Şimdi Ara

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>> (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
3
Favori
6.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son kez mesaj yazacağım isteyen istediğini alsın sonuçta kendi parası.

1- Ultra Gaming Modeli Hakkında

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

Daha fazla yorum yapmaya gerek yok.

2 - Extreme4 ve Taichi aynı VRM yapaısına mı sahip?

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

Heatsink kaldırıldığında fark ortaya çıkıyor mosfetler farklı.

3 - Stabilite nedir?

Bir işlemcinin oyun oynatması onun stabil olduğu anlamına gelmez. Gerçek stabil diyebileceğimiz bir işlemci rock solid olmalıdır yani custom ayar ve değerler girilmiş en ağır aida, prime95, occt, linpack gibi testlerde saatlerce sıkıntısız çalışabiliyorsa kısmen stabil diyebiliriz ki onda bile garantisi yoktur.

4 - Aynı Sitenin Yaptığı Testler

İnceleme aynı sitede yayınlansa bile yapan kişi farklı olabilir, bir markanın BIOS'una hakim olmadığı için yapılması gereken ayarlar yapılmamış olabilir, farklı iki 8700K ile testler yapılmış olabilir yani karşılaştırma yapılması doğru olmayabilir yanlış yönlendirebilir.

5 - ASUS kartların performansı diğer markalara göre daha yüksek?

Bir kere herşeyden önce bilmeniz gereken temel aynı chipsetli anakartlar arasında performans farkı olmaz.

Peki bu fark nereden kaynaklanıyor; multi core enhancement
    https://www.youtube.com/watch?v=0juO5KuwBX4https://www.youtube.com/watch?v=zi-zU2p2ykc

İşin özeti ASUS ile yapılan testlerde 8700K'nın tüm çekirdekleri 4700mhzde çalışırken diğer firmaların anakartları gerçekten default değerlerde işlemciyi çalıştırıyor ve fark bundan kaynaklanıyor. Bir nevi ASUS hile yapıyor ve bu özellik default olarak enable olarak geliyor. Biri overclocklu işlemci biri overclocksuz tabiki ASUS daha yüksek skor alıyor.

Sonuç olarak size tavsiyem daha stabilite nedir, aynı chipsetli anakartlar arasında performans farkı olmayacağını bilmek gibi en temel şeyleri daha bilmeden VRM işleriyle kafanızı karıştırmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 24 Ekim 2017; 13:49:36 >
  • melihkamarat M kullanıcısına yanıt
    Aynı işlemci (direk aynı çipi alıp kart kart gezdireceksin) üzerinde karşılaştırma olmadığı tam bir korelasyon olmaz.

Şimdi Vrm olarak son 2 kartına bakalım.

prime A kontrolcüsü ASP1400BT (4+2) faz sayısı 4x2

Aorus ultra kontrolcüsü ISL95866 (4+3) faz sayısı 4

http://www.overclock.net/t/1638955/z370-z390-vrm-discussion-thread

Bu arada prime ile strix in mosfetleri farklı modeldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Aynı işlemci (direk aynı çipi alıp kart kart gezdireceksin) üzerinde karşılaştırma olmadığı tam bir korelasyon olmaz.

Şimdi Vrm olarak son 2 kartına bakalım.

http://www.overclock.net/t/1638955/z370-z390-vrm-discussion-thread

Bu arada prime ile strix in mosfetleri farklı modeldir.

Anladım hocam. 2 nizede yardımlarınızdan dolayı çok çok teşekkür ederim.

Asrock extreme 4 de görülüyorki taichi veya pro i7 kalitesinde bir faz yapısı yok o yüzden fiyatı uygun tutulmuş. Asrock türkiyede satan da yok. Teknobiyotikte şubat 2018 de gelir gelirse dedi.

Yani asrock u o yüzden dolayı listeden çıkardım.

Peki gerek yazılım desteği olsun gerek extra programları olsun gerek fazları olsun gerek stabilitesi olsun bu 2 kart arasından hangisi alalım hocam siparişi bu akşam geçeceğiz ?

Aorus ultra gaming veya Asus Prime A

birde bu faz değerlerine göre hangisi daha iyi ? İşlemci 8600k ve şuan oc siz kullanılacak ileride belki yapılabilir..

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    merhabalar

o zaman sade bir anakart istersek

z370-a pro en ucuz z370 alıp gecsek yeterli mi?

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-a-pro-intel-z370-soket-1151-ddr4-4000mhz-o-c-vga-dvi-anakart.html

veya illa gaming özellikleri,yazılımları olsun dersek

z370 gaming plus idare eder mi?
    http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-gaming-plus-intel-z370-soket-1151-v-2-ddr4-4000mhz-o-c-usb-3-1-anakart.html

z370 gaming m5 ,z370 gaming pro carbon ac gibi pahalı z370lerin hic mi avantajı yok sence?

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-gaming-plus-intel-z370-soket-1151-v-2-ddr4-4000mhz-o-c-usb-3-1-anakart.html
    http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-gaming-pro-carbon-ac-intel-z370-soket-1151-v-2-ddr4-4000mhz-oc-anakart.html

yorumlarını merakla bekliyorum
  • Selamlar arkadaşlar ben de yakın zamanda z370 sistem toplamayı düşünüyorum,yeni konu açmak yerine buradan sorayım dedim ben de, tıpkı konu sahibi gibi bende gigabyte z370 ultra düşünüyorum öncelikle,diğer seçenekler ise asrock extreme 4 , msi tomahawk ve tuf z370 plus. işlemci olarak i5 8400 alacağım ve doğal olarak oc ile ilgim yok. Bu kartlar arasından hangisini önerirsiniz ? Hepsi amazon.de'de yakın fiyattalar birbirlerine sadece gigabyte ışıklı olduğundan en pahalısı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AngelDust!

Selamlar arkadaşlar ben de yakın zamanda z370 sistem toplamayı düşünüyorum,yeni konu açmak yerine buradan sorayım dedim ben de, tıpkı konu sahibi gibi bende gigabyte z370 ultra düşünüyorum öncelikle,diğer seçenekler ise asrock extreme 4 , msi tomahawk ve tuf z370 plus. işlemci olarak i5 8400 alacağım ve doğal olarak oc ile ilgim yok. Bu kartlar arasından hangisini önerirsiniz ? Hepsi amazon.de'de yakın fiyattalar birbirlerine sadece gigabyte ışıklı olduğundan en pahalısı.

Selamlar hocam. Eğer i5 8400 ile kullanacaksanız pek fazla bir önemi yok. Bizim burada tartışmamız daki amaç 8600k veya 8700k ile kullanmalık ve overclock yapabileceğimiz 5 ghz lık bir anakart bakıyoruz f/p olarak.

i5 8400 e zaten overclock yapamayacaksınız.. Bu yüzden aman aman şöyle fazı olsun böylesi olsun bilmem nesi olsun demenize gerek yok. Orta segment olması yeterlidir.

Asrock Ext 4 ü listeden çıkarın türkiye de satışı yok zaten..

Msi tomahawk ve asus tuf modelleri de orta seviye. Tuf eski tuf degil asus giriş seviyesi bir tuf hazırlamış. Tomahawk deseniz aynı. Tomahawk -sli plus - krait gaming bu modellerin vrmleri fazları aynı yapıya sahip.

Bu yüzden anakart seçimi sizin için bir fark yapmaz. Gigabyte Aorus Ultra Gaming veya Msi Tomahawk - Krait Gaming bu anakartlar arasından bir seçim yapabilirsiniz. 3 ü de işinizi görür hangisi hoşunuza gidiyorsa bakın alın..
    Teşekkürler hocam yardımınız için,dediğiniz gibi yapayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jam Gaming

merhabalar

o zaman sade bir anakart istersek

z370-a pro en ucuz z370 alıp gecsek yeterli mi?

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-a-pro-intel-z370-soket-1151-ddr4-4000mhz-o-c-vga-dvi-anakart.html

veya illa gaming özellikleri,yazılımları olsun dersek

z370 gaming plus idare eder mi?

z370 gaming m5 ,z370 gaming pro carbon ac gibi pahalı z370lerin hic mi avantajı yok sence?

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-gaming-pro-carbon-ac-intel-z370-soket-1151-v-2-ddr4-4000mhz-oc-anakart.html

yorumlarını merakla bekliyorum

Kardeşim burada yorum yapacak birşey yok. Zira yukarıda zaten bolca bahsettik senin sorduklarından da. Konuyu baştan sona okuduğunda gerekli bütün cevaplara ulaşırsın..

Bizim burada ki amacımız gaming yazılımı olsun-olmasın veya ucuz olsun pahalı olsun ne fark var değil.

Msi sli plus-tomahawk-krait gaming- gaming pro carbon Hemen hemen hepsi denk. Lan / Audio bakımından çok yakınlar ayrıca faz yapılarıda birbirine benzer..

Birtek m5 de extra olarak ses yongası ve lan var ayrıca faz yapısı diğer modellerden daha sağlam..

Dediğim gibi bizim amacımız burada gaming olan bir anakart almak değil. Hangi markalar hangi modellerde bize ne sunuyorlar. Yoksa gaming olayı falan tırıvırı tırışka hepsi aldatmacadan ibaret. Neymiş efendim steel ddr armormuş. Hasss ordan. Tamam pci slotuna steel armor gerekli ekran kartları malum büyük ve ağır. Ddr slotunda steel armor olunca ne oluyor ? Yada m2 slotunda steel armor olunca ne oluyor ? 9-10 cm lik hafif bir entegre yuvayı falanmı kıracak hayırdır ?

Gaming lan mış gaming audio ymuş.. Geç bunları Bütün anakart modellerinden neredeyse intel i219v lan yongası var. Gaming olsun veya olmasın.. Biri yazmış buna gaming lan diğeri yazmamış biri slotu kırmızı yapmış diğerininki siyah :D

O yüzden boş gaming muhabbeti yapmak yersiz. Bizim amacımız fazları-mosfetleri kullanılan bileşenler ne kalitelimi kaç faz nedir ne değildir. Aldatmaca var mı hangisi daha kaliteli bileşenler kullanıyor, hangisi daha stabil, hangisi daha iyi işimizi görür vs..
    O elamanın yazdıklarına takılma kardeşim Aklı sıra msi reklamı yapıyor Az bir geçmiş yazdıklarını yokla ömesaydan başka ürünle ilgili yazısı görülmemiştir. Forumda Gerilla reklamcılık yapıyor
    3-5 hesap var böyle forumun tadını kaçıran.

BU arada benim oyum yazılım ve bios stabilitesi açısından prime A dan yana olacak. X99 dahil giganın canavar gibi altyapısı olan kartlarına rağmen bios ve yazılımda çok handikapı oldu Sorunlarını yazanlar forumda da da var .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 24 Ekim 2017; 20:55:24 >
  • Evet arkadaşlar. Uzun araştırmalarımız ve uğraşlarımız sonucunda AORUS ULTRA GAMİNG anakartını almakta karar kıldık ve siparişini geçtik...

Yukarıda ki mesajlarda asrock extreme 4 ünde faz tasarımı vs var ben aorus ultra gaming ide konuya ekleyeceğim. Ayrıca ayrıntılı birkaç da test ekleyeceğim..

Bunlar gezdiğim çeşitli yabancı kaynaklı forumların yaptığı ayrı ayrı testler... 3-4 forum-inceleme sitesinin karma testleri. Ayrıca youtubede de 10 larca video var aratıp ulaşabilirsiniz detaylı inceleme ve overclock testlerine..

Valla overclockmuş, stabiliteymiş, vrm miş ince detayını bilmem ama gördüğüm kadarıyla aorus ultra gaming incelemesi yapan herkes %100 memnun ve tavsiye ediyor. Ayrıca performansıda beni tatmin edecek derecede yeterli gibi..

Elimizde 1.100 tl civarı bir bütçe olsa tercihimiz asus rog strix e/f gaming veya gigabyte aorus gaming m5 veya msi gaming m5 tarafında olabilirdi. Faz ve vrm tasarımları açısından iyi anakartlar. Ancak 800-900 tl aralığında baktığımda öne çıkan asus prime a ve aorus ultra gaming modeli var. Hem stabilitesi hem o.c. performansı açısından inceleyen herkes gayet memnun bu 2 kartı.

Asrock extreme 4 üde 800 tl bandında bir anakart olarak çok testlerine incelemelerine baktım ama bilmiyorum kart beni bir türlü tatmin etmedi. Faz tasarımını öve öve bitiremiyorlar ancak testlerde performansı uç noktalarda falan değil diğer marka-modellerin orta segment kartlarının bile gerisinde..

AŞAĞIDA PAYLAŞACAĞIM BÜTÜN FOTOĞRAFLAR GİGABYTE AORUS ULTRA GAMİNG Z370 MOTHERBOARD - İ7 8700K / İ5 8600K İŞLEMCİ KULLANILARAK ELDE EDİLMİŞTİR.

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

BUDA AORUS ULTRA GAMİNG ÇIPLAK HALİ VRM-FAZ YAPISI :

• O kadar sorgulayıp, soruşturdunuz ve göz göre göre gitmişiniz o paraya alanılabilecek en dandik vrm li anakartı almışsınız.

Ultra gaming modelinin hedef kitlesi; son kullanıcı ledler gibi bütün oyuncakları ister ama bunları barındıran üst seviye kartlar için parası yoktur, gigabyte'da bu doğrultuda bir kart hazırlamış, ledler filan tüm oyuncaklar mevcut ama fiyatıda uygun tutmak zorunda bu nedenle birşeyden kısmak zorunda ve bu tabiki kullanıcıalrın anlamadığı vrmler kurban edilmiş.

Ultra Gaming
    Gaming 3
    Gaming K3
    XP SLI
    HD3P
    HD3

Bu anakartlar %100 aynı VRM dizaynına sahip, giriş seviyesi vrm tasarımına sahip ürün. Z370 anakart arayan başka insanlara benden tavsiye orta seviye bir Z370 anakart arıyorsanız sakın bu modellere bulaşmayın.

Son olarak model farketmeksizin gigabyte'in biosu asus ve msi'a göre oldukça ilkeldir. Windows yazılımları ise tam fiyasko; Z170 anakartlarında easytune yazılımı çalışmıyordu bile, z270 başında da çalışmıyordu, şu an düzelttiler mi bilmiyorum.
    https://forum.donanimhaber.com/giga-z170x-gaming-7-easy-tune-problemi--119160257#119160257
    https://www.google.com.tr/search?biw=1920&bih=949&q=z170+easytune+not+working&oq=z170+easytune+not+working&gs_l=psy-ab.3..33i21k1.2454.3852.0.3973.11.9.0.0.0.0.243.891.0j4j1.5.0....0...1.1.64.psy-ab..6.5.890...33i160k1.0.HlcCi0ndZro

Kısaca isterseniz Gaming 7 modelini alın dediğim gibi model fark etmiyor gigabyte'ın yaptığı herhangi bir bios ve yazılımdan hiçbirşey beklemeyin hani kötü olduğunu geçtim çalışmıyor bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 24 Ekim 2017; 22:59:53 >
  • 1050 TL BÜTÇESİ OLUP MSİ Z370 GAMİNG PRO CARBON AC ALMAK İSTEYENLER İÇİN : VRM-FAZ TASARIM + TEST

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

O kadar sorgulayıp, soruşturdunuz ve göz göre göre gitmişiniz o paraya alanılabilecek en dandik vrm li anakartı almışsınız.

Ultra gaming modelinin hedef kitlesi; son kullanıcı ledler gibi bütün oyuncakları ister ama bunları barındıran üst seviye kartlar için parası yoktur, gigabyte'da bu doğrultuda bir kart hazırlamış, ledler filan tüm oyuncaklar mevcut ama fiyatıda uygun tutmak zorunda bu nedenle birşeyden kısmak zorunda ve bu tabiki kullanıcıalrın anlamadığı vrmler kurban edilmiş.

Ultra Gaming
    Gaming 3
    Gaming K3
    XP SLI
    HD3P
    HD3

Bu anakartlar %100 aynı VRM dizaynına sahip, giriş seviyesi vrm tasarımına sahip ürünler. Başka Z370 anakart bakan kullancılara benden tavsiye orta seviye bir Z370 anakart arıyorsanız sakın bu modellere bulaşmayın.

Hocam zaten bunu bilerek alım yaptık. Bende biliyorum onlarla aynı tasarımı olduğunu.

Ama 800 tl bandında bana başka anakart gösterin ? Ya Asus prime a var yada aorus ultra gaming yada msi krait gaming var hocam ?

Bütçe kısıtlı ne yapmamızı bekliyorsunuz ?

Ha 1.100 tl bütçemiz olur gider asus rog strix e/f gaming alırız veya msi gaming m5 alırız veya aorus gaming m5 alırız.. Ama yok ?

Asrock dediniz fazı vrm si herşeyi üst kalite dedik ama kartı almanın tek yolu yurtdışından temin etmek ? Garanti yok birşey yok. Burda getirten kimse yok akortek bilişim 2018 şubat da gelir dedi. Gelsede adamların servisi yok 2 yıl garanti bittikten sonra arızalanırsa bakmıyorlar kartı at çöpe ..

Onu geçtim bu kartı benim arkadaşım kullanacak zaten oda çok profesyonel bir kullanıcı değil. Ama 10 larca test videosu ve makalesi okudum inceledim aorus ultra gaming den herkes %100 memnun. Asrock taichi ye hiçbir lafım yok ama extreme 4 tamamen bir düzmeceden ibaret gibime geliyor.. Çünki testleri pek iç açıcı gelmedi bana o kadar über faz ve vrm tasarımına göre.. Ayrıca asrock yazılım yönünden çok useless bir anakart. Anakartta hiçbir özel utility yok yazılım olarak bir destekleri yok profesyonel bir kadrosu yok..

Ha asus 370 prime a da tercih edilebilirdi ama arkadaş gigabyte dan yana kullandı tercihini benim yapabileceğim birşey yok..

Ne kadar para o kadar köfte hocam teknoloji böyle birşey.. 800 liraya da ancak bu kadar oluyor zorlamak yok anakartlar ortada belli.

Msi Krait Gaming - Asus Rog Strix H Gaming veya Asus z370 Prime A - Gigabyte Aorus ULTRA Gaming - Asrock Extreme 4 bunlar arasından bir tercih yapılması gerekiyordu. En mantıklı 2 anakart asus prime a ve aorus ultra gaming di .. Arkadaşda seçimini yaptı birşey diyemem. Benim burdaki merakım tamamen araştırma, inceleme ve öğrenmeden kaynaklı olduğu için ben bu konuyu açtım ve burda bilgi alışverişi yapmaya çalışıyorum..

Ha fazı dandik olabilir ama 10 larca inceleme yapanlar performansından memnun arkadaşımıda memnun edecektir diye düşünüyorum.. Sonuçta bütçe belli 800-850 tl..
  • Hocam bu arada attığınız o sıcaklık fotosu varya aorus ultra gaming le alakalı çin kaynaklı bir sitenin yaptığı bir testten alınma o fotoğraf siz nerden aldınız bilmiyorum ama..

Adamın test sistemi :

CPU:Intel Core i5 8600K

主板:GIGABYTE Z370 AORUS Ultra Gaming

内存:G.SKILL F4-3200C14D-16GTZSW

显卡:MSI GTX 960 Gaming

硬盘:LiteOn ECE-800NAS

散热器:Corsair H110i GTX

电源:Enermax Revolution 85+ 1050w

Ve bu kişi Aorus ultra gaming anakartı kullanarak i5 8600k yı 5 ghz e overclock ediyor. 5 ghz 1.35 volt değerinde PRİME 95 FULL BLEND TEST uyguluyor. Ve işlemci 200Watt civarı bir güç tüketiyor.

Bu sırada çekilmiş sıcaklık fotoları :

İşlemci zaten bu değerlerde 80-85 derece civarlarında dolaşıyor. Anakartın işlemci kısmı ise fotoda görüldüğü gibi 95-100 derecelerde. Diğer kısımları ise 45-50 derecelerde.

@@@ EDİT !!!! --------

YANİ BURADA KİŞİLERE YANLIŞ BİLGİLENDİRME YAPMAYALIM HOCAM. ULTRA GAMİNG MODELİ HAKKINDA DİYİP BU 2 RESMİ PAYLAŞMIŞSINIZ VE DAHA FAZLA YORUM YAPMAYA GEREK YOK DEMİŞSİNİZ. ANCAK ANLAŞILAN OKİ SİZDE BU FOTOLARI VE KAYNAĞINI FAZLA ARAŞTIRMAMIŞSINIZ..

5 GHZ 1.35 VOLT 200 WATT GÜÇ TÜKETİMİNDE PRİME 95 FULL BLEND TESTİ SIRASINDA ÇEKİLMİŞ BİR FOTOĞRAF GAYET NORMAL DEĞERLER BENCE.. YANİ PRİME 95 AĞIR BLEND TESTİ UYGULASAK KOMPLE SİSTEME VE YUKARIDAKİ DEĞERLERDE HANGİ ANAKART OLURSA OLSUN BU SICAKLIKLARI ÇOK RAHAT GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM !

• Mini ITX z370ler neden hala gelmedi Türkiye' ye? Bir de bu m-itx z370 in normal (RGB siz OC siz) versiyonları yok mu hiç bilindik markalarda?
  • Yardım konusu bide kim ne alıyor bakayım diye girdim de anakart tavsiyesi isteyen arkadaş az daha araştırsa kendi anakart üretecek
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    gaming 7 şuanda z370 arasında lider pozisyonunda hocam.

özellikle kullanılan VRM'leri düşünecek olursak. Kontrolcü olarakta ISL99227B mevcut.
    2 ayrı harici ve dahili LLC var bu kartta.

Haa BIOS ve yazılım konusunda çağ dışı kalmış bir firma gibi. Bana kalırsa Yazılımları boşverdim. Çünkü hiçbir utility kurmam ben. BIOS'a da idare ederiz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ScriptKidie -- 13 Kasım 2017; 17:49:7 >
  • Beyler bende 8700e anakart alacağım fakat aklim msi gaming m5te kaldi. Bir yandan bu kadar para vermeyeyim diyorum bir yandan almışken iyisi olsun diyorum. Diğer model olarak tuf pro düşünüyorum aradaki fiyat farkına değermi yada önerebileceğiniz bir kart var mi. Gigabyte düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>
    arkadaşlar belki alakasız olacak ama ana kartım msi z370 şu 80 derece sıcaklık yazan yer niye sizce ve normal mi?
    Ayrıca ramler 2400MHz normalde burda 1200MHz civarında çalışıyor.Normal mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xgny58x

Beyler bende 8700e anakart alacağım fakat aklim msi gaming m5te kaldi. Bir yandan bu kadar para vermeyeyim diyorum bir yandan almışken iyisi olsun diyorum. Diğer model olarak tuf pro düşünüyorum aradaki fiyat farkına değermi yada önerebileceğiniz bir kart var mi. Gigabyte düşünmüyorum.

Msi gaming carbon , asrock k6

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.