Şimdi Ara

Zor durumda olan Crytek, 500 milyon dolar yatırım yaparak Türkiye'ye taşınacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
1.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zor durumda olan Crytek, 500 milyon dolar yatırım yaparak Türkiye'ye taşınacak

Almanya'da Giresunlu 3 kardeş olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından kurulan ve dünya oyun sektörüne Crysis ve Warface gibi oyunlarla damgasını vurmuş olan Crytek, bildiğiniz gibi son zamanlarda finansal sıkıntılar yaşıyordu. Bu sıkıntılardan dolayı oyun geliştirme stüdyolarının büyük bir kısmını kapattı ve sadece 2 tanesiyle devam edecek. Crytek'in İstanbul'da da bir stüdyosu bulunuyor ve bu stüdyo çalışmaya devam edecek ancak bu stüdyo geliştirme stüdyosu değil sadece dağıtım ofisi gibi bir pozisyonda.

Şimdi ise Crytek bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. Bugün Başbakan Binalı Yıldırım tarafından "Türkiye'nin En Büyük 500 İhracatçısı Ödül Töreni"nde uzun bir konuşma yaptı ve bu konuşmasında oyun sektöründen de bahsetti. Başbakan, "İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var, Almanya’da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını o yapıyor, Türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. Ama düşününce, geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil." sözleriyle bu durumu müjdeledi.

Başbakan şirketin adını açıkça söylememiş olsa da bahsettiği şirketin Crytek olduğu çok açık. Diğer taraftan, Crytek bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bazı kaynaklar ise, Crytek'in dünya genelindeki çoğu stüdyosunu kapatarak daralmaya gitmesine rağmen İstanbul'dakini kapatmamasını Türkiye'ye yapılacak yatırımın bir işareti olacak yorumluyor. Başbakanın ilgili konuşmasını aşağıda bulabilirsiniz.

• kesinlikle iyi bir haber, büyük bir tecrübe Türkiye'ye geliyor.

Umarım buradaki birçok Türk yazılımcısına, tasarımcısına vs. bir faydası olur ve Crytek'in içinden birçok Crytek'ler çıkar! Oyun sektörü, Dünya'da ciddi bir sektör haline gelmişken bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • kesinlikle iyi bir haber, büyük bir tecrübe Türkiye'ye geliyor.

Umarım buradaki birçok Türk yazılımcısına, tasarımcısına vs. bir faydası olur ve Crytek'in içinden birçok Crytek'ler çıkar! Oyun sektörü, Dünya'da ciddi bir sektör haline gelmişken bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • "Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor." bu cümleden istemezükçülere yapılanı karalamak için malzeme çıkar halbuki bu ülkede yaşıyorsun iyi bir şey olması seninde yararına
  • Hadi bakalım hayırlısı. Gelsinler biraz bişeyler öğretsinler millete. İş sahası açılır görsel efektler, falan filan derken sinema sektöründede belki çıtayı arttırabiliriz. Devlet bu fırsatı kaçırmamlı vergi indirimi falan yapsalar bari. Elimizde bu konuyla ilgili firma sayısı "0".

• bu haberden önce ben yazıcaktım aslında devlet şu firmaya bir el atsa diye. çok doğru hamle, böyle şirketlerin desteklenmesi gerekir; baknz avrupa-abd.

• 2 aydır maaş ödeyemeyen, 6 aydırda maaşları geciktiren firma nasıl 500 milyon dolar yatırım yapacak? İngiltere stüdyosu kapandı? Bulgaristan stüdyosu da henüz satılmadı?

500 milyon doları varda niye milletin 3 kuruş parasını ödemiyor. Gelsinler, hoşgelsinler.

• 6 AYDIR ÇALIŞANLARINA MAAŞ ÖDEYEMEYEN ŞİRKET NASIL BUNU YAPABİLİYOR ?

• quote:

Orijinalden alıntı: AVCI_31

bu haberden önce ben yazıcaktım aslında devlet şu firmaya bir el atsa diye. çok doğru hamle, böyle şirketlerin desteklenmesi gerekir; baknz avrupa-abd.

Kardeş okuman yazman yok mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 500 milyon dolar yatırım, devlet desteği, gayet güzel olacak gibi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başbakanın konuşmaları o kadar yapmacık ki yüzüne bakınca söylediğine kendinin bile inanmadığını anlıyorsunuz.

• Çok güzel olur oyun tasarımcılığı ile ilgili bölümler açıldı üniversitelerde. Buradaki öğrenciler burada çalışarak güzel oyunlar yapabilir. Bu sektörün güzelliği fabrika olmadan çevreye en az zararla yüksek kar getirebilecek sektör.

• Gta 5 267 milyon dolar mal olmamış mıydı bir tane de crytek yapsın madem şehir olarak da İstanbul seçilsin şehrin tanıtımına yardımcı olduğu için de İstanbul Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden destek olunur bence mantıklı.

• Eneee Enver başkan :D

• Crysis 4 geliyor o zaman

• Heh iste boyle seylerle gelsinler 3.kopru avrasya karin doyurmuyor :)

• milli yazılım mı istiyorsunuz, alın size bir fırsat...

• Geçen günku haberde çalisanlarin maaslarinin parasizliktan odenemedigi yaziyordu ,bu haberdede 500.000.000 dolar yatirim yapacak deniliyor. Ne iş?
  • dolardan altı sıfır atıldı mı lan ?

• Batan şirketin yatırım yapacağını (üstelik 500 milyon $) açıklayabilen ülkenin adıdır Türkiye.

• işte bu süper bir haber,Devlet firmanın elinden tutmalı yeni oyun yaparlarsa ve dünyaya satarsa ülkemiz için büyük gelir olur bu dar zamanlarımızda fayda sağlar hemde insanlara iş imkanı çıkar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.