Şimdi Ara

Zekice bir hikayeye sahip ya da sembolik anlatımlı korku filmleri. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
3.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • The Others neyse de Dead Silence diye bahsettiğin film eğer şu isehttp://www.imdb.com/title/tt0455760/ istediğinle beğendiğin bence çelişiyor demektir. Bu filmin ne derinliği var yahu?
  • Off inceden çok pis laf sokmalar olmuş

Benim nacizane tavsiyem, pek korku sayılmaz ama, Identity
  • quote:

Orijinalden alıntı: slicer
    The Others neyse de Dead Silence diye bahsettiğin film eğer şu isehttp://www.imdb.com/title/tt0455760/ istediğinle beğendiğin bence çelişiyor demektir. Bu filmin ne derinliği var yahu?

dead silence zekice bir hikayeye sahip. o yüzden çelişmiyor istediğimle. isteklerim arasına ''ya da'' koydum ya zekice olacak ya da derin bir anlatıma sahip olacak. evet dead silence da derin bir anlatım yoktu. ama o son, ah o son :D

sonda çocuğun babasının aslında ölmüş ama mary shaw tarafından kuklaya dönüştürülmüş olduğunu anlayıp oha onlar birde bu adamla konuşmuşlardı diye taa en başa döndüğünde. aslında herşeyin mary shaw un istediği gibi intikam pilanı doğrultusunda kontrol altında geliştiğini anladığında. sende amanın derken kendileri tarafından dilinin kopartılmasından çatır çatır korkuyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: apeka

quote:

Orijinalden alıntı: quak

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: demonchild
    in the mouth of madness

kastettiğim bu değildi az önce izledim. bildiğin bodoz korku sadece kapitalizme ve dine ufak göndermeleri var ne zekice bir hikaye ne de sembollere başvurulmuş sadece ordan burdan fırlayan şeylerle korkutmaya çalışan bir film... ama başarıyorda. şöyle bir ürpereyim kalp atışlarım hızlansın diyosanız izleyin ama benim aradığım bu değildi...

farkında olmadan saçmalamışsın.

yoo saçmalamadım...
    ne derinliği var filmin...

adam yazarın peşine düşüyor ama aslında yazarın yeni kitabında bir karakter olduğunu farkediyor filmin sonunda.

bikere saçma bir konu. derinliği de yok.
    film güzel ona birşey demedim.
    ama aradığım film bu değil.
    the others diyen, dead silence diyen arkadaşlar anladı beni. izlememiş olsam 12 den vuran tavsiyeler olurdu bunlar.

quote:

Orijinalden alıntı: evohan

Zekice bir hikayeye sahip ya da sembolik anlatımlı korku filmleri.

bunu izledikten sonra gerisi hikaye kalacaktır

not : baktım şimdi , konuyu açan arkadaş beğenmemiş hem başlıktaki gibi bir film arayıp hemde bu filmi beğenmeyen için başka tavsiyem yok doğrusu

bu hikayeye zekice diyorsan bende senden başka tavsiye istemem zaten.

"dead silence" diyorsun birde halen konuşuyorsun yahu 5 dk sonrasında bile ne olcağı anlaşına klasik bir korku filmi , ne derinliği varmış ... şimdi "In the Mouth of Madness" ı sayfa sayfa anlatacak değilim ( filmin sonu bile bir kısır döngüyü, açmazları anlatıyor , çeşit çeşit yorumlar var bu konularda kalmış sonu basit demişsin , hele derinliği yok diyorsun ya nediyim bu filimin başta popüler kültür ve din olmak üzere okadar çok gönderme yaptığı konu var ki bir korku filmini aşıyor , korku ögeleri olarak var olan Lovecraft ve King göndermlerini saymıyorum bile ) zaten anlamak , araştırmak isteyen nasıl efsane bir film olduğunu görecektir

• saw serisindeki filmler hiç bi zaman korku filmi olmadısonradan felsefe falan katılmayada çalışılmadı

suç o seriyi korku filmi diye seyretmeye çalışan sende
  • quote:

"dead silence" diyorsun birde halen konuşuyorsun yahu 5 dk sonrasında bile ne olcağı anlaşına klasik bir korku filmi , ne derinliği varmış ... şimdi "In the Mouth of Madness" ı sayfa sayfa anlatacak değilim ( filmin sonu bile bir kısır döngüyü, açmazları anlatıyor , çeşit çeşit yorumlar var bu konularda kalmış sonu basit demişsin , hele derinliği yok diyorsun ya nediyim bu filimin başta popüler kültür ve din olmak üzere okadar çok gönderme yaptığı konu var ki bir korku filmini aşıyor , korku ögeleri olarak var olan Lovecraft ve King göndermlerini saymıyorum bile ) zaten anlamak , araştırmak isteyen nasıl efsane bir film olduğunu görecektir

Şu film var ya senin hala savunduğun. Hayatımda izlediğim en yüzeysel korku filmi. İşaretler filminin bile taşıdığı bir mesaj vardı. Ne bileyim Romeronun zombi filmleri tüketim toplumunu eleştirir. Bu neydi peki?

Uzaylıların yönlendirdiği bir yazar neyi sembolize ediyor?
    Peki adamın gördüğü halisünasyonlar kitabı okuduğu için kendini kaybetmesinin bir anlamı var mı?
    Kitap neyi sembolize ediyor. İncil mi Kuran mı ne? Bizans Kilisesinde incilin yeniden yazılması ve insanların gerçek hristyanlıktan sapmalarını ve ghospellerin hayatı yanlış yönlendirmesini mi üstü kapalı bi şekilde anlatmaya çalışıyor. Hiç sanmıyorum !!
    Bir mesajı var mı bu filmin?

Kültür ve din göndermeleri her korku filminin beslendiği öğelerdir. Lovercraft ve king göndermeleri ise senaristin kişisel tavrından ve referanslarından başka birşey değildir. En dandik filmi aç bir başyapıta selam çakıyor yada göz kırpıyor. Sırf bunun için bu saçmalığı baştacı edecek halim yok. Filmdeki sahneler başarılı. Hikaye ortadüzey kendi içinde yürüyen bir hikaye. Ama baştada dediğim gibi aradığım film bu değil.

Dead Silence'a gelince...

Hani gönderme diyorsun ya. İşte bu film tam bir kapitalizm göndermesidir. Bir kasabaya gelip küçük girişimciyi semirmiş zengin olmuş bir adamın ezip geçtiği insanlardan sadece biridir kukla yapıp küçük tiyatrosunda bunlarla şovlar düzenleyen mary shaw. Herşeyden habersiz aile geçmişinden bir haber o zengin ailenin çocuğunun kapısına bir gün bir kukla gelir ve önce karısını öldürür. Yani geçmişindeki pis kokular önce mevcut hayat arkadaşını kendinden ayırır. Bunun üzerine olayı araştırmaya memleketine gider. Ve yavaş yavaş hikayedeki eksik parçaları tamamlamaya başlar. Burada bir çok semboller kullanılır ve anlatım dili tatmin edicidir. Bununla beraber in the mouth of madness da va olan ambiyans ve sahne tasarımlarının çok daha iyisini kurar. Akabinde mary shaw un yanmış tiyatrosuna gider. Artık çevresinde kimse kalmamıştır. O geçmişini öğrendikçe yalnızlaşmıştır. Son sahnede mary shaw un kuklaya dönüştürüp öldürdüğünü anladığı babası ise aslında insanlığını kaybetmiş olduğundan kuklalaşmıştır. Ve ölümü ise sadece artık çocuk için babasının öldüğünü sembolize eder. Bununla beraber çocukta artık babasını bile kaybetmiş olmanın verdiği üzüntü ve vicdan azabıyla derin karanlıklarda yok olur. Yani bilmemkaç kuşan ötesinde dedesinin yaptığı hatalar. Torunlarına dahi sirayet edip filmde sembolize edilen bir lanet gibi ailesini utanca mahkum etmiştir.

ben bu hikayeye rağmen bu filmin anlatımını fazla derin bulmayıp sadece zekice olduğunu belirtmiştim. In the mouth of madness ta bunun binde biri var mı?

• İskelet anahtar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mister No

saw serisindeki filmler hiç bi zaman korku filmi olmadısonradan felsefe falan katılmayada çalışılmadı

Saw (2004)
    UNRATED 103 min - Crime | Horror | Mystery

nasıl korku filmi olmadı. İlk filmde daha sonradan üretilen felsefenin yeri varmıydı? İkinci filmde yönetmen değişince filmi derinleştirmeye çalıştılar. sadece seri katil ve puzzlelar la olcak iş değil dediler. Bence senin daha fazla film izlemeye ihtiyacın var. Böyle kenarından köşesinden kırıntısından millete zekice görüneyim derdindeki filmleri bişey zannetmemen için...

• quote:

quote:

saw serisindeki filmler hiç bi zaman korku filmi olmadısonradan felsefe falan katılmayada çalışılmadı

Saw (2004)

nasıl korku filmi olmadı. İlk filmde daha sonradan üretilen felsefenin yeri varmıydı? İkinci filmde yönetmen değişince filmi derinleştirmeye çalıştılar. sadece seri katil ve puzzlelar la olcak iş değil dediler. Bence senin daha fazla film izlemeye ihtiyacın var. Böyle kenarından köşesinden kırıntısından millete zekice görüneyim derdindeki filmleri bişey zannetmemen için...

dead silence'a yüklediğin anlamı gördükten sonra bu tartışmayı uzatmamaya karar verdim,hayatta başarılar

işin kötü yanı o filmi severdimfilme karşı bi antipati oluştu en yakın zamanda evohanın tavsiye ettiği filmi izleyip beğenmeyi ve tekrar buraya gelip tavsiye etmeyi düşünüyorum,iyi günler

• quote:

quote:

quote:

Saw (2004)

dead silence'a yüklediğin anlamı gördükten sonra bu tartışmayı uzatmamaya karar verdim,hayatta başarılar

işin kötü yanı o filmi severdimfilme karşı bi antipati oluştu en yakın zamanda evohanın tavsiye ettiği filmi izleyip beğenmeyi ve tekrar buraya gelip tavsiye etmeyi düşünüyorum,iyi günler

ancak gülersin işte böyle kilitlendin kaldın tabi derinlikten yoksun sinema zevkin yüzünden.

kaldı ki dead silence filminde adında da yer verilen şöyle birşey vardır.

mary shaw sadece kendisinden korkup bağıranlara terör estirir çünkü kendisi zulme uğrarken tüm kasaba sessiz kalmıştır. ve o da şimdi siz zulme uğrarkende tepkisiz kalacak mısınız. eğer tepkisizlik karakterinizse ot gibi yaşayıp gidin. ama kendi başınıza geldiğinde ciyak ciyak bağırıyorsanız bu iğrenç bencilliğiniz sizi böyle yutup yokedecek der.

ama ne yazıkki bu film senin gibi daha niceleri tarafından anlaşılmadığı ve altı üstü kukla filmi olarak görüldüğünden imdb notu 6dır. izleyip beğenmeye şartladığın ve gelip burada tekrar tavsiye edeceğini iddia ettiğin film ise tamamen stephen king in children of corn romanına muhalefet etmek üzerine kurulu bir film. Film tamamen king i hedef almış. Kitabını filme çekmek istedi de king yanaşmadı mı naaptıysa artık. Film Stephen King korku öğelerini iğneleyen bir scary movie kıvamında. Hatta kitabı okumayanlarda bir ay sonra filmini izlerler dediği kısımda S.K. nin yine king in mentalitesine vuruyorlar... Hayal ve gerçeğin birbirine girdiği çok film vardır ama hiç bir filmde bukadar birbirinden kopuk değildir. Filmle ilgili daha öncede defalarca bahsettiğim tek iyi şey sinematografisi. Çok klişe olabilecek sahnelerde açıları ve ışığı okadar güzel kullanmış ki atmosferi oluşturabilmiş. Ama filmde bir sürü mantıksal boşluk var. Ayrıca evohanın kısırdöngü zannettiği final sahnesini ekşide film tarafından devreleri atmış bir yazarın yorumundan esinlenerek yaptığını biliyorum. Bende okudum ekşi entrylerini. Ama biraz araştır derken ekşisözlük yorumları okumak araştırmak değildir onu da belirteyim. Kaldı ki o izleyeni enayi yerine koyan son ile evohan ın elbette dur ya böyle olamaz mantıklı bi açıklaması olmalı diye düşünmesine hak veriyorum.

orda sürekli devam edecek bir kısır döngü yok kardeş. sonunda adam sinemada kendini görüp aslında kurgu bir karakter olduğunu anlıyor. Ve izlediği filminde son sahnesi muhtemelen bu olacak. Lakin burda şöyle bir saçmalık var. Eğerki o sinemaya geldiğinde ekrandada onun sinemaya geldiği ve elinde popcorn ile ekrana baktığı sahne olsaydı ve ekrandada sinemadada delice kahkahalar yükselseydi haklısın. ozaman en azından mantıklı bi son olurdu. ama filmin asla izleyemeyeceği bölümlerini izleyen bir film karakterinden bahsediyoruz. Hikaye burada çakışıyor. Zaten sonun zekice düşünülmemiş olduğu belli. Yapıp yapıp hepsi kitapta geçti bunların yazarın hayal gücü mantık aramayın aklımıza ne sahne geldiyse çekmeye çalıştık işte demektir bu ki beni tatmin etmez...Ayrıca son sahnede Kane in son çıkan kitabının filmini değil Carpenter ın son çıkan filmini izlemektedir Adamımız. Duruma ayıkmışsınızdır umarım

• quote:

ancak gülersin işte böyle kilitlendin kaldın tabi derinlikten yoksun sinema zevkin yüzünden.

le petitin uzun yazan versiyonu gibisin
  • Vanilla Sky
    Lucky Number Slevin
    12 Angry Men
    The Prestige
    Seven
    Ben X

Bana göre oldukça zekice hazırlanmış filmlerdir. İzlediklerin vardır muhtemelen aralarında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur* -- 30 Mart 2011; 13:19:47 >
  • quote:

quote:

sorulara cevap vereceğine kendi çapında makaraya kukaraya almaya çalışıyorsun. bende sana gülüyorum merak etme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apeka -- 30 Mart 2011; 13:24:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur*

Vanilla Sky
    Lucky Number Slevin
    12 Angry Men
    The Prestige
    Seven
    Ben X

Bana göre oldukça zekice hazırlanmış filmlerdir. İzlediklerin vardır muhtemelen aralarında.

iyide kardeş bunların hiçbiri korku değil

• quote:

quote:

quote:

sorulara cevap vereceğine kendi çapında makaraya kukaraya almaya çalışıyorsun. bende sana gülüyorum merak etme

bana yazdığın mesajlarda soru mu var ?

rica ediyorum sorularını kalınlaştırarak belirtir misin

• quote:

quote:

Şu film var ya senin hala savunduğun. Hayatımda izlediğim en yüzeysel korku filmi. İşaretler filminin bile taşıdığı bir mesaj vardı. Ne bileyim Romeronun zombi filmleri tüketim toplumunu eleştirir. Bu neydi peki?

Peki adamın gördüğü halisünasyonlar kitabı okuduğu için kendini kaybetmesinin bir anlamı var mı?
    Kitap neyi sembolize ediyor. İncil mi Kuran mı ne? Bizans Kilisesinde incilin yeniden yazılması ve insanların gerçek hristyanlıktan sapmalarını ve ghospellerin hayatı yanlış yönlendirmesini mi üstü kapalı bi şekilde anlatmaya çalışıyor. Hiç sanmıyorum !!

Kültür ve din göndermeleri her korku filminin beslendiği öğelerdir. Lovercraft ve king göndermeleri ise senaristin kişisel tavrından ve referanslarından başka birşey değildir. En dandik filmi aç bir başyapıta selam çakıyor yada göz kırpıyor. Sırf bunun için bu saçmalığı baştacı edecek halim yok. Filmdeki sahneler başarılı. Hikaye ortadüzey kendi içinde yürüyen bir hikaye. Ama baştada dediğim gibi aradığım film bu değil.

Hani gönderme diyorsun ya. İşte bu film tam bir kapitalizm göndermesidir. Bir kasabaya gelip küçük girişimciyi semirmiş zengin olmuş bir adamın ezip geçtiği insanlardan sadece biridir kukla yapıp küçük tiyatrosunda bunlarla şovlar düzenleyen mary shaw. Herşeyden habersiz aile geçmişinden bir haber o zengin ailenin çocuğunun kapısına bir gün bir kukla gelir ve önce karısını öldürür. Yani geçmişindeki pis kokular önce mevcut hayat arkadaşını kendinden ayırır. Bunun üzerine olayı araştırmaya memleketine gider. Ve yavaş yavaş hikayedeki eksik parçaları tamamlamaya başlar. Burada bir çok semboller kullanılır ve anlatım dili tatmin edicidir. Bununla beraber in the mouth of madness da va olan ambiyans ve sahne tasarımlarının çok daha iyisini kurar. Akabinde mary shaw un yanmış tiyatrosuna gider. Artık çevresinde kimse kalmamıştır. O geçmişini öğrendikçe yalnızlaşmıştır. Son sahnede mary shaw un kuklaya dönüştürüp öldürdüğünü anladığı babası ise aslında insanlığını kaybetmiş olduğundan kuklalaşmıştır. Ve ölümü ise sadece artık çocuk için babasının öldüğünü sembolize eder. Bununla beraber çocukta artık babasını bile kaybetmiş olmanın verdiği üzüntü ve vicdan azabıyla derin karanlıklarda yok olur. Yani bilmemkaç kuşan ötesinde dedesinin yaptığı hatalar. Torunlarına dahi sirayet edip filmde sembolize edilen bir lanet gibi ailesini utanca mahkum etmiştir.

ben bu hikayeye rağmen bu filmin anlatımını fazla derin bulmayıp sadece zekice olduğunu belirtmiştim. In the mouth of madness ta bunun binde biri var mı?

aslında 94 de çekilmiş bir film ve bunu atlayan üstüne zilyon tane slasher , efekt cabazı film izleyen bünyelerden bu filmi beğenmelerini beklemekte çok doğru değil sanki kültür ve din göndermeleri her korku filminin beslendiği ögeler demişsin ama kaç satır anlattığın o dead silence filminde böyle göndermeler yok mesela :) birde nasıl başardıysan o filmden kapitalizm göndermesi çıkarmış ve "In the Mouth of Madness" daki göndermleride zorla yok saymaya çalışıyorsun , bu filmdeki ince Lovecraft göndermlerinden yazı dizisi çıkıyor , onu bile her korku filminde olan şeyler gibi düşünmüşsün :) bukadar şey var ortada sen uzaylı falan demişsin önce filimi anla en iyisi daha nediyim ki :)

ama şunları yazmadan bırakmakta istemiyorum

filmde Sutter Cane son moda bir tanrı gibi ve onun yeni dini , elçileri moda - tarz ( John Trent , Linda Styles ) ile insaları gerçeklikten uaklaştırabildiği , onları nasıl ucubelere çevirebildiği filmin temel vurgularıdır

not : ha birde benle ilgili eksi sözlük lafları etmişsin :) nediyim bilemedim .... daha internet hayatımızda bile değilken izledim ben o filmleri , vhs cilerde geçti benim hayatım , ben sana araştır öğren derken , sadece benim birtarafımdan uydurduğum şeyler olmadığını gör diye söyledim , yoksa derdim seni inandırmak yada ikna etmek falan değil zaten bu anlattığımız filmdeki göndermeleri görmek , sezmekten öyle insan üstü bir yetenek gerektirmiyor , Lovecraft göndermleri hariç diğerleri açık seçik göndermeler ve sadece eksi sözlük de değil heryerde yazar bunlar

son sahnedeki olayı ise hiç anlamamışsın :) sen benmim kısır döngüler hakkında nekadar kafa pattlattığımı biliyormusunda eksi sözlükteki yazarlarla bağdaştırmışsın beni , bu sitede lost yorumlarımı takip edenler az çok bilir bunu ama belli sen bilmiyorsun ve benide kendin gibi sanıyorsun

adam sanki filmin sonunu mu izliyorda aynı kendi sahnesinin izlesin diyorsun :) arkadaş filim önceki kısımları onlar o fimde bitince karekter dönüp dolaşıp sinemaya gelebilir yani , bu şekidle bir kısır döngü oluşacaktır işte , ha oluşmayadaiblir buda az çok tartışmaya açık bir son demek zaten amaçta bunları konuşturtmaktır , ayrıca ordaki loop göndermeside zaten popüler kültürün esirleştirdiği ve ona karşı mucadale eden isnaların sonlarına bir gönderme gibidir , dönüp dolaşıp aynı yere gelmeleri , uğraşlarının sadece popüler kültürün bir parçası olabildiği gerçeği gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 30 Mart 2011; 15:57:22 >

• quote:

quote:

Vanilla Sky
    Lucky Number Slevin
    12 Angry Men
    The Prestige
    Seven
    Ben X

• quote:

quote:

Vanilla Sky
    Lucky Number Slevin
    12 Angry Men
    The Prestige
    Seven
    Ben X

Zekice hazırlanmış film dedin bende onları yazdım. Arşive bakmam gerekiyor korkular için şimdi çıkaramam onları ama aklıma gelen korku da The Haunting in Connecticut filmi. Ben bayağı beğenmiştim.

The Others filmi de var şimdi onu da izleyeyim bari tavsiyelere göre.

• quote:

quote:

quote:

quote:

bana yazdığın mesajlarda soru mu var ?

rica ediyorum sorularını kalınlaştırarak belirtir misin

zahmet eder de okursan farkedersin... tabi adam gibi bişeyleri tartışmaya niyetin varsa...

quote:

quote:

quote:

aslında 94 de çekilmiş bir film ve bunu atlayan üstüne zilyon tane slasher , efekt cabazı film izleyen bünyelerden bu filmi beğenmelerini beklemekte çok doğru değil sanki kültür ve din göndermeleri her korku filminin beslendiği ögeler demişsin ama kaç satır anlattığın o dead silence filminde böyle göndermeler yok mesela :) birde nasıl başardıysan o filmden kapitalizm göndermesi çıkarmış ve "In the Mouth of Madness" daki göndermleride zorla yok saymaya çalışıyorsun , bu filmdeki ince Lovecraft göndermlerinden yazı dizisi çıkıyor , onu bile her korku filminde olan şeyler gibi düşünmüşsün :) bukadar şey var ortada sen uzaylı falan demişsin önce filimi anla en iyisi daha nediyim ki :)

ama şunları yazmadan bırakmakta istemiyorum

filmde Sutter Cane son moda bir tanrı gibi ve onun yeni dini , elçileri moda - tarz ( John Trent , Linda Styles ) ile insaları gerçeklikten uaklaştırabildiği , onları nasıl ucubelere çevirebildiği filmin temel vurgularıdır

not : ha birde benle ilgili eksi sözlük lafları etmişsin :) nediyim bilemedim .... daha internet hayatımızda bile değilken izledim ben o filmleri , vhs cilerde geçti benim hayatım , ben sana araştır öğren derken , sadece benim birtarafımdan uydurduğum şeyler olmadığını gör diye söyledim , yoksa derdim seni inandırmak yada ikna etmek falan değil zaten bu anlattığımız filmdeki göndermeleri görmek , sezmekten öyle insan üstü bir yetenek gerektirmiyor , Lovecraft göndermleri hariç diğerleri açık seçik göndermeler ve sadece eksi sözlük de değil heryerde yazar bunlar

son sahnedeki olayı ise hiç anlamamışsın :) sen benmim kısır döngüler hakkında nekadar kafa pattlattığımı biliyormusunda eksi sözlükteki yazarlarla bağdaştırmışsın beni , bu sitede lost yorumlarımı takip edenler az çok bilir bunu ama belli sen bilmiyorsun ve benide kendin gibi sanıyorsun

adam sanki filmin sonunu mu izliyorda aynı kendi sahnesinin izlesin diyorsun :) arkadaş filim önceki kısımları onlar o fimde bitince karekter dönüp dolaşıp sinemaya gelebilir yani , bu şekidle bir kısır döngü oluşacaktır işte , ha oluşmayadaiblir buda az çok tartışmaya açık bir son demek zaten amaçta bunları konuşturtmaktır , ayrıca ordaki loop göndermeside zaten popüler kültürün esirleştirdiği ve ona karşı mucadale eden isnaların sonlarına bir gönderme gibidir , dönüp dolaşıp aynı yere gelmeleri , uğraşlarının sadece popüler kültürün bir parçası olabildiği gerçeği gibi

94 yılı filmi beklentilerimi düşürmem manasına mı gelmeli benim ilk mesajımda behsettiğim film ''don't look now'' 1973 yılı filmi ve benim ağzımı açık bıraktı.

In the mouth of madness filminde kapitalizm göndermesi sandığın herşey stephen king odaklı göndermeler. Adamı kullandığı öğelerden kurgusuna pazarlama taktiklerinden hayatına hatta fiziksel dış görünüşüne kadar herşeyiyle topa tutmuşlar. Stephen King bukadar başarılı ve bağımlılık yaratan bir korku yazarı oldu diye onu ''televangelist'' e benzetmelerini adice buluyorum. Lovecraft göndermelerinden yazı dizisi çıkabilir. Umrumda değil! Lovecraft a gönderme yapınca bir film derin bir film olmuyor. Sen bunu anlamıyorsun. Belli ki Lovecraft efendinin hayranısın. Adamına selam çakınca filmi sevmişsin. Benimde filmi sevmeme neden olan bu tip hareketler oluyor. Mesela zombieland - bill murray
    bill murray i hollywoodu zombiler bastığında aralarında hayatta kalabilmek için zombi makyajı yaparken gösteriyordu. Ve aralarından hayatında hiç Bill Murray filmi izlememiş biri de çıkıp onu vuruyordu. Bill Murray'e çok sağlam bir saygı duruşudur bu. Büyük bütçeli filmlerde yer alıp malikanelerde yaşayan zombiler arasında Bill Murray kazandığı paralarla genç sinemacılara bağımsız filmlere prodüksiyon desteğinde bulunuyor. Filmlerinde karşılıksız yer alıyor.
    Ama bu sebeple başkalarının beğenmesini de beklemeye hakkın yok.

Senle ilgili ekşisözlük lafı etmemin nedeni, böyle kafadan kontak bir çıkarımı nasıl yapmış diye oradaki adama şaşırmam ve o sondan bu çıkarımı ancak bir kişinin yapmış olabileceğini düşünmemdi.

tekrar ediyorum sinema sahnesinde kısırdöngüye sebep olabilecek bir kurgu yok. çünkü kurgu-karakter ve film içinde döngüye sebep olabilecek bir bağ yok. bir köprü yok. Film sinemada başlasa loop olsun. Yada bahsettiğim gibi sinemada kendini girerken görse loop olsun ama tartışmaya açık diyerek bu filmden hala çıkarım yapmaya kastığını kabul etmen lazım.

lost konusuna hiç girmeyelim... yada girelim... lostu beğendiysen bunuda beğenirsin evet. çünkü lostun sonundada adamlar hepinizin dediği doğru. o teoride doğru bu teoride doğru diyerek bitirmişlerdi. kimileri bu karaktere bu ismi verdi. başka kültürler bu ismi verdi. biz ise böyle yaptık demişlerdir. Bende lost ile ilgili çok yorumlar yapmıştım. Hatta sen ne okuyorsun ne iş yaparsın diye özel mesajla defalarca sormuşlardı bana. Ama bukadar maceranın neticesi hayal kırıklığı oldu sanırım bunuda reddedemezsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apeka -- 30 Mart 2011; 17:21:35 >

• apeka @
    "In the Mouth of Madness" bodoz korku dedin , sonra tepkiler gelince kalkıp araştırmaya başladın ve şimdide gördüklerini inkar cabası içindesin uzatmayalım bence ( kapitalizm göndermesi var diyip duran sensin , ben öyle bişey yazmadım , her filme kapitalizm göndermesi var yazıyosun :) ) 94 filmi olması ile ilgili nasıl bir gönderme yapmtım onu anlayamamışsın , kısır döngü nedir olayına hiç girmiyorum zaten
    ayrıca ben bu filmin illa beğenilmesi gerektiğini falan yazmadım , öyle bir saçmalık mı olur .... ama başlığa göre bir film arayan için biçilmiş kaftandır , farkılıdır onu anlattım , buna rahmen filmi izleyipde "bodoz korku" diyen kişiye de tavisiye edecek başka film bulamıyor dedim okadar

not : evet Lovecraft hayranıyım ama her korku filmi tutkunu kadar , çünki fantazi dünyasında Tolkien , bilimkurgu dünyasında Jules Verne , William Gibson ne ise korku dünyasında Lovecraft da odur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 30 Mart 2011; 17:46:37 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.