Şimdi Ara

12v 72a bir akü için panel ne seçmeliyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, ufak bir teknem var. motoru marşlı ayrıca 5w 6 tane yanlarda led taktım. bir tanede 12v 85w öntarafa led taktım. 100a lık bir aküm vardı. ne yazık ki aküyü motor şarj etmiyor sanırım yada yetersiz geliyor. aküyü öldürmüşüm.

ayda 2 -3 defa kullandığım teknedeki aküyü şarj etsin diye bir güneş paneli koyayım diyorum. ama ne alacağımı bilemedim. bana bir haftada şarj etmesi yeterli. kullandığım gün 10 defa marşa bassam 0,6 kw x 10 elektrik tüketir. led aydınlatmaları çok nadir kullanırım. kullanmasamda olur. 72a normal bir araba aküsü alsam. 3-4 gün de şarj edecek bir panel için kaç w lık bir panel seçmeliyim. 3-4 gün içinde şarj olması benim için yeterli 1 günde tam şarj olmasada olur.

bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam uyarın lütfen) 72a x 12v = 864w aküyü %50 ye kadar kullansam 432w kullanım sağlar.

10 defa marşa bassam 0,6kw x 10 = 6000w yapıyor sanırım. bu saatlik tüketim olsa 1 dk lık marş x 10 defa = 100 watt yapıyor sanırım. buda tam dolu bir akü ile %50 kullanımda 40 defa marşa basabilirim anlamınamı geliyor.

panellerde 40w lık panel seçsem 40*5 saat = 200w 72a bir aküyü 3 günde rahat rahat doldururmu ?

konu hakkında değerli bilgilerinize ihtiyacım var. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• bu arada 100a lık öldü dediğim akümü şarja taktım. ataba 7012 ile kurtarma seçeneği ile şarj etttim 2 günde tam dolu göstersede şarjı kestiğimde akü 5 günde %30 un altına düşüyor kendi kendine bitiyor. tekrar şarja taktığımda ataba 7012 şarj etmiyor. tekrar kurtarmaya basmak zorunda kalıyorum. test etmek için 80w lık bir araba ampulu bağladım aküyü 20 dk da boşalttı. 12v matkap motoru vardı elimde onu taktım 5 saat çalıştırdı. aküye güvenemedim. bu akü kurtulabilirmi sizce.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.