Şimdi Ara

Zeka Sorusu.. ( Ben ....Cevabı Yazdım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
9.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • <font color='blue'>Ülkenin birinde bir kral varmış.
    Kralın 10 tane kuyumcusu varmış.
    Bunlardan vergi olarak altın alırmış.

Bir gün Vergilerin eksik geldiğini farketmiş.
    Bunu bilmek için de 10 kuyumcuyu haber salmış.
    Her bir kuyumcunun 10 ar gramdan 10 altın hazırlamalarını istemiş.

Bütün altınları bir araya toplatıp tek seferde tartmış ve kuyumcunun bir tanesinin her altından 1 gram çaldığını anlamış ve kelleyi vurdurtmuş.

Bu kral hangi kuyumcunun altından çaldığını nasıl anladı?</font id='blue'>
    Bu soruyu arkadaşım sordu. Cevabın Bir matematik işleminden oluştuğunu mantıklı olduğunu söyledi.
    Cevabı öğrendiğimizde amma akıllı kral mış diyeceğimizin de altını çizdi.
    Ben bulamadım. Sanal aleme taşımak aklıma geldi.

Var mı cevabı bulanlar?

• Çok komplex bir soruya benziyo ya
  • Bu ne lan???
    Rezil olduk valla
  • hepsini bir arada toplarsa nasıl anlayabilirki bence imkansız
  • 10 kuyumcuda sırayla 1-2-3-4-5-6 ... 10 altın almış 3 altın aldığı 1 gr çalmışsa tartım 3 gr eksik olur 7 altın aldığıysa 7gr eksik olur bu şekilde eksik altın getireni bulur.
  • <b>bu altınları yuvarlak bir kefede tartarım (altınlar merkezden eşit uzaklıkta vede merkeze gore monentleri en yuksek olsun diye en kenara doğru dizerim yani bir cemberin kearlarına altınları dizerim) ve tartarım 99 gram çıkar vede eksik altın havaya kalkar ve 1 gr çaldığını vede hangi altının eksik olduğunu anlarım</b>

ben buldum belki doğrudur belki değildir
  • merhum doğru yazmış ta anlaşılması zor yazmış.
    1. kuyumcudan 1 altın
    2. kuyumcudan 2 altın
    ....
    10. kuyumcudan 10 altın alınıp tartılır. 1 gr. eksik çıkarsa 1. kuyumcu, 2 gr eksik çıkarsa 2. kuyumcu .... altınlardan çalmıştır.
  • başka bir soru

bir çobanın 1000 koyunu varmış. Bu 1000 koyunu 10 ahıra öyle bir şekilde yerleştirmiş ki, bir alıcı gelip te:
    Ben (örneğin) 589 (1 ile 1000 arasında herhangi bir rakamda )koyun istiyorum. dediği zaman ona:
    Git, (örneğin) 5,6,9. ahırlardaki koyunların tamammın al, istediğin sayıda koyun almış olursun.

Çoban hangi ahıra kaç tane koyun yerleştirmiştir?
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by idiz</i>
    <br />merhum doğru yazmış ta anlaşılması zor yazmış.
    1. kuyumcudan 1 altın
    2. kuyumcudan 2 altın
    ....
    10. kuyumcudan 10 altın alınıp tartılır. 1 gr. eksik çıkarsa 1. kuyumcu, 2 gr eksik çıkarsa 2. kuyumcu .... altınlardan çalmıştır.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

-- Bütün altınları bir araya toplatıp tek seferde tartmış -- bu gozunden kacmis galiba...
  • Şimdi 10 kuyumcu 10'ar gramdan 10 altın yaparsa elimizde 100 altın olur ve toplam ağırlık 1kg olmalıdır....

Sahtekar kuyumcu her altından birer gram çaldığına göre onun altınlarının toplam ağırlığı 100 yerine 90 gram olacaktır.

Hepsini bir arada tartıyor demişsin, ve tek seferde...

Aklıma gelen en uygun şey:

Sahtekar olan kuyumcunun yaptığı 10 altın terazinin bir kefesine, diğerlerinin yaptıklarından birer tane alıp diğer kefeye koyarız.

iki tarafta da 90 gram ağırlık olur. Böylece 10 altın koyduğu kuyumcu sahtekar olur, çünkü diğer tarafta 9 altın vardır.
  • Benden de size bir soru ( Moskova Üniversitesi Giriş Sınavından )
    <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'>. . .
    . . .
    . . .

Bu dokuz noktayı, kalemi kağıttan kaldırmadan 4 düz çizgi ile birleştirin! ( Sadece yatay, dikey ve çapraz çizgiler kullanılabilir, kavisli ve eğri çizgiler kullanılamaz )<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

Ben 4 dakikada çözdüm, bakalım siz de yapabilecekmisiniz ?
  • kuyumcu meselesinde de soruda yanlışlık var , biliom ben bu olayı çok eski "Her bir kuyumcunun 10 ar gramdan 10 altın hazırlamalarını istemiş." bu vergi kaçıran kuyumcu salakmıymışda böyle özel bir davete de eksik gramajlı altın götürmüş , "bütün altınları bir araya toplatıp tek seferde tartmış" , soru yanlış bütün altınları bir araya toplayıp tartarsa 990 gram çıkar değil kral einstein olsa bilemez sanırım soru şu şekildeydi bütün altınları kısmı yok tu "tek seferde tartmış" şeklindeydi orda karışmış olay
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Anaxarxes</i>
    <br />Benden de size bir soru ( Moskova Üniversitesi Giriş Sınavından )

<blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'>. . .
    . . .
    . . .

Bu dokuz noktayı, kalemi kağıttan kaldırmadan 4 düz çizgi ile birleştirin! ( Sadece yatay, dikey ve çapraz çizgiler kullanılabilir, kavisli ve eğri çizgiler kullanılamaz )<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

<b><font size='6'>E</font id='size6'></b> kalemmi aynı çizgiler üzerinden geçirebiliyorsak

• <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Anaxarxes</i>

. . .
    . . .

çok kolay ama burda olurmu bilmeme

abi bir ok şekli gibi bişi çıkıy ortay ama yazamıyorum

• <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by hollywood</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Anaxarxes</i>

. . .
    . . .

<b><font size='6'>E</font id='size6'></b> kalemmi aynı çizgiler üzerinden geçirebiliyorsak
    E olamaz, kalem kağıttan kalkmayacak

• Sanırım drahte 1905 doğru yapmış gibi...

:)
  • iyi de kalemin kağıttan kalkmadığı nasıl anlaşılacak
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by idiz</i>
    <br />başka bir soru

bir çobanın 1000 koyunu varmış. Bu 1000 koyunu 10 ahıra öyle bir şekilde yerleştirmiş ki, bir alıcı gelip te:
    Ben (örneğin) 589 (1 ile 1000 arasında herhangi bir rakamda )koyun istiyorum. dediği zaman ona:
    Git, (örneğin) 5,6,9. ahırlardaki koyunların tamammın al, istediğin sayıda koyun almış olursun.

Çoban hangi ahıra kaç tane koyun yerleştirmiştir?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
    --------------------------------------
    1 2 4 8 16 32 64 128 256 512

örn:589 için 10+7+4+3+1[frndsp]

• <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'>. . .
    . . .
    . . .
    arkadaslar cercevenin disina cikin! bu moskova universitesi'nde sorulmus mu bilmiyorum ama "algi cercevesi" konusu anlatilirken gosterilir. olusmus gibi gorunen karenin disina cikarsaniz 9 noktayi birlestirebilirsiniz. hatta cizdiginiz dogruyu sonsuza gotururseniz 3 cizgi dahi yeter! yeter ki alisilmis kaliplarda dusunmeyin (kissadan hisse) [frndsp]
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Mystique</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by idiz</i>
    <br />merhum doğru yazmış ta anlaşılması zor yazmış.
    1. kuyumcudan 1 altın
    2. kuyumcudan 2 altın
    ....

-- Bütün altınları bir araya toplatıp tek seferde tartmış -- bu gozunden kacmis galiba...

yok arkadaşım gözümden kaçmadı da ben o soruyu daha önceden duymuştum. Arkadaş yanlış yazmıştır diye üstünde durmadım. Hepsini toplayıp tartma değilde "1 defa tartı kullanma hakkı" var o olayda...

evet pusu bir yere kadar doğru ama en son ahır 512 olmaz. toplam koyun 1000 unutma.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.