Şimdi Ara

Z Kuşağı deist mi, Tengricilik yükselen bir seçim mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İlahiyatçı Yazar Cemil KILIÇ,Konuyu karanlıktan Aydınlığa programında değerlendirdi.İzlemekte yarar var arkadaşlar.

• Tengricilik mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anketlerle veri toplamadan, Z kuşağı insanlarının arasına karışıp saha araştırması yapmadan bu konu üzerinde konuşulabileceğini sanmıyorum. Tengricilik Türko Mongol kültüründe bulunan Asyatik bir antik din, haliyle ancak Türkçülük aracılığıyla modernize edilmiş bir versiyonu veya versiyonları gençlerin arasında yayılabilir gibi görünüyor. Gençleri yaş gruplarına ayırıp yıllara göre artış mı yoksa azalış mı olduğunu mu hatta belki de Tengricilerin üstünde durulmayacak derecede az olduklarını ve hiçbir zaman ciddiye alınabilir bir artış gerçekleştiremediklerini anlamak gerekiyor. Tengricilik Z kuşağı popülasyonunda eğer gerçekten ciddi bir yer işgal ediyorsa Tengriciliklerinin entelektüel kaynaklarının bulunması gerekiyor.

• Günümüz Tengriciğini Panteist inanışa benzetiyorlar,Evrenin oluşup bilinç geliştirdiği
    Bu bilincinde Evrendeki gezegenlerde canlılar yarattığınına inanıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soygar -- 15 Haziran 2020; 8:39:28 >
  • Bir insan islama inanmayi birakip yani onu mantiksiz bulup gidip tengricilige veya hristyanliga inanmaz genelde cunku hepsi ayni sey zaten.

Bu insanlar inandiklari herseyin birtakim hikaye ve mitolojiler oldugunu ve Zeus ile bugunku dinler arasinda bir fark bulunmadigini dusunen kitle.

Tengricilige inaniyorum diyorlarsa bunu tengricilige inandiklari icin degil onu Turk kimliginin bir parcasi olarak gordukleri icin yapiyorlardir. Cunku İslam in Arap geleneklerinin bir tasiyicisi olmasi kendini Turk olarak goren kitlede bir antipati yaratiyor olabilir.

• Periah kullanıcısına yanıt
    Tengriciliği senin dediğin gibi arapçılığa karşı,Türk töresini koruyucu olarak görenlerde var

Bunun yanında bazı bilim adamlarının,çoklu evrenler olduğu,her evrenin canlılar gibi,doğup,gelişip,öldüğünü öne süren teoriler üretiyorlar,Bu evrenlerin'de bilinç geliştirmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar...

Bizim düşündüğümüz tanrı gibi değil bu bilinçli evrenler,fizik kurallarına bağımlı evrenler,evreni oluşturan güçler,enerjiler neyse biz canlıları'da oluşturdu.

Vidyo'ya gelirsek Cemil Kılıç diyanete uyarı yapıyor,Gençleri anlamazsak 40 yıl sonra azınlık haline geleceksiniz diyor.
  • Türkiye'de Tengricilik var denemez. Olsa olsa tepkisel bir tanımlama olarak söylüyordur bazı insanlar bunu. Tengriciliğin ciddi bir inanç olarak benimsendiği yerler için Orta Asya'ya, bilhassa Sibirya taraflarına bakmak gerekir. Oradaki Türk halkları bu inanışı gerçek anlamda sürdürmeye devam ediyor.
  • Sibirya'ya, Altaylara gitsek bile Tengriciliğin ilk büyük Türk kağanları zamanından kalma bir antik halini bulacağımızı sanmıyorum. Onların Tengriciliği dahi antik Tengricilikten birçok açıdan çok farklıdır. Özellikle animist ve pagan olan inançlar diğer inançlarla çok kolay etkileşiyor, aralarında çok fazla unsur geçişi ve haliyle unsur seçimi oluyor. Uzman olmayan eğitimsiz bir göz için Mısır'ın İsis'ini bir Alman tanrıçası sanmak mümkün mesela. Tengricilikteki pagan unsurları atlamak da. Türkiye'de Tengricilik varsa eğer bana da ağırlıklı tepkisel benimseme gibi geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Sibirya'ya, Altaylara gitsek bile Tengriciliğin ilk büyük Türk kağanları zamanından kalma bir antik halini bulacağımızı sanmıyorum. Onların Tengriciliği dahi antik Tengricilikten birçok açıdan çok farklıdır. Özellikle animist ve pagan olan inançlar diğer inançlarla çok kolay etkileşiyor, aralarında çok fazla unsur geçişi ve haliyle unsur seçimi oluyor. Uzman olmayan eğitimsiz bir göz için Mısır'ın İsis'ini bir Alman tanrıçası sanmak mümkün mesela. Tengricilikteki pagan unsurları atlamak da. Türkiye'de Tengricilik varsa eğer bana da ağırlıklı tepkisel benimseme gibi geliyor.
    Şüphesiz ki farklılaşmıştır. Antik halini bulmak mümkün değil. Özellikle Rus Ortodoksluğu'nun ve Budizm'in önemli etkileri var o bölgelerde.

• Başlığı görünce kendimi Sibiryalı ya da Tuvalı sandım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Sibirya'ya, Altaylara gitsek bile Tengriciliğin ilk büyük Türk kağanları zamanından kalma bir antik halini bulacağımızı sanmıyorum. Onların Tengriciliği dahi antik Tengricilikten birçok açıdan çok farklıdır. Özellikle animist ve pagan olan inançlar diğer inançlarla çok kolay etkileşiyor, aralarında çok fazla unsur geçişi ve haliyle unsur seçimi oluyor. Uzman olmayan eğitimsiz bir göz için Mısır'ın İsis'ini bir Alman tanrıçası sanmak mümkün mesela. Tengricilikteki pagan unsurları atlamak da. Türkiye'de Tengricilik varsa eğer bana da ağırlıklı tepkisel benimseme gibi geliyor.

Öncelikle birazcık hort oldu kusura bakmayın.

Sovyet Rusya dağılınca Asya devletlerinde Tengricilik tekrar canlanmaya başladı, Kırgızistanın ilk Cumhur Başkanı olan Askar Akayev dönenimde yeni bir milliyetçi ideoloji yaratma politikası vardı ve Hükümet sekreteri Dastan Sarıgulov "Tengir Ordo"yu ve Tengirici topluluğu kurdu 2006'da 500 binden fazla resmi üyesi vardı (hükümet değişince etkisini kaybetmiş olabilir bilmiyorum), Tengir Ordo'nun çalışmalarına zamanla diğer Türk halklarının da ilgisi artmış ve Orta Asya'da çok kez basına yansımıştır.

Geçmişte, Kazakistan'ın Başbakanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan'ın Başbakanı Askar Akayev, yaptıkları konuşmalarında Tengriciliğin Türk halklarının ortak millî ve geleneksel inancı olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca küçük de olsa Moğolistan ve Macaristanda Tengriciliği araştıran kurumlar var.

O yıllar Türkiye'de ümmetçiliğin güçlendiği dönem olmasaydı Türkiye'de faaliyet gösterebilirdi bence, belki ilerde ümmetçiliğin antitezi olarak veya Türk tipi Teizm olarak yayılabilir çünkü Teizme benzer şekilde Tengriciliğe göre insan; aklıyla iyiyi ve doğruyu bulabilir, dinlere gerek yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ginga Eiyuu -- 19 Ocak 2021; 2:12:37 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.