Şimdi Ara

2 ram birlikte takınca mavi ekran

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yaklaşık 2 senedir sorunsuz olarak çalışan sistem 1-2 aydır arada bir mavi ekran vermeye başladı. Ramlerden ikisini birden takınca oluşuyor bu sorun. Herhangi birisini tek başına taktuğımda bir sorun olmuyor sorunsuz çalışıyor sistem. Slotları çeşitli, kombinosyanlarda denedim hepsi aynı, bir müddet çalışıyor 1-2 saat sonra mavi ekran. O 1-2 saat de ramlerin yerlerini değiştirdikten sonra o kadar çalışıyor. Yoksa mavi ekrandan hemen sonra pcyi açtığımda bios ekranı açılmıyor. Fişini çıkartıp biraz bekledikten sonra açılıyor o da 15-20 dk sonra tekrar mavi ekran. Mavi ekranlarda yazan yazılar da farklı farklı bir tanesinde atikmdag.sys, bir tanesinde pfn_list_corrupt hatası çıkıyor. Sistem konfigurasyonunu aşağıyaz yazıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

cpu: amd phenom2 x4 965 Black Edition (overclocksuz kullanıyorum)

ram: 2x 2gb patriot viper ddr3 1600mhz cl7 kit

anakart: asus m4 785-v evo

hdd: 2x samsung 103sj 1tb, 1 500gb seagete barracuda

power sup: xsilence 700w

gpu: radeon 5770

• Ramlerin birinde temassızlık vardır. Bilgisayarın power düğmesine bastığın zaman kasa hoparlöründen ses geliyor mu.
  • memtest86 programini indirip usb yada cd ile ramlerinizi tarayin. eger error verirse makinenizi kapatin tek tek deneyin bu islemde hangi ram hataliya duserse o ram arizalidir.
  • memtest86 ile test yaptım ramleri tek tek denediğimde sorun yok test geçiyor ancak ikisini birden taktığımda test hata verdi, sonra yeniden başlatıp tekrar denedim bu kez geçti. Bir daha denedim tekrar hata verdi... Aşağıda hatalı testlerin görüntüleri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zer0w1dthspace -- 25 Aralık 2011; 13:42:16 >
  • Anakartinizin biosunu guncelleyin.
    ramleriniz voltaj ile calisiyorsa voltaj vermeyi deneyin.
    timinglerini elle girin.
    Hala bu hatalari aliyorsaniz ya anakartiniz ile ramleriniz uyumsuz demektir. baska marka model ram ile degistirmenizi tavsiye ederim...
  • anakartın slotlarından biri de bozulmuş olabilir.
    o slota taktığınız ramden hata alıyor olabilir.
  • güncellemeyi dene yakın zamanda güncelleme yaptıysan eskşi bios sürümüne geri dön ve ram slotlarının yuvalarını temizle kücük bir toz bile bu sekilde bas agrıtabilir
  • valla olayı hala çözemedim ama şimdilik birşeyler oldu. Başka bir güç kaynağı ile pcyi çalıştırdım 2 ram ile üst üste 3 kere testi geçti. Sonra tekrar kendi güç kaynağımı taktım yine 2 kere testi geçti. Şimdilik stabil gibi ama bakalım inşallah sorun çıkartmaz tekrar. Bios versiyonu son versiyon ve anakartın ramler ile uyumsuz olma durumu yok gibi, yaklaşık 2 senedir kullanıyorum sorunsuz olarak.
  • Din Djarin kullanıcısına yanıt

reis Allah Razı olsun senden 2022 de sorunumu çözdün çok sağol  2 ram birlikte takınca mavi ekran 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.