Şimdi Ara

Yüzde yüz yerli helikopter için dev adım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
0
Favori
7.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yüzde yüz yerli helikopter için dev adım

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda geliştirilen %100 yerli helikopter (T-625 TAI) projesinde taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor. T-129 ATAK helikopterinde elde edilen tecrübenin ardından tasarımından motor teknolojilerine ve aviyonik sistemlerine kadar %100 yerli olacak helikopter için de çalışmaların devam ettiğini biliyorduk.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık daha %100 yerli ilk helikopterin 6 Eylül 2018 tarihinde sabah saat 06.00’da ilk uçuşunu gerçekleştireceğini açıklamıştı. (Atak helikopterinde kullanılan motor ile uçacak, yerli motor olmayacak) Genel maksatlı helikopterin TSK’nın talebi karşılandıktan sonra sivil kullanım amaçlı da geliştirilmesi hedefleniyordu. Şimdiyse bu helikopterin Turboşaft Motor Geliştirme Projesi için bir anlaşma imzalandı.

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) tarafından geliştirilecek olan motor için ilk etapta 2 adet 1400shp (şaft beygir gücü) gücünde tasarlanmış Turboşaft motor geliştirilecek. Geliştirilen motorların helikoptere entegre edilmesi ve testlerinin yapılması da TEI’nin denetiminde olacak. Ayrıca motorun 2000shp’ye kadar çıkarılabilecek modüler bir yapısı olacak. Bu sayede farklı kullanım senaryolarında ve farklı ihtiyaçlar için konfigüre edilebilecek.

Geliştirilecek olan motorun tüm fikri ve sınai hakları Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na ait olacak ve anlaşma kapsamında yurt dışına satılması da olanaklı olacak. Proje kapsamında üretilecek ilk motorda marşa ikinci yılda basılacak. Bu süreçten sonra testler ve geliştirmeler yapılacak. Nihai sertifikasyonun ise sekizinci yılda tamamlanmış olması hedefleniyor.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-86G53N200 -- 11 Eylül 2020; 0:57:19 >
  • Seçim geliyor ya, yine başladılar atıp tutmaya.

Yahu siz, mahalle müteahhiti niteliğinde adamlarsınız, size anca takım tutar gibi parti tutan adam inanır. Sonra hiçbir şey yapmadığınızda da bir bahaneniz hazırdır. Ardından yeni seçim olur tekrar bu pilavı sunarlar, aynı kuru kalabalık aynı yalanı yutar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • T129 ATAK motoru ihraç kontrolüne tabi olduğu için ABD izni olmadan satamıyoruz.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi bittiğinde (tahmini 3-4 yıl) T129 ve T-625 istediğimiz gibi satılacak.
  • Ooo Haftalık %100 yerli haberi alırım bir dal.

• Şu resim geçen seçimden kalma boya bile atmamışlarmı
  • Yüzde yüz yerli helikopter demedim ; Yüzde yüz yeni helikopter dedim fetö pkk pyd chp dıs mihraklar faiz lobisi dolar lobisi euro lobisi üst akıl alt akıl sol akıl sağ akıl amariga alamanya fıransa laflarımı çarpıtıyor
  • Teşekkürler ak parti
  • %100 Made in Turkey

Yüzde yüz yerli helikopter için dev adım
  • nedense seçimden seçime referandumdan referanduma görüyoruz bu ''yüzde yüz'' yerli araçları. Daha sonra sırra kadem basıyorlar ortadan kayboluyorlar.

Sahi yerli araba ne alemde ? En son cadillactan hallice kaplama bir araç sürüşe falan çıkmıştı ne oldu ona ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Şu resim geçen seçimden kalma boya bile atmamışlarmı

eskitme yapıyorlarmış,

renkli olmayacakmış

ümmet coşuyor yarabbimmmm
  • https://forum.donanimhaber.com/tubitak-ve-islemci--2344101

tübitak işlemci yapıcak sözüm ona yıl 2005 işlemci yapıyoz %100yerli yıl oldu 2017 ow yeah
  • Temel hoca asıl yerine gelmiş. THY'de harcanıyordu.
  • motor çok rahat üretebileceğimize inanıyorum

tek yapmamız gereken sömürge gibi ithal etmek yerine daha pahalıda olsa kendimiz yapmak

geçmişte yapılan gümrük antlaşmaları malesef pek çok alanda üreticinin kabusu
  • her seçim öncesi %100 yerli birşeyler üretilmesine alıştık. Yakında %100 Yerli Müslüman Türk üretirlerse şaşırmam. Hatta onların kimliklerine YMT damgası felan da basarlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkan.ka

quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Şu resim geçen seçimden kalma boya bile atmamışlarmı

eskitme yapıyorlarmış,

renkli olmayacakmış

ümmet coşuyor yarabbimmmm

Ben şuan eminin böyle insanları aptal yerine koyan haberleri yapandan yayandan tayyip erdoğanda nefret ediyordur eminim
  • neyseki %100 müş

yoksa giyderecektim
  • Ben anlamıyorum , motoru yerli olmayan şey nasıl %100 yerli oluyor? Donanimhaber bu haberi nasıl bunu bile bile yayınlıyor? Siz de mi yandaş oldunuz ?

• Bu haberler çıkıyorsa bil ki seçim is coming.
  • okandar O kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bu zaten geliştiriliyor minvalinde bir haber. Tamamını okursanız bu odakta yeterince anlaşılır olduğunu görebilirsiniz.
    Bu konuya ülkenin yararına olan bir şey olarak bakıp, nihayete ererse iyi olur temennisi ile bu tür haberleri yapıyoruz. Gerçekleşmemiş olması siyasilerin ayıbıdır, bizi bağlamaz.

Teşekkürler.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.