Şimdi Ara

# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: aklınyolubir , aklınyolubir Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.723
Cevap
56
Favori
155.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce bu modemden sipariş verdim. Wifi çekimi benim için çok önemli değil, sadece salonda ve odada kullanıyorum interneti,odada 2.4ghz access pointim var., salonda da modem olacak zaten. Kopma vs. yaşamayayım yeter.

• Modem bugun geldi. 100 mbit pakete gecis yaptim. ADSL'de snr 13 iken VDSL'de dogal olarak dustu, 8-9 arasi geziniyor fakat kopma vs yok. 65 mbit stabil hiz aliyorum. İlk defa 5ghz modem kullaniyorum, keske daha once edinseymisim.
    İnterneti sadece salon ve odada kullandigim icin salona 5 Ghz Wifi , odaya da access pointle 2.4 Ghz wifi dagitiyorum. Su anlik bir problem yasamadim. Kurulumu vs. basit, modem arayüzü guzel. Keenetix extra dsl alicaktim ancak aradaki fiyat farki nedeniyle vazgectim. Standart ev kullanicisiyim, keenetic'de cok guzel ozellikler var fakat hicbirini kullanmayacagimi biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Phantom II kullanıcısına yanıt

Hocam öncelikle hayırlı olsun. 5 Ghz ile normalde 90 Mbit civarı hız alabilmeniz lazım. 65 düşük geldi bana.

Tıpkı 5 Ghz modem gibi çift kanal sinyal genişletici ile tüm alanlara erişim sağlarsanız daha sağlıklı olur bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: tcebeci1

Hocam öncelikle hayırlı olsun. 5 Ghz ile normalde 90 Mbit civarı hız alabilmeniz lazım. 65 düşük geldi bana.

Tıpkı 5 Ghz modem gibi çift kanal sinyal genişletici ile tüm alanlara erişim sağlarsanız daha sağlıklı olur bence.

Evet haklisiniz ama benim bina ici tesisatim cok kotu. Ankastreden eve kadar cat 6 cekersem 90'lari gormem mumkun. Su an SNR Margin degerim 8 - 9 araliginda, yani tam sinirlarda dolasiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Phantom II kullanıcısına yanıt

Bina içi tesisat kötüyse sorun değil. Şimdilik bu hızda gayet iyi. Kopmada olmadığına göre her şey yolunda demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tcebeci1

Hocam arıza kaydı zamanı yapılan ölçüm sonuçları harika fakat şu anki değerleriniz resmen dökülüyor.

Bu kadar büyük düşüşün şu sebepleri olabilir;

1- internet hızınızın yükseltilmesi

2- Binanızdaki ankastrede sıkıntı, kablolardaki paslanma.

3- Modem kaynaklı sorun.

4- Kötü kalite splitter kullanımı.

5- Etraftaki kullanıcı yoğunluğunun artması.

Sizdeki sorun internet hızınızı yükselmişler otomatik olarak SNR değeri düşmüş gibi görünüyor.

Yani bir şekilde çok güzel olan hattınızı kötü bir şekilde kullanıyorsunuz. Dolayısıyla işi şansa bırakmama adına ben sizin yerinizde olsam Keneetic Ultra tercih ederdim. Bilmiyorum kullanırmısınız fakat giga portları yok fakat yazılım efsane. Hızınızı biraz daha düşürtmek faydalı olabilir fakat onun yerine bu sıkıntılarla çok daha iyi başa çıkan Keneetic bütün sorunlarınızı çözecektir.

Ekleme; Zxyel 1312 B10D Boardcom işlemcili fakat gürültü giderici devdesi olmayan oldukça sıkıntılı bir modemdir. Eski bir modemse en kısa sürede 5 ghz e terfi etmek çok isabetli olur.

Modem yeniyse ve bir müddet daha gitsin diyorsanız Turknet ile görüşüp hızınız biraz düşürmek işe yarayabilir.

hocam bende de vmg 3312 b10a modem var yıllardır da sıkıntısız kullanıyorum tek problemi wireless gücü artık yetersiz gelmesi. dediğiniz gürültü giderici devre bunda var mı? altyapı sorgusuna göre yaklaşık 900 metreden vdsl almaktayım ama turknet beni 26 mbite sabitlediği ve yükseltmediği için snr değerim düşük değil.

Ne önerirsiniz hocam modeme evdeki routerı mı takayım yoksa yeni modem almak daha mı mantıklı olur?

# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM

• unununium U kullanıcısına yanıt

Hocam yıllardır dediğiniz için bence çift bant modeme geçme zamanı gelmiş. Sizdeki modemde gürültü giderici devre var fakat vmg 3625 te incelediğim kadarıyla yok. SNR değeriniz güzel. Bu hızda bir sorun çıkarmaz.

VMG 3625 çekim gücü olarak sadece bir tık iyi. 130 metre evde 2,4 Ghz bütün odalarda çekiyor. 5 ghz için access point kullanıyorum.

VMG 3625 i modem olarak takıp, 3312 yi de kablolu access point olarak kullanabilirsiniz. Kablosuz olmaz.

• Arkadaşlar selam,

Yıllar sonra nasıl olduysa :) Superonline'dan kapıyı çaldılar ve dediler ki hadi yarın sizin apartmana fiber tesisat çekiyoruz :) Şaşırdık. Sorduk ücreti falan var mı diye? Dediler yok, siz istediğiniz zaman abone olup bina içi kutunuzdan eve kablo çektirebilirsiniz. Biz şimdi apartmanın içine kadar tesisatı çekip kutuyu koyuyoruz dediler. Tamam dedik. Bugün yapıyorlar.

Bende de 50 Mb Vdsl2 var. Bizim modemler doğrudan fiber bağlantıyı destekliyor muydu? Yani geçişi kolayca yapabilir miyim?

Bina girişine koydukları kutudan, evin içine çekecekleri kablo ne tip bir kablo olacak onların? O da özel fiber olması gerekecek galiba. Peki bizim modemlerin arkasında mavi bir ethernet girişi var. Fiber bağlantı noktası bu mu? Buradaki cat-5 ya da cat-6 kabloyu nereye bağlayacağız?

Tecrübesi olanlar yazabilir mi rica etsem?

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt
    Bu alet modem olarak yeterince iyiyse router takayım diyorum hocam. Line attenuationdan dolayı 30 mbiti geçemeyeceğim bir gerçek yeni modem ile hızlar aynı kalacaksa gerek yok elimde openwrt yüklü mi router 4a giga var o şekilde deneyeyim diyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • unununium U kullanıcısına yanıt

Hocam elinde cihaz varsa hiç masraf yapma, bence ikisi gayet yeterli olur.

• xxxerman X kullanıcısına yanıt

Selam,

Konuyu açan kişi yani ben, Superonline Fiber kullandığımı ilk mesajda söylemiştim. Buradan ilk mesajı okumadığınızı anlıyorum hocam # ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM Bahsettiğiniz gibi modemin arkasındaki mavi renkli, üzerinde "Wan" yazan porta Cat kabloyu bağlıyorsunuz. Ancak sizin apartmandaki sistem eve kadar mı yoksa binaya kadar fiber mi bunu bilmiyorum. Diğer bir yandan internet bağlantısı için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Fakat superonline artık bunu paylaşmıyor. Dolayısıyla kendi router'larını kullanmasını istiyor. Kullanıcı adı ve şifreyi elde edip ve superonline'ın apartmana kurduğu sistem mac clone'a ihtiyaç duymazsa (bende ihtiyaç olmadı) bu cihazı kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FatalERROR! -- 12 Ağustos 2021; 22:6:43 >

Evet hocam, sisteminiz FTTB ise kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmek kaydıyla ( öğrenebilmek için baya çaba sarfetmeniz gerekecek ) kendi fiber modeminizi kullanabiliryorsunız. FTTH ise ad ve şifre öğrenmenin yanında modem mac adresi kopyalama gibi daha meşakkatli işler sizi bekliyor olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: FatalERROR!

Selam,

Konuyu açan kişi yani ben, Superonline Fiber kullandığımı ilk mesajda söylemiştim. Buradan ilk mesajı okumadığınızı anlıyorum hocam  Bahsettiğiniz gibi modemin arkasındaki mavi renkli, üzerinde "Wan" yazan porta Cat kabloyu bağlıyorsunuz. Ancak sizin apartmandaki sistem eve kadar mı yoksa binaya kadar fiber mi bunu bilmiyorum. Diğer bir yandan internet bağlantısı için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Fakat superonline artık bunu paylaşmıyor. Dolayısıyla kendi router'larını kullanmasını istiyor. Kullanıcı adı ve şifreyi elde edip ve superonline'ın apartmana kurduğu sistem mac clone'a ihtiyaç duymazsa (bende ihtiyaç olmadı) bu cihazı kullanabilirsiniz.

Hocam selam :)) Ah ah okumadım, o kadar çok meşguliyet var ki, inan tek tek okuyamıyorum mesajları.

Hocam eve çekilen kutunun resmini koyuyorum şimdi mesaja. O turuncu kabloların ucu şimdilik boşta.

Montajı yapan ekibin söylediği şu. (Ben yoktum o esnada) Bu aşamadan sonra bina içindeki kanallardan eve kadar optik kablo çekilecekmiş. Bunu da ben superonline'a başvuru yaptığım zaman ücretsiz olarak yapacaklarmış.

Meselemiz burada başlıyor. Optik kablo eve geldi modemin yanına kadar. Bizim modemlerin girişi yok. Arada bir çevirici aparat ta olmaz herhalde diye düşünüyorum.

Bugün superonline'ı aradım. Onlarda şunu doğruladılar. Biz evlere kadar optik çekiyoruz. Dolayısıyla bizim modemi kullanmalısınız dediler. Peki dedim modem çeşitleriniz nedir? Yeni çıkan wifi-6 modemimiz var. Eğer 100Mbit'lik paketten satın alırsanız, aylık hiçbir ekstra ücret alınmadan, taahhüt süreniz boyunca kullanabilirsiniz, taahhüt sonunda da iade edersiniz eğer kullanmaya devam etmeyecekseniz. Yani mülkiyeti onlarda.

Eğer 100 Mbit ve altı tarifelerde fiber kullanaksanız, Aylık modem ücreti 5 TL. Onda da yine mülkiyet onların.

Tabi kendi modemlerini kullandığımız zaman, herhangi bir arıza durumunda modeme ulaşıp teknik arızaları daha kolay çözümledikleriniz de ayrıca ilettiler.

Başka bir soru sordum. Diyelim ki dedim ben superonline değil de başka bir operatör kullanmak istiyorum. Bu mümkün mü? Evet dediler. Onlar eve kadar optik kablo çekmiyorlar, başka bakır kablo üzerinden iletim sağlıyorlar dedi ama aynı kutuyu kullanıyorlarmış. Bununla da ilgili böyle bir bilgi edindim.

# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM

Hocam eve kadar fiber çekeceklerine göre fiber kablo, evinize kurdukları ONT cihazına giriş yapıyor. ONT cihazdan çıkan CAT kablo, verdikleri Router'a giriş yapıyor. Ancak superonline bu iki cihazı birleştirip tek bir cihaz olarak servis vermeye başlayacaktı son durumunu superonline konularından bulabilirsiniz. ONT cihazı ile Router arasında mac eşleşmesi gerekli olduğundan bahsediyorlardı. Bu durumda VMG3625-T50B'yi kullanmak için mac clone'a ihtiyaç var. Ancak bizim cihazlarda bu özellik bulunmuyor.

Superonline'da routerlar kiralama usulü olduğu için kafalarına göre eski, kullanılmış cihaz verebiliyorlar. Eğer AX destekli cihaz almayacaksanız kurulum yaparken ZTE marka cihazda ısrar edin.

• quote:

Orijinalden alıntı: FatalERROR!

Hocam eve kadar fiber çekeceklerine göre fiber kablo, evinize kurdukları ONT cihazına giriş yapıyor. ONT cihazdan çıkan CAT kablo, verdikleri Router'a giriş yapıyor. Ancak superonline bu iki cihazı birleştirip tek bir cihaz olarak servis vermeye başlayacaktı son durumunu superonline konularından bulabilirsiniz. ONT cihazı ile Router arasında mac eşleşmesi gerekli olduğundan bahsediyorlardı. Bu durumda VMG3625-T50B'yi kullanmak için mac clone'a ihtiyaç var. Ancak bizim cihazlarda bu özellik bulunmuyor.

Superonline'da routerlar kiralama usulü olduğu için kafalarına göre eski, kullanılmış cihaz verebiliyorlar. Eğer AX destekli cihaz almayacaksanız kurulum yaparken ZTE marka cihazda ısrar edin.

Çok sağol hocam verdiğin değerli bilgiler için.

• Eve VDSL bağlatacağım, ileride eve kadar fiber gelir diye Gigabit internet destekli bir modem arıyorum. Keenetic Hero DSL önerdiler, sonra gözüm Zyxel VMG3625-T50B modeline takıldı çünkü fiyatı Hero DSL'in yarısı kadar. (İşin garibi Gigabit internet desteği olmayan Keenetic Extra DSL'in fiyatı da Zyxel VMG3625-T50B'den fazla) Kararsız kaldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 24 Ağustos 2021; 12:41:35 >
  • hitokiri_johndoesai H kullanıcısına yanıt

Hocam çok kararsız bir yola çıkmışsınız anlaşılan.

Keenetic - Asus - Zyxel arasında kalmışsınız.

Kaçıncı mesajınız takipte zorlanmaya başladık. :)

• İlgi alakanız için teşekkür ederim, ama işte para kolay kazanılmıyor. Bir de ev büyük, 4 katlı (çatı hariç 3 kattan + mümkünse bahçeden de çeksin diye uğraşıyoruz). Wi-Fi mesh sistemi hakkında bilgi verir misiniz? Taksitle online satan bulursam Keenetic Hero DSL ya da Keenetic Extra DSL almayı düşünüyorum, ama alt kat ve bahçeden çekmezse bir de ayrıca mesh sistemine para vermemiz gerekecek. (en ucuz Keenetic Start, Lite, Omni, City var. Hepsi de 200 TL civarında. 1200 Mbps desteklemiyor ama idare eder)

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.