronikçi

ilkokul mezunları da fark dersleri ile mühendislik diploması almalı bence...

komedi bunlar ya toplama çıkarma ve iki vida sıkmayı bilen kendini mühendis sanıyo...

toplama çıkarma bilipte , iki vida sıkamayanda kendini mühendis sanıyo...
  • ben makine teknikeriyim çoğu makina mühendisine taş çıkarırım ve bir çok makina buluşum var tek sorunum öss yi geçemedim iki yıllık kazana bildim suçum biyoloji kimya fizik bilmemekse evet suçluyum karşıma mühendis olma şansı çıkmışsa bunuda değerlendiririm bağzı fakülte mezunu arkadaşların zoruna gitmiş olabilir ama 4 yıllık mezun olupta hiç birşey öğrenmeden mezun olan çok mühendiz yetiştirdim ben
  • tamamen duygusal

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.