Şimdi Ara

1.5 MT x 60 cm Petek günlük/7-8 saatte kaç M3 harcar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi

Odamda 1.5 metre ye 60 cm boyunda petek var günlük 7-8 saat sürede , ortalama derecede 38-40 vs faturaya yansıması ne kadar olur?

• Doğalgaz faturasına etkisini mi soruyorsunuz, tam açık yazmamışsınız. 1,5 m 60 cm lik petek 40 derecede 1 saatte 350-400 W civarı ısı transfer eder, 400W üzerinden 8 saat hiç durmadan yandığında 3200 W yani 3,2 KW ısı transferi yapar. 1 M3 doğalgaz 10 KW ısı verdiğine göre yaklaşık 0,3-0,4 m3 doğalgaz yakar, bunun TL karşılığı ilden ile değişse de 1 TL civarı eder. Tabi kombilerde sistem böyle yürümez, dur kalklar ile çalışır, full 8 saat yanmaz, ayrıca tek bir petek üzerinden bir hesap yapılması çok doğru değildir.

• çok teşekkür ederim.

Hem petek hacmi hem M3 hesabina ilişkin bilmediğim değerleri vermişsiniz. Tam olarak bunu sormuştum. Dur kalk ortam ısısının kombinin o an ayarlanan dereceye ulaşması nedeniyle olduğunu tahmin ediyorum. Bu da yapılan faturaya TL etkisi hesabını aşağı çeken bir unsur galiba. Verilen karşılıkları bir anlamda Max. kabul edebilirim herhalde

Bir de bu panellerin boyut ve ısıl güç değerleri broşür lerde 1500 w altında hiç görmedim. Gerçi onlar 60 - 70 derece üzerinden yapmış hesabı. Bu hesap nasıl yapılıyor.

Mesela

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.tesisat.org/tesisat/Radyator-isil-guc-donusumu.xls&ved=2ahUKEwitw9DWg-TzAhUJIcUKHWo0ApoQFnoECBAQAQ&usg=AOvVaw1jSsbBNiTQuWiOkMPCR9Nu

bu Excel hesaplama tablosunda oda sıcaklığı 15 derece iken suyun 40 derece gidiş 35 derece dönüş degerleriyle 22PKKP tipi yükseklik 600mm uzunluk 1500mm radyatörde isabet eden değer 897 watt

bu durumda worst case olarak

1 saat = 1 kW

günde 10 saat üzerinden = 10 kW = 1 M3 dogalgaz harcar diyebilir miyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meymenetli.bıçkın -- 25 Ekim 2021; 1:0:55 >

• Benim verdiğim değer 20 derecede o nedenle değişir, birde ben 55 derece altını üreticilerden bulamadım, kutman kaplan in bir hesabı vardı oradan ortalama aldım, ama petek sıcaklığı düştükçe ortama verdiği ısı çok azalıyor orası net, mesela 90 derecede 2200 w olan 1 metre petek 55 derecede 900 w a iniyor, en kötü ihtimal ile sizin dediğiniz gibi 1 saat 1 KW olarak alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 25 Ekim 2021; 7:52:6 >
  • tşkler. sayenizde konuya birazda olsa vakıf oldum. Ortak lik zor iş vesselam
  • aşağıda vermiş olduğum tablo eca panel radyatörlerin farklı sıcaklık değerleri için kapasite hesap tablosu. bu değerler eşliğinde bir hesap yapabilirsiniz. basit örnek hesap da yapılmış. tüketim miktarı günlük ve saatlik olarak değişebilir. günlük ortalama değerler üzerinden hesap yapabilirsiniz.

1.5 MT x 60 cm Petek günlük/7-8 saatte kaç M3 harcar?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.