Şimdi Ara

Zorunlu Trafik Sigortasındaki Adaletsizlik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
1.712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sigorta şirketlerinin sürekli zarar ediyor diye ağlayarak primlere fahiş zamlar yaptığı zorunlu trafik sigortasında çok saçma bir sistem uygulanıyor.

Bu sisteme ilk kez girenler 4. basamaktan başlıyor ve bu basamak kaza varsa (-1), kaza yoksa (+1) olarak değişiyor.
    Ortalama fiyatlara bakacak olursak:
    İlk sene kaza yapmazsanız alacağınız %15 indirime karşılık kaza yapmanız halinde %50 bindirim var. Orantısız bir ceza/ödül sistemi uygulanıyor. Üstelik basamak değişimi kazanın ne kadar büyük olduğuna göre de değişmiyor. Kaza tutanağı tutulduysa ve sigorta ödeme yaptıysa basamağınız direk (-1) oluyor. (Bu konuda farklı tecrübeleri olan varsa değişiklik yapabilirim.)

Kaza yapan fazla ödesin, banane diyebilirsiniz fakat yaptığınız tek bir kazayı kompanse etmek için sonrasındaki 4 seneyi kazasız geçirmeniz gerekiyor. Yani ilk sene kaza yapıp 3.basamağa düşerseniz sonraki sene 4, sonra 5, sonra 6 diye devam ediyorsunuz ve 3 sene boyunca zamlı fiyatlara maruz kalıyorsunuz.
    İlk sene kaza yapan ve hiç kaza yapmayan iki kişiyi kıyaslarsak 4 senenin sonunda %40 daha fazla ödemiş oluyor.

Şu anda bu senaryoyla karşı karşıyayım. İlk senemin sonunda ufak bir kaza atlattım. Ana yola katılırken önümdeki aracın hareket etmesinden sonra ben de yolu kontrol ederken öndeki aracın durduğunu görmedim ve düşük hızda arkadan çarptım. Diğer yolcu aksi bir ihtiyar olduğu için tutanak tutturdu. Trafik Poliçesi Hasar Bilgileri Detayında tazminat miktarı 318.60 TL olarak gözüküyor. Sigorta şirketinin ödediği rakam ortadayken ben 4 sene kaza yapmasam dahi neden 2000 TL fazladan prim ödüyorum?

Tampondaki çatlak
    Benim aracımda hiçbir hasar yok

Kaza sürprimi meydana gelen hasarın boyutuna göre belirlenmeli.
    Sürprim uygulaması yıllar boyu sürmemeli. Kaza yapılmaması halinde önceki kazanın basamak düşmesi de iptal edilmeli.
    İhmal sonucunda oluşmamış kazalar için yüksek sürprimler uygulanmamalı.

Herkese kazasız belasız günler diliyorum. Böyle ufak tefek kazalar için kesinlikle tutanak tutmayın ve aranızda anlaşma yoluna gidin. Bu kadar yüksek prim ödeyeceğimi bilsem adamı ikna etmek için daha fazla uğraşırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruk -- 8 Aralık 2019; 12:22:11 >

• İndirimli halde kaza yapınca ve kusurlu çıkınca direkt artışa geçmiyor. 1 basamak geriliyor sadece.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Evet 1 basamak geriliyor. İlk senede kaza yapan biri için bu senaryo. 4 ile başlayıp 3'e düşüyor.

• Haklısın, katılıyorum. Kaza yapmayınca düşürsunler yuzde 50 görelim. Senede 20 kaza yapan da 3500 e çıkıyor en fazla 3 sene ardarda ufak bir sürtme yaşayan da. Bu da adaletsiz.

• ALPHA LION KING A kullanıcısına yanıt
    dolandırıcılığa teşvik resmen, nasılsa sigorta primleri uçtu bari işe yarasın diyip, tanıdık birileriyle sigortadan para almalık ufak kaza yapıp durabilirsin
  • Ben hiç kaza yapmadım. Bence çok adaletli.

• ülkede hala adalet arayanları görmek göz yaşartıyor.
    tablodaki artış ve indirim arasındaki orantısızlığı görmeyen şuursuzlar bile var.
  • Zorunlu Trafik Sigortasındaki Adaletsizlik
  • kaza yaparsan degil. hatali halde kaza yaparsan dusuyor. tabiki hatali kullananin ucretini hatasizdan almicaklar . cok sogru sistem. kaza yapandan cok daha fazla alsinlar bence

• Sigorta, kasko indirim zam fiyatlandırmalarından pek anlamam o yüzden size sorum şu olacak. Geçen sene 779 TL ödediğim trafik sigortası için bugün yenileme yapmak için fiyat teklifi aldım. Hasarsızlıktan 697 TL çıktı bu senenin sigortası. Sigortacı yapılan zamlara göre güzel fiyat çıkardılar dedi. Bana da iyi geldi ama sizlere de danışmak istedim.
  • realitych R kullanıcısına yanıt
    olay bu değil ki aradaki uçurum söz konusu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kazalarda en ufak hasar kaydı zaten 1000 lira çıkıyor. (ufak bir macun ve üstü boya)

E oldu da gidip üst segment bir arabaya vursan (e180 - a6 - 5 serisi olsa) zaten bir farı 5-10 k araçların. Tampon, sac değişimi, kapı değişimine girince ne kadar artar düşününce.

Alınan riskin yanında bence sigorta fiyatları oldukça makul.

Paşam arabaya vuracak 30 k hasar yapacak ee ben 1.000 TL ödeyim sen öde bunu. Arkadaşlar sigorta firmaları hayır kurumu değil, ticari işletmelerdir. Sizin kara kaşınıza kara gözünüze yapmıyorlar bu işi.
  • zaten arkadaşta gerekirse çıkan tramer ücretine oranlı artsın diyor. 300 liralık kazaya 1000TL fazladan odemeyeyim ama 10.000 TL lik kazaya gerekirse 3000TL fazla odeyeyim demek istemis.
    Ayni sekilde hasarsizlik indirimi de artış ne kadarsa okadar düşsün demiş.

• Duratorq_ kullanıcısına yanıt
    KARA KAŞ KARA GÖZ MUHABBETİME GELİYOR. Bunlar ticaret yapıyor.

Bakıma gidince bile yetkili servis en aşağı 800 900 lira fiyat çıkarıyor.

Sigorta fiyatlarının yüksek olduğunun farkındayım ama ne diyorum 1000 liralık sigorta poliçesi kesen bir firma bir kaza durumunda 30 kişiden birden aldığı parayı verecek. Üstelik bu bir kaza için. Sigorta poliçeler fiyatları değil mesele alım gücü.
  • 17 yıllık şoförüm tek kazam yok 579 lira verdim geçen ay o da en düşük veren fiat magdeburger sigortaya haksızlık yav

• önemli olan tamer miktarı değildir. hatalı kaza yapma oranınızı arttırıyorsunuz. Şİahine vurursun 300tllik hasar yazar . gidip mercedese aynı hasarı versen 30k fiyat çıkacak. Önemli olan hatalı kaza yapıyor olmanız. Siz kurallara uyunca kimse piriminizi arttırmaz
  • Gelen cevapları okudum ve aydınlandım. Büyük bir gaflet içindeymişim. Alllah bizim bin türlü belamızı versin ki 'KAZA' yaptık. Böyle bir sorumsuzluk sonucunda arabamızı elimizden almadıkları için iki rekat şükür namazı kılmaya gidiyorum şimdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Gelen cevapları okudum ve aydınlandım. Büyük bir gaflet içindeymişim. Alllah bizim bin türlü belamızı versin ki 'KAZA' yaptık. Böyle bir sorumsuzluk sonucunda arabamızı elimizden almadıkları için iki rekat şükür namazı kılmaya gidiyorum şimdi.
    insanlar kurallara uymadan surerse kazada hatali cikar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.