Şimdi Ara

10 dk video çekimi yapacak IS özellikli dslr mk önerisi (1500 tl civarı bütçe)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikli olarak amacı evde 10-15 dk video çekimi yapacak sonrasında da
    bol koşmalı çocukların fotoğraflarını çekmek amaçlı dslr fotoğraf makinesi önerisine ihtiyacım var.
    Canon 650d ve nikon d3200 önerileri aldım ama video konusunda net cevaplar bulamadım.

IS diye bir özellik okudum ama (ses ve titreme olayı galiba)
    tam model adı tavsiyesi olursa çok iyi olur

Beni video çekiminde 3-4 yıl üzmeyecek bir model olarak ne önerirsiniz. teşekkürler.
    bir de lens tabiki

(bu konuda çok bilgisiz bir anne sorudur)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sorananne -- 30 Haziran 2015; 8:05:45 >

• canonun stm lensli modellerine bakınız diğer lensler videoda gürültülü çalışırlar.
    örnek link vereyim.
    http://www.hepsiburada.com/canon-eos-700d-18-55-dslr-fotograf-makinesi-p-FTSLRCAN700D1855DC
    eğer daha fazla zoom özelliği olsun derseniz 18-135 stm lensli olan modelinede bakabilirsiniz ki eğer bütçeniz buna uygunsa bu bence daha mantıklı olur.
    ama en mantıklısı ne olur derseniz
    bana göre 650 d ve kit lensli bir makine alıp üzerine birde 55-250 stm alırsanız tam süper olur.
    benimde 2 kuzum var kreşlerinin yıl sonu gösterileri yıl içi gösterileri oluyor bu durumlarda uzaktan video çekmek zorunda kalıyorum ki 55-250 ancak yeterli geliyor, ayrıca lensin genel olarak keskinliğinden de kalitesinden de çok memnunum alan derinliği yaratmada da (arka planı flu yapmak istediğinizde) çok işinize yarayacaktır.
    sonuç olarak ben size kit lensleri ile birlikte 650d veya 700 d artı 55-250 stm tavsiye ederim bu halde 2000 lira civarına bu seti yapabilirsiniz yok ben o lens bu lensle uğraşamam derseniz aynı makineleri yine 18-135 stm ile tavsiye ederim.
    yok ben bütçeyi 2000 liralara taşıyamam derseniz o halde 18-55 stm ile 650/700 d tavsiye ederim.

• Sizin ihtiyaciniz dslr makineler degil bence.

Video cekimi konusunda basarili bir kompakt makine almaniz daha mantikli. Orn, canon g serisi yada lumix lx serisi olmadi canon s yada sx serisi.

Dslr makinelerde video cekimi sirasinda otomatik odaklama cok basarili degil. Elle odaklama sıkıntı olur.

Kaldi ki guzel bir prime lens -orn. 35mm- kullanmadiktan sonra o video cekiminden saglam verim almak zor.

Tabi bunlar kisisel gorusler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nikon D3200 18-55 VR+55-200 VR Çift Lens Kit DSLR Fotoğraf Makinesi
    bu ürünü indirimli gördüm.: 1260 tl
    sizce uygun olur mu acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: sorananne

Nikon D3200 18-55 VR+55-200 VR Çift Lens Kit DSLR Fotoğraf Makinesi
    bu ürünü indirimli gördüm.: 1260 tl
    sizce uygun olur mu acaba

nikonlarda odak motorunun sesi ne seviyede bilmiyorum ama stm gibi bir teknoloji bildiğim kadarıyla bu lenslerde yok dolaysıyla diğer arkadaşın yazdığı gibi zaten odaklanırken yaşanacak bir görüntü soruna birde odak motorunun sesi eklenince video video olmaktan çıkar. o yüzden ben eğer video önceliğinizse stm lensi öneriyorum.
  • 18-55+D5300
  • quote:

Orijinalden alıntı: sorananne

http://www.hepsiburada.com/canon-eos-700d-18-135-is-stm-dslr-fotograf-makinesi-p-FTSLRCAN700D18135?productId=ftslrcan700d18135&categoryId=1100301

bu galiba :)

indirimde.
    bütçeyi biraz zorlamayı deneyeceğim.

Aynı miktara d5500+18-55 alınabiliyorken 700d'ye 2300 lira vermek mantıksız.
    Iso performansı,çözünürlük,renk ve dinamik aralık konusunda d5500 daha iyi konumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arranger. -- 30 Haziran 2015; 13:04:18 >

• okadar bilgisizim ki bu konuda. ne yapacağım bende bilemiyorum.
    4 aydır onu mu bunu mu alayım derken alamadım gitti bi makine.

öncelikli amaç evde video çekimi. sonrası çocuklar ve bahçe fotografı
    profesyonel fotoğrafcı olmayacagım ama 3-4 yıl bana yetsın ıstıyorum (anne butcesı :) )

nikonlar ıcın vıdeo cekımınde seslı olur dıyorlar
    sızın yorumunuz nedır acaba

bır de d5500 baktıgımde 3500-4000 tl cıvarı
    18-135 lens ıle daha da pahalı sankı
  • okadar bilgisizim ki bu konuda. ne yapacağım bende bilemiyorum.

profesyonel fotoğrafcı olmayacagım ama 3-4 yıl bana yetsın ıstıyorum (anne butcesı :) )

nikonlar ıcın vıdeo cekımınde seslı olur dıyorlar

bır de d5500 baktıgımde 3500-4000 tl cıvarı
    18-135 lens ıle daha da pahalı sankı
  • Renk,dinamik aralık ve ıso performansı avantajı nedeniyle d5500 fotoğrafta olduğu gibi videoda da 700d'den daha iyi sonuç verecektir.
    11.7ev. vs 14.2ev. dinamik aralık karşılaştırması ->https://www.youtube.com/watch?v=jWvaaHqQni0
    Öncelik fiyat/performans ise d5500 daha iyi tercih olur.
    quote:

okadar bilgisizim ki bu konuda. ne yapacağım bende bilemiyorum.

nikonlar ıcın vıdeo cekımınde Seslı olur dıyorlar

• +1
    Nikon D5500
    @İmportant ın verdiği fiyatlar a süper. Oradan alabiliyorsanız bence hiç sorun edilecek şey değil. Harika bir makina almış olursunuz.
    -

Sarı bölgelerde Canon 700D önde, diğerlerinde Nikon D5500 önde. Videoda farka dikkat.
    Fotoğraf kalitesinde ISO başarımı, RAW ve JPEG çıktıdaki farklara dikkat !..
    -
    Bir başka inceleme sonucu karşılaştırma,
    http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D5500-versus-Canon-EOS-70D-versus-Canon-EOS-700D___998_895_870

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 30 Haziran 2015; 13:48:18 >

• Arkadaşlar konuyu açan arkadaş dikkate ederseniz video odaklı bir makine arıyor, dolaysıyla teknik özelliklerinden ve (belkide ilk kez bu tarz bir makine kullanacak kişinin hiçbir zaman fark edemeyeceği) detaylardan ziyade işin asıl can alıcı noktalarına değinmeliyiz diye düşünüyorum.
    Slr makinelerin videoda 2 dezavantajı var bunların birisi otomatik odaklamadaki yavaşlık bir diğeride odak motorunun sesinin videoyu katletmesi.
    ben bu açıdan stm lensleri beğeniyorum ve bu yüzden konu sahibinin bütçesinide göz önünde bulundurarark 650/700 d yi stm herhangi bir lens ile önerdim.
    yani konu sahibi açısından hangi body daha iyidir/değildir den öte işini hangisi görebilir noktasına eğilmek gerekir diye düşünüyorum zira aradaki farkları (bu tarz bir) kullanıcı hayatı boyunca belki fark edemeyecektir ama her video çektiğinde odak motorunun sesi yüzünden o makineyi yere çarpmayı düşünebilir?

Sonuç olarak nikonlar odak motorunun sesini stm lensler kadar absorbe edebiliyormu? Eğer ediyorsa haklısınız bu yazdığınız model 650/700 d den daha iyi bir model ancak bunu yapamıyorsa bence soruyu soran arkadaş açısıdan yanlış tercih olur.
    (nikon hiç kullanmadığımdan bilmiyorum, yanıtlarsanız sevinirim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 30 Haziran 2015; 14:45:11 >

• Ne istediğini bu kadar net anlatan bir kullanıcıya bu kadar karışık cevap vermek te büyük başarı.

Gerçi teknik bilgi fazla olunca normal.

Ben de çocuklarımın çeşitli anlarının videolarını çekmek için dslr yerine cep telefonu yada küçük kompakt makinemi kullanıyorum.

Bütçe sorununuz yoksa ve sıfır alacaksanız sizin ihtiyacınız olan şey aşağıdaki makine. 1400 tl.

http://www.hepsiburada.com/canon-powershot-g16-dijital-fotograf-makinesi-p-FTKOMPCANG16

Kullanım amacınıza uygun olan makine dslr makineler değil. Bi ton paraya alacağınız makinenin yanına pahalı bir lens almadan evde koşturan,oynayan çocukları net çekmeniz zor. Buna bir de makinelerin otomatik netlemesinin yavaşlığı eklenince bana hak vereceksiniz.

• Öyle... arkadaş Canon 700D'den bahsedince aynı fiyata daha iyisini gösterelim dedik. Fakat kendisi de araştırıyor ki doğal olarak STM lens vs. konularına girmiş. Fotoğrafta da videoda da D5500 ile çok daha iyi sonuçlar alacaktır diye bilgi vereyim dedim.

G16 ile ampul ışığında evde ISO1600'e çıkar ve o fotolardan pek memnun kalmayabilir.
    "bol koşmalı çocukların fotoğraflarını çekmek amaçlı dslr fotoğraf makinesi önerisine ihtiyacım var. " demiş.
    D-slr yada iso başarımı iyi bir aynasız almasını öneririm ben.

Şöyle de bakılabilir
    test fotolarını inceleyin * TIkLAYIN *

Yaz günleri güneşli günde dışarıda ISO yükseltmiyor oto modda da makinalar ama gölgede, kapalı alanda, kapalı oyun salonunda vb. çok yaşadım ISO 800, 1600 gerekebiliyor. E bunun akşamı var, kışın kapalı hava şartları var.

• @jiddi

Haklisiniz ancak bence konu sahibi arkadas, dslr makinelerdeki video sirasinda af durumu hakkinda bilgi sahibi degil.

Coluk cocugun videosunu cekmek icin dslr almak bence parayi cope atmak demek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumu

@jiddi

Haklisiniz ancak bence konu sahibi arkadas, dslr makinelerdeki video sirasinda af durumu hakkinda bilgi sahibi degil.

Coluk cocugun videosunu cekmek icin dslr almak bence parayi cope atmak demek.

aslında ilk cümlenizde haklısınız,
    ancak 2. cümlenize katılmıyorum benimde 2 çocuğum var ve büyüyorlar o kadar çok videolarını çektim o kadar çok anı biriktirdim ki inanılmaz kreşte sürekli gösterileri oluyor alıyorum makinemi takıyorum lensimi ve mükemmel videolar çekiyorum.
    onlarla konuşurken çaktırmadan makineyi kuruyorum ve başlıyorum kayda, sonuç mükemmel,
    50 mm lensi takıyorum şarkı söylüyorlar ve bende kaydediyorum resmen sinema kalitesi.
    yani o kadarda kötü değil aslında.

• Kesinlikle çöpe atmak değil tam tersine almayıp da kompakt falan alırsanız %90 pişman olacaksınız ve o çöp olacak. Ben de ilk kez lensi değiştirilebilir makinamı çocuğumun daha iyi fotolarını çekebilmek ve arşivlemek için aldım 5 yıl geçti 1 tek saniyesinde yanlış yaptım demedim. Hatta ben aynasız aldığım için çok daha büyük bir memnuniyet yaşadım. Çünki her yere taşıdım, her durumda kullandım. Bu süreçte başka ailelere de rastladım d-slr ve hatta Canon 6D, Nikon D7000 kullanan ve onları gördüğümde ne kadar doğrubir karar verdiğimi birkaç kez daha çok iyi anladım. Çünki o dev gibi aletler ile resmen sanki olayı dışarıdan bir fotoğrafçı gibi takip etmek zorundalardı. Ben ise hem fotoğraf çekip hem çocuğumla oynayıp, yardım edebiliyordum. Çünki makina ufaktı. Hatta bazı durumlarda çok acayibinize gider eminim siz de görseniz, çocuk oynar iken adam fotoğrafçı olmuş(baba) anne de hem çocuk bakıcısı hem de fotoğrafçıya yardımcı gibi. Ben tek başıma bile defalarca parka götürüp hem birlikte oynayıp hem de fotolarını çekebildim. Otobüste, trende, restaurantta vs. ufacık aynasızı çıkartıp fotoğraflarını çekebildim.

Bunlar aynasız m43 sistem ile çekilmiş birkaç örnek

-
    Bunlar da benim çektiğim birkaç foto...
    PL1+14-42 kit lens ile
     10 dk video çekimi yapacak IS özellikli dslr mk önerisi (1500 tl civarı bütçe)  10 dk video çekimi yapacak IS özellikli dslr mk önerisi (1500 tl civarı bütçe)
    PL3+Manuel lens ile ISO 800'de

...velhasıl kompakt'lar ufak diye kompakt da alınma artık bence. Bir de geçen gün bir mesajında rastladım @denizhoca Sony Nex-3N'in peşin 700TL, taksitle 750 TL olduğunu yazmıştı !..

• Merhaba sorananne...

Bir yatırım yapıyorsunuz ve karşılığında kaydedeceğiniz anlar ise paha biçilmez. Şimdi neye ihtiyacınız olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü bir makine alayım diye düşünüyorsunuz ama size lazım olan sadece bir kamera değil, bir set.

Yukarıda bütçeyi zorlayıp 2.369 liralık bir makineyi almayı düşünmüşsünüz. Buna göre toplam maksimum 2.500 liralık bir bütçeniz olduğunu farzediyorum. Bu rakamı tek seferde çıkarmayabilirsiniz. Zaman içinde veya ihtiyaç duydukça söylediğim ekipmanları alabilirsiniz.

1. Link -> D5200 + 18-105 kit lens - 1.899 lira.
    Kullanabileceğiniz gayet güzel, orta seviye bir makine. Üzerindeki lens de hemen her şartta ihtiyacınızı görebilecek birşey.

2. Link -> 32 GB Class 10 Hafıza Kartı - 45 lira.
    Video çekeceğiniz için yüksek hızlı bir hafıza kartı almalısınız. Neyse ki fiyatları çok ucuzladı.

3. Link - > Tripod - 180 TL.
    Çocukları çekerken herhalde her zaman makinenin arkasında olmak istemeyecek, siz de karede yer almak isteyeceksiniz.

4. Link -> Harici mikrofon - 175 TL.
    Bu mikrofonu neden yazdım? Çünkü, kameralardaki mikrofonlar iyi değildir. Ve videoda ses, görüntüden daha önemlidir. Kötü bir video iyi bir sese sahipse tolere edilebilir, ama kötü bir ses kaydı mükemmel bir videoyu bile mahveder. Hangi makineyi alırsanız alın (en pahalısı bile olsa), içeride çekim yaparken "hisss" sesi, dışarıda video çekiyorsanız rüzgar sesi videoları mahvedecektir. Türkiye'de bunun fiyatı 250 lira civarında. Amazonda ise 30 dolara satılıyor, Türkiye'ye gelişi gümrük vs dahil 65 dolar yani 175 lira civarı. En kötü ihtimal oradan alırsınız. Hiçbir problem de çıkmaz. Ben çoğu ürünü Amazon'dan alıyorum, gümrük ve kargo dahil, halen Türkiye'deki satıcıların fiyatından çok daha hesaplı oluyor. Link -> Amazon
    Burada da harici mikrofonun farkını görebilirsiniz:https://www.youtube.com/watch?v=HN2bn3HNLzU
    Ayrıca lensin oto-fokus esnasında çıkardığı ses sorununu da çözmüş olacaksınız.

Yukarıdakiler yaklaşık 2.300 lira yapıyor. Bir de çanta aldığınızda yaklaşık 2.500 lirayı bulur. Ama set olarak bütçenize göre son derece doğru bir alış-veriş yapmış olursunuz.

Şunu da ilave edeyim: Makineyi aldıktan sonra fotoğraf ve videolarınızı en yüksek kalitede kaydedin. Videolarınızı 1080p çekin. İnsanlar büyük dosya boyutlarını görüp sabit diskleri çabuk dolacak diye korktuklarından düşük kalitelerde kayıt yapıyorlar. Ama şöyle düşünün; 10 yıl sonra bütün monitörler 4K (2160p) çözünürlükte olacak ve o monitörlerde avuç içi kadar videoları izlemek hiç de hoş olmayacak. Ben olsam bir sabit diski sırf bu işe ayırırdım. Bir diğer sabit diski de sırf bunların yedeklerine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derekoy -- 1 Temmuz 2015; 2:19:39 >

• derekoy kullanıcısına yanıt
    Güzel set. Bu arada mikrofon aliexpresste 30 dolar. Kargo da ücretsiz tabii ki.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.