Şimdi Ara

Zyxel VMG1312-B10D Firmware güncelleme (2019 global yeni yazılım çıktı )

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
8
Favori
40.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zyxel VMG1312-B10D modem kullanalar bilirler , eski güncel olmayan yazılımdan dolayı birçok sorun ile karşılaşılıyor.

Bu sorunları aşmak ancak güncel yazılım ile olabilir.

Malesef Türkiye'de resmi olarak temin edilemiyor .

Fakat mağazalarda satılan modem Yurt dışında satılan ürünlerle aynı ,

bu demek oluyor ki aynı yazılım yüklenebilir .

Not: Bu işlemden sonra arayüz ingilizce olacaktır .

TR yazılımına geri dönüş olmayacaktır... ( yöntem bulundu yazının sonuna bakın... )

Yazılım yükleme sizin isteğinize bağlıdır , o yüzden sorumluluk kabul etmiyorum...

Ayrıca resmi garantiniz geçerli olmayacaktır.

Gerekli yazılım dosyasını buradan indirip bir klasöre açın ;

ftp.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/

ftp.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.7)C0.zip

Modem arayüzünde Bakım → Yazılım Güncelleme'den ;

Yeni yazılımı yüklemek için “Gözat” butonuna tıklayıp dosyayı gösterelim ;

Artık yüklemeye hazır, son olarak “Yükle” butonuna tıklayalım;

Yükleme 3-5 dakika sürecektir .

Bu zaman süresince modem elektriğini kesinlikle kesmiyelim , yoksa modem brick "tuğla" olur açılmaz.

Yükleme bitince mutlaka fabrika ayarlarına sıfırlayalım.

Modem fabrika ayarlarında açıldığında arayüz ingilizce olacaktır ;

Network settings ... broadband bölümünden modify işaretine tıklayıp ADSL yada VDSL değerlerini ayarlıyalım ,

Örnek olarak Turknet VDSL ayarı yapalım ;

kullanıcı adı ve şifrenizi yazın diğer değerler resimlerdeki gibi işaretli olsun ;

bu işlemden sonra değerleri kaydedip çıkalım ,

en son modem internete bağlanmış olacaktır ;

Bu firmware sürümü ile wifi ayarlarına istediğiniz zamanlarda açık yada kapalı olması gelmiş ;

Eğer bağlantıda zaman zaman kopma oluyor ise ;

Advanced bölümündeki PhyR US "enable " işaretli olmalıdır.

TR yazılıma çevirmek için yöntem
    ;

1. Cihaza manuel factory reset yapın.

2. Global sürüm (V5.13(AAXA.7)C0 'dan yine Global V5.11(AAXA.4)C0 sürümüne downgrade yapın.

3. En son Türkçe ilk çıkan versiyon olan V511ABDS1C0 yükleyin.

TR en güncel yazılım (V513ABDS7C0 ) linki
    ; (resmi sitesine yüklememişler her nedense :/ )
    https://webstore.zyxel.eu/index.php/s/Ncp5jnbk7LDB7eo/download

teşekkürler @ magnapeccatrix

Globalden TR'ye çevirmek için gerekli yazılımlar
    ;

Global eski yazılım 5.11(AAXA.4)C0 ;
    http://http://ftp://ftp.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.11(AAXA.4)C0.zip

TR eski yazılım V511ABDS1C0 ;

ftp.zyxel.com.tr/ZyXEL_URUNLERI/MODEMLER/VDSL_MODEMLER/VMG1312-B10D/Firmware/KANAL/V511ABDS1C0.bin

Not : Bu yöntem en güncel global VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0 rom'una yapılan upgrade için geçerli değildir.

Bu modeme ait yayınlanan bazı TR ve global rom dosyaları ;
    https://drive.google.com/drive/folders/1dh2hFkkVYQJwYua3eQSP80gNCPemNeL6?usp=drive_open

En güncel resmi olmayan TR yazılım ;
    https://drive.google.com/file/d/1FZALsXHGBPMC0DkBoX-Z5uaklOYCvPNC/view?usp=drive_open

Güncel global en yeni yazılım ;
    https://drive.google.com/file/d/1AHHlmldOYQdtnKNN9wayZpjvA4IPbCva/view?usp=drive_open

Enson güncellemede web arayüzünde epey hızlanma oluş , tavsiye ederim.

dip not : update yada downgrade mutlaka ethernet'den yapılmalı wifi'den yapılmaya çalışılırsa hata veriyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 5 Kasım 2019; 20:29:47 >

• Merhaba Arkadaşlar, aynı modemi (mağaza cihazı) 2 ay kadar önce global'e yükseltmiştim, ciddi bağlantı sorunları yaşadım, daha sonra orjinal Türkçe sürüme downgrade etmek istediğimde illegal image hatası veriyordu.

Bunu aşabilmek için ürüne;

1. Cihaza manuel factory reset attım. (PDF'inde bunun çözeceği belirtilmişti)
    2. Global sürüm (V5.13(AAXA.7)C0 'dan yine Global V5.11(AAXA.4)C0 sürümüne downgrade ettikten sonra Türkçe versiyon olan V511ABDS1C0 çevirmesini ancak kurabildim.
    3. Soluğu Zyxel destek'te aldım, önce ingilizce global'e yazdım ordan TR ekibine yönlendirdiler. Baya tartıştım.
    4. Uzun konuşmaların ardından, yetkili bana sitede olmayan ancak daha yeni olan Türkçe 5.13 sürümünün linkini paylaştı kendisinden güncellemeleri siteye eklemelerini de talep ettim ancak dikkate almamışlar.

Türkçe olarak çalışan sürümüm: V513ABDS7C0 - Parantez içerisinde kodlar bölgelere göre değişiyor anladığım kadarıyla muhtemelen ABDS, EMEA yani Türkiye'nin de içerisinde olduğu bölgeyi temsil ediyor olması gerekiyor.

V513ABDS7C0https://forum.donanimhaber.com/ExternalLinkRedirect?url=https://webstore.zyxel.eu/index.php/s/Ncp5jnbk7LDB7eo

Sitede olmasa da destekten bir arkadaş talep ederse 5.13(AAXA.8)C0 sürümünün 5.13(ABDS.8)C0 Türkçe versiyonunu paylaşacaklardır. Ben çok yoruldum destekle iletişime geçmek istemiyorum.
    Yok hayır kotüleme olarak algılamadım.Ayrıca hiçbir firma bizim değil sıkıntı yok kötü olan şeyi eleştiririz zaten :) Bende birçok sorun yaşadım.Airties bir modemim vardı kopma yaşıyordum.Zyxel e geçiş yaptım.Yine kopmalarım devam etti.Snr düşüp hız düşüşüne bağlı olarak kopmalar yaşıyordum.Çok uğraştım bu modemle çünkü eski airties modemde bu kadar ayar kısmı yoktu.Sonra yabancı forumları dolaşıp oralardan da bilgiler edinince son güncelleme ile ayarlarımı da ona göre yapınca çözüldü benim sorunum.Gayet memnunum şuan.v5.11 dışındaki diğer tüm güncellemelerde internet bağlantısı gerçekleştiremedim ben.Son güncelleme ile internete giriş sağlayabildim.Hat değerlerimi de dediğim gibi deneme yanılma yoluyla stabile oturtabildim.Phyr Us mesela hiçbir türk forumunda yazmıyor ne işe yaradığı.Fakat dalgalı sinyali olabildiğinde en iyi duruma getiriyor bu değer.Us Upload Stream'ın kısaltılmışı.Ben bu ayarları açtığımda snr değerlerim sabitlendi ve hız olarak daha stabil bağlantı sağlıyorum.Şanlıurfa gibi bir yerde ki burada hatlar çok rezil durumda 82 Mbit e kadar ulaşılabilir hıza ulaştım ben.75 mbit Turknet kullanıyorum.Sıfır sorunla.O nedenle söyledim.Ben çok çektim.sorunlar yaşadım.En azından internete bir para ödüyoruz.Bunun hakkını alalım.Uzun yıllar sıfır sorunla kullanalım.
  • hocam dediklerinizi uyguladım fakat internete giremiyorum.
    interneti geçtim şu ingilizce arayüz canımı sıkıyor. eski versiyonu nasıl yükleyebilirim bana yardımcı olur musunuz?
  • tabii yardımcı olmaya calısırım.

Turknet vdsl mi kullanıyorsunuz ?

pm. den haberleşebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 20 Eylül 2018; 20:56:58 >
  • Hocam merhaba,

Bende aynı sorunu yaşamaktayım yeni güncelleme yapalım derken vmg1312 b10d modeme sanırım farklı bir dosya yükledim daha sonra en başta açılırken ethernet ışığı yanıyor ama bir süre sonra power kendini kitleyince ethernet gidiyor dsl geliyor ve ikisi sadece modemde çalışıyor ethernet ışığını hiç bir şekilde göstermiyor arayüze giriş yapmaya çalışıyorum etheneti görmediğii için arayüzede giriş yapmıyor. Modemin arayüzüne giriş yapsam bir şekilde düzeltme yapabilirim ama kitlendim resmen bana yakın bir yerde servisi aradım onlarda zyxele göndermeniz gerek dedi.
    Ne yapacağımı inan bilmiyorum sorunum kesinlikle yazılımsal onda tamamız ama intde hiç bir yerde böyle bir sorun yazmıyor.
    Konu hakkında bana yardımcı olabilir misin ?
  • profbeatmaker P kullanıcısına yanıt
    merhaba
    jtag yada rs232 den ıslem yapmak gerekıyor gibi görünüyor...

fakat bu model ıcın henuz jtag yöntemi göremedim ...

eger garantisi varsa garantiye yollamanızda fayda var.
  • Linkler ölmüş ben linki tekrar global link vererek güncelleyeyim.

Zyxel VMG1312 B10D V5.13(AAX.8)C0 Firmware

Zyxel VMG1312 B10D V5.13(AAX.8)C0 Firmware Ftp

Son güncel sürüm olan V5.13(AAX.8)C0 25 Ekim 2018 tarihi itibari ile yayımlandı.İnternete bağlananama sorunu bu sürümde yok.Sürüm global olduğu için ingilizce.Fakat kısa bir tüyo vereyim.Tarayıcıdan sayfayı türkçeye çevirerek gerekli tüm ayarları yapabilirsiniz.

Önceki sürümlere göre daha stabil bir yazılım olmuş.Umarım bizim ülkemizde de zyxel bir atılım yaparak global sürümlerle aynı zamanda ülkemizde de yazılımları yayımlarlar.Güncel bir modem olmasına karşın hala v5.11 olması kafa karıştırıcı

• yeni güncelleme linki için teşekkürler.

bu güncelleme ile arayüzde devrim niteliğinde değişim olmuş.

zxyel çağı yakalamaya başlamış ;

• quote:

Orijinalden alıntı: micro77

yeni güncelleme linki için teşekkürler.

bu güncelleme ile arayüzde devrim niteliğinde değişim olmuş.

zxyel çağı yakalamaya başlamış ;

bencede tebrikler

• Merhabalar,
    V5.13(AAXA.8)C0 versiyona geçemedim-hata veriyor.
    Anca bir alt versiyonu yükleyebildim. Current Firmware Version:V5.13(AAXA.7)C0
    Arayüz de değişmedi hali ile.
  • dosya hatalı olabılır.
    guncellemeyi umumkunse ethernetten yapın.
  • Merhaba,

Bilgiler için teşekkürler.

ftp://ftp.zyxel.com.tr/Zyxel_urunleri/MODEMLER/VDSL_MODEMLER/VMG1312-B10D/Firmware/ adresine bakıldığında 3 farklı cihaz var. Sizdeki KANAL versiyonuymuş.

Elimde Millenicom olan cihaz var. Turknet ile kullanıyorum. Kablosuz bant genişliğini 40 mhzde kullanmak istiyorum ama cihaz ayarlasamda 40mhz yayın yapmıyor. Bu konu ile ilgili diğer Türkçe KANAL versiyonu ya da bu yazılımı yüklemeyi denemek istiyorum.

Bu 40mhz konusu ile ilgili sizdeki son yazılımdeki durum nedir? Android telefondan Wifi Analyzer uygulaması ile kontrolleri sağlıyorum.

• ckk C kullanıcısına yanıt
    merhaba

elımdekı model magazadan alınmıs.

SSID micro_zyxel olan VMG1312-B10D 'dır , 40mghz calısıyor görünüyor.

yazılım kılıdı var mıdır ?

orjinal global yazılım yükleyebilir misiniz bilemıyorum ?

eğer başarılı olursanız buraya yazın başkaları da faydalanır...

ens on olarak brick olma ihtimalini de hatırlatayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 16 Kasım 2018; 17:59:22 >

• micro77 kullanıcısına yanıt
    Elimdeki cihazın daha 2 yıldan fazla garantisi var. Şu an bu şekilde kullanırım diye düşünüyorum ama kablosuz bağlantı ile sorun yaşarsam belki denerim.

5.13 yazılımlarda 5.11 e dönmek için varsayılan ayarlara sıfırlanması gerektiği söylenmiş. Acaba bu aşamada Türkçe 5.11 yazılımı yükler mi bu da kafamda başka bir soru.
  • quote:

Türkçe 5.11 yazılımı yükler mi bu da kafamda başka bir soru.

denedım , malesef sonuç olumsuz.
  • 1 hafadır internet bağlantısında problem olmamasına rağmen hem wifi de hem ethernet bağlantısında ara ara kopmalar yaşıyorum.

dediğiniz ayarlaarı sırayla yapıyorum. en son çare yazılım güncellemesini deniyicem. en son geçen ay güncelleme yayınlamışlar şansıma. eğer bu kopmalar devam ederse umarım yazılım güncelleme çözüm olur. yoksa modemi çöpe atıcam sanırım.
  • Platinium kullanıcısına yanıt
    Xdsl istatiklerinde SNR degerlerı nasıl ?

belli bir değer altında ise kopmalardan kurtulmak çok zor.
  • Merhaba, turknet vdsl 100 mb için bu cihazı önerir misiniz? Bir de 5 ghz destekler mi bu cihaz?
  • ben de Turknet kullanıyorum.

5ghz malesef bu cihazda yok.
  • micro77 kullanıcısına yanıt
    Anlatımınıza göre V5.11(ABDS3)C0 sürümden V.5.13(AAXA.7)C0 ye geçiyorsunuz. Sonra da V.5.13(AAXA.8)C0 yüklediniz sanırım.

Geriye dönmeyi AAXA.7 den mi denediniz?

V.5.11(AAXA.4)C0 dan V.5.13(AAXA.5)C0 a ve tekrar AAXA.4 geri dönmüşler. 5'den 8'e çıkıp geri 5'e dönememişler. Önce 7 sonra 5 şeklinde geri dönüş yapabilmişler.

5 sürümünü yükleyebilirseniz belki V5.11(ABDS3)C0 Türkçeye dönüş olabilir.

V.5.13(AAXA.5) kullanıcısı V.5.13(AAXA.8) i direkt yükleyememiş önce 7 sonra sekiz şeklinde son sürüme gelmiş.

biraz karışık oldu kusura bakmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ckk -- 20 Kasım 2018; 5:59:24 >
  • geri yüklemeyi sadece test amaçlı denedim.

global sürümden gayet memnunum.

değiştirmeyi düşünmüyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.