Şimdi Ara

Zorunlu trafik sigortası 2016 zammı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
118
Cevap
1
Favori
20.913
Tıklama
Giriş
    1973 Mesaj

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Daerohn

şimdi bu konuda söylenecek bir kaç söz var. trafiğin halini hepimiz görüyoruz. düz yolda sola düşük hızla yapışan angutlar, makas atan roadrunner cinsi, emniyet şeridinden kopan zibidi, kırmızıda durmayı elzem gören mal, sinyal kullanmayan gavat falan. şimdi bu kadar malın olduğu bir memlekette hali ile kaza çok oluyor. bir de değer kaybı davaları ile sigorta şirketleri daha fazla para ödemek zorunda kalıyor. e hali il bir yerlerden bu parayı çıkarmak zorundalar. sigorta şirketleri babalarının hayrına yapmıyor bu işi. en nihayetinde kâr elde etmek zorundalar. zorunlu sigorta özel şirketlerde olduğu ve biz böyle mal gibi araba kullanmaya devam ettikçe yükselecek. burada kurunun yanında yaş ta yanıyor ancak tavan fiyat falan nedeni ile kısıtlanmış olan bir sigorta var. yani sigorta fiyatlarının bu kadar şişmesinin nedeni bir nevi kaçak kayıp bedelinin tahsil edilmesi gibi.

bir de şu değer kaybı muhabbeti var. bu değer kaybı muhabbeti araçtan alınan devasa vergiler sonrası tüm dünyada beş para etmeyen bir aracın Türkiye'de değerli taş gibi kabul görmesinden ve bir takım zerzavatın 2. el aracı daha ucuza almak için götlerinden uydurduğu bir muhabbettir. zamanla toplumun diğer kesimlerine sirayet ederek bir kanser haline gelmiştir. bunun bir diğer nedeni de yine bulunmaz hint kumaşı gibi değerlenmiş araçlar nedeni ile gerek araç sahiplerinin gerekse sigorta şirketlerinin şase hasarlı araçları düzelterek tamir ettirmek ve normalde külliyen zarar olması gereken bir durumdan fırsat çıkarmak istemeleridir.

kısacası trafikte adam olmadıkça daha çok zamlanır bu sigorta. ha biz adam olur muyuz? zannetmiyorum, zaten o bilinçte olsak sigorta bu seviyelere hayatta çıkmazdı. 2. olarak ta bu kadar ağır vergiler nedeni ile araçlar bu kadar pahalı olmasa idi bu sigortalar kuş gibi olurdu. yani almanya gibi 30b TL'ye passat alabiliyor olsa idik ulan kim uğraşır değer kaybı ile, git sıfırını al tamirinden daha ucuz (bugün br passatın 2 kapısını değiştirmeye kalksan sanırım 10-15b gibi bir meblağ çıkar).

Son olarak daha önceleri bu iş devletin tekelinde idi. o zamanlar 45-50 tl gibi bir rakama bu sigortalar yapılıyor idi. tabii zarar eden bir yapı olduğundan kısa süre önce bir karar ile özele devredildi. ve özel sigortlara geçer geçmez de direk fahiş zamlar yemeye başladı.

Yani konu para ödemeye gelince hepimiz şikaye ediyoruz. ulan bu kadar zam olur mu diyoruz da iş kendimizi düzeltmeye geldiğinde kimse çıokıp hiç bir şey yapmıyor. Yazı uzadı ancak kısa bir anı paylaşacağım:
    askerdeyiz, her sabah mıntıka temizliği var. yerden çer çöp falan toplanıyor. bol bol da sigara izmariti falan var. yanımdaki arkadaş her sabah küfrediyor ana avrat. ulan bu sigarayı içiyor ben topluyorum gibilerinden. bir gün komutan duydu sanırım bu serzenişleri topladı herkesi. dedi burası sizin kullandığınız alan, bunlarda sizin pisliğiniz. siz kirletirseniz siz temizlersiniz. olayın mantığı bu, kirletmezsen temizlemek zorunda kalmazsın. adam bunları anlattı. akşam bu ana avrat küfreden zat yaktı sigarayı derin derin içti. izmariti yere attı. dedim daha sabah küfrediyordun sen yere izmarit atanları. neymiş, askermiş te bir sigara içemeyecek miymiş... herif her sabah kendi kendine küfrediyor haberi yok.

Yani millet olarak ana avrat küfredip bu sistemi eleştiriyoruz ama o sistemi kuran da aslında biziz. yani kendi kendimize küfredip kendimizi düzeltmezsek el alem gelir bizi düzeltir.

alla alla öyle mi cidden ?

şöförler odası başbakanlığa başvurdu, oyumuz size ak neferleriz güzel dolmuşçu taksici arkadaşların trafik sigortası yüksek çıkıyor senede 15 tane kaza yapan arkadaş var bir çare dediler.

ak mı ak partimiz hiç kırar mı oy kaynağını 5000 tl'den fazla alınamaz taksilerden, kamyonlardan, otobüslerden, dolmuşlardan diye ferman buyurdular.

e sigorta şirketi bu trafik canavarlarına sigorta yapmak zorunda zararı kimden çıkaracak, bil bakalım kimden elbette düzgün kullanan, halen inatla kurallara uyan biz gerizekalılardan.

adam senede 15 kaza da yapsa ödeyeceği 5000 tl, ne yaparsa yapsın bir şey farketmiyor ona, e çarpıp geçiyor.

olay hiç öyle değer kaybı falan değil asıl mesele bu.
    |
    |

• Binbaşı
    1809 Mesaj
    bu zamların karşılığında cuma namazı izni çıktı artık rahat rahat niyaz ederler...

Orijinalden alıntı: Daerohn

zaten ilk paragrafda ben de bu tavan fiyat uygulamasından bahsetmiştim. o zaten tamamen haksız bir uygulama. dolmuş-taksi konusunda devletin farklı bir uygulama yapmak zorunda. adaml onlarca kazaya karışmış, aşırı hız, şerit ihlali, makas atma, kırmızıda geçme gibi tonla trafik suçu işliyor, aracının muayenesi yok üstüne kazalarda cana kıydığı olmuş, çıkıyor 6 ay hapis yatıyor çıkıyor aynı işi yapmaya devam ediyor.

yani ben şahsi aracım ile bir trafik suçu işlediğimde 10 puan ceza puanı alıyorsam bu zibidilerin 30 puan alması lazım. can taşıyor en nihayetinde. öyle kaza maza karıştı, adam öldürdü falan bir daha bu meslekten men edilmeli. yıl içinde belli bir ceza puanı alanın da bu işten önce uzaklaştırma sonrasında meslekten men olması lazım.

adam bir baltaya sap olamamış şöför diye meydana çıkıp can taşıyor. şöförler odası önce kendi içindeki pislikleri bir temizlesin.

şöförler odası, başkanı ve yönetim kurulu zaten o canavarların ta kendisi yav.

adamlar mafyatik ak nefer.

kendi kendilerini mi temizleyecekler

devlet devlet olsa, hükümet hükümet olsa halleder zaten. adamların umrunda değil, yeter ki onlara oy ver, dünyanın en pislik adamı olsan bile umurlarında değil. zaten kendileri de eee bir şey.
    |
    |

• Yarbay
    8062 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

bu zamların karşılığında cuma namazı izni çıktı artık rahat rahat niyaz ederler...

o da ayrı bir komedi.

ülkede cuma namazı asla sorun olmamıştı ki. kılmaya giden zaten gidiyordu anormal bir durum yoksa.

hükümet genelge yayınladı sonuç, kılmaya giden gene gidecek anormal bir durum yoksa.
    |
    |

Ne güzeldir o çay

Selamlar hocam.
    |
    |
    atrix1212 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    En azından yarınız istedi.
    Şimdi nasirli eller cebe.
    Ver maaşı vergiye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erka1907 -- 5 Ocak 2016; 22:44:48 >
    |
    |
    2011 focus. Diğer aracım jettada 2 kazam var gecen sene
    trafik fiyatlari
    Sompo 1119
    Axa 1214
    Anadolu 1284
    Mapfre genel 1302
    Gunes 1883
    Ergo 1605
    Generali 1662
    Allianz 1815
    Ak 2285
    İyi aksamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    sigorta sizin aracinizi baglamiyor. isterseniz 1000 tl ye araba alin gene ortalama yada daha yuksek bi sigorta cikar. sonucta mersonunda doganinda carpma ihtimali olan arabalar ayni. o muhabneti kaskoda yapabilirsiniz ama

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |

|
    |

|
    |

Orijinalden alıntı: atrix1212

gecen agrı dogubayazıttayım.

ne polis var.
    ne devlet var.
    herşey heryer kacak.
    sigara bedava
    çay bedava
    arabalarda ne kasko ne sigorta ne vergi ödeniyor.
    ne radar
    ne park cezası

ararat dagı dıbınde kaçak çay keyfiii..
    şehir insanı bitirir.
    en iyisi doğuda yaşamak

|
    |
    Zerhir zıkkım olur inşallah ne diyeyim. bıktırdılar... biri de yaptırmayın o zaman demiş. Zorunlu trafik sigortası bu kasko değil mecbur yaptıracaksın.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
    Ne mutlu Türküm Diyene

• Teğmen
    161 Mesaj

Aslında güzel demiş, kurallar uygulayan insanlar olduğu sürece geçerlidir. Herkesin üç öğün patates yediği bir ülkede patates yemeyi yasaklarsan insanlar patates yemeyi bırakacaklar mı ? seçenek olarak patateslerini ellerinden alabilirsin, yaptırım uygularsın ancak patates sayısı patates toplayanların sayısından fazla olduğu sürece baş edemezsin. o yüzden insanlara patates yememesini değil, patates tüketimini azaltmasını söylersin. devletin yaptığı da tam olarak bu :)
    bir aracın vergisi dışındaki masraflarını karşılayabilen birisinin yılda 1-5 bin lira arasında parayı gözden çıkarabileceğini pek ala biliyorlar :) ödenemeyecek bir vergi olsaydı, insanlar patates yemeye devam ederlerdi emin olun :)
    |
    |
    Yazılımcı Online kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2959 Mesaj
    Hazine müsteşarlığına bi ton uzun uzun yazı yazdım yolladim. Şaka gibi cevap verdiler. Okumamislar bile. İstediğiniz firmadan yaptırma hakkına sahipsiniz. İndirimli firmalardan yaptirabilitsiniz gibisinden. Zaten en düştüğünden yaptırdım o bile önceki seneme gore 6 kat daha pahalı diye belirtmemek rağmen şaka gibi yazı yazdılar.

|
    |
    Trafik sigortası zorunlu olmasın. kaça satarlarsada satsınlar ozaman. yaptırmıyoruz.

|
    |
    Asgari Ücrete 300 lira zam. Güzel.

Sigaraya zam, alkole zam, sigortaya zam, elektriğe zam.

Bu ülkede garibansan Allah yardımcın olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

VW CC 1.4 TSI 160 HP DSG / Şeker Beyazı / 17' Phoenix
  • Teğmen
    216 Mesaj
    Hazine mustesarligina sikauet maili atin ben attim belki dusururler gecen sene 280 di bu yil 439 a buldum onu yaptircam yuzde 20 indirim var 4 yildir kaza yok

|
    |
    Geçen yıl eşimin yaptığı 2 kazadan dolayı trafik sigortası 200 küsürden 1600 tl ye kaskosuda 600 küsürden 1190 a çıktı. Bunlar en düşük fiyatlar. Kasko için 3500 tl fiyat veren vardı. Kaskoda yapılma zorunluluğu olmadığı için o kadar dayayamıyorlar ama trafik zorunlu. Muayene yaptıramıyorsun, yakalansan polis bağlar vs. O yüzden ben her zaman dayatmalı olan işlere karşıyım, serbest bıraksın o zaman görürüm ben sigorta fiyatlarını.
    |
    |
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
SEO
son dakika
Bey Azura
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.