Şimdi Ara

2 Analitik sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

A(6,2) noktasından geçen bir k doğrusu Ox eksenini B(4,0) noktasında kesmektedir
    Buna göre k doğrusunun eksenlerle oluşturduğu üçgensel bölgenin alanı kaç birimkaredir ?

Soru2

Analitik düzlemde d:x-y-4=0 doğrusunun K(4,2) noktasına en yakın noktasının apsisi kaçtır ?

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler

• 1) 2 veya 8 mi.. çünkü 2 üçgen oluşuyor. hangisi kestiremedim. ama 8i kastediyor sanırım..

2) 4

mü?? ona göre anlatayım
  • birinci sorunun cevabı 8, ikincisinin 5
  • iki noktası bilinen doğrunun ddenkleminden yapa bilirsin ama hic formul bilmeden de şu sekilde yaparsın

y=mx+n yaz sonra noktaları formülde yerine yaz

2=6x+n
    0=4x+n buradan x i çek x=-n/4 ilk denklemde yaz 2=6*(-n/4)+n bu denklemi çozersen n=-4 çıkar

sabit terimi bulduk şim di de eğimi bulalım y=mx-4 burada yine ustteki herhangi bir noktayı yazarsak kolaylık olsun diye sıfırlı olanı (4,0) yazalım

0=m4-4 yazalım 4=4m m=1 çıkar

denlemi bulduk y=x-4 burada x =0 y=0 yaz eksenleri kestiği nktaları bul sonra da üçgensel bolgenin alnını bulalm
    x= 0 için y=4

y=0 için x=-4 soldan 4 üstten 4 birim olan dik uçgenin alanı 4*4/2 den 8 birim kare çıkar

soru çözümünde dikkat eersen kitabi bilgi kullanmadım öyle manyak gibi formül ezberi yapmadım olay sadece y =mx denkleminde koordinatları yerine koyup grafik çizdim. son soruyu çözen varsa bana da anlatsın grafiğini çizdim bulamadım

• @ urqun

eyvallah usta saolasın
  • Zaten y=mx+n 'i bilirseniz bu gibi soruları rahatlıkla çözebilirsiniz, bide tabi dik kesişiyorsa eğimler çarpımı -1dir falan filan vs.
  • İkinci sorunun cevabi 5 mi? ( Kafadan yaptim sorun olabilir :D )
  • Yok mu ikinciyi yapabilen ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.