Şimdi Ara

ZH. BRL. OK. VE EĞT. TÜM. K.LIĞI ETİMESGUT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
21
Cevap
1
Favori
39.779
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Kısa, uzun dönem, bedelli ve Yedek Subay adayları >> ZH. BRL. OK. VE EĞT. TÜM. K.LIĞI ETİMESGUT
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  241 Mesaj
  Bir 309. Dönem Asteğmen olarak, öncelikle bütün askere gideceklere şimdiden hayırlı teskereler dilerim. Eğer sınıfınız Tank (Yedek Subay) ise ve gideceğiniz yer Zırhlı Birlikler Okulu Etimesgut/Ankara ise (başka yer olamaz zaten), işte başınıza gelecekler:

  Muhtemelen kapıdan girer girmez Asteğmen Adayı olup olmadığınız sorulur. Eğer öyleyseniz komutanlarınızdan biri gerekli evrakları doldurur ve sigorta için 10 ytl (2006 nisan fiyatı) ödeyeceğiniz bir yere yönlendiri sizi. daha sonra üst kata çıkarsınız. Orada 3 tane iğne yersiniz ki o 3. iğnenin ağrısı kolunuzdan 3 gün geçmez. Orada, donunuz kalana kadar soyarlar sizi. (siz soyunursunuz tabii ) Daha sonra bilmemne bilmemn .... rahatsızlığınız var mı diye doktor sorar. siz var derseniz sonra tekrar o kunuda sorular sorar, yok derseniz ayak tabanınıza bakar ve giyinebilirsiniz der. Orada da bir kaç bir şeyler dolduruyorduk hatırladığım kadarıyla.

  Daha sonra komutanlar sizi yaklaşık 1km yukarıdaki kalacağınız asteğmen aday bölüğüne taşır. Gider gitmez kantine götürülürsünüz ve gerekli olacak olan malzemeler temin edilir ki bu da yaklaşık 35 ytl falan tutuyordu hatırladığım kadarıyla.


  Orada kalacağınız yerler gösterilir. Hemen söylüyorum: Odalar 4 Kişiliktir ve otelde dahi bulamayacağınız konforda yataklar ve tertemiz odalarla karşılacacaksınız. Aklınıza hemen ulan böyle bir yerde 3 yıl bile askerlik yaparım diyeceksiniz ama henüz erken :) Kalacağınız oda maksimum 6 kişiliktir ki o da 19 da 3 ihtimaldir. yatakların üzeri sıfır pijama çorap havlu terlik vs..vs.. ile dolurur. Hepsi sizindir... Alıp evinize bile götürebilirsiniz...

  Daha sonra traş olmamış olanların traş olması için berbere gönderilir: öneri: traş olup gidin...

  Kamuflajlarınız, botlarınız ve Bereniz (Siyah Bere Düşmez Yere) titizlikle denenerek size en uygun olanları bölük astsubayı tarafından size verilir(para yok tabii ki :D )

  Daha sonra 1 aylık evrak doldurma maratonu başlar. Bizim zamanımızda takımlara ayrılıyordum ama sanırım artık takımlar önceden belli oluyormuş. Hemen söyleyeyim:

  M60: Türkiyenin en geniş tankıdır. Eğer m60a gidiyorsanız 3 ay sonra %80 doğuya gideceksiniz demektir. Ama sakın moraliniz bozulmasın, en rahat asteğmenlik doğudadır. Ben asteğmenliği Trakya'da yaptım ve rahat değildim açıkçası. Doğu benim için daha iyi olurdu ki doğudaki arkadaşların rahatlarına diyecek yoktu. Terör meselesiyse eğer korkunuz: teröristler henüz türk tankını etkisiz hale getirebilmiş değiller. zaten içine girince ve teknolojiyi görünce, size 2 km yaklaşmalarının bile imkansız olacağını göreceksiniz. (dağlık arazi hariç) ama zaten tank dağlık ve ormanlık arazide gezmez. Kısacası, m60çılar doğuya gideceğiz diye üzülmesin, çünkü büyük ihtimalle rahat bir askerlik yapacaksınız demektir.

  m48a5t1: genelde bu tank Türkiye'de çok az yerde var. doğu batı trakya Kıbrıs, heer yerde var hatırladığım kadarıyla. 3 ay sonra her yere gidebilirsiniz...

  m48a5t2: Türkiye'nin en modern tankı(idi). genelde Kıbrısın çoğunluğu bu tankı kullanıyor. yine Türkiye'nin her yerinde var. çok güzel tanklardır. aahh ahhhh. 4 tane vardı bende ondan :D

  leopard: %90 trakya...

  her neyse, yemeğinizi yersiniz porselen tabaklarda. cam bardaklarda suyunuzu içersiniz. vs... vs... çok pimpirikli değilseniz, bu konularda en ufak sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

  takımlara ayrıldıktan sonra ilk olarak en uzunlar genelde manga komutanı olur. eğer beceriksizseniz veya sesiniz gür çıkmıyorsa, manga komutanlığından alınırsınız. ne yapın edin, manga komutanı olmaya çalışın. sebebini gidince anlarsınız ama yine de yazayım : nöbet tutmazsınız (banyo nöb, gazino nöb, koğuş nöb. vs.. vs...)

  ilk 3 4 gün sabahtan akşama kadar sağa dön, sola dön, geriye dön, selam dur, ileri bak, uygun adım marş, kıt'a dur, esas duruş... vss.... güneşin alnında yanacaksınız. krem alın mutlaka. sadece sabah traş olurken lavabo için en fazla 5 dakika beklersiniz. banyo yeterince var. 80 kişiye 160 tane falan :D

  kolunuzdaki aşının ağrısı geçer geçmez silah veirrler. "G3". ilk atışı yaptıktan sonra ödünüzün kopacağı bir alettir ama manyak bir şeydir. ilk mermimin sesi hala kulaklarımda... silahlı hareketleri de 4. günde falan öğrenmeye başlarsınız. son 1 hafta yemin töreni hazırlıkalrı başlar. uygun adımda yürümeyi öğrenirsiniz 1 hafta. yine yanarsınız... son gazda sizi törene hazırlarlar... törenden sonra 2 gün izin alırsınız aileniz gelirse eğer...

  çok karışık yazdığımın farkındayım ama aklıma geldikçe yazıyorum. kusura bkmayın yani...

  yataklarınızı toplamazsanız hafta sonu çıkamayabilirsiniz. ayın 1ine kadar zaten gün yüzü göremeyeceksiniz. orası kesin.

  ayın 1inden sonra cumartesi pazarları çıkarsınız, eğer nöbetiniz yoksa tabii.

  Önemli not:

  - Siz siz olun sakın ayın 13'ünde gideyim demeyin. Kesinlikle... Hoş karşılanmazsınız çünkü. özellikle diğer 80 kişiyi salak yerine koyarak. hatta ayın 11'inde gidin, bölük kıdemlisi olursunuz :D o da süper iştir. benden söylemesi :D

  - kesinlikle güneş kremi alın. en büyük ph'lısından hemde...

  yanınıza en az 200 ytl para alın. oyak kartınız varsa onu da alın. eşoftman, spor ayakkabısı, tırnak makası, traş takımı. bunlar haricinde bir şey almadan gitseniz bile emin olun 1 hafta yetecek şeyleri verirler size.

  aklıma geldikçe yazarım. etimesguta gidecek olanların kafalarına takılan şey varsa sorsunlar.cevaplamaya çalışırım...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alish -- 11 Ağustos 2007; 0:30:27 >  |
  |
  _____________________________
  Alish...
 • Teğmen
  162 Mesaj
  kardeş gayet iyi şeyler yazmışsın. işe yarar ve dişe dokunur bilgiler. sorularım olacak açıklarsan memnun olurum.
  1) beni m60 cı yazmışlar; şimdi biz hakkaten tank komtanı mı olucaz? olacaksak eğer 1 tankmı yoksa dörtmü? dörtse diğer 3ünü kim kumanda etcek?

  2) kıta ya gittiğimizde tankla akşama kadar uğraşmayacağımıza göre neler yapıcaz?

  3) m60 cı olupta ankarada kalma lüksümüz varmı? varsa ne şartla?

  4) sınavlarda bilmem kaçıncı olursan kuradan istediğin yeri seçiomuşsun, bööle bi durumda ankarada kalma ihtimali nedir? ve hatta dereceye girme ihtimali nedir? ilk kaçın bööle bi hakkı var?

  5) ilk üç ayda eğitim ders spor haricinde, temizlik, nöbet gibi işler veya diğer angaryalarla ilgilenecezmi?

  6) kıtaların havası nasıl? zor ve sorumluluğu ağırmı diğer sınıflar gibi? yoksa milletin dediği gibi tankçılar daha mı düzenli ve rahat?bööle diolarda yapanlar.

  şimdilik bunları sormak istiyorum. cevapların için şimdiden teşekkürler.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  241 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: jamayaki

  kardeş gayet iyi şeyler yazmışsın. işe yarar ve dişe dokunur bilgiler. sorularım olacak açıklarsan memnun olurum.
  1) beni m60 cı yazmışlar; şimdi biz hakkaten tank komtanı mı olucaz? olacaksak eğer 1 tankmı yoksa dörtmü? dörtse diğer 3ünü kim kumanda etcek?

  2) kıta ya gittiğimizde tankla akşama kadar uğraşmayacağımıza göre neler yapıcaz?

  3) m60 cı olupta ankarada kalma lüksümüz varmı? varsa ne şartla?

  4) sınavlarda bilmem kaçıncı olursan kuradan istediğin yeri seçiomuşsun, bööle bi durumda ankarada kalma ihtimali nedir? ve hatta dereceye girme ihtimali nedir? ilk kaçın bööle bi hakkı var?

  5) ilk üç ayda eğitim ders spor haricinde, temizlik, nöbet gibi işler veya diğer angaryalarla ilgilenecezmi?

  6) kıtaların havası nasıl? zor ve sorumluluğu ağırmı diğer sınıflar gibi? yoksa milletin dediği gibi tankçılar daha mı düzenli ve rahat?bööle diolarda yapanlar.

  şimdilik bunları sormak istiyorum. cevapların için şimdiden teşekkürler.  1- evet hakikaten tank komutanı olacaksın. hatta tank komutanı değil, takım komutanı olacaksın. zimmetine 4 tank verecekler, kendi tankının tank komutanı diğer 3 tankında takım komutanı olacaksın. 4 ünü de sen komuta edeceksin. hat düzeni saf düzeni vs.. vs.. başlayınca görürsün ne demek istediğimi...

  2- aslında bu gideceğin yere bağlı. eğer tam gideceğin sıra denetleme hazırlıklarına rast geldiysen, değil akşama kadar, sabaha kadar tankla uğraşırsın. ama normal zamanlarda, bölük komutanının inisiyatifine kalmış bir şeydir. asteğmen olduğun için takımın en rütbelisi sen olacaksın. istersen verirsin askerlere emri, geçer bir köşeye oturursun ama o senin vicdanına kalmış bir şey. çalışırsan bir şey kaybetmezsin, üstelik şafağın nasıl attığını bile hissedemezsin :d

  3 4- Evet var. Eğer m60 takımında, yapılacak olan sınavlarda 1. olursan (tanklarla ilgili sınavlar ve spor testleri) istediğin yerde kalırsın veya gidersin. aksi halde kura çekersin. ankarada kalma ihtimalin var tabii ki ama ne yazık ki düşük bir ihtimal.

  5- sadece odanızın ve yatağınızın temizliğinden sorumlusunuz. dediğim gibi, eğer manga ya da takım komutanı olmazsanız, nöbet tutarsınız, yok eğer olursanız, sadece nöbetçi subay yardımcılığı görevi gelir 2 kez. diğer angarya işler bölük komutanınıza bağlı. biz mesela bir denetleme zamanı tümendeki tankları temizlemiştik 2 gün. en gıcık işlerden biri oydu.

  6 - kıtaların havasını elbette ki bilemem (kendi kıtam hariç) ama benimkini söyleyeyim: piyade olmadığıma yatıp kalkıp şükrediyordum. evet dedikleri doğru, rahatız ama sorumluluklarımız da az değil. hele o 4 tankın zimmet yükü adamın omuzlarını çürütüyor. (ki bende 5 tankın zimmeti vardı = 15.000.000 YTL :) ) tabii tank kaybolacak değil, diğer ufak şeyler de önemli değildi. en önemlisi takımındaki silahlar. gözün gibi bak sayısına, şuyuna buyuna..
  |
  |
  _____________________________
  Alish...
 • Teğmen
  147 Mesaj
  307 Tankçı Asteğmen'dim bende.
  Kara bere'nin kara sevdalıları.

  Çok güzel günlerdi.
  Etimesgut gerçekten ideal bir askerlik mekanı.

  Sevgiler
  |
  |
 • Onbaşı
  32 Mesaj
  317.dnm m60 a1 a3 tnk tk k. pazar günü görüşürüz :)
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  32 Mesaj
  acemılık ıcın uygun bır mekan bunyesınde mukkemmel komutanlar barındırıyo ozellıkle 1. alay
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5214 Mesaj
  Bunun uzun dönemi yok mu yaw ne güzel askerlikmiş öle
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  32 Mesaj
  uzun dönem m48 a5t2 kıbrıs adayımı :)
  |
  |
  _____________________________
  elektrik mühendisi
 • Er
  1 Mesaj
  slm ben ank.etimesgut K.K.K / PİYADE
  özellik:ZPT/GZPT NİŞANCISI
  ANKARA ETİMESGUT ZH. BRL. OKL. VE EĞT. TÜM. K.LIĞI ANKARA ETİMESGUT NASILDIR SİZCE ????????????????
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1451 Mesaj
  Bugün öğrendim; ZH. BRL. OK. VE EĞT. TÜM. K.LIĞI ETİMESGUT 30 ağustosta gidicem. Uzun dönem yapıcam lise mezunuyum.
  Uzun dönem hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Birde acemilikten sonra orda kalmak için yapabileceğim birşey varmıdır?
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  102 Mesaj
  benimde yedek subay burası çıktı varmı benle birlikte başka gelen?
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2994 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: piratees

  benimde yedek subay burası çıktı varmı benle birlikte başka gelen?


  olmamı msn ekledım
  |
  |
  _____________________________
  Nikon D80 Body + Nikon Nikkor 50 mm 1.8 D
 • Teğmen
  102 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: atoxi


  quote:

  Orijinalden alıntı: piratees

  benimde yedek subay burası çıktı varmı benle birlikte başka gelen?


  olmamı msn ekledım

  eyw tertik m48ler beklıyor bızı
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  1 Mesaj
  merhabalar arkadaşlar bana yardımcı olursanız şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
  abimi bugün saat 8de ankara etimesguta gönderdik.bazı sorularım hatta fazlasıyla sorularım olacak.abim ortaokul mezunu zh.brl.okl. ve egt. tüm. k.lığı ankara/etimeskut=eğitim merkezi (kuvveti=k.k.k.lığı muv. özelliği tankçı çıktı. acaba yerinde kalırmı ustabirliğinde?ayrıca eczacı kalfalığından bonserfisi var.sizce askerlik durumu nasıl olur benim abim biraz sabırsız bir insandır acaba çok çekermi?ne olur biran önce yardımcı olun bana.
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  15 Mesaj
  91/ askerler ekliyebilrsiniz [email protected]
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  10 Mesaj
  357. Dönem ANKARA ETİMESGUT Yedek Subayları
  https://www.facebook.com/groups/Ankarayedeksubay
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  235 Mesaj
  2000 yılında buraya er olarak gittim biraz ters adamımdır askerlikten sonra üniversite okudum öncesinde okusaydım muhtemelen asteğmen olarak gidecektim er olarak gitsemde yazıyı görünce anılarım depreşti yazmak istedim

  ben leopard şoförüydüm yani leopardçıydım leopardlar ile diğer tanklar arasında bir fark vardır leopardçı her zaman ayrıcalıklıdır asker sınıfında en düşüğü lise mezunu en yükseği 2 yıllık üniv.mezunudur orta okul ilk okul mezunlarını diğer tanklara şoför yaparlar Türkiye'de sadece 3.bölük değişmediyse tabi leopard şoförü yetiştiriyordu hatta kışla içerisinde kaybolursanız leopard şoförüyüm deyin sizi adrese teslim ederler diyorlardı
  leopard şoförü olmanın en güzel yanı ustalık için marmara bölgesinde bir yere gideceğinizi bilmeniz kıbrısa veya doğuya gitmeyeceğinizi biliyorsunuz bunun bir rahatlığı var ben Edirne Keşan'a gittim
  ustalık için gittiğiniz ilde de el üzerinde tutuluyorsunuz şoförler bölüklerde diğerlerine göre biraz daha kıymetli en kıymetsizi dolduruculardır malesef :) paso nöbet tutarlar
  beni usta birliğinde yazıcı yapacaklardı ama ben istemedim çünkü dünyaya bir kere geliyorum ve tank şoförü olmak bir ayrıcalık olarak düşündüm
  düşünsenize sivilde her şeyi kullanabilirsiniz gemi tekne araba hatta paranız varsa eğitimini alıp uçak yada helikopter bile kullanırsınız ama tank kullanmak Türkiye şartlarında paranız olsa da zor bu ayrıcalığı yaşadığım için halen kendimi şanslı sayarım güzel günlerdi tabi şimdi öyle geliyor içindeyken bitse de gitsek diye bakıyoruz bitince de arıyoruz
  |
  |
  _____________________________
  ttttttttt
 • Yüzbaşı
  399 Mesaj
  283. Dönem tank astegmendim.
  18 ay diye gittik karar alındı 12 ayda çıktık. Astegmenlik 12 aya düşmüştü. Sene 2003 yaz 890 tl maaş alıyorduk.
  Kuradada aynı yeri çekmiştim. Yine etimesgut yani. Zırhlı birlikler. Başka yer olsun çok istiyordum ama 12 ay ayni yerde bitti. Kesinlikle tavsiye ederim.
  Hiçbir kötü ani hatirlamiyorum.

  m48a5t1 vardı.
  Kalasnikofu 25-30 saniyede sokup takardim.
  Tankın içinde gitmek cok guven verici. Yuvarlak demir bir bomba içinde gidiyormuş gibi.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Primobolo -- 26 Temmuz 2016; 23:43:12 >
  _____________________________
  BARTOP ARCADE ATARİ MAKINESI 4655 OYUNLU
 • Onbaşı
  33 Mesaj
  Arkadaşlar tank y.subay olarak katılacağım 13 agustosda.Giderken ne götürmek lazim, tankçi astegmen nasıldır eğitimi kaldigi yerler falan ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  33 Mesaj

  .  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Primobolo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Canlı Tv izle
son dakika
Mobilya Takımları
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.