Şimdi Ara

16 GB 4x4 Ram kullanırken birden 'Kullanılabilir Ram 8 GB ' demeye başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Yeni sayılmam ama üye olarak yeni katıldım. Çünkü tüm sorunlarımı konu açmadan araştırarak Donanım Haber'den buluyordum ancak bu başıma gelen biraz ilginç ve bulamadım da doğrusu.
    İstenildiği takdirde RESİM vb paylaşımlarda sunarım..

Sıkıntıma gelince, 2 yılı aşkın süredir 4x4 16 GB olarak kullandığım RAM'lerim bir format sonrası farkettim ki 8 e düşmüş. Yani şöyle düşmüş. Sistem 16 GB olduğunu kabul ediyor. Ram miktarı 16 GB diyor ancak yanında Paranter içinde (Kullanılabilir Miktar 8 GB ) yazıyor. Şaştım kaldım...

Windows 8 kullanıyorum ki bunu aylardır kullanıyorum defalarca format attım ancak hiç böyle sorun yaşamadım. Son formatımdan sonra gördüm ki 16 GB Ram diyor ama kullanılabilir 8 gb :)

Bios default ettim. Bios tan kurcaladım. 2 HDD kullanıyorum ikisine de ayrı ayrı Win 7 ve Win 8 kurdum ancak Kullanılabilir 8 GB kısmı değişmedi.
    Ram slotları üzerinde biliyorsunuz ki 2 renk vardır çok eski anakartlar hariç. Benim anakartım da kırmızı siyah kırmızı siyah diye gidiyor. 1 Tek Ram bıraktım ve İşemci tarafında yani 4. slota taktım uyarı sesi verdi malum açılmadı. 1.Slota taktım aynı ram'i ve açıldı 4 GB olarak. Normal. Sonra 2. Ram'i taktım yanına açtım 8 GB olarak oda normal. 3. Ram'i taktım, 12 GB gördü ancak yine Kullanılabilir 8 GB dedi. Yani uzun lafın kısası son 2 slot ram'leri görüyor kaç gb nedir tanıyor ancak kullanılabilir kısmına ilk 2 slota taktığım RAM'ler neyse kaç GB ise onları kullanılabilir kılıyor.

Anakart, Asus Formula V kullanıyorum. Alalı 5 ay oldu sanırım ve 5 Aydır sorunsuz kullanmaktaydım.

İşletim Sistemi Windows 8 Pro 64 Bit

Fikir paylaşımları için şimdiden teşekkürler. İlk defa başıma geldi hiç duymadım bile böyle.. Bilgili arkadaşların deneyimli arkadaşların her tür bilgisine ihtiyacım var.

İyi Forumlar..

RESİM KOYMAYI DENEDİM ANCAK BAŞARAMADIM :/ Bu yüzden LİNK veriyorum.

http://k1306.hizliresim.com/1b/b/nzzbh.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KazanmakGibisiYok -- 10 Haziran 2013; 18:07:34 >

• sıkıntı büyük ihtimalle ram slotlarındadır, garantiye yollayın anakartı. belki daha önce başına böyle bir şey gelmiş arkadaşlar vardır forumda, bakarlar konuya.
  • Eğer sürümünüz home pre veya daha aşağıysa ondan olabilir, 16 gb ı birtek ultimate görüyordu galiba, windows sitesinde detaylı bilgi yazıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buğraöz

Eğer sürümünüz home pre veya daha aşağıysa ondan olabilir, 16 gb ı birtek ultimate görüyordu galiba, windows sitesinde detaylı bilgi yazıyordu.
    @Miguél doğrusu anakartta sorun olacağını sanmıyorum ancak en son çare elbet çözüm çıkmazsa ASUS ile görüşüp artık bir çözüm bakıcam.

@Buğraöz hemen konuyu güncelliyorum bunları belirtmeyi unuttum. SÜrümüm 64bit Win 8 Pro
  • quote:

Orijinalden alıntı: KazanmakGibisiYok

@Miguél doğrusu anakartta sorun olacağını sanmıyorum ancak en son çare elbet çözüm çıkmazsa ASUS ile görüşüp artık bir çözüm bakıcam.

@Buğraöz hemen konuyu güncelliyorum bunları belirtmeyi unuttum. SÜrümüm 64bit Win 8 Pro

biosdan remap memory enable etmeyi denesene bi aynısı bendede olmuştu
  • Sorun Bendede OLmuştu. Başlat Çalıştır Msconfig Önyükleme Gelişmiş Seçenekleri Tıkla Bellek Üst SInırını Tıklat Otomatik Olarak Bellek Kapasitesini Alacaktır. ALINTIDIR!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Twilight Darkness

Sorun Bendede OLmuştu. Başlat Çalıştır Msconfig Önyükleme Gelişmiş Seçenekleri Tıkla Bellek Üst SInırını Tıklat Otomatik Olarak Bellek Kapasitesini Alacaktır. ALINTIDIR! 

Belirttiğin yada alıntı da belirtildiği gibi aynısını yaptım. 12 GB gördü ancak yeniden başlattım durum aynıydı değişiklik olmadı yani işe yaramadı bu durum :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uplanamayankedi

quote:

Asus Formula V kullanıyorum ve Bios'u da çok başka. Mouse ile kullanabiliyorum. Ancak BİOS'ta belirttiğin Remap Memory kısmını bulamadım tek tek incelememe rağmen
  • quote:

quote:

quote:

Asus Formula V kullanıyorum ve Bios'u da çok başka. Mouse ile kullanabiliyorum. Ancak BİOS'ta belirttiğin Remap Memory kısmını bulamadım tek tek incelememe rağmen

Advanced moda girdiniz mi

• quote:

Orijinalden alıntı: ardasevinc

quote:

quote:

quote:

Advanced moda girdiniz mi

Dün gece uyku bastırmış o kadar görmüşüm.. Şimdi tekrar baktım da,

Memory Hole Remapping - Enable

olarak işaretli zaten. Advanced 'da Takılı 4 Ram'i de görüyor sorun yok ancak açılınca sadece ilk 2 slotta ki Ram'leri Kullanılabilir RAM olarak söylüyor.

• quote:

Merhaba arkadaşlar. Yeni sayılmam ama üye olarak yeni katıldım. Çünkü tüm sorunlarımı konu açmadan araştırarak Donanım Haber'den buluyordum ancak bu başıma gelen biraz ilginç ve bulamadım da doğrusu.
    İstenildiği takdirde RESİM vb paylaşımlarda sunarım..

Sıkıntıma gelince, 2 yılı aşkın süredir 4x4 16 GB olarak kullandığım RAM'lerim bir format sonrası farkettim ki 8 e düşmüş. Yani şöyle düşmüş. Sistem 16 GB olduğunu kabul ediyor. Ram miktarı 16 GB diyor ancak yanında Paranter içinde (Kullanılabilir Miktar 8 GB ) yazıyor. Şaştım kaldım...

Windows 8 kullanıyorum ki bunu aylardır kullanıyorum defalarca format attım ancak hiç böyle sorun yaşamadım. Son formatımdan sonra gördüm ki 16 GB Ram diyor ama kullanılabilir 8 gb :)

Bios default ettim. Bios tan kurcaladım. 2 HDD kullanıyorum ikisine de ayrı ayrı Win 7 ve Win 8 kurdum ancak Kullanılabilir 8 GB kısmı değişmedi.
    Ram slotları üzerinde biliyorsunuz ki 2 renk vardır çok eski anakartlar hariç. Benim anakartım da kırmızı siyah kırmızı siyah diye gidiyor. 1 Tek Ram bıraktım ve İşemci tarafında yani 4. slota taktım uyarı sesi verdi malum açılmadı. 1.Slota taktım aynı ram'i ve açıldı 4 GB olarak. Normal. Sonra 2. Ram'i taktım yanına açtım 8 GB olarak oda normal. 3. Ram'i taktım, 12 GB gördü ancak yine Kullanılabilir 8 GB dedi. Yani uzun lafın kısası son 2 slot ram'leri görüyor kaç gb nedir tanıyor ancak kullanılabilir kısmına ilk 2 slota taktığım RAM'ler neyse kaç GB ise onları kullanılabilir kılıyor.

Anakart, Asus Formula V kullanıyorum. Alalı 5 ay oldu sanırım ve 5 Aydır sorunsuz kullanmaktaydım.

İşletim Sistemi Windows 8 Pro 64 Bit

Fikir paylaşımları için şimdiden teşekkürler. İlk defa başıma geldi hiç duymadım bile böyle.. Bilgili arkadaşların deneyimli arkadaşların her tür bilgisine ihtiyacım var.

İyi Forumlar..

RESİM KOYMAYI DENEDİM ANCAK BAŞARAMADIM :/

win7 ultimate yükleyip deneyebilir misiniz ?

birde baktım windows 8 pro 512 GB ram e kadar destekliyormuş, win 7 ulti 192 gb a kadar, galiba başka bir sorun var :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buğraöz -- 8 Haziran 2013; 18:00:00 >

• Buğraöz B kullanıcısına yanıt
    2 Farklı HDD var elimde. 2 TB WD Green ve 500 GB WD Black olarak. 2 HDD ye de Win 7 64 Bit Ultimate kurdum ancak nafile.. Sonra tekrar win 8 kurdum ve artık çözüm arıyorum.

Diğer yandan şundan 2 hafta öncesine kadar gayet normal 16 GB Olarak kullanıyordum. Üstelik SLOT'larda bozuk değil :/ Bios olsun Sistem Özellikleri olsun 16 GB RAM olduğunu kabul ediyor ancak Kullanılabilir Miktar olayı nedir :/
  • quote:

2 Farklı HDD var elimde. 2 TB WD Green ve 500 GB WD Black olarak. 2 HDD ye de Win 7 64 Bit Ultimate kurdum ancak nafile.. Sonra tekrar win 8 kurdum ve artık çözüm arıyorum.

Diğer yandan şundan 2 hafta öncesine kadar gayet normal 16 GB Olarak kullanıyordum. Üstelik SLOT'larda bozuk değil :/ Bios olsun Sistem Özellikleri olsun 16 GB RAM olduğunu kabul ediyor ancak Kullanılabilir Miktar olayı nedir :/

Sorunun çözümü çalıştır -msconfig - önyükleme- gelişmiş seçenekler- bütün tikli yerleri kaldırıp tamam deyip bilgisayarı yeniden başlatırsanız sorun çözülüyor. Bir kaynaktan buldum bunu deneyebilirseni
  • quote:

quote:

Sorunun çözümü çalıştır -msconfig - önyükleme- gelişmiş seçenekler- bütün tikli yerleri kaldırıp tamam deyip bilgisayarı yeniden başlatırsanız sorun çözülüyor. Bir kaynaktan buldum bunu deneyebilirseni

Belirttiğin alanda hiç TİKLİ yer yok :/ Zaten bir arkadaş daha yazmıştı denedim tiklemeyi falan nafile. Şu anda hiç biri Tikli değil ancak yine sorun aynı

• quote:

quote:

quote:

Belirttiğin alanda hiç TİKLİ yer yok :/ Zaten bir arkadaş daha yazmıştı denedim tiklemeyi falan nafile. Şu anda hiç biri Tikli değil ancak yine sorun aynı

Alıntıları Göster
    Nasıl bir derttir bu böyle... Herkesten en ufakta oılsa bir fikir almak istiyorum hepsini deneyeceğim.

• pc daha hizli acilsin, hypermemory vs. derken 8gb ramin obur bilesenlere feda olmus. ekran kartinin somurdugu ramleri geri alamazsin buyuk ihtimal somurulen 8gb in 4unu o almistir bu kapanmiyor. zaten arkadasin dedigini yapmissin onyukleme yi kapatip ramleri geri almissin 12gb gormus geri kalan da e kartina gidiyor. aslinda sistemi aldigindan berri 12gb ini kullanabiliyordun ancak windows gostermiyordu. yeni win ile onyukleme aktiflesti ve boyle oldu.
  • Şimdi yanlış anlamadıysam diyorsun ki, ekran kartın alıyor RAM'Lerin yarısını ? Ekran kartım NVİDİA Geaforce GT 630 Paylaşımsız 4 GB

Yani ekran kartına gitmiyor. Diğer yandan 16 GB RAM' de koysam 4x4 aynı Kullanılabilir 8 GB diyor. 3x4 12 GB RAM de koysam kullanılabilir 8 gb aynı değişmiyor. Farklı HDD lerde denedim Farklı win sürümleri denedim.. Fakat sonuç aynı. Belirttiğim gibi sanırım ekran kartından bahsettin. Yarın diğer iş yerime geçtiğimde ekran kartını alıp bunda takıp birde öyle denerim format vb şeylerle.

Eğer yanlış anladıysam kusuruma bakma.

NOT: Bilgisayarım 2 hafta öncesine kadar gayet stabil çalışıyordu Win 7 64 bit Ultimate olsun Win 8 64 bit Pro olsun 16 GB ram görüyor 16 GB Kullanılabiliyordu. Yeni çıktı bu Kullanılabilen olayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KazanmakGibisiYok -- 10 Haziran 2013; 3:20:32 >
  • quote:

Şimdi yanlış anlamadıysam diyorsun ki, ekran kartın alıyor RAM'Lerin yarısını ? Ekran kartım NVİDİA Geaforce GT 630 Paylaşımsız 4 GB

Yani ekran kartına gitmiyor. Diğer yandan 16 GB RAM' de koysam 4x4 aynı Kullanılabilir 8 GB diyor. 3x4 12 GB RAM de koysam kullanılabilir 8 gb aynı değişmiyor. Farklı HDD lerde denedim Farklı win sürümleri denedim.. Fakat sonuç aynı. Belirttiğim gibi sanırım ekran kartından bahsettin. Yarın diğer iş yerime geçtiğimde ekran kartını alıp bunda takıp birde öyle denerim format vb şeylerle.

Eğer yanlış anladıysam kusuruma bakma.

Hocam en son bios yuklu bile olsa son surum biosu siteden indirip tekrar kurar misiniz? %90 cozulecektir. bu arada sisteminiz cok kotu olmus gt 630 crosshair ve 16gb ram alacaginiza gtx 680 msi gd65 fx 8350 ve 2x4corsair ram almaniz cok cok daha mantikliydi.

• Hmm o halde şimdi bios update için bırakım sabaha kadar anca yapar zaten. Bios a girip deniyim önce. Asus Formula V anakart izin veriyor hayli şeye incelim. EN olmadı yarın da dediğin gibi indirip kurmayı denerim sabah sorun çözülmemiş olursa.

Sisteme gelince, Cooler 8 Fan'Lı bir KAsa
    Asus Formula v Corsair - Anakart
    AMD Phenom II x6 T1075 - İşlemci
    16 GB Kingston Ram
    Zotac GT 630 Ekran kartı
    WD Black 500
    WD Green 2 TB

Doğrusu Anakart hariç sistemi 2010 da kurmuştum ve o zamanlarda X6 yeni çıkmıştı :) Anakartta geçen ay yanınca değiştirdim. Malum 3 Yıllık bilgisayar çok bişi beklememek gerek. Dİğer yandan ekran kartı da elime 30 TL ye geçti, Sıfır kutusunda garantili olarak o fiyata da kaçırmadım öyle kullanıyorum. Oynadığım tek oyun Lol olunca ihtiyaç olmuyor pek.

İlgine teşekkürler. Umarım bu sorunumu çözer de, başka böyle sorun yaşayanlara da çözüm olur. Bios upd. deneyeceğim sabah olmazsa artık indirip yüklerim. Hayırlı geceler.

Son bir EK: RAM konusunda ki takıntımın sebebi Photoshop 'u aktif kullandığımdan ihtiyaç fazla. E birde Java öğrenmeye çalışıyorum. Diğer yandan Chrome da en son 61 Sayfa açıktı Sekmeye İğnele şeklinde. Şimdi 16 değilde 8 GB olunca gerçekten inanılmaz fark ediliyor kasma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KazanmakGibisiYok -- 10 Haziran 2013; 3:31:42 >

• Kardeşim ram slotlarından bir tanesi bozulmuş olabilir internette myle bir konu okumuştum adam servise gönderdiğini ve ram slotlarının değiştiğini sonrasında düzeldiğini söylüyordu bios güncellemesi işe yaramassa bence servise gönder
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.