Şimdi Ara

yüzük modelleri fotoğraf çekimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

http://hanedansilver.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 12 Temmuz 2015; 7:40:10 >

• Hocam nasıl bi ortamda hangi makinayla çekiyosun falan biraz daha ayrıntı katabilirsin konuya.
    Düşünüyorumda ürün çekimi zahmetli ve emek isteyen bi iş. Ayrıntıları merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıvan Ç

Hocam nasıl bi ortamda hangi makinayla çekiyosun falan biraz daha ayrıntı katabilirsin konuya.
    Düşünüyorumda ürün çekimi zahmetli ve emek isteyen bi iş. Ayrıntıları merak ediyorum.

neredeyse 3 ay nasıl çekeceğimi düşündüm ! çok sınırlı olanaklarla bir çekim çalışması oldu !

kullandığım makine profesyonel bir makine değil
    yani lensi değişmeyen kompak denilen bir makine ile çektim

birde bu bluebox ışıklı kutu mutu kullanmadım
    ( zaten onu kullanınca ürünler çok yapay sanki PC ortamında çizilmiş gibi oluyor )
    onun yerine doğal gün ışığını kullandım daha bir dünya ince ayrıntı var
    dün ışığını eşit bir şekilde dağıtmanız lazım bunun için bir ayakkabı kutusu içine A4 kağıtı ile köşe olmayacak şekilde u şeklinde eyimli olacak şekilde kağıtları yerleştirirseniz olası sert gölge izlerini çok rahatlıkla yumuşatır veya doğal olarak yok edebilirsiniz

ama en önemlisi sabitleyici bacaklar üzerinde çekim yapmak lazım
    uzun pozlama ve çekim zamanlayıcısı ayarlamanız lazım
    -0- titreşim çok önemli foto çekim esnasında bile çekme tuşuna basarken kamera titrer

özellikle makro çekimlerde makinenin lensleri kendi kusurlarını ortaya çıkartıyor resmen prizma misali 7 rengi görür oluyorsunuz :)
    yani bildiğin gümüşte bile çekim esnasında bir taraf kırmızı ve bir taraf mavi renk oluyor
    bu sorunu grafik düzenleme programları ile gümüş olan alanı seçip siyah beyaz yapmak sorunu çözüyor
    ama bu sadece gümüş için işe yarar

birde her zaman insanların en büyük yaptığı yanlış prof bir çekime bakıp aynısını yapmaya çalışmaları
    ben daha önceki çekimlerime bakıyorum gerçekten kötü ve sorunun ne olduğunu anlamaya ve bunu nasıl aşarım diye düşünmeye zaman harcayınca insan kendi tarzını kendi kendine buluyor !

bak bu çekimlerde aslında tam istediğim gibi değil çok fazla çekim hatası içerdiğini zaman içinde baka baka bende kendi kendime keşfediyorum ! zaten prof olmaya giden yol amatör ruhu koruduğunu sürece başlar !

bu arada doğa fotoğrafcılığı diye bir şeyin olduğuna fazla inanmıyorum
    onun yerinde daha doğrusu belgesel fotoğrafcılığı olduğunu düşünüyorum
    ve en son çıkan uçan kameralar sonrası
    geniş panaromik açılarla tüm resmi görmek varken

yok efendim doğa manzarası olan bir yere gideceksinde bir noktaya odaklanıp çekeceksin
    ne kadar güzel çekersen çek bu sadece işin doğasında bir nispet vardır !
    ama işte insanların ben buraya gittim diye ayak yapmayacağı tek alan
    şu uçan kamera ile yapılan geniş açı panaromik çekimler asıl ilgi çekiyor
    çünkü bunu çeken veya çektiğini sanan bile gerçekte o yerde etrafa bakmıyor

bu açıdan foto konusunda tek para kazanılan ve prof olunabilinecek tek alan açıkcası
    yakın açı ve makro tabi makro derken çiçek böcek çekimleri değil !
    özellikle makro çekimler bir eşyanın yaşanmışlığı ile ilgili izleri gösterir
    özellikle otantik izleri taşıyan bir çok üründe makro çekim zamanı gelince bu çok yakında yeni bir moda akımı olarak
    fotoğrafçılıkta yerini bulacaktır !

iyi bir makineden önce iyi bir çalışma sistemi ve konu kompozisyon fikrini mutlaka geliştirmeniz çok önemli

ve son olarak prof makine ile prof işler yapmak önemli değildir
    asıl farkı o kadar prof olmayan makinelerde prof iş çıkarta bilmek önemlidir !

quote:

Stanley Kubrick ; mum ışıklarıyla aydınlatılmış iç mekan çekimlerinde yapay durabileceğini düşündüğü elektrik ışığını kullanmayarak, Alman Carl Zeiss firmasıyla işbirliğine gitmiş ve firmanın NASA için özel olarak ürettiği, f/0.7 diyafram açıklığına sahip dünyanın en hızlı objektiflerini getirttirerek bunları çekimlerinde kullanmıştı

yani prof makine yoktu ! var olan ihtiyaça cevap veren basit cevaplar vardır !

görüntülerin gerçekçi olmasını isterseniz her zamana doğal ışık kullanın
    çünkü bu noktada işiniz Allah emanettir, foto çekerken ışığı hep O ayarlar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 25 Temmuz 2015; 20:15:24 >

• Kıvan Ç kullanıcısına yanıt
    Aslında çok zahmetli değil.

18-55 lens, tripod veya tripod görevi görecek herhangi bir şey, ikea dan 2 lamba, beyaz yatak çarşafı, A4 kağıdı veya 50 kuruşa satılan beyaz karton yeterli olur.

Çok daha profesyonel bir şey arıyorsanız, en az 100 + 135mm 1:1 makro lens (Çok ileri seviyeler için 1:5 büyüten bir lens MPE 65 gibi elbette yanına FF bir gövde), ışıklı çadır veya ürün çekme çadırı ile beraber direkt ışık, iyi bir makro kafa tripod, makro rayı ve foto stacking işlemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X Files -- 25 Temmuz 2015; 17:07:07 >
  • Elinize sağlık.
  • profesyonel bir cekim tebrikler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısıtlı imkanlarla güzel bir iş çıkarmıssınız,tebrkler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Aslında çok zahmetli değil.

18-55 lens, tripod veya tripod görevi görecek herhangi bir şey, ikea dan 2 lamba, beyaz yatak çarşafı, A4 kağıdı veya 50 kuruşa satılan beyaz karton yeterli olur.

Çok daha profesyonel bir şey arıyorsanız, en az 100 + 135mm 1:1 makro lens (Çok ileri seviyeler için 1:5 büyüten bir lens MPE 65 gibi elbette yanına FF bir gövde), ışıklı çadır veya ürün çekme çadırı ile beraber direkt ışık, iyi bir makro kafa tripod, makro rayı ve foto stacking işlemi.

hocam makinenin kaç f kaç milim olduğunu bile bilmeden deneme yanılma yaparak 100 civarı foto arasında en iyi çıkanlar hangileri diye daha sonra tek tek eleye eleye daha sonra daha sonra sadece siyah beyaz yapılacak alanı seçip gereksiz alanı beyaz boya dökümü yaptım yani bu olay sadece foto ile bitmiyor ! foto ile çeker grafik düzenleme ile temizleme yapılıyor !

hangi profesyonel ekimana sahip olursanız olun
    merceğin doğal yapısı ışığı kırmaya yönelik olduğu için
    bu işin yazılımsal yönü asla inkar edilemez !

yani şu ürünü size versem
    gümüş olan yeri bu şekilde dünyanın en pahalı veya profesyonel lensinde bile bu şekilde görüntü alamazsınız !

çünkü bu lensin doğasına aykırı bir durum :)

kısacası imkansız ! ( nokta )

• ve ayrıca firma özel yazı karakteri istedi -0- dan bir şeyler ortaya çıkardı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 1 Eylül 2021; 9:5:46 >
  • Yazdıklarınızdan bir şey anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Yazdıklarınızdan bir şey anlamadım.

normal dir sorun yok :D
  • Eğer satmak için çekiyorsan iyi
  • elinize saglık güzel resimler
  • en son çalışmam :)

• bu daha güzel olmuş hocam.
  • çok güzel olmuş hocam

• elinize emeğinize sağlık

• tebrik ederim

• başarılarınızın devamını dilerim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.