Şimdi Ara

Zorunlu BES'ten cayma hakkını kullanmak çok kolay (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
2
Favori
3.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • değişik teoriler uydurmadan önce sistem nasıl işliyor bir bakmak lazım.
    bu konudaki 3 temel yanlış anlaşılma var,

1- bu paranın devletle bir ilgisi yok.
    bankalar size *bes* yapıyor. yani para bankanın kasasına aktarılıyor. devletin değil.

2- paranın nasıl işletileceği size kalmış. ne kadarı fon olsun ne kadarı döviz olsun siz belirleyebiliyorsunuz. bankaya bırakırsanız minimum kar! alırsınız.

3- zorunlu bes ile herhangi bir bankadan yaptırdığınız bes arasında sistem olarak en ufak bir fark yok

çıkmak çok kolay.biz tüm arkadaşlar çıktık. bi telefona bakıyor.
  • zorunlu bes ama şu anda sadece 1000+ personel çalıştıran şirketlerde geçerli.

her şirket kendisi bir sigorta firması ile anlaşmıştır. mesela çalıştıgım kurum axa ile anlaşmış.

iptali için axa'yı arayarak işlem yaptırdım. iptali takip eden 1 hafta içinde hesabıma kesilen 75 TL tutar tekrar yatırıldı.

iptal ettirmezseniz sanırım 3 yıl kalındıgında 1000 TL gibi bir devlet katkısı da oluyor.. rakamları tam bilmiyorum

1000+ personel sayılı bir kurumda çalışmıyorsanız eğer, zorunlu bes şu anda sizi etkilememiştir.
  • cem1907 C kullanıcısına yanıt
    internet bankacılıgıdnan kontrol edebilirsin. mesela benım hesap hareketlerinde özetle " zorunlu bes çıkış iade " gibi bir şey yazıyordu. gelen eft olarak geçmiş hesaba.
  • immeLmann kullanıcısına yanıt
    aynen gordum uzun suren telefon gorusmeleri sonucu para geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarihselmaddeci

Aman dostum, bilgi doğru değil. Çevreni de mutlaka uyar.

2 ay içinde hiçbir kesinti olmadan çıkma hakkı var. 2 aydan sonra ise kesintili olarak çıkılabiliyor.

'2 ay' hakkında tam bi açıklama yok.

Şöyle anlatayım; 14 Haziranda işe girdim, ilk maaşım 7 temmuzda yattı. 2. maaş 7 ağustos, ikisinden de bes kestiler.

İşe başlayalı 2 ayı geçti, bes kesileli 2 ay olmadı.

Şimdi benim 2 ay sınırı doldu mu dolmadı mı?

Her halukarda yarın arayacam lakin şimdi kafama takıldı bak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.