Şimdi Ara

Zalman CNPS10x Başka Fan ile Çalışmıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dostlar forumdan ikinci el bir amd fx8350 almıştım aldığım arkadaş yanında da cuzzi bir paraya bu soğutucuyu verdi. Vidaları eksik olduğu için attım kenara stock fan yetiyordu ama yaz geldi şu an stock fan deli gibi gürültü çıkarıyor ve ara sıra ısınıp kapanıyor. Bi yerlerden vida uydurup bu soğutucu takayım dedim ki bir baktım fan kırık. Elimde fazladan bir tane aynı boyda(120mm) cooler master kasa fanı vardı onu soğutucuya takıp daha sonra soğutucuyu işlemciye taktım.

Taktıktan sonra ısı değerleri saçma sapan olmaya başladı boştayken bu sıcak havada 20 derece gosteren işlemci oyunu açtığım anda 80e fırlıyor ve iki dakika içinde 85e reset atıyordu. Boştayken 20 olması da saçma, bir dakika içinde 80e fırlaması da saçma anlamadım gitti. Stock fanda hiç böyle bi durum yok mantık dahilinde değerler gösteriyor. Bostayken 40 oyundayken 65-70 gibi.
    Soğutucuyu taktıktan sonraki kapanmanın işlemci ısısından olduğuna eminim. İkinci monitöre msi afterburner ve hwi monitör acıp tüm parcaları takip ettım işlemci 85e gelip reset atıyor
    Durum böyle olunca söktüm yine stock fanı taktım ama o gürültü tahammül edilecek gibi değil resmen pcyi kapatınca kulaklarım uğulduyor. Sok çıkar bir sürü de iyi macun ziyan ettim.

Acaba bu sorun soğutucuya normal kasa fanı takmamdan mı kaynaklanıyor? Soğutucu olduğu için özel fan mı almam lazım? Yoksa başka bir sorun mu var?

Şimdiden çok teşekkür ederim

• Bahsettiğin sorun fandan değil
    Basit kasa fanı aynı işi görür
    Orjinal olmayan vida kullandığını söylüyorsun, montajın ne kadar sağlıklı olduğu belli değil
    Soğutucunun işlemci soketinin üzerinde hiç sallanmadan sabit durması lazım, en ufak bir boşluk kalsa yükte büyük sıcaklıklar görülür.
    Bundan olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iron Mask -- 24 Ağustos 2017; 16:7:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iron Mask

Bahsettiğin sorun fandan değil
    Basit kasa fanı aynı işi görür
    Orjinal olmayan vida kullandığını söylüyorsun, montajın ne kadar sağlıklı olduğu belli değil
    Soğutucunun işlemci soketinin üzerinde hiç sallanmadan sabit durması lazım, en ufak bir boşluk kalsa yükte büyük sıcaklıklar görülür.
    Bundan olabilir.

Benimde aklıma tam oturmaması geldi en başta ama 20 dereceleri de görünce neden olduğunu anlayamadım.
    Sıkıntı vida olmamasıysa çözüm öneriniz var mı hocam? 2 vida yüzünden çöp olduysa koca blok üzüleceğim

Fanı mı ters taktım acaba? Fan içerdeki havayı mı dışarı vermeli yoksa dışardakini mi içeri almalı. Egzos fanı olunca belki ters yönlü takmak gerekiyordur şu an aklıma geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChelseaSmile -- 24 Ağustos 2017; 16:25:45 >

• Vidaların tam uyduğundan emin değilsen bence başka soğutucu bak
    Zaten çok pahalı değil bir şey değil 150 tl altında iş görecek güzel modeller var.

20 derece olması garip muhtemelen sensör yanlış ölçüyor
    Alcpu sitesinden Core Temp programını indirip bir de onunla bak,
    Yıllardır kullanırım, sensör arızası yoksa doğru ölçüm yapan güvenilir programdır.

Egzoz fanı içerde ısınan havayı dışarı atıcak şekilde takılmalıdır
    Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iron Mask -- 25 Ağustos 2017; 6:12:33 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.