Şimdi Ara

0x0000007B 0xF78D2524 oxC0000034

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
14.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sony Vaio VGN-FW230J laptop aldım. Sizinde bildiğiniz gibi Vista işletim sistemi ile geldi. Vista kullanmak istemediğim için, heleki bir laptopda...
    Xp yüklemek istedim. Vista cd'sini takıp c: d: sürücülerini temiz bir şekilde silip biçimlendirdim. Yeniden başlatıp, Sata driverlarla entegre ettiğim Xp 32 bit cd'sini yerleştirdim. Kur bileşenleri yüklüyor kısmından sonra siyah ekran geliyor _ işareti yanıp sönüyor tam ( Şartları kabul ediyorsanız F8 e basınız ) yazısı gelicekken, mavi ekran çıkıyor ve şu hatayı veriyor ;

Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.
    Bu durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa aşağıdaki adımları izleyin:
    Bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın. Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicileri kaldırın. Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırılmış ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin.
    CHKDSK /F komutu çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    Teknik bilgiler:
    *** STOP: 0X0000007B (0XF78D2524,0XC0000034,0X00000000,0X00000000)

Herşeyi denedim ama bir sonuç alamadım. Bios ayarlarından ahci veya Sata ı Ide yapmak istedim ama Boot kısmı çok sade ve az içerikli.

Internal Hard Disk Drive
    External Device
    Internal Optical Disc Drive

Bu seçenekler var başkada birşey yok. Diğer kısımlarda saat tarih ayarları.
    Şuan oturmuş google'dan bu sorunu çözenler var mı diye forum forum çözüm arıyorum.

Lütfen yardımlarınızı bekliyorum :(

• ismi aklımda degil ama biosta acpı diye bir bölüm var tam bunu ide yaparsan sorunun çözülür
  • Dostum pesimist cevabın için teşekkür ederim ama sanırım yazımı tam okumadın. Ahci ile ilgilide şunu yazmıştım.

quote:

Orjinalden alıntı: Dejavu Mod

Herşeyi denedim ama bir sonuç alamadım. Bios ayarlarından ahci veya Sata ı Ide yapmak istedim ama Boot kısmı çok sade ve az içerikli.

Internal Hard Disk Drive
    External Device
    Internal Optical Disc Drive

Bu seçenekler var başkada birşey yok. Diğer kısımlarda saat tarih ayarları.
  • Yeni çıkan Sony Vaio'larda, Samsung'larda ve bazı HP modellerinde bu sorunla sıkça karşılaşıyorum.
    DVD-RW ve HDD sata olduğu için bu sorun ortaya çıkıyor ve piyasada bulunan sata sürücüleri entegre edilmiş XP cdleri çare olmuyor. Onun için yeni bir CD hazırlaman gerekli zira sata sürücüleri farklı bu modellerin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Shen

Yeni çıkan Sony Vaio'larda, Samsung'larda ve bazı HP modellerinde bu sorunla sıkça karşılaşıyorum.
    DVD-RW ve HDD sata olduğu için bu sorun ortaya çıkıyor ve piyasada bulunan sata sürücüleri entegre edilmiş XP cdleri çare olmuyor. Onun için yeni bir CD hazırlaman gerekli zira sata sürücüleri farklı bu modellerin...

Shen hızlı cevabın için teşekkür ederim. Yalnız 3 tane ayrı ayrı sata driverları Xp e entegre edip denedim. Sonuç vermedi malesef.

( Intel - Ati - Nvdia ) bu üçününde satalarını denedim. Çözüm yok. Şuan SONY laptop yanımda ben asus laptopdan bu yazıları yazıyorum. Yeni ve sıfır almama rağmen bu sorunlar yaşıyorum. Vistadan iyice soğudum. Artık lanet ediyorum :)

• quote:

Orjinalden alıntı: pesimist_ghost_0121

sen yap okmu

Olmaz. Çözülmez...

Hatta şöyle diyeyim Dejavu Mod, "CD'den önyükleme için bir tuşla basınız" yazısı çıkmadan önce ekranda "AHCI mod 00" ya da "AHCI mod 06" gibi bir mesaj beliriyor mu?..
  • o zaman satalı xp denilen bir xp var onu bulabilir sen onunla yüklemeyi dene yada usb disket sürücüsüyle ön yükleme yap
  • quote:

Orjinalden alıntı: Shen

quote:

sen yap okmu

Olmaz. Çözülmez...

Hatta şöyle diyeyim Dejavu Mod, "CD'den önyükleme için bir tuşla basınız" yazısı çıkmadan önce ekranda "AHCI mod 00" ya da "AHCI mod 06" gibi bir mesaj beliriyor mu?..

Shen onada baktım şimdi. Diskleri sildiğim için direk CD den yüklemeye geçiyor. Yani sorduğun şey çıkmıyor malesef.

pesimist, dediğin şekilde Xp satalı deniyorum ama oda olmuyor. Usb e gerekli programları dosyaları kurup Usb dende denedim oda sonuç vermedi.

• o zaman hardiski çıkar ve başka bir pc' format at tekrar tak başka bir çare gelmiyor aklıma
  • Daha detaylı araştırıyorum...
  • quote:

o zaman hardiski çıkar ve başka bir pc' format at tekrar tak başka bir çare gelmiyor aklıma

Dostum laptop HDD i nasıl çıkarıyım :) Çıkarsamda garanti kapsamı dışında kalır. Diyelim ki çıkardım başka pc de tanıma olasılığı da %50 nin altında.

Shen yardımların için teşekkür ederim. Senide uğraştırıyorum. Çözümünü bekliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dejavu Mod

quote:

o zaman hardiski çıkar ve başka bir pc' format at tekrar tak başka bir çare gelmiyor aklıma

Dostum laptop HDD i nasıl çıkarıyım :) Çıkarsamda garanti kapsamı dışında kalır. Diyelim ki çıkardım başka pc de tanıma olasılığı da %50 nin altında.

Shen yardımların için teşekkür ederim. Senide uğraştırıyorum. Çözümünü bekliyorum

kesinlikle çıkarma yoksa garantisi bozulur ayrıca baska pcde tanıma ihtimali %50 ninde altında.
  • hard_truck

Yazmış olduğum yazıyı tekrar yazıp post mu kasıyorsun anlamadım ki. Sence yazdığın yazının bir yararı var mı? Zaten ben yazmışım aynısını önceden... Lütfen çözüm üretelim
  • burda uzun uzun anlatmaktansa sana daha kolay resimli anlatim sunayim:)

http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html
  • nightwishepica,

Dostum ilk yazdığım yazıda 7-8 tane Xp cd'sine Sataları ayrı ayrı entegre edip ( Nlite programı ) denediğimi yazmıştım.
    Biosda da ahci veya sata ide seçenekleri yok. Saat ve boot ayarları var. Boot bölümünde çıkan seçenekleride yukarıdaki yazdığım yazıda görebilirsin.
    Yinede ilgin için teşekkürler.
  • dejavu mod senin notebook intel chipset yani farklı sata driver denemene gerek yok.
    fakat bende biosta sata mode değiştirme olabileceğine inanıyorum şu ana kadar elimden geçen bütün notebooklarda vardı.
    bios boot seçimi içinde sadece boot sırasımı var.boot altında hdd ile alakalı başka bir seçenek olması gerekli.

edit:sony bununla alakalı bir cözüm vermiş hatta
    http://www.kb.sony.com/selfservice/microsites/search.do?cmd=displayKC&docType=kc&externalId=C1001996&sliceId=2&docTypeID=DT_KNOWLEDGEARTICLES_1_1&dialogID=40964177&stateId=1%200%2040966055

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdivrik -- 13 Haziran 2009; 1:34:09 >

• tüm ıslemler sonuc vermedıyse ki başımızdan gecen bır olaydır .sıfır alınan sony vaio serisindekı laptop anakart hatalı oldugu ıcın bizi günlerce ugrastırmıstı. aynı bu kodları alıyor ve her yolu denıyorduk arızalı cıkacagına ıhtımal vermek ıstememıstık. ama sony nın musterı hızmetlerı cok seri calıstıgı ıcın en yakın servıse bıraktıgımız günün ertesi günü sıfır laptop u kutusunda hiç ugrastırmadan verdiler ve hayat devam edıyor :)

Saygılarımla ;
  • Yani diyorsun ki hatalı laptoplardan biride sana geldi :) Sony i aradık baya ama müşteri temsilcisine bir türlü düşüremedik. İstanbul bilişimden almıştık. Oraya geri götüreceğiz anlaşılan. Cevaplarınız için teşekkür ederim dostlar. elinize sağlık
  • Şu linkini verdiğim dosyadaki driverları XP'ye entegre ederek dene...

İçinde;

Intel 82801GBM SATA AHCI Controller
    Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller
    Intel ICH9M-E/M SATA AHCI Controller
    Intel(R) ICH8M-E/ICH9M-E/M SATA RAID Controller
    driverları var...

Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller senin doğru driverın oluyor...

http://rapidshare.com/files/244409368/Intel_R__ICH9M_EM_SATA_AHCI_Controller_by_Shen.exe.html

Dosya exe dosyası, sağ tıklayıp WinRar ile aç dersen setup çekmeden dosyaları alabilirsin...
    Setup çekersen dosyaları C:\drivers\WIN\IMSM dizinine atar...

Kolay gelsin...

• sorunun aynısı başıma geldi, biostan ahci yi iptal edip ide yi seçin yüklemeyi yapar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.