Şimdi Ara

Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli) (145. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.670
Cevap
56
Favori
188.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Böyle bir vergi politikası ile ve yarını belirsiz bir yönetim anlayışı varken böyle bir işe soyunmak bundan sonrası için oldukça zor.Akıl kârı değil yani.

Sonuçta bu işi gerçekten layıkıyle yapmaya çalışan Arsey Ticaret'in bile ; bu işten soğumasının tek sebebi ürünler için uygulanan vergi politikası ve hepsinden önemlisi bu konuda yarının ne olacağının belirsizliği...

• Papirus P kullanıcısına yanıt

Çok haklısınız. Fikir beyan etmeden evvel Şahsımistan'da yaşadığımı unutuyorum bazen. :(

Yazacak çok fazla şey var da, hangi birinden başlayacağımı ve seçeceğim kelimeleri bulamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Electro-Man kullanıcısına yanıt

Hatta şöyle devam edeyim :

Şu ana kadar ticaretle uğraşmayan ve özel sektörden emekli olan, daha da önemlisi Zidoo'yu sırf hobi olarak tanıtmaya çalışan ben bile düşündüm zaman zaman.Fakat sadece düşünce de kaldı bu isteğim ve hep pas geçtim.

Çünkü bu işin içinde olanların bile kolay kolay kıvıramadığı böyle bir dönemde, böyle riskli bir işe soyunmak intihar olacaktı resmen.Çoğu kimsenin bilmediği o kadar çok detay mevzuat var ki bu tür işlerde, illallah dersiniz.

Bir örnek vereyim : Yıllar önce Egreat ürünlerini resmi olarak ithal etmeye başlayan ve asıl işi kendi eğitim kurumunun yönetimi olan aziz dostlarımdan birisi bile ( Egreat deyince MeTePe nick'li arkadaşı hatırlayanlarınız olacaktır aranızda ) ; sırf prosedürler, mevzuat saçmalıkları, gümrük sıkıntıları v.s sebepler yüzünden kısa bir süre sonrasında bu işten vazgeçmek zorunda kalmıştı.Ama bu kararında sonuna kadar haklıydı, çünkü olacak gibi değildi ve sıkıntının biri bitiyor, biri başlıyordu.

Sonuç olarak Zidoo'nun Türkiye'de resmi bir ithalatçı tarafından satılması ( her ne kadar zamanında Zidoo ürünlerini getiren ve uçuk fiyatlarla satmaya kalkan bazı firmalar olduysa da) bu saatten sonra zor görünüyor.

Biz dua edelim ki daha sıkı vergi ve gümrük yaptırımları gelmesin...

• Papirus P kullanıcısına yanıt

iyi akşamlar. Z9X'de altyazı rengini değiştirebiliyormuyuz acaba? Teşekürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rmznplt46 -- 14 Ağustos 2021; 23:39:40 >
  • Rmznplt46 R kullanıcısına yanıt

Tabii ki...Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli) 

Altyazı ayarlarına müdahale edilebilen en iyi medya oynatıcılardan biridir Zidoo...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 15 Ağustos 2021; 0:9:26 >
  • Selamlar,

Cihazı yavaştan kurcalamaya başladım. Aklımda şimdiden bir sürü sormam gereken sorular birikti :)

Sn. Papirus'un paylaştığı v6.3.30 Betayı yükledim. Google Play'i de aktive ettim.

Elimde Asustor AS3204T v2 NAS ile birlikte içinde 32 TB HDD arşiv mevcut.NAS'ın içindeki disklerde şifre var. Güncellemeden sonra her defasında şifreyi kumandadan girmek büyük eziyet. Zidoo içerisinden bir yetkilendirme veya şifreyi hatırla gibi bir detay göremedim. NAS içerisinden zidoo IP'sine göre yetki vermem gerekecek sanırım. Bu konuyu kurcalayacağım. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

İlk Home Theater'ı kurcalamaya başladım.

Rating sıralamasının dizilerde düzgün çalışmadığını fark ettim.

Sonunda soracağımı başta sorayım, Display Rating = Original olan kısım nereden besleniyor? TMDB midir?

Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli)

Display Rating = IMDB olarak bırakıp NAS'tan bir tane Dizi klasörünü sırasıyla Scrape source(TV) kısmını değiştirerek yeninden tarattığımda çıkan sonuçlar şu şekildedir;

Özellikle Dynasties içeriklerinden kıyas açısından görseller paylaşacağım.Paylaşacağım resimlerde sol altta da kaynak olarak isimleri yazıyor.

TVMAZE : Arka fon resimleri en kötü gelen TVMAZE. Trailer yok. Rating yok. Ana Diziler sayfasında görsel ile arka fonda tamamlama yok Dosya isimlerini eşleştirme de 8 bölüm eşleştiremediği var.

Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli)

TVDB : Arka fon resimleri TMDB ile aynı. Netlik çok güzel. Trailer yok. Rating yok. Ana Diziler sayfasında görsel ile arka fonda tamamlama var. Dosya isimlerini eşleştirme de 4 bölüm eşleştiremediği var.

TMDB : Arka fon resimlerinde netlik çok güzel. Trailer var fakat yanlış bir eşleşme ile geliyor. DYNASTY ile eşleşiyor. Manuel nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Posteri doğru bulup traileri nasıl yanlış buluyor bilmiyorum. Rating yok. Ana Diziler sayfasında görsel ile arka fonda tamamlama var. Dosya isimlerini eşleştirme çok başarılı hiç sektirmedi.

Gelelim şimdi Display Rating = Original olarak yaptığımızdaki durumlara..

TVMAZE ve TVDB 'de herhangi bir değişiklik olmadı. Yukarıdaki yazdıklarım aynen geçerlidir.

TMDB : Rating kısmı geldi fakat hatalar var. TMDB sitesindeki verilerle maalesef uyuşmamaktadır. Trailer kısmı da aynı şekilde yanlış olarak gelmektedir. Hatta birçok dizininde trailerı yoktur. Örnek : CHERNOBYL

Fimlerde henüz denemedim. Deneyince bilgilendirim.

Belki son sürüm BETA'nından da kaynaklanıyor olabilir.

Arşivini NAS veya harici HDD paylaşım ile gösterenler varsa sizde de durum böyle midir?

• I.K. kullanıcısına yanıt

İlker Bey Hayırlı olsun.

• Rmznplt46 R kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim Ramazan Bey

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • umarım beklentilerinizi karşılayacak düzeydedir.

• Şu an çok yeni tabii. İnceliyorum vakit buldukça. Özellikle Apple TV 4K ile arasındaki farkları merak ediyorum.

Cihazla ilgili ilk izlenimim gayet olumlu.

Altyazı renklendirme sorunuza da cevap vereyim ;

İçerik oynatılırken kumandadan MENU tuşuna basın sol üstte Subtitle Settings göreceksiniz. İçine girince birçok ayar mevcut. Renk kısmı da Subtitle Color kısmında..

Çok Teşekür ederim.

• elimdeki zidoo z9x satmayi düşünüyorum ilgilenenler pm atabilirler

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Hayırlı olsun ,

Öncelikle iyi günlerde kullanman dileğiyle diyeyim.

Sonrasında ise Enigma cihazlara gerçekten layıkıyle hakim olan senin gibi birisinin Zidoo Z9X kullanıcılara arasına katılması gerçekten büyük bir avantaj bizim için.Daha ilk mesajından paylaştığın güzel tespitler bunun en iyi göstergesi zaten.Ellerine sağlık

Yazdıklarına gelirsek ;

Evet bende de Asustor 1002t model bir NAS var ve hem Apple TV 4K'dan , hem de Zidoo'dan ethernet kablosu ile bağlanarak kullanıyorum bu NAS'ı.Ama bendeki NAS'ta takılı olan HDD'te şifre olmamasından dolayı senin sorduğun şifre hatırlama yada yetkilendirme gibi birşey varsa da benim haberim yok.Her yazılım yükleme sonrası Zidoo'yu fabrika ayarlarına çeksem bile ben sorunsuzca yani hiçbir şifre girmeden direk NAS'a bağlanıp seyredebiliyorum tüm arşivimi.Dolayısıyla NAS HDD'lerinde şifre olan arkadaşlar varsa sana belki onlar fikir verebilirler bu konuda.

Diğer yandan yanlış bilmiyorsam Home Theatre TMDb'yi baz alıyor.Ve bende bu haliyle kullanıyorum. Değiştirme gereği de duymadım açıkçası.

Fragmanlar (Trailer) konusunda ise haklısın , bazen ( seyrekte olsa ) yanlış fragman oynatımı olabiliyor.Bunun manuel çözümü yok, yani Bu yanlış bir fragman deyip doğrusunu seçip koyamıyorsun.Ben bu gibi istisnai durumlarda dizi yada filmin isimlendirmesinde oynamalar yapıp (mesela filmin yanına yıl ekleme gibi ) sorunlu dizi yada filmi tekrar taratıyorum.Ve doğru fragman geliyor.

Zidoo forumdaki konu başlıklarında ; ilgili filmle ilgili fragmanları , internetten manuel indirip HDD'e atarak kullananlar olduğunu okuyorum ama ben buna hiçbir zaman yeltenmedim.O kadar uğraşamam ve vakit ayıramam çünkü.

Sana ve Home Theatre kullanıcılarına tavsiyem ; Zidoo konu başlığında OlivierQC nick'li bir kullanıcı var ve Home Theatre konusuna oldukça hakim.Hatta kendi hazırladığı bazı arayüzleri ve ikonları da paylaşıyor..

Kendisi Zidoo forumda ; HDD Media player(RTD 1619DR) / Posterwall (HT4.0) adlı konu başlığında yazıyor bu konudaki tecrübelerini.Bu konu başlığını takip edebilir , görüşlerinizi ve sorularını yazabilirsiniz.

http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/posterwall-ht4-0.87599/

Hatta Zidoo forumdaki aşağıdaki farklı konu başlıkları da ilginizi çekebilir.

About TV shows scraping, please provide your directory tree[29 July updated]

http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/about-tv-shows-scraping-please-provide-your-directory-tree-29-july-updated.89030/

Home Theater 4.0.87

http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/home-theater-4-0-87.90170/

Sonuç olarak Home Theatre hala geliştirilen bir uygulama ve eksikleri var.

Bilginiz olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 15 Ağustos 2021; 20:14:48 >

• Güzel dileğin ve söylemlerin için teşekkür ediyorum Sn. Papirus..

Stream servisleriyle çok fazla işim olmadığı için iyi bir media player deneyimlemek için cihazı edindim. Sizinle benzer amaçlarla ve ekipmanlarla da ürünü kullanıyoruz.Başlattığın konu , paylaşımlar ve kullanıcı yorumları da cihazı almam da büyük etkisi oldu. Esas sizin emekleriniz için ben teşekkür ederim.

Dün Dizilerden bahsetmiştim, bu kısmında gelişme kaydetmesi gerekiyor. Bugün bir tane film klasörünü NAS'tan taratarak bir takım denemeler yaptım. Filmlerle de ilgili görüşlerimi paylaşmak isterim ;

Dizilere göre taraması, posterlemesi, Trailer (Fragman) gösterimi ve puanlaması çok daha başarılı. Bununla birlikte Display Rating = Original olarak seçtiğinizde sizinde düşündüğünüz gibi TMDB altyapısını kullandığı için bazı yerlerde doğru veriyi alamıyor.

Display Rating = IMDB seçince çok daha doğru bir puanlama ve dizin elde ediyor.

Görselleri de paylaşıyorum.

Örnek olarak gözüme çarpan 2 adet Filmi değerlendirdim. Birincisi The Rocket (2013) , İkincisi Child's Pose (2013)

The Rocket (2013)

IMDB ve TMDB güncel görselleri

Display Rating = Original olarak taratınca gelen TMDB puan verisi hatalı. 6.1 değil güncel 6.9 olmalı

Display Rating = IMDB taratınca gelen IMDB puan verisi doğru

Child's Pose (2013)

IMDB ve TMDB güncel görselleri

Display Rating = Original olarak taratınca gelen TMDB puan verisi hatalı. 6.4 değil güncel 6.6 olmalı

Display Rating = IMDB taratınca gelen IMDB puan verisi doğru

Apple Tv Plex uygulaması için tüm arşivimi aşağıdaki linke göre bir sefer oturup düzenledim. Arşiv yapanlar için aşağıdaki linki şiddetle tavsiye ederim. Yenileri eklendikçe de bu formatta ilerliyorum. Yaklaşık 700'e yakın film-dizi datası var. Plex sıfır hata ile arşivlerken, Apple TV Infuse programıyla 1 ya da 2 tanesinde hatalı eşleştirme oluyor. Eşleştiremediği hiç olmuyor. Home Theatre uygulaması da eşleştirme de gayet başarılı tüm arşivde 8-9 tane eşleştirmediği oldu. El ile eşleştirme de oldukça pratik yapılabiliyor.

https://support.plex.tv/articles/naming-and-organizing-your-tv-show-files/

4K gruplamasında hiç birini gruplayamaması enteresan geldi. Bir tane numunelik bile yok :)

CHILDREN gruplamasındaki datalarda olmaması gereken filmleri getiriyor. URI filminin CHILDREN da ne işi var diye insanın sorası geliyor :)

Cihazla ilgili 2 günlük incelemelerimden sonra şahsi görüşüm, eğer iyi bir media player cihazı olmak istiyorsa, öncelikle Home Theatre gibi bir uygulamanın en güçlü kası olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü karşısındaki Apple TV-Infuse ve Plex gibi rakipleri çok dişli durumda..

Mesela hep söylerim Plex'te Dizi içeriğine girdiğinde arka fonda Dizinin jenerik müziğinin çalması bence müthiş bir detay. Filmler de yapmaya uğraşıyorlardı. Home Theatre'ı kullanım ve görsel olarak Infuse'a benzettim.. Kesinlikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Gelelim esas son konuya...

Cihazın video oynatım performasına gerçekten güzel ve başarılı. Apple TV ile eş zamanlı etraflıca görüntüsünü değerlendireceğim. Farklı sahnelerde aynı görüntüler üzerinden çıkacak sonuçları merak ediyorum. Bir ara cihazı @HattiHitit 'e verdiğinizi ve kendisinin yorumlarını da okumuştum. Hepimiz farklı paneller kullanıyoruz. Detayları merak ediyorum.

Test için jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit videsonu denedim. Apple TV arada 1-2 sefer takılarak oynatıyorken (Apple TV FTP ile denedim sonuç değişmemişti.) Zidoo hiç sektirmeden oynattı. Bağlantı her iki cihazda da CAT6 kablo + Modemin Gigabit eternet portuna bağlı.

Son olarak verdiğiniz bağlantıları inceleyeceğim, ilgili arkadaşa da forumdan ulaşacağım.

Teşekkürler..

Yazdıklarından adım adım gidersek ;

Evet , Display Raiting seçeneğinde IMDb seçilirse puanlama çok daha başarılı ama ben IMDb'nin puanlamasını pek gerçekçi bulmuyorum.Şahsen Tomatoes sitesinin değerlendirmeleri ( kişisel olarak daha kullanıcı odaklı bulduğum için ) bana daha kullanıcı dostu geliyor açıkçası.

Ama haklısın , film ve dizi puanlamaları açısından IMDb , TMDb'ye göre daha stabil ve doğru.Bu yüzden Home Theatre uygulamasındaki Ayarlar menüsünde ; Display Raiting seçeneğinde IMDb seçilmesinde fayda var.

Gelelim başka bir konuya. Infuse yada Plex gibi uygulamalarla Home Theatre stabilitesini kıyaslamayız ki.Çünkü bu uygulamaların amacı zaten o ve bir yazılım ekibi tarafından sadece bu amaca hizmet için yazılan uygulamalar.Yani yazılım grubu sadece buna odaklanıyor ve yazıyor uygulamayı.Sen Apple TV aldığında da Apple sana böyle bir uygulama sunmuyor.Apple Store'dan ücretli yada ücretsiz indirdiğin özel uygulamaların afişlemesini kullanıyorsun.Oysa Zidoo da böyle değil , bizzat kendi uygulamasını sunuyor sana.

Diğer yandan Zidoo'nun yazılım ekibi , bir taraftan Dolby Vision VS10 Engine teknolojisini cihazında hâlâ geliştirmeye uğraşıyor , bir taraftan bu gelişim sürecinde Realtek chipsetteki uyumu koordine etmeye ve yaşananları aşmaya çalışıyor.Başka bir yönde de cihazı genel anlamda stabil hale getirmekle meşgul.Tüm bunları yapan yazılım ekibinin Zidoo Z10 Pro , Z1000 Pro ve UHD 3000 gibi birçok modeli içinde aynı yazılımı uyarladığını söylememe de gerek yok sanırım.

Yani kısa sürede bu kadar yol alan bir firmadan Home Theatre'ı tam anlamıyla rayına oturtmasını beklemek şu aşamada zor.Çünkü uğraştıkları ve odaklandıkları ( yani öncelik verdikleri ) şeyler daha farklı.Ama bana göre yine de çok iyi yol katettiler.Piyasanın en iyi altyazı menüsüne sahip cihazlarından biri artık Zidoo.İlk medya oynatıcılarını piyasaya sürmeleri anlamında yaklaşık 5 yıllık bir firma olmalarına rağmen kendi afişleme uygulamasını kullanıcılarına sundular.Ve gerçekten Home Theatre'da çok aşama kaydettiler.Yine aynı şekilde kendilerine ait Müzik Uygulamasını devreye aldılar Music Player olarak. Dolayısıyla ileride daha da iyi seviyelere gelecektir bu uygulamalar ama biraz zaman lazım.

Son olarak yıllar önce Home Theatre için fragman gösterimini uygulamaya dahil etmelerini isteyen bir mail yazmıştım firmaya.Firma yetkilisi bana dönmüş ve " Şu an için böyle birşey gündemimizde yok " demişti.Ama bugün baktığımızda ise bu adımı attıklarını görüyoruz.Fragman oynatımı artık var , dizi ve film puanlamaları için farklı sitelerinden herhangi birini seçebiliyoruz, altyazıları indirebiliyoruz v.s.

Yani birşeyler olumlu yönde değişiyor ama ( hep söylediğim gibi ) bu sektörde sadece 5 yıllık bir firma olmanın acemiliği de var bence üzerlerinde.Ama bu acemilikten ziyade bence asıl önemli olan , firmanın test grubunu tam olarak rayına oturtamaması.Firmanın test ekibini gerçekte çokta başarılı bulmuyorum.Şöyle ki ; bazı yazılımlarda bir tarafı düzeltirken diğer bir tarafı bozabiliyorlar ve bu tarz sıkıntılar test grubunun gözünden her ne hikmetse kolayca kaçabiliyor.Düşünsene, benim yazılım yükleme sonrası 10-15 dk içinde görebilildiğim bazı şeyleri test grubu hiç farketmemiş olabiliyor ve yazılımı yayınlıyor.Haliyle de firma ; kullanıcılardan gelen geri dönüşler sonrası farkediyor yazılımdaki gözden kaçan bu tarz sıkıntıları.

Velhasıl cihaz ; hem genel kullanım , hem de Home Theatre ve Music Player uygulamalarının stabilitesi anlamında daha iyi seviyelere gelecektir.Sadece biraz daha zamana ihtiyaç var gözüküyor.

Ama son olarak şunu söyleyeyeyim de yanlış anlaşılmasın.Cihaz bugünkü haliyle bile çok keyifli ve gerçekten piyasada zirveye oynayan ender medya oynatıcılardan biri.Yukarıda bahsettiğimiz şeyler ; cihazdan soğumamızı sağlayacak , kullanıcıları üzecek büyük detaylar asla değil.

Kendimden örnek verecek olursam ; Zidoo Z9X yazılım anlamında rayına oturduğundan beri ben bile Apple TV 4K'da yüklü Infuse üzerinden dizi ve filmlerimi izlemez oldum.Bu amaçla özellikle Zidoo Z9X'i kullanıyorum evde.Apple TV 4K'yı ise sadece Youtube , Spotify , MyRadio gibi uygulamalardaki konforlu kumanda kullanımından dolayı tercih ediyorum. Bunun yanında bir de Netflix sebebi var tabii ki , onu da unutmamak lazım.

Özetle ; Zidoo Z9X'i ( yada eşdeğer modellerden herhangi birisini ) alın , kullanın ve keyfini sürün.Çünkü bu cihazlar çıkan her yeni yazılımla daha da keyifli hale geliyorlar.

İyi seyirler , kalın sağlıcakla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 18 Ağustos 2021; 13:2:9 >

• Ah şu alette netflix ve amazon olacak ki başka cihaz sattırmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

Yazdıklarından adım adım gidersek ;

Evet , Display Raiting seçeneğinde IMDb seçilirse puanlama çok daha başarılı ama ben IMDb'nin puanlamasını pek gerçekçi bulmuyorum.Şahsen Tomatoes sitesinin değerlendirmeleri ( kişisel olarak daha kullanıcı odaklı bulduğum için ) bana daha kullanıcı dostu geliyor açıkçası.

Ama haklısın , film ve dizi puanlamaları açısından IMDb , TMDb'ye göre daha stabil ve doğru.Bu yüzden Home Theatre uygulamasındaki Ayarlar menüsünde ; Display Raiting seçeneğinde IMDb seçilmesinde fayda var.

Gelelim başka bir konuya. Infuse yada Plex gibi uygulamalarla Home Theatre stabilitesini kıyaslamayız ki.Çünkü bu uygulamaların amacı zaten o ve bir yazılım ekibi tarafından sadece bu amaca hizmet için yazılan uygulamalar.Yani yazılım grubu sadece buna odaklanıyor ve yazıyor uygulamayı.Sen Apple TV aldığında da Apple sana böyle bir uygulama sunmuyor.Apple Store'dan ücretli yada ücretsiz indirdiğin özel uygulamaların afişlemesini kullanıyorsun.Oysa Zidoo da böyle değil , bizzat kendi uygulamasını sunuyor sana.

Diğer yandan Zidoo'nun yazılım ekibi , bir taraftan Dolby Vision VS10 Engine teknolojisini cihazında hâlâ geliştirmeye uğraşıyor , bir taraftan bu gelişim sürecinde Realtek chipsetteki uyumu koordine etmeye ve yaşananları aşmaya çalışıyor.Başka bir yönde de cihazı genel anlamda stabil hale getirmekle meşgul.Tüm bunları yapan yazılım ekibinin Zidoo Z10 Pro , Z1000 Pro ve UHD 3000 gibi birçok modeli içinde aynı yazılımı uyarladığını söylememe de gerek yok sanırım.

Yani kısa sürede bu kadar yol alan bir firmadan Home Theatre'ı tam anlamıyla rayına oturtmasını beklemek şu aşamada zor.Çünkü uğraştıkları ve odaklandıkları ( yani öncelik verdikleri ) şeyler daha farklı.Ama bana göre yine de çok iyi yol katettiler.Piyasanın en iyi altyazı menüsüne sahip cihazlarından biri artık Zidoo.İlk medya oynatıcılarını piyasaya sürmeleri anlamında yaklaşık 5 yıllık bir firma olmalarına rağmen kendi afişleme uygulamasını kullanıcılarına sundular.Ve gerçekten Home Theatre'da çok aşama kaydettiler.Yine aynı şekilde kendilerine ait Müzik Uygulamasını devreye aldılar Music Player olarak. Dolayısıyla ileride daha da iyi seviyelere gelecektir bu uygulamalar ama biraz zaman lazım.

Son olarak yıllar önce Home Theatre için fragman gösterimini uygulamaya dahil etmelerini isteyen bir mail yazmıştım firmaya.Firma yetkilisi bana dönmüş ve " Şu an için böyle birşey gündemimizde yok " demişti.Ama bugün baktığımızda ise bu adımı attıklarını görüyoruz.Fragman oynatımı artık var , dizi ve film puanlamaları için farklı sitelerinden herhangi birini seçebiliyoruz, altyazıları indirebiliyoruz v.s.

Yani birşeyler olumlu yönde değişiyor ama ( hep söylediğim gibi ) bu sektörde sadece 5 yıllık bir firma olmanın acemiliği de var bence üzerlerinde.Ama bu acemilikten ziyade bence asıl önemli olan , firmanın test grubunu tam olarak rayına oturtamaması.Firmanın test ekibini gerçekte çokta başarılı bulmuyorum.Şöyle ki ; bazı yazılımlarda bir tarafı düzeltirken diğer bir tarafı bozabiliyorlar ve bu tarz sıkıntılar test grubunun gözünden her ne hikmetse kolayca kaçabiliyor.Düşünsene, benim yazılım yükleme sonrası 10-15 dk içinde görebilildiğim bazı şeyleri test grubu hiç farketmemiş olabiliyor ve yazılımı yayınlıyor.Haliyle de firma ; kullanıcılardan gelen geri dönüşler sonrası farkediyor yazılımdaki gözden kaçan bu tarz sıkıntıları.

Velhasıl cihaz ; hem genel kullanım , hem de Home Theatre ve Music Player uygulamalarının stabilitesi anlamında daha iyi seviyelere gelecektir.Sadece biraz daha zamana ihtiyaç var gözüküyor.

Ama son olarak şunu söyleyeyeyim de yanlış anlaşılmasın.Cihaz bugünkü haliyle bile çok keyifli ve gerçekten piyasada zirveye oynayan ender medya oynatıcılardan biri.Yukarıda bahsettiğimiz şeyler ; cihazdan soğumamızı sağlayacak , kullanıcıları üzecek büyük detaylar asla değil.

Kendimden örnek verecek olursam ; Zidoo Z9X yazılım anlamında rayına oturduğundan beri ben bile Apple TV 4K'da yüklü Infuse üzerinden dizi ve filmlerimi izlemez oldum.Bu amaçla özellikle Zidoo Z9X'i kullanıyorum evde.Apple TV 4K'yı ise sadece Youtube , Spotify , MyRadio gibi uygulamalardaki konforlu kumanda kullanımından dolayı tercih ediyorum. Bunun yanında bir de Netflix sebebi var tabii ki , onu da unutmamak lazım.

Özetle ; Zidoo Z9X'i ( yada eşdeğer modellerden herhangi birisini ) alın , kullanın ve keyfini sürün.Çünkü bu cihazlar çıkan her yeni yazılımla daha da keyifli hale geliyorlar.

İyi seyirler , kalın sağlıcakla...

Puanlama kısmı ile dediklerinize katılıyorum. Tomatoes'a ilave metacritic verileri de kullanıcı dostudur.Tavsiye edebilirim.

Home Theatre ile ilgili yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Plex ve Infuse'un ücretli amaca yönelik uygulamalar olduğunu biliyorum. Buradaki esas söylemek istediğim konu , yapılan emek ve işten çıkan sonuç çok güzel. Sadece ufak bir iki detay ile ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan kendi uygulamanı kullandırarak rakiplerinden ayrışacak ve tercih edilecek durumdasın.

Örnek veriyi doğru tanımlıyorsun, afişlemeyi, içeriği doğru yapıyorsun ve bunları yaparken aynı datayı kullanıyorsun , ufak bir değişimle doğru puanlamayı da (rating), trailer (fragman)'ı da ve içerik gruplandırmayı da halledebilirsin demek istiyorum. İşin büyük kısmını yapmışsın zaten. Home Theatre 2.0 sürümünü kullandığım döneme göre ciddi bir yol katedilmiş.

Şu haliyle kullanım kolaylığı ve içerik olarak Infuse'a çok benzetiyorum. Hatta altyazı detaylandırması infuse'dan çok daha detaylı ve güzel. Infuse yerine tercih etmeniz çok normal,Her iki cihazı kullanan kişiler de bu durumu fark edecek ve mutlu olacaktır. Şurasıda bir gerçek, Apple TV kumandasındaki stabil ve sadelik uygulamaları kullanırken de avantaj sağlıyor. Diğer stream servisler de temelde iki farklı kullanım amacı olan cihaz olarak değerlendirdiğinizde zidoo'yu devre dışı bırakıyor. Yoksa @sadays 'ın dediği gibi stream servisler de olsa All in One bir cihaz olur. :)

Yazılım ekibiyle ve katettikleri yol ile ilgili dediklerinizi de kesinlikle katılıyorum. Belki de yapılacak iş listelerinde öncelik sıralarında arkalarda olan konular. Dediğiniz gibi daha büyük konularla uğraşıyorlar.

Son olarak bu detaylar kesinlikle cihazı kullanmamayı gerektirecek durumda değildir. Benim bahsettklerim de ölümcül durumlar/hatalar değildir. Cihaz zaten görüntü işlemesini çok güzel bir şekilde yapıyor. (İşin bence bir media player olarak en önemli kısmı da burasıdır). Gerisi biraz detaydan zevk almak oluyor.

Bugün 2 tane remux 60 fps olan film denedim. Biri Billy Lynn's Long Halftime Walk diğeri Gemini Man.

İki filmdeki detay, akıcılık ve görüntüsü çok güzel.

• Arkadaşlar ,

Güncelleme : Aşağıdaki mesajımda duyurusunu yaptığım Roon Ready desteği konusunda bir düzeltme yapmam lazım.

Zidoo forumdan bugün ( yani 22 Ağustos 2021 Pazar günü ) okuduğum kadarıyla ; OTA'ya geleceği söylenen v6.3.35 sürümüne ait detay bilgilerden " Added Roon Ready support " yani " Roon ready desteği eklendi " satırı silinmiş.

Haberiniz olsun...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zidoo Z9X'in Roon Ready destekli bir medya oynatıcı olduğunu zaten ilk başlardaki ürün tanıtımlarında açıklamıştı firma.Fakat uzun bir süredir Roon Labs firması ile sertifika hakkında görüşmelerin devam ettiği yazılıyordu.

Firma tarafından bu konuda beklenen güzel haber yayınlandı ve firma ilk olarak Zidoo Z9X modelinin Zidoo Roon Ready Sertifikasını aldığını duyurdu.Bu güzel detay Roon Labs firmasının kendi web sitesinde de resmen paylaşılmış durumda ve partnerler arasına Zidoo'nunda katıldığı görülüyor zaten.

https://roonlabs.com/partners

Paylaşılan detayları , Google Çeviri üzerinden Türkçeleştirirsek...

Zidoo Z9X Media Player, Roon Ready Sertifikasını aldı.

Zidoo duyurmaktan gurur duyar : 

Zidoo Z9X medya oynatıcı, sahiplerine müzik koleksiyonlarınıza göz atmak ve dinlemek için iyi bir yol sağlayacak olan Roon Labs'tan Roon Ready sertifikası aldı.

( Firmware'in v6.3.35'in üzerinde yükseltilmesi gerekir )

Z10 Pro ve Z1000 Pro'da yakında sertifikalandırılacak. Yerleşik DAC'lı modelleri UHD3000 ve NEO X'i mümkün olan en kısa sürede emin olmak ve sertifikalandırmak için Roon ile iletişim halindeyiz.

Roon Ready olmak ne anlama geliyor?

Roon, çoğu Mac, Windows ve Linux PC'de veya Roon Core içeren diğer ürünlerde çalışır. Roon'a Hazır olmak, Zidoo'nun şeffaf bir şekilde Roon'u keşfetmesi ve herhangi bir konfigürasyon olmadan Roon'a bağlanması ve Roon'dan Zidoo'ya bit-mükemmel ses iletilmesi anlamına gelir. Roon ve Zidoo birlikte, mevcut en kolay kurulum ve en yüksek güvenilirlik ile ağ bağlantılı sesin gücünü, esnekliğini ve performansını sunar.

Zidoo Hakkında

Zidoo, şirkette% 40'tan fazla personel içeren çok alanlı teknoloji ve Ar-Ge ekibi için kendi fabrikasına sahiptir. Esas olarak UHD medya oynatıcılar, HiFi ses çalma ve kod çözme ile uğraşmaktadır. Bir medya oynatıcı üreticisi olarak, ürünleri hem kullanıcı deneyimi hem de ses ve video kod çözme performansı açısından görsel-işitsel meraklıları tarafından geniş çapta tanınmakta ve sevilmektedir.

Zidoo, üstün donanım performansına ve benzersiz ses kod çözme teknolojisine sahip bir dizi Hi-End müzik dijital kod çözme medya oynatıcısını piyasaya sürdü. Dinleyicilerin mükemmel müzik keyfi alabilmeleri için neredeyse tüm kayıpsız mastering müziğini ve yüksek kaliteli ses kalitesini desteklerler. Roon akışının eklenmesi, müzik severlere daha fazla kolaylık getiriyor.

Roon Hakkında

Roon, müzik aramanın, organize etmenin ve dinlemenin zengin ve ilgi çekici bir yoludur. Sanatçı fotoğrafları, krediler, biyografiler, incelemeler, şarkı sözleri, tur tarihleri ​​ve besteciler otomatik olarak bulunur, ardından sörf yapılabilir bir dijital dergi oluşturmak için bağlantılarla birbirine bağlanır. Roon aynı zamanda çok odalı, çok kullanıcılı ağ bağlantılı bir ses platformudur, bit-mükemmel oynatma, DSD ve PCM örnekleme, çok kanallı destek ve Sinyal Yolu görüntüleme gibi özellikler sunar.

Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz bir parkur başlatmak için lütfen şu adresi ziyaret edin:

https://roonlabs.com/partners/zidoo

Yukarıda satır aralarında da okuduğunuz gibi bu sertifikaya sahip olabilmek için yazılımın v6.3.35'in üzerine yükseltilmesi gerekiyor.

Diyeceksiniz ki en son yayınlanan yazılım versiyonu v6.3.30 idi ve bende geçen hafta bu yazılım versiyonunu paylaşmıştım.Ama bugün Zidoo forumda okuduğum kadarıyla OTA ( yani cihaz üzerinden ) v6.3.35 olarak yeni bir yazılım yayınlanmış ama ben az önce baktığımda OTA'da hala gözükmüyordu ama ilerleyen zamanda yüklenecektir.

OTA'ya gelmesi beklenen v6.3.35 yazılımın detayları ise şöyle :

Zidoo Z9X

Since v6.3.30

System

1. Added Roon Ready support ( Şu an için destekle ilgili bu detay satırı silinmiş durumda )

2. Optimized NFS lag playback problem.

3. Optimized the long press function of the remote control.

Poster Wall

1. Fixed abnormal display when collections are added into custom category.

Music Player

1. Fixed the problem that song details interface is sorted incorrectly.

2. Added the custom sorting function on left menu.

3. Optimized CUE seamless playback.

4. Fixed abnormal sound problem when outputting some DTS-CD files via RAW.

5. Optimized the information display of the playback details interface.

Player

1. Optimized some shortcut key.

2. Optimized the fast forward function of the remote control.

3. Added subtitle setting function to the subtitle list.

Bilginiz olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 22 Ağustos 2021; 16:49:2 >

• Bu sabahta sevdiğim bir abimle konuşuyorduk. Zidoo z9x’e ufak fiyat farkı ile dac koysa diyordu. 9038q2m ya da akm dac gibi.
    Ya da pahalı olmayan farklı bir modelde olabilir..

• 
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.