Şimdi Ara

★ ZTE Axon 7 Kullanıcıları DH Ana Konu ★ (109. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.715
Cevap
41
Favori
250.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 107108109110111
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konuyla ilgili ZTE desteğe attığım mail aynen aşağıdaki şekilde.

Merhaba.Telefonumu eset antivirüs programıyla tarattığımda
    internet tarayıcısında Autoins.K , yazılım güncellemesi
    dosyasında ise Autoins.C adında tehlikeli türden olabilecek
    yazılıma rastladım ve gerek internet tarayıcısı gerekse de
    yazılım güncellemesi sistem dosyası olduğundan ve sistem
    uygulamaları kaldırılamadığından bunlara bulaşmış olan bu
    virüs ya da trojan olduğunu tahmin ettiğim uzantıları da
    kaldıramadım. Öğrenmek istediğim şey bu uzantılar (Autoins.C ve
    Autoins.K) telefonun yazılımıyla birlikte gelen uygulamalara
    gömülü zararsız uzantılar mıdır, Yok öyle değilse bunlardan
    nasıl kurtulurum.Fabrika ayarlarına döndüm ama işe yaramadı.
    Eset zaten bunları kaldıramıyor sistem dosyalarının içerisinde
    olduğu için. Diğer popüler virüs programlarına da tarattım
    onlar bu uzantıları zaten görmedi. Telefonun (dolayısıyla
    şahsımın) güvenliği açısından acele cevap yazarsanız sevinirim.

ZTE nin cevabı ise aynen aşağıdaki şekilde.

Belirtmiş olduğunuz "Autoins" ve türevleri olan yazılımlar cihazınızın
    fabrika çıkışında yüklenen yazılımlar/eklentiler değildir. Şikayetiniz
    üzerine sıfır bir cihaza farklı 3 antivirüs yazılımı kurulmuş (Eset,
    Bitdefender ve Kaspersky) olup benzer bir yazılıma rastlanmamıştır. Bu
    noktada google üzerinden yaptığımız kontrole istinaden ilgili yazılım
    farklı veri tabanlarında "malware" olarak görünmektedir.

Bu noktada cihazınızı ilgili yedeklerinizi "antivirüs tarafından güncel
    ve koruma altına alınan bir bilgisayara" bağlayarak almanızı ve daha
    sonra cihazınıza ve kullanıyorsanız sd kartınıza format atmanızı tavsiye
    ederiz.

Bu durumda Burak_47 arkadaşımızın telefonunda da aynı uzantıların çıkmış olması tesadüfi bir durum mu yoksa bunlar bütün axon 7 lerde uygulamalara gömülü olarak gelen aslında zararsız uzantılar mı anlayabilmek için telefonu kullanan diğer arkadaşların özellikle de internetten crackli v.s dosya indirmeyle pek işi olmayan dolayısıyla telefonuna virüs v.s bulaşma ihtimali düşük olan arkadaşların telefonunu eset le önceki mesajımda belirttiğim ayarları yaparak taratmasında konunun netleşmesi açısından ciddi fayda sağlayacaktır. Bu forumda sayfalarca telefonun fiyatı, rengi, kılıfı v.s. hakkında yazı yazıldı. Ancak bu konu takdir edersiniz ki çok daha önemli hepimiz için. Dönüş yapan arkadaşların hepsi bahsettiğim uzantılara (Autoins.K VE Autoins.C) rastlarlarsa eğer, endişe edilecek bir şey yokmuş demek ki diyeceğim.Tabi bunu diyebilmek için dönüş yapan arkadaşların sayısının fazla olması gerekiyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hslk -- 1 Şubat 2017; 14:34:49 >

• Sanırım bütün Axon 7 lerde var ,dediğiniz gibi kapsamlı taramayı yaptım .Sizinle aynı sonucu aldım. Zararlılar var ama acaba tam olarak ne iş yapıyorlar.Bizim bilgileri Çin'emi gönderiyorlar acaba :D :D Geçenlerde donanımhaberde Çin'li üreticilerin telefonlarında kullandıkları güncelleme yazılımlarıyla kullanıcı verilerini Çin'de ki bir sunucuya gönderdiğidiyle ilgili bir haber vardı.Belki de onunla ilişkilidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tarama sonucu

★ ZTE Axon 7 Kullanıcıları DH Ana Konu ★

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb li -- 1 Şubat 2017; 17:47:12 >
  • fb li kullanıcısına yanıt
    Dönüş yaptığınız için teşekkürler. Tahmininiz bana da mantıklı geldi. Galiba zte bu uzantıları bilerek yerleştirdi telefonlara müşteri davranışlarını takip etmek ve reklam verenlere pazarlamak için. Öyle bile olsa bu hiç etik bir durum değil. Üstelik müşterilerin haberi olmadan yapılması daha da kötü. Ama tabi emin olabilmek için daha çok arkadaşın dönüş yapması gerekiyor. Ben bugün zte ye tekrar mail attım taramayı nasıl yapmaları gerektiği konusunda. Büyük ihtimalle önceki mesajlarımda bahsettiğim şekilde yapmadıkları için görmediler çünkü. İşin garibi görürlerse ne diyecekler çok merak ediyorum. Çünkü önceki maillerinde bu uzantıların malware (kötü amaçlı yazılım) olduğunu kendileri söylemişlerdi. Belki de örtbas etmek için dediğiniz gibi yaptık yine de görmedik diyecekler.

• hslk kullanıcısına yanıt
    Aslında o haberdeki farklı bir güncelleme yazılımıydı ama o da güncelleme ile alakalıydı.Belki bu da onun türevidir. Etik hiç değil ama bir şekilde değil bir şekilde izleniyoruz. ZTE sitesindeki destek bölümüne iki kez mesaj atmıştım .İlkinde gerçekten çok ilgili bir şekilde geri dönüş yaptılar ama ikinci mesajımda geri dönüş yapmadılar umarım size geri dönüş yaparlar.

• Arkadaşlar pek kullanmıyorum ama bu ağır çekim modunda kamera kalitesi baya düşüyor. Bu normal mi?

• veterans V kullanıcısına yanıt
    Hocam normal ağır çekimi bol ışık alan bir yerde kullanmanızı öneririm. Özellikle 240fps de çok güzel videolar çekmek mümkün. Yani mümkün mertebe gündüz kullanın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fb li

Aslında o haberdeki farklı bir güncelleme yazılımıydı ama o da güncelleme ile alakalıydı.Belki bu da onun türevidir. Etik hiç değil ama bir şekilde değil bir şekilde izleniyoruz. ZTE sitesindeki destek bölümüne iki kez mesaj atmıştım .İlkinde gerçekten çok ilgili bir şekilde geri dönüş yaptılar ama ikinci mesajımda geri dönüş yapmadılar umarım size geri dönüş yaparlar.

Forumda bizden başka kimsenin umrunda değil herhalde bu mevzu. Sonra da bu gibi şirketlerin müşterilerine bu muameleyi yapmasını yadırgamamak lazım. Öyle ya, sorgulamak yok tepki yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hslk -- 3 Şubat 2017; 15:11:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hslk

quote:

Orijinalden alıntı: Bur_ak47

Hocam önceki akıllı taramaymış şimdi kapsamlı yaptım yine bir tehdit bulunmadı.

Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama canımı sıktı bu durum. Fabrika ayarlarına dönmeme rağmen sorun devam ediyor malesef. Sizden ricam eset in antivirüs ikonuna tıkladığınızda en altta görünen gelişmiş ayarlarda istenmeyen türden ve tehlikeli olabilecek türden uygulamaları algıla seçeneğini aktif hale getirip tekrar kapsamlı tarama yaptırabilirmisiniz. Bahsettiğim ayar pasifken bende de görünmedi o virüsler ama aktif edip taratınca görünüyor. Ekran görüntüsü aşağıdaki şekilde.

★ ZTE Axon 7 Kullanıcıları DH Ana Konu ★

Benim telefonda da aynı ayarlarda aynı tehtitleri buluyor. Yarına Lenovo K5 telefonda da aynı program ile aynı taratma işlemini yapacağım. Bakalım sonuç ne çıkacak?

Fakat alınan tehtit türleri bence sadece varsayım gibi gözüküyor. Yazılım güncelleme bölümü ve internetin tehtit oluşturabileceği üzerine bir varsayım yaptığını düşünüyorum.
    Lenovo K5 deki sonucu yazarım en kısa sürede.

• hslk kullanıcısına yanıt
    Evet aynen öyle hakkını aramazsan zaten kimse getirip vermiyor.Ayrıca eski telefonum Sony marka orta segment bir telefondu ama konusu acayip hareketliydi çoğu kişi romlarla falan ilgileniyordu ,telefonunda bir sürü yeni şey deneyen bir kitle vardı ,özellikle xda developersda çok acayip şeyler buluyordum ama Axon 7 nin konuya baktım xda'da pek aktif göremedim ve kullanıcı kitlesi baya az ,sanırım isim baya önemliymiş

• Evet pcde antivirüsle tarama yapılır oyunlarda ki crackleride virüs olarak görür ,,onun gibi birşey olabilir ama hep varsayım oluyor ,tehditlerin açıklamasındada pek bir bilgi bulamadım bir açıklama bulabilseydik iyi olabilirdi :D

• Öncelikle herkese iyi forumlar. Merhaba arkadaşlar. Ben mini modelini kullanıyorum. Cihazdan gayet memnunum ama bir sorunum var. Axon 7 mini konusu var sorunumu oraya da yazdım ama sizlerinde fikrini almak istedim. ZTE Destek'e de konuya ilgili mail attım ama hala geri dönüş yapılmadı. Sorunum şu ekran parlaklığı otomatikdeyken çalışması gerektiği gibi çalışıyor ortama göre kendini ayarlıyor ama manuel olarak ayarladığımda mesela düşük ayara aldığımda ekrana güneş ışığı gelir gelmez parlaklık artıyor sanki otomatik ayardaymış gibi. Sensörü parmağımla kapattığımda düzeliyor. Işığı alır almaz tekrar aynı şey meydana geliyor. Otomatiği devre dışı bırakıp elle ayarladığımızda ayarlanan parlaklıkta kalması gerekmez mi? Bu durum telefonu dışarıda kullanırken başıma geliyor. Kapalı ortamda böyle bir durumla karşılaşmıyorum. Sorun donanımsal mı yazılımsal mı bilemiyorum. Cihaz da şu an B07 yüklü. Son sürüm olarak B09 var ama henüz geçmedim. Sizce ne yapmalıyım ?

• arrow34 kullanıcısına yanıt
    Sorun yazılımsal büyük ihtimalle ,sensörler ışığı algılayıp ona göre doğru çalışıyormuş. WeShare ile yedekleme yapıp sıfırlamayı denediniz mi?

Hayır hocam hiçbir işlem yapmadım henüz. Maile De cevap gelmeyince sizlerin fikrini almak istedim. Son sürüme geçip sıfırlama yapacağım sanırım. Umarım düzelir. Sıfırlamayı güncellemeden sonra mı yapsak daha sağlıklı olur önce mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: arrow34

Hayır hocam hiçbir işlem yapmadım henüz. Maile De cevap gelmeyince sizlerin fikrini almak istedim. Son sürüme geçip sıfırlama yapacağım sanırım. Umarım düzelir. Sıfırlamayı güncellemeden sonra mı yapsak daha sağlıklı olur önce mı?

Bu tarz sorunlarda telefona temiz bir format kurman daha iyi olacaktır. Yani format sonrası yedekten geri dönme. Format at sonra uygulamaları baştan elle kur. En temiz ve sorunsuz yöntemi bu.
  • Yani format derken fabrika ayarlarına dönmem yeterli olur mu?

• Arkadaşlar elimin aşırı terlemesi yüzünden gerek ekrandaki izleri gerekse parmak izi okuyucusunu arada bir ıslak mendille falan iyice silmeye çalışıyorum. Doğal olarak silerken ekran ve okuyucu üzerinde mendilin sıvısı kalıyor onu da kuru bezle siliyorum. Acaba bu uygulamanın ekrana, dokunmatiğe veya parmak izi okuyucuya herhangi bir zararı dokunur mu?

Birde, malum ekranı koruyucusuz kullanıyoruz, her ne kadar dayanıklı cam olduğunu bilsemde arada tırnağım falan sürtünce içim cız etmiyor değil, hemen - hadi çizildiyse- diye korkuya kapılıyorum. Bu ekran, tırnak veya başka cisimlerin çizme olasılığına karşı ne kadar dayanaklı bilgisi olan var mı acaba?

• arrow34 kullanıcısına yanıt
    Güncellemeyi yaptıktan sonra formatlamayı deneyebilirsiniz ben öyle yapıyordum.

http://www.formatatmak.com/akilli-telefon/zte/zte-axon-7-format-atma-sifirlama-reset.html

Burdanda nasıl formatlayacağınıza bakabilirsiniz ben genelde telefonu kapatıp açılırken recovery menüsüne girip ordan sıfırlıyorum .

• veterans V kullanıcısına yanıt
    Islak mendil kullanmanızı önermiyorum.Islak mendilin üzerindeki kimyasallar ekrana zarar veriyormuş.Bence ekran temizleyici kullanmalısınız.Bende önceden ıslak mendille silerdim fakat hiç memnun kalmazdım ekran temizleyici set aldım şimdi daha memnunum. Ekranda da GorillaGlass 4 var çizilmelere, kırılmalara karşı en dayanıklı ekranlardan biri.

Teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 107108109110111
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.