Şimdi Ara

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
3
Favori
6.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler iyi forumlar dileriz, bir konuda yardım ve tavsiyelerinize ihtiyacımız var..

Bir arkadaşım mid range f/p intel 8. nesil bilgisayar toplamak istiyor. İşlemci olarak tercih i5-8600k dan yöne. Diğer parçalar falan filan hepsi tamam ancak tek sıkıntı anakart.

Anakart için bütçemiz 800-900tl arası. Ne üzeri ne aşağısı 3 markadan bu fiyat aralığında anakartların linkini aşağıda veriyorum..

Sizce bu anakartlardan hangisi tercih edilmeli ? Kıyas olarak her türlü kulvarda kıyaslama yapabilirsiniz zira herşey önemli bir etken. Lan, Audio, Tasarım-Dizayn, Anakart genişleme slotları, Overclock performansı-faz yapısı vs.. Yani bizde araştırma yaptık ancak çok detaylı bilgiye sahip olmadığımız için bir seçim yapamadık bu konu üzerinde yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz.

Hangi anakart marka-modelini seçmeliyiz, niçin dediğiniz anakartı tercih etmeliyiz, eğer bu marka ve modelin x370-z270 versiyonlarını kullanıyorsanız memnunmusunuz ? Şimdiden teşekkürler :

MSI Z370 KRAIT GAMING : MSI

ASUS ROG STRIX Z370-H GAMING : ASUS

GIGABYTE Z370 AORUS Ultra Gaming :http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/z370_aorus_ultra_gamingrev_10#kf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melihkamarat -- 24 Ekim 2017; 0:31:26 >

• O kadar sorgulayıp, soruşturdunuz ve göz göre göre gitmişiniz o paraya alanılabilecek en dandik vrm li anakartı almışsınız.

Ultra gaming modelinin hedef kitlesi; son kullanıcı ledler gibi bütün oyuncakları ister ama bunları barındıran üst seviye kartlar için parası yoktur, gigabyte'da bu doğrultuda bir kart hazırlamış, ledler filan tüm oyuncaklar mevcut ama fiyatıda uygun tutmak zorunda bu nedenle birşeyden kısmak zorunda ve bu tabiki kullanıcıalrın anlamadığı vrmler kurban edilmiş.

Ultra Gaming
    Gaming 3
    Gaming K3
    XP SLI
    HD3P
    HD3

Bu anakartlar %100 aynı VRM dizaynına sahip, giriş seviyesi vrm tasarımına sahip ürün. Z370 anakart arayan başka insanlara benden tavsiye orta seviye bir Z370 anakart arıyorsanız sakın bu modellere bulaşmayın.

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

Son olarak model farketmeksizin gigabyte'in biosu asus ve msi'a göre oldukça ilkeldir. Windows yazılımları ise tam fiyasko; Z170 anakartlarında easytune yazılımı çalışmıyordu bile, z270 başında da çalışmıyordu, şu an düzelttiler mi bilmiyorum.
    https://forum.donanimhaber.com/giga-z170x-gaming-7-easy-tune-problemi--119160257#119160257
    https://www.google.com.tr/search?biw=1920&bih=949&q=z170+easytune+not+working&oq=z170+easytune+not+working&gs_l=psy-ab.3..33i21k1.2454.3852.0.3973.11.9.0.0.0.0.243.891.0j4j1.5.0....0...1.1.64.psy-ab..6.5.890...33i160k1.0.HlcCi0ndZro

Kısaca isterseniz Gaming 7 modelini alın dediğim gibi model fark etmiyor gigabyte'ın yaptığı herhangi bir bios ve yazılımdan hiçbirşey beklemeyin hani kötü olduğunu geçtim çalışmıyor bile.
    Arkadaşlar konu sahibi olarak aklınızdaki soru işaretlerinin hemen hemen hepsine çözüm olacak bir yorum yazıyorum..

1. AORUS ULTRA GAMİNG modelini aldık ve kullanıyoruz. Anakarttan çok çok çok aşırı memnunuz. F/P olarak uygun fiyatlı güzel bir çözüm olmuş.

İnternetteki 95-100 derece VRM ler falan filan yalan hikaye hepsini geçin. i5 8600k ile kullanıyoruz anakartı. %100 yükte 5-6 farklı stress test programı ilede test ettik arkadaşlar. İşlemci %100 yükte 70 derece civarında çalışırken VRM lerde en fazla 55 dereceyi gördü.

Dipnot : İşlemci Stock değerlerinde çalıştırıldı. İşlemcinin 6 çekirdeğide 4.5 ghz de çalışırken ise işlemci 75 VRM ler ise 60-61 derece yi gördü en fazla olarak. Derece için ve stress testi için en az 5-6 program üzerinden ölçüm yapıldı yani hata payı sıfır diyebilirim...

Onun haricinde genel sıcaklık değerlerini yazayım ( %100 yükte ve i5 8600k stock değerler )

Anakart : 34 Derece
    CPU ve Corelar : 65-70 Derece
    PCH : 35-36 Derece
    VRM : 55-56 Derece
    AUX : 32-33 Derece
    PCI-E : 28-30 Derece
    GPU : 30 Derece
    SSD : 33 Derece

Yukarıda yazdığım değerler i5 8600k Stock hızlar Anakart ise AORUS ULTRA GAMİNG.

Ram olayına gelince. Uzun araştırmalarım Gigabyte ve G-SKILL markası ile yazışmalarım sonucunca edindiğim derin bilgiler :

Sistemimizde G-SKILL F4-3200C16D-16GTZR ram kullanmaktayız. 3200 Mhz 16 gb cl 16-18-18-38 1.35 volt değerlerinde çalışıyor ramler.

Ancak gigabyte markasının uyumlu ram listesinde Corsair-Geil gibi markalara öncelik verilirken g-skill e pek öncelik vermiyorlarmış. Ha destek var ancak diğer ramler stabil çalışıyorsa g-skill ramler 1-2 versiyon bios güncellemesinden sonra stabil hale geliyormuş. (G-SKILL markasını pek sallamıyor Gigabyte burdan anladığım kadarıyla )

Ramle alakalı konuda açmıştım. Onuda şöyle çözüme kavuşturdum. Biosda hiçbir değişiklik yapmadan sadece X.M.P Profili aktif ettiğimde ramler 3200 mhz olarak çalışıyordu ancak bilgisayar 15-20 dk lık kullanımdan sonra ramden kaynaklı donma yapıyordu ve hata veriyordu. XMP aktif edip ramlerin hızını 3000 mhz e düşürdüğümde ise bu sorun çözüldü. Voltajlar auto ayarlarda hiç ellemedim. G-SKILL bana dediği şey ise AORUS Gaming 5-7 modelleri için 3200 mhz bios uyumlu ancak ULTRA Gaming modelinde bizim testlerimiz sonucu şuanki güncel biosu 3200 mhz de bizim ram kitimizle uyumlu çalışmıyor ama 3000 mhz için sorun yok uyumlu bir şekilde çalışıyor dediler.

G-SKILL sitesinden baktığımda AORUS ULTRA GAMİNG modeli 3000 mhz için QVL listesinde var ancak 3200 mhz için QVL listesinde henüz yok. (Bios güncellemesi bekleyeceğiz) Ama Gaming 5 ve 7 modeli için QVL listesinde 3200 mhz g-skill ramlerle uyumlu..

2. bir olay ise Diğer marka-model ramleri 3.200 mhz hızlarında kullanabilirsiniz QVL listesinden bakarak... Ha AORUS ULTRA GAMİNG için 3200 mhz olarak ram çalıştırmak istiyorsanızda CPU MEMORY CONTROLLER Unitesindeki ayarlarla alakalı olan voltajları biraz artırmanız gerekiyor veya cpu ya O.c yaparsanız otomatik voltajlarda artacaktır...

Bunun haricinde anakartta herhangi bir kronik sorun-sıkıntı yok. Gayet memnun ve stabil bir şekilde kullanıyoruz. Herşeyi ile 4-4 lük bir anakart ancak tek eksiği VRM lerinin diğer modellere göre biraz zayıf kalması.. Fiyatını uygun tutmak için burdan kısılmış anakartta. Ha çok bir sorun teşkil etmiyor hertürlü testi denedik işlemci ile alakalı stabilitede 1 milim dahi oynama olmadı %100 stabil çalıştı. 5 Ghz overclock düşünüyorsanız VRM leri daha iyi olan üst modelleri almanızı tavsiye ederim..

Şöyle bir tavsiye verebilirim ancak size arkadaşlar :

Anakart alacaklara bütçelere göre denklik ve tavsiyelerim :

2k üzeri : MSI Godlike Gaming in karşılığı daha yok. Asus Z370 Maximus Extreme Çıkarsa veya Gigabyte Gaming 9 veya Asrock SuperCarier vs olabilir..

1.5k civarı : AORUS Gaming 7 = Asus Maximus HERO,FORMULA = Asrock Fatality Pro Gaming i7 veya K6 = MSI Henüz bu kulvarda modeli yok ancak çıkarsa GAMİNG M7 Bu Kulvarda olur.

1.1k civarı : AORUS Gaming 5 = Asus Z370 E-F Gaming = Asrock Taichi (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte) = MSI Gaming M5

800-850 Civarı : AORUS ULTRA Gaming = Asus Prime-A (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte) , Asus z370 H Gaming, Tuf Pro Gaming = MSI Krait Gaming,Tomahawk = Asrock z370 Extreme 4 (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte)

600 Civarı : Bütün markaların giriş seviye modellerinin vrm-mosfet yapıları hemen hemen aynı diyebilirim yani artık hangisi almak isterseniz alın size kalmış..
  • Black fridayde anakart kaparsiniz.

Aorus k5 , taichi , gaming carbon , asus z370 , asrock k6 den biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 24 Ekim 2017; 0:44:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

Black fridayde anakart kaparsiniz.

Hocam malesef öyle bir durumumuzda yok. Black friday yanlış bilmiyorsam kasım ayının 20-30 arası oluyor. Bu sistem toplandı sadece anakart eksik. Yani 2-3 gün içerisinde alınacak bu anakart. Dediğim gibi bütçe ve modeller belli. O yüzden bu 3 modelden birini seçim yapmak durumundayız. 3 modelden hangisi tercih etmeliyiz o konuda yardımcı olurmusunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihkamarat

quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

Black fridayde anakart kaparsiniz.

Hocam malesef öyle bir durumumuzda yok. Black friday yanlış bilmiyorsam kasım ayının 20-30 arası oluyor. Bu sistem toplandı sadece anakart eksik. Yani 2-3 gün içerisinde alınacak bu anakart. Dediğim gibi bütçe ve modeller belli. O yüzden bu 3 modelden birini seçim yapmak durumundayız. 3 modelden hangisi tercih etmeliyiz o konuda yardımcı olurmusunuz ?

Ucunu de almazdim. Iyi degiller.
  • Yurtdışından alabilirsen alman gereken mb; ASrock Extreme4 modeli, acil Türkiyeden alınacak diyorsan Prime Z370 A modelini alabilirsin, o yazdığın 3 mb'den de daha kaliteli VRM'lere sahip, Extreme4'ün 160 dolardan satıldığını göz önüne aldığımızda o yazdığın 3 mbnide vrmleri 800-900 TL bütçe için oldukça kötü . Ayrıca Z370 A modeli Strix E F modelleri ile %100 aynı anakart bir tek fark E modelinde ek wi-fi modulu var, her zaman ki taktik üzerine gaming yaz, oyuncaklarla donat aynı anakartı daha pahalıya sat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 24 Ekim 2017; 1:4:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Yurtdışından alabilirsen alman gereken mb; ASrock Extreme4 modeli, acil Türkiyeden alınacak diyorsan Prime Z370 A modelini alabilirsin, o yazdığın 3 mb'den de daha kaliteli VRM'lere sahip, Extreme4'ün 160 dolardan satıldığını göz önüne aldığımızda o yazdığın 3 mbnide vrmleri 800-900 TL bütçe için oldukça kötü . Ayrıca Z370 A modeli Strix E F modelleri ile %100 aynı anakart bir tek fark E modelinde ek wi-fi modulu var, her zaman ki taktik üzerine gaming yaz, oyuncaklarla donat aynı anakartı daha pahalıya sat.

Asus prime a modeli hakkında yazdıklarınıza katılıyorum hocam. 800 tl civarında temin edilebiliyor. Onuda düşünebiliriz ancak asrock anakartlara pek sıcak bakmıyorum. Nedeni :

1. si çizgi elektronik asrock un servisi bırakmış. Şuan türkiyede sadece akortek bilişim bakıyor servisine onlarda garanti süresi dolmuş anakartlarda tamir yapmıyorlarmış(kendileri öyle söyledi). Yani 2 yıl garanti dolduktan sonra başımız ağrırsa asrock anakartta sıkıntı olur. Asus-msi en azından 3 yıl garantisi var ve 3 yıldan sonrada servis işlemi gördürebiliriz.

2. si valla hocam bu vrm muhabbeti olayını ben pek ayıkamadım. İnternette yabancı forumlarda ve youtube videolarında izlediğim kadarıyla bakıyorum. Asrock extreme 4 olsun taichi olsun yazmışlar işte sitesinde 12 power phase desing yok 60A premium power choke, yok 12k nichon black caps yok dual stack mosfet yok combo caps adamlar sıralamışta sıralamış. Okuyunca diyorum vaybe adamlar yapmış ağa helal olsun fiyatlarıda uygun.

Ama gelin gelelim internetteki yabancı forumlardaki testlerine ve youtube test programlarına bakıyorum. Adam msi gaming m7 ile olsun ne biliyim asus rog strix f gaming modeliyle olsun düşünün daha maximus hero bile değil 7700k yı 8700k yı overclock yapıyorlar 5 ghz e işte tam hatırlamıyorum değerleri ama 1.272v civarı falan. Bakıyorum aynı kanal gene aynı bileşenler aynı işlemci aynı soğutma ram ve ekran kartıyla asrock taichi veya extreme 4 modelin de overclock yapıyor 1.430v ta falan anca stabil oluyor işlemci hata vermiyor. Diğer marka modellere bakıyorum msi - asus - giga kimi modelde 1.27 kimi modelde 1.32-33 stabil olan işlemci asrockda 1.42-45 den aşağı stabil olmuyor. Güya bu extreme 4 ve taichi zaten asrock un en iyi vrm lere sahip modelleri değilmi ? Yani en max asrock bileşenleriyle donatılmış ama 1 tane kanalın veya forumun testinde asrockun daha düşük voltajda stabil olduğunu göremedim ?

Yani açıkcası asrock kağıt üzerinde yazılanlara göre cidden beklentilerimin çok altında kaldı yani ne diyim. Yada internetteki forumlar ve youtube kanalları yandaş medya ayağına yatıp asrock u baltalıyorlar..

Özellikle merak ediyorum bana 1-2 sağlam kaynaklı test videosu falan bulabilirmisiniz. 7700k veya 8700k overclock karşılaştırmalı asrock-asus-msi-giga arasında. Ben bugüne kadar hangi kanala hangi foruma baktıysam asrock hep o.c. alanında diğerlerinden geride gösteriyorlardı..

• Ayni fiyat araliginda (160eu civari) uc anakart var, extreme 4, prime z370 a, tuf z370 pro gaming... iclerinde asrock extreme 4 ün faz yapisi digerlerinden daha kasli. Asrock, extreme 4 ile tam nokta atisi yapmis aslinda fiyatlandirma ve verilenler karsilastirildiginda.. cok satacak bu anakart, kronik bir rahatsizligi olmasinda... diger anakart ise z370 a asus.. zaten fiyati ile kendinden bekleneni vereceginden eminim. Tuf z370 pro bana hic tuf gibi gelmedi acikcasi biraz daha kasli olmasini beklerdim ama asus ne kadar ekmek o kadar kofte demis burda daha iyisini istiyorsan kesenin agzin acacaksin diyor. Testler gelmeden tuf hakkinda bir yorum yapmak istemiyorum. Bekleyip gorucez bi kac gune gelir reviewler :)

(Gecen gordum ryzene gelmis bir tuf b350 micro atx 99eu fiyati var tam 1600x ile kombilik.. tuf larin 5 yil garantisi var bu arada..)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

Ayni fiyat araliginda (160eu civari) uc anakart var, extreme 4, prime z370 a, tuf z370 pro gaming... iclerinde asrock extreme 4 ün faz yapisi digerlerinden daha kasli. Asrock, extreme 4 ile tam nokta atisi yapmis aslinda fiyatlandirma ve verilenler karsilastirildiginda.. cok satacak bu anakart, kronik bir rahatsizligi olmasinda... diger anakart ise z370 a asus.. zaten fiyati ile kendinden bekleneni vereceginden eminim. Tuf z370 pro bana hic tuf gibi gelmedi acikcasi biraz daha kasli olmasini beklerdim ama asus ne kadar ekmek o kadar kofte demis burda daha iyisini istiyorsan kesenin agzin acacaksin diyor. Testler gelmeden tuf hakkinda bir yorum yapmak istemiyorum. Bekleyip gorucez bi kac gune gelir reviewler :)

(Gecen gordum ryzene gelmis bir tuf b350 micro atx 99eu fiyati var tam 1600x ile kombilik.. tuf larin 5 yil garantisi var bu arada..)

Ah hocam nerde o eski tuflar marklar sabertoothlar vs.. Eskiden bu anakartların adı duyulduğunda çok kaslı serilerdi.. Hem tasarımı hem dizaynı hem malzeme kalitesi vs adından söz ettiriyordu. Ama şimdiki z370 serisindeki leri görünce dedim bunlar ne alaka. Ya asus bu z370 tufları giriş seviye olarak çıkardı ileride üst seviyelerinide yapacak eski kaslı tuf serileri gibi yada tuf serisini bitirdi veya şimdilik ara verdi gibime geliyor. Çünki intelin 8. nesil geçiş serisi gibi birşey. 2019 başlarında ddr5 in yetişeceği ve pci express 4 ün çıkacağı söyleniyor. Ayrıca intelde 2019 başlarında gene 10nm cpularını çıkaracak. Asıl bombayı ben o zaman bekliyorum Anakart üreticilerinden. 2019 un ilk çeyreği veya ilk yarısı diyelim resmen şov yılı olacak gibime geliyor..

Benimde aklımda asrock extreme 4 vardı ama yukarıda ki mesajımda bahsettiklerimden haberdar olunca asrock a karşı mırığım kırıldı :( ..

Ayrıca extreme 4 ü nerden temin edebilirim ki ? Türkiyede sadece akortek bilişim getiriyor teknobiyotik satıyor yani başka asrock getiren yok :(

• melihkamarat M kullanıcısına yanıt
    bende bekliyorum official testlerini extreme4 ün.. fakat yabanci forumlarda denk geliyor alanlari goruyorum. Mesela @4.8ghz 1,31 diyor eleman. Sicakliklari iyi ama sogutucuyu goremedim suan mobildeyim. Sayfada bi arat:https://www.hardwareluxx.de/community/f139/oc-prozessoren-intel-sockel-1151-coffee-lake-laberthread-1175411-27.html yani ben o kadarda kotu olacagini dusunmuyorum acikcasi. Kaldi ki bu bizim forumdan bi elemanin denedigi degerler gibi dusunebiliriz. Yine update yaparim bende bi iki gundur bakiyordum sen gibi anakartlara. X79 lu sistemin bozulmus olma olasiligi var yerine z370 gelicek gibime geliyor. Ben bu saydigim 3 anakarti makul fiyat performans kategorisine aldim arastiriyorum. Ama bu kategoride anakartlar @4,8 icin ideal bence. Istekler buyukse fiyati arttirman gerekebilir.
    Edit: Tuf ve sabertooth konusunda sana katildigimi soylemeyi unuttum :) tuf un bile gaming i cikmis boyle isikli misikli... isiklari kaldirip birazdaha phase koyaydin ya ise yarardi belki, tobe tobe... 2019 u ben kestiremiyorum, cok hizli ilerliyor bu dunya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 24 Ekim 2017; 2:11:31 >

• 5ghz'ı en dandik Z370 anakartlada görürsün zaten fakat olay bu değil, önemli olan incelemelerin ölçemeyeceği vrmlerin işlemciye ne kadar stabil voltaj verebiliyor olması, bunu sağlarken termal değerleri ve ilerde gerçekleşecek yıpranma payı.

Ayrıca o asrockla daha fazla vcore ile 5ghz değer görmüş muhabbeti filan karşılaştırılacaksa aynı test aynı cpu ile karşılaştırır, iki farklı kişinin yaptığı iki farklı 8700k ile yapılan inceleme birbirleriyle kıyasalanamaz, doğru bilgiler elde edemezsin. Zaten tek vcore değeride birşey ifade etmiyor, anakartın low level calibrationu vs. ne kadar yaptığı filan bile önemli karşılaştırma yaparken.

Extreme4 alamıyorsanız Prime Z370 A alın geçin kötü değil fakat boşuna STRIX E-F modeline para vermeyin. H modeline hiç girmiyorum o tamamen kandırmaca olmuş, hitap ettiği kitle; strix mb almak isteyip alamayanlar için ucuz strix yapmışlar, ucuz yapcaklarsada tabiki birşeylerden kısmışlar ve vrmleri feda etmişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 24 Ekim 2017; 2:13:54 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Öncelikle hocam yanlış anlamayın burda lafım veya eleştirim kesinlikle size değil. Sizinde bu konular hakkında çok iyi bilgileriniz vardır ancak ben pek bilgi sahibi değilim ama ufak tefek araştırmalar - kıyaslamalar yaparak testler vs izleyerek bilgi sahibi olmaya çalışıyorum..

Siz tabikide haklsınız ama benim burda bahsettiğim testler aynı kişi aynı işlemci ve aynı sistem kullanılarak yapılmış testler.

Misal a forumu aynı işlemci aynı soğutucu aynı ram ve ekran kartını kullanarak 3-4 farklı anakart üzerinde test yapmış.

Misal youtubede b kanalı da yukarıda yazdığım gibi yapmış. Yani benimde kıyaslamam o yönde zaten. Yukarıda bahsettiğim mesajımdaki değerler tabikide aynı kişinin yapmış olduğu ve aynı işlemci aynı sistem kullanılarak yapılan değerler sadece anakartlar değişiyor ve bu değerlerde asrock u hep sonlarda görüyorum :(

İlerideki yıpranma payını veya stabil voltajını bilmiyorum. Ama forum ve kanallarda yapılan testleri izlediğim kadarıyla asrock un diğer anakartlara göre daha yüksek voltaj ve sıcaklık değerleri ile 5ghz i stabil yakalayabilmesi oldu. Vram hakkında ince detaylı bilgiye sahip değilim ama sanki bana bu asrockun olayı biraz aldatmaca gibi geliyor.. Misal 750 liralık extreme 4 de de aynı vrmler var 1.150 liralık taichidede aynı vrmler var 1.400 liralık pro gaming i7 dede aynı vrmler var.. Hangi anakart firması bunu yaparki ? 3 anakartın açıklamasındada premium 60a power choke , dual stack mosfet, combo caps , 12 power phase design yazıyor...

Peki anlamadığım bir diğer olay madem asrock en üst seviye bileşenleri kullanmış msi-asus gibi markaların 8-10 power phase dizaynlı orta seviye bir power choke kullanan anakartlarından ( kullanılan power chokelerde zannetmiyorumki bir xpowergaming veya maximus herodaki gibi en kalitelileri olsun) niye asrock geride kalmış her testte onu ayıkamadım :( Ya burda yanlı haber var bir aldatmaca var asrocku baltalıyorlar, yada asrockun öve öve bitiremediği en üst seviye vrm dizaynları diğer markaların orta seviye kartlarıyla eş değer aynı işi görüyor ?

Yani bahsettiğim 3 modeli geçtim attım çöpe. Asus strix gamingleride geçtim. Asus prime a ve asrock z370 extreme 4 arasında tercih yapalım diyelim..

Peki testleri vs bir kenera bırakıp asrock extreme 4 almakta karar kılsak nasıl temin edeceğiz ki yurtdışından ? :( ..

• O testlerin ve incelemelerin linkini atarsan bir bakayım.

Artık Newegg Türkiyeye gönderim yapıyor, forumda ürün alanlar vardı, ben almadım, araştırabilirsin.

Extreme4 ve taichinin vrmleri %100 aynı değil yarın bu konuyla ilgili ekleme yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 24 Ekim 2017; 3:0:1 >
  • Hocam bir başka konuda bana göndermiş olduğunuz videoyu izledim "motherboard vrm explanation" başlıklı videoda, extreme 4'e Adam resmen giydirdi (yanılmıyorsam 19.dk da falan)

Adam diyor ki extreme 4 tana gerçek phase kullanıp, doubler'larla (üçlü priz gibi düşün) onu 2'ye falan katlayarak sayıyı 8-12 şeklinde katlayarak gösteriyor. Kağıt üzerinde 12 fazdır anakart ama bunun 4 ü gerçek faz kalanı da doubler'larla çoğaltılmış fazlar. Yanılmıyorsam aynı videoda bir tek gigabyte gerçek faz kullanıyor anakartlarına.

Ayrıca No way out hocam beni o konuda extreme 4 e yönlendirmek için link attınız ama belli ki kendiniz izlemediniz (:

Ben muhtemelen z370-E modelini ya da Hero modelini alacağım. E modeli ekstra wifi ve ses yongasından ötürü bana makul geliyor hero modeliyse alındığında daha uzun ömürlü gibi. Bakalım Kasım 20 e kadar bekleyelim.

Size tavsiyem hiç asrock a bulaşmayın kendim 2013'te z77 fatality pro modelini aldım ve garantisi bittiği için ortada kaldım o dönemler de aklımda asus anakartı satın almak varken buradakilerin yönlendirmesiyle asrock aldım. Şimdi alır mıyım? ((((((: kesinlikle hayır

• Update1: z370 extreme 4 + i3 8350k :https://m.youtube.com/watch?v=0LeOd4OToO4
  • u.m.z U kullanıcısına yanıt
    Su videoyu bide bize at hocam bakalim ne diyor. Soylediklerinden pek bisey anlasilmiyor.

Z77 asrock fatality macerani yasadiklarini bilemeyiz ama kac para verdin asus kac paraydi? Hangi ayarlarda kullandin anakarti? Savundugumdan degil fakat bunlari bilmeden anakart hakkinda yorum yapmak mumkun degil suan. Ben asus derdim o ara asus iyidi, asrockta yenilik ve heyecan vardi. Ben sana oc formula disinda o donem asrock tan onermezdim mesela.. buradakiler diyip burayi neden yeriyorsun. O donemkiler diyiceksin. Sen neden o zamanin z77 oc formulasini almazsin ki.. birde dedigim gibi ne gibi bir problem olustu sende bilmeden bisey diyemiyoruz. Al ben powerda coil whine var diye poweri degistim simdi sistem hic acilmiyor. Asus p9x79 cok kotu anakart mi diyeyim. Yoksa asusa mi soveyim.
  • https://m.youtube.com/watch?v=zDxFbAhu4Bo

17.dk dan itibaren izleyin 20.dk da açıklıyor. Asrock o dönem ilk çıktığında ki, bahsedilen z77 extreme 4, şu kandırmacayı yapıyordu. Halen dahi illa ki yapıyordur benzeri bir olayı.

Benim fatality ile asus extreme arasında o dönem 100-150 lira fiyat oynuyordu ve ben buradaki asrock'çu tayfaya güvenerek o dönem fatality pro aldım. Asus extreme de alabilirdim.

Benim problemim de şu, hata bendeydi anakartın işlemci pinini kırdım ve teknik serviste ücreti neyse yapmaları için görüştüm adam bana garantisi bitmiş ürünlere bakmadıklarını söyledi.

Bu da benim için şu demek, 2 yıl garanti kapsamındayken istediğin hizmeti veririz ama 2 yıldan sonra anakarta bir şey olursa ilgilenmeyiz

Ee kardeşim biz de burada bizi en az 5 yıl götürecek sistemlerden bahsediyoruz ben her 2 yılda bir olası bir arıza durumunda sistem mi yenileyeceğim?

O yüzden asrock belki diğer anakartlardan iyi bile olsa ki değil, ben asrock u bu servis muhabbetinden ötürü bile tercih etmem artık. Zaten o dönem satın almamın sebebi çizgi elektronik servisliğini yapıyordu gözüm kapalı aldım ama şu an çizgi de elini ayağını çekti asrocktan ve benim için hiçbir cezbedici yanı kalmadı.

Ben direkt kullanıcısı olarak buradan başıma geleni söylüyorum ve asrock a para vermiş biri olarak bu benim birincil hakkım. Alacak arkadaşlara hayırlı olsun ama benden uzak dursun

• Anakartlarda doubler mevzusu artık her firmada var. Hangi modeli gerçek fazlı hangisi doubler kullanıyor bunun takibi zor piyasada 2-3 editör hariç uğraşan kalmadı böyle şeylerle. Kim fazla para verirse onun ürünü öneriye yazılıp geçiliyor.

Kartı incelemedim henüz ama bence Asrock sırf akortek garantisi yüzünden alınmaması gereken bir kart.
  • Edit 1 : ASROCK MARKASI Z370 SERİSİ ANAKART TERCİH EDECEKLER..

Teknobiyotik yani akortek bilişim ile yaptığım görüşmeler sonucunda edindiğim bilgiler :

1. Akortek bilişim Asrock marka mobo ların türkiye deki tek yetkili satıcısı ve distribütörüdür. Aynı zamanda asrock marka anakartların servisiyle ilgilenen tek firmadır. Aynı zamanda 2 yıl garanti süresi içerisinde kartlarla ilgilenip 2 yıldan garanti bittikten sonra servis hizmeti vermemektedirler. (Muhtemelen 2 yıl garanti süresi içinde de herhangi bir uzman tamir kadrosu yok, arızalı anakartları sadece değişim yapıyorlar veya yurtdışına gönderip yaptırıyorlar...)

2. Kendilerinin bana attığı mesaj :

Melih Bey Merhaba,
    Öncelikle bizi ve Asrock markasını tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bahsetmiş olduğunuz anakartı yakın zamanda getirmiyor. Güzel anakart aslında. Ancak fazla talep olmadığı için yakın zamanda stoklarımıza gelmeyecek. 2018 yılının ilk çeyreği gibi muhtemelen gelişi olabilir. Henüz net bilgi yok. Bunun yerine Z370 Taichi önerebiliriz. Buda çok iyi anakart. Şuanda yolda. Gemi ile geliyor. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra stoklarımızda olacaktır.
    Teşekkürler, iyi günler..

Yani Asrock z370 Extreme 4 Bekleyenler türkiyeden almak için 2018 yılı şubat-mart ayını bekleyecekler..
    z370 serisinden Pro4 veya Taichi modelini almak isteyenler için önsipariş açmışlar ancak ürünler 1-1.5 ay sonra stoklarımızda olacaktır diyor..

Yurtdışından asrock alsak garantisi zaten olmayacak bence ilerisi için sıkıntıya düşeriz..

Edit 2 : VRM-Faz olayına geleceğim. Yaptığım araştırmalar sonucunda zannedersem ki Asrock üst seviye pro gaming i7 ve Taichide yalnızca gerçek faz kullanıyor. Extreme 4 e baktığımızda teknik özellikleri olarak en üst model kartlarla aynı gibi gözükse de sitesinde bir oyun dönüyor ortada ama anlamadım. Adam neden 700 liralık kartla 1300 liralık karta aynı faz yapısını koysun ki ? Extreme 4 modelinde muhtemelen dubler kullanıyorlar, hatta taichide bile olabilir f/p olmasının sebebi de bu olabilir..

Youtube olsun diğer kanallar olsun baktığım test sonuçlarında asrock kartlar, asus rog strix f gaming - gigabyte aorus ultra gaming gibi diğer markaların orta seviye faz yapısı kullanan kartlarından bile performans olarak geri gibiler..

Bu konuda kesin ve net bilgisi olan bizi somut delillerle aydınlatabilecek bir arkadaş varsa çok yardımcı olmuş olur. Zira bu konu sadece benim için değil forum üzerinde z370 anakart seçimi yapacaklar içinde bir rehber niteliğinde olabilir..

Asrock i7 pro gaming linki :https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z370%20Professional%20Gaming%20i7/index.asp
    Asrock Taichi linki :https://www.asrock.com/mb/Intel/Z370%20Taichi/index.asp
    Asrock Extreme 4 linki :https://www.asrock.com/mb/Intel/Z370%20Extreme4/index.asp

Türkiye fiyatlarıda akortek bilişimde : Pro i7 için 1.300-1.400 tl arası , Taichi için 1.150-1.200 tl arası , Extreme 4 için 800-850 tl arası gibi muhtemelen onların satış fiyatları bu aralıkta veya olacak tespitlerime göre..

Ayrıca burda da birkaç forum ve youtube videosuyla test sistemlerini vereceğim :

Buyrun bu o dediğim site :

Aorus Ultra Gaming 8700k 5ghz 1.26 volt stabil :https://www.vortez.net/articles_pages/gigabyte_z370_aorus_ultra_gaming_review,4.html

Asus Rog Strix F Gaming 8700k 5 ghz 1.34 volt stabil :https://www.vortez.net/articles_pages/asus_rog_strix_z370_f_gaming_review,4.html

Asrock Extreme 4 8700k 5 ghz 1.47 volt stabil :https://www.vortez.net/articles_pages/asrock_z370_extreme4_review,5.html

Youtube Çeşitli test videoları :

Aorus Ultra gaming 8700k 5 ghz : 1.3 volt stabil + test :https://www.youtube.com/watch?v=mcZkEZ8x3oA&t=561s

Aorus Ultra gaming 8600k 5.3 Ghz :https://www.youtube.com/watch?v=FkQHZb5KeX0

İnternette daha izlediğim birçok video var tam bulamadım geçmişten. Buldukça konuya eklerim..

*- Ancak gördüğüm kadarıyla Asus Prime z370 A - Asus rog strix E/F Gaming aynı yapıya sahipler ve performansları denk. Çoğu kanalda 8700k ve 8600k da 1.35 volt civarında stabil overclock imkanı sunuyorlar.

*- Aorus ultra gaming e baktığımızda faz yapısı bakımından dandik ve tatmin edici görünmese de izlediğim test videolarında diğer anakart marka-modellerine göre şuan en stabil overclock ve en iyi performansa sahip anakart diyebilirim. Anlamadım ama faz sayısı 7 gibi ancak gerçek fazmı kullanıyor kalitelide mi ondan sonuçlar böyle bilemiyorum.. Aorus gaming m5 ve özellikle m7 nin overclock potansiyeli falan mükemmel diyebilirim..

*- Msi anakartlara gelince Krait gaming ve gaming pro carbon hemen hemen aynı 11 faz yapısı r42 chokeler ve mc5 kullanıyorlar. Gaming m5 ise mc6 var ve 11 faz yapısı var ancak kullanılan power chokeler ti II diye bahsedilmiş. Overclock açısından asus prime a ve asus rog strix e/f gamingle hemen hemen denk bir değerde bu saydığım kartlarda..

*- Asrock Extreme 4 e gelince yazdığı kadarıyla 12 power phase, dual stack mosfet, combo caps, Digi vrm , Premium 60A Power choke, Nichon 12k black caps kullanıyor ancak o kadar test videosu izledim forumları okudum aynı karşılaştırmalı testlerine bakıyorum hep 1.37-1.45 v aralığında 5 ghz stabiliteyi yakalamışlar ne biliyim aynı kanalların testinede bakıyorum, forumlarıda okuyorum ancak testleri bir kenara bırakalım.. Asrockun bahsettiği bu vrm dizaynı diğer markaların vrm dizaynlarının neredeyse 2 katı daha sağlam gibi duruyor ancak performans olarak neden gerisinde ?

Valla ben pek bir anlam veremedim ama çıkardığım sonuç şu. Asrock almak isteyen tek seçenek yurtdışı. Garanti açısından da sıkıntı. Teknobiyotiktende alsanız 2 yıl sonra bakılmıyor garantiye..

800-900 tl bandında şuan ya asus prime a yada aorus ultra gaming i tercih edeceğiz gibi duruyor ama bilemedim.. Sizin görüşleriniz neler arkadaşlar ?

• Ben biraz aceleye getirdim MSI Z370 SLI PLUS aldım ama aklım sonradan Gigabyte Ultra Gaming de kaldı. Sonuç olarak bu kötü anakart mı değil ama onun daha bi albenisi var.
  • Ben de araştırmalarım sonucu gigabyte ve asus z370E veya hero ya karar kıldım. Kasım 20 gibi de muhtemelen bu 3 karttan birini alırım.

Çoğu kişi prime ile aynı board u kullandığını falan demiş. Doğrudur gaming E yi seçmemdeki sebep makyajı falan değil ekstra wifi ve ses yongası. Bana wifi ve iyi bir ses yongası versin de isterse üzerine prime ekstra desin veya gaming desin ben yine o kartı alırım yani "gaming" yazısına aldanmıyorum (:
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.