Şimdi Ara

Yuzuklerin Efendisi mi Harry Potter mi? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
0
Favori
14.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: okuyom_ben_yaa

Harry Potter'ın ayrı bi yeri var yani ama LOTR'de çok çok sevdiğim serilerden biri özellikle LOTR'nin PC oyunlaru muhteşem Harry Potter'ın sadece 6 ve 7. filmlerinin oyunu çok iiydi ama LOTR'de (özellikle 3.oyunu çok sevdiğim oyunlrdan biri)

LOTR oyun olarak ilk 3 klasmanına girer rahatlıkla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: charliemcdonnell

quote:

Orijinalden alıntı: cr7_35

quote:

bir kere yüzüklerin efendisi fantastik kurgu yazın tarzının ilk eseridir.yani bu tarzı ilk bulan tolkiendir.tolkienin bu zeka ürünü kitaplarını sadece keskin zeka sahipleri iyi anlar ve takdir edebilir.cocuk zekası olanların yüzüklerin efendisine camur atmaya calısmaları sadece kendilerini komik duruma düsürür.harry potter kişiler kurum lar karakterler olarak tamamen yüzüklerin efendisi kopyalanmıs ve model alınarak yapılmıs.bu durumda özgünlükten bahsetmek aptallık olur.kaldı i harry potterin yüzüklerin efendisiyle kıyaslanamayacagını harry potteri türkçeye tçeviren sevin okyay da yazısında belirtmiştir.isteyen arastırıp okuyabilir.bulabilirsem ilerde linkini verecem.harry potteri en iyi anlayanlardan biri onu türkçeye çeviren kişi olsa gerek.:)harry potter buna ragmen güzel ve eglenceli bir kitap bende cok severim.ama yüzüklerin efendisiyle kıyaslamayın llütfen...

Bizim milletimizde olan bir şey midir?Anlamış değilim ne yazıyorsan yazda bu kadar büyütmenin ne alemi var ? Yok tarihin ilk eseriymiş hiç bir seri buna kafa tutamazmış yıl 2011 geçiniz bunları.(diğerlerini bu kadar aşağı görme sebebi nedir acaba ?)Milletin Silmarillion haberi yok galiba bi tutturmuşlar Lotr diye ağızlarından düşmüyor.Konu hakkında düşünce 2 seriyi okumadan elini bile değdirmemiş birisi Lotr gibi bir baş yapıt HP gibi bir çocuk serisini karşılaştırmak Lotr'a hakaret olarak düşünen zihniyetteseniz konu silinebilir.

mertua35_35;Kitap olarak.

Aslında sana cevap vermek bilgiye hakaret olacak ama ne yapalım.cevapta muhatabım sen değilsin cünkü yazılanları anlayacak tarısıp cevap verecek seviyeye sahip değilsin.O yüzden cevabı diger site üyelerini bilgilendirmek amacıyla yapıyorum.1Sen daha düzgün cümle kuramıyorsun.2yazdığın cümleler anlam ifade etmiyor.3 kime hitap ettiğine karar verememişsi.senin cümlenle artık nasıl bi cümleyse:)''konu hakkında düşünce 2 seriyi okumadan elini bile değdirmemişbirisi Lotr gibi bi baş yapıt.... zaten cümleni okuyan rahatlıkla seviyeni anlar(yani kale alınıp alınmaman gerektiğini:)Eger beni kastediyorsan 2 seriyle sınırlı değil tolkienin tüm eserlerini ayıca hp serisini defalarca okudugumu belirteyim.kurdugun cümleler zaten hilkat garibesi 'yok tarihin ilk eseriymiş vs... yüzüklerin efendisinin fantastik kurgu tarzında yazılan ilk eser oldugunu herkes biliyor:) karsılastırmayı hakaret olarak görmüyorum.hakaret olarak gördüğüm gercek hakaret içeren cümleler.yani eseri küçültücü cümleler.buraya yazdıgın az anlayabilen seviyeni gösteren yorum denemeyecek yazılarla sadece kendine güldürüyorsun insanları.birşeyin büyütüldüğü yok edebi anlamda yapılan tartışmalara edebi bilgin yoksa katılmasan hem kendin için iyi olur.hemde bosunakimsenin midesini bulandırmazsın...

9 gün mü? sürdü bu cevabı yazmanÖnce üslubuna dikkat edip adam gibi yazı yazmayı öğren bana kalırsa sana gelipte laf dalaşına giren olamadı ki bunları yazıyorsun.Yazdıklarını neye göre karar verdin cidden anlamadım.Benim bu karşılaştırma için söyleyeceklerim bundan ibaret gerisi beni ilgilendirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sherleon

@radyasyo_N
    +1. Tolkien vs Rowling gibi duruyor başlık dışarıdan. Ama karşılaştırmak bile saçma bence.
    Harry Potter ın filmlerini izle okumaya gerek yok bence ama LOTR ayrıdır
    şu an HP'nin son kitabındayım, bitince Yüzüklerin Efendisi. Büyük beklentilerim var Yüzüklerin efendisinden
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Hobbit

şu an HP'nin son kitabındayım, bitince Yüzüklerin Efendisi. Büyük beklentilerim var Yüzüklerin efendisinden

Eğer kendini verdiysen hemde hayranıysan ağlayacağına eminim.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bir kere yüzüklerin efendisi fantastik kurgu yazın tarzının ilk eseridir.yani bu tarzı ilk bulan tolkiendir.tolkienin bu zeka ürünü kitaplarını sadece keskin zeka sahipleri iyi anlar ve takdir edebilir.cocuk zekası olanların yüzüklerin efendisine camur atmaya calısmaları sadece kendilerini komik duruma düsürür.harry potter kişiler kurum lar karakterler olarak tamamen yüzüklerin efendisi kopyalanmıs ve model alınarak yapılmıs.bu durumda özgünlükten bahsetmek aptallık olur.kaldı i harry potterin yüzüklerin efendisiyle kıyaslanamayacagını harry potteri türkçeye tçeviren sevin okyay da yazısında belirtmiştir.isteyen arastırıp okuyabilir.bulabilirsem ilerde linkini verecem.harry potteri en iyi anlayanlardan biri onu türkçeye çeviren kişi olsa gerek.:)harry potter buna ragmen güzel ve eglenceli bir kitap bende cok severim.ama yüzüklerin efendisiyle kıyaslamayın llütfen...

Bizim milletimizde olan bir şey midir?Anlamış değilim ne yazıyorsan yazda bu kadar büyütmenin ne alemi var ? Yok tarihin ilk eseriymiş hiç bir seri buna kafa tutamazmış yıl 2011 geçiniz bunları.(diğerlerini bu kadar aşağı görme sebebi nedir acaba ?)Milletin Silmarillion haberi yok galiba bi tutturmuşlar Lotr diye ağızlarından düşmüyor.Konu hakkında düşünce 2 seriyi okumadan elini bile değdirmemiş birisi Lotr gibi bir baş yapıt HP gibi bir çocuk serisini karşılaştırmak Lotr'a hakaret olarak düşünen zihniyetteseniz konu silinebilir.

mertua35_35;Kitap olarak.

Aslında sana cevap vermek bilgiye hakaret olacak ama ne yapalım.cevapta muhatabım sen değilsin cünkü yazılanları anlayacak tarısıp cevap verecek seviyeye sahip değilsin.O yüzden cevabı diger site üyelerini bilgilendirmek amacıyla yapıyorum.1Sen daha düzgün cümle kuramıyorsun.2yazdığın cümleler anlam ifade etmiyor.3 kime hitap ettiğine karar verememişsi.senin cümlenle artık nasıl bi cümleyse:)''konu hakkında düşünce 2 seriyi okumadan elini bile değdirmemişbirisi Lotr gibi bi baş yapıt.... zaten cümleni okuyan rahatlıkla seviyeni anlar(yani kale alınıp alınmaman gerektiğini:)Eger beni kastediyorsan 2 seriyle sınırlı değil tolkienin tüm eserlerini ayıca hp serisini defalarca okudugumu belirteyim.kurdugun cümleler zaten hilkat garibesi 'yok tarihin ilk eseriymiş vs... yüzüklerin efendisinin fantastik kurgu tarzında yazılan ilk eser oldugunu herkes biliyor:) karsılastırmayı hakaret olarak görmüyorum.hakaret olarak gördüğüm gercek hakaret içeren cümleler.yani eseri küçültücü cümleler.buraya yazdıgın az anlayabilen seviyeni gösteren yorum denemeyecek yazılarla sadece kendine güldürüyorsun insanları.birşeyin büyütüldüğü yok edebi anlamda yapılan tartışmalara edebi bilgin yoksa katılmasan hem kendin için iyi olur.hemde bosunakimsenin midesini bulandırmazsın...

9 gün mü? sürdü bu cevabı yazmanÖnce üslubuna dikkat edip adam gibi yazı yazmayı öğren bana kalırsa sana gelipte laf dalaşına giren olamadı ki bunları yazıyorsun.Yazdıklarını neye göre karar verdin cidden anlamadım.Benim bu karşılaştırma için söyleyeceklerim bundan ibaret gerisi beni ilgilendirmez.

arkadaslar bu sahsa cevap vermiyorum.yazılarını okudugunuzda okunmaması gerektigini rahatlıkla anlarsınız zaten:)

• Beyler DnR'da J.R.R Tolkien kitapları %25 indirimliydi (silmarillion-hobbit). Ben de Hobbit'i aldım, bir zamanım olsun başlayacağım hayırlısıyla gaz verin diye yazayım dedim.
  • Sorman hata tabikide LOTR
  • Ben Harry Potter'ın tüm serisini bitirdim, şu an Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği 302. sayfadayım. Belki birazda ben yüzüklerin efendisinin filmlerini kasıtlı olarak izlemediğimdendir, ama Yüzüklerin Efendisi daha ağır bir kitap. Önce Harry Potter'la başla derim, yukarıdaki arkadaşların dediği gibi Harry Potter gerçekten iyi okuma alışkanlığı kazandırır. Şöyle anlatayım, ben Harry Potter'a başlamadan önce 600 sayfalık bir Monte Kristo'da 3 haftada 230. sayfaya falan gelmiştim, Harry Potter'ı okudum, 1 sene geçti aradan ve aynı Monte Kristo'ya yine başladım ve kitabı 4 güne bitirdim.

Harry Potter'dan sonra Yüzüklerin Efendisini oku, çünkü Harry Potter'ın daha sade bir anlatımı vardır, hele önce Harry Potter ile fantastik kitaplara bir alış, ondan sonra devam edersin. Harry Potter'ı çok severim, ciddi bir Harry Potter fanıyım ancak şunu itiraf etmeliyim ki Harry Potter Yüzüklerin Efendisine kıyasla biraz daha basit, Yüzüklerin Efendisinden inanılmaz sayıda kişi, çok sayıda diyar var. Orta Dünya dediğimiz bambaşka, kocaman bir dünya var LOTR'da, fakat Harry Potter normal dünyanın üstüne bir kaç büyücü diyarı eklenmesiyle ortaya çıkmış bir seri.

Dediğim gibi Harry Potter güzel bir seri, ancak Yüzüklerin Efendisi'nin kalitesine ulaşabileceğini zannetmiyorum. Yüzüklerin Efendisi kesinlikle çok daha yaratıcı bir seri.

Edit: Farkettim de konuyu hortlatmışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IamTethaRK -- 11 Ocak 2012; 18:39:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bluecancan

Bir kitabın yazılış zamanı-dönemi nasıl önemli değildir ?
    Atıyorum bir x kitabı düşün bu kitap 19.. de yazılmış Ben bu kitaptaki temayı alıyorum farklı karakter ve mekanlarda 20.. lerde y kitabı olarak yazıyorum X=y midir ? x daha önce yazıldığı için (daha önce akla geldiği için ) daha değerli değil midir ?
    Yine atıyorum bir a kitabı x yılında sosyal açıdan yadırganıcak konuları işliyor Ama konu iyi bir konu Bende aynı konuyu y yılında (sosyal açıdan yadırganmıyacak) (y>x) benzer şekilde yazıyorum x=y midir ? Yoksa ilk yazanın cesareti kitabı daha değerli kılmaz mı ?

hacı bunun için x'e y'ye girmeye gerek yok.
    Harry potter asla elinden bırakamayacağın bi kitap asla çocuk kitabı değil !
    Lotr ise tolkienin kendine bambaşka bi dünya oluşturduğu bi seridir.Ve bu yüzdendir ki bu dünyaya isinana kadar sıkılma olasılığın çok yüksek.ama alıştıktan sonra asla elinden bırakmazsın.
    Filmlere gelince;
    Filmlerde bariz bi lotr üstünlüğü var.
    Ama biz burda kitapları konuşuyoruz.
    Sonuc olarak ikiside kesinlikle okunması gereken kitaplar
    Ama önce HP ;)

• Belliki çoğu arkadaş kitap okumadan yorum yapmış. Güzel kardeşim ben sana aradaki farkı anlatayım. Harry potter kitapları daha filmi çıkmadan milyonlarca kapış kapış alınan bir seri olarak meşhur oldu. Fakat yüzüklerin efendisi kitabını filmi çıkana kadar daha tanıyan az insan vardı. Ayrıca harry potter bu dünya üzerinde bir kapı açıp seni başka bir dünyaya götürüyor hemde saçmalamadan. Ben harry potter ı okuduktan sonra mola verdiğimde kendimi sudan çıkmış balık gibi hissediyordum. Çok farklı büyülü bir dünyası var. Yok eğer çok atlar olsun kılıç kılıca savaşlar olsun diyor isen önce yüzüklerin efendisini oku. Ama ben tam bir fantastik hayranıyım diyorsan. Harry Potter ın eline su dökebilecek bir kitap serisi daha tanımıyorum. Ben iki seriyide okumuş biriyim. Ayrıca kitap okuma alışkanlığını daha çok artıracak harry potter. Çeviriside daha iyi. Yüzüklerin efendisi çok ağır edebi bir dili var. İyi çevrilememiş olduğunu düşünüyorum zira cümlelerde çelişkiler olduğunu farkettim zaman zaman. SOnuç = 2 yapıtta harika fakat filmden değil kitaplardan bahsediyoruz burda.. O zaman benim fikrim ikiside fakat önce Harry Potter.

• Ayrıca filmini izleyenlere söylüyorum. Filmini izledikten sonra bir serinin kitabına başlamanız harika oluyor zira bir filmi 11 kere izliyorsanız izlediğiniz serinin birde romanlarını okumak o filmi defalarca izlemekten daha zevkli. Zira okuduğunuz her cümleyi çok çok iyi anlayabiliyorsunuz :) ve okuma alışkanlığınız gelişiyor.
  • Her alanda Lotr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevivaL -- 27 Şubat 2012; 17:33:51 >
  • Once hpden basla sonra lotri oku.
  • Hary potter bence
  • Benim için Harry Potter ama teknik açıdan bakarsan tabiki de Yüzüklerin Efendisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ««T®AVI§»»

Benim için Harry Potter ama teknik açıdan bakarsan tabiki de Yüzüklerin Efendisi.

Lotr teknik acidan ustun AMA up daha hafif lotr gore hem alistirmada olur.
  • Ho filmlerini izledimNeden okuyayim?
  • quote:

Benim için Harry Potter ama teknik açıdan bakarsan tabiki de Yüzüklerin Efendisi.

Teknik Açıdan mı ? Son filmine bak istersen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CR7_35

quote:

Arkadaşım bak bakalım hangi bölümdesin? Ben sana söyliyim, kitap bölümündesin ve ben de edebi açıdan zengin demek istedim. Sonuçta bu bir edebiyat ürünü ve edebi açıdan, Yüzüklerin Efendisi ağır olmasına rağmen Harry Potter oldukça basittir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CR7_35

quote:

Arkadaşım bak bakalım hangi bölümdesin? Ben sana söyliyim, kitap bölümündesin ve ben de edebi açıdan zengin demek istedim. Sonuçta bu bir edebiyat ürünü ve edebi açıdan, Yüzüklerin Efendisi ağır olmasına rağmen Harry Potter oldukça basittir.

Teknik açıdan deyince kusura kalma dediklerinde haklısın.Tartışmayacağım Potter basit olabilir ama ben ağır bir edebi roman okumak istemeyebilirim ...

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.