Şimdi Ara

Yurtdışından oyun alacakların dikkatine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün Amerika'dan siparişini verdiğim Mortal Kombat Kollector's Edition'ımı almaya gittim İzmir gümrükten ve bu vesileyle 19 Nisan'da yürürlüğe giren yeni bir kanunu öğrenmiş oldum.

Çıktısını aldım, bizi ilgilendiren kısmı aynen aktarıyorum:

Posta ve hızlı kargo eşyası kapsamında muafiyet, mezkur Kararın 45 veya 62'nci maddesinde belirtilen eşya için söz konusudur. Kararın 61'inci maddesinde hüküm altına alınan yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir. Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, kıymeti önemli değeri olmayan eşya limitini (150 Avro'yu) aşan, ancak 1500 Avro'yu aşmayan eşya, Kararın 62'nci maddesi kapsamında değerlendirilecek ve geldiği ülkeye göre bu eşyaya tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden Kararın 45'inci maddesinde geçen 150 Avro mahsup edilmeyecektir.

Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye'deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütük teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte alınacaktır.

Kararın 45'inci maddesi kapsamında uygulanan muafiyet, iki ayda en fazla bir, yılda en fazla beş kere kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip, buna göre işlem yapılır.

Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.

• Geçenlerede bende okumuştum ama tam tefarruatını bilmiyordum yurt dışından telefon ve okadar elektronik eşya getirip spot satanlar yüzünden bizimde başımız yandı geçmiş olsun hepimize
  • 1500 euro ya kadar vergi %10 olması lazım. bunuda "kömürlerini alanlar sayesinde" kdv gibi düşünücez mecburen. vergiyi vericez artık umarım vergisini vermemize rağmen "sen niye bu kadar çok şey getiriyorsun" diye sorun çıkarmazlar.
  • simdi olayin bilinmeyen yonu, 2 ayda 1 tane alabiliyoruz. eger baska alirsak geri iade ediliyor, ptt'deki arkadaslar haril haril iadelerle ugrasiyordu ben gittigimde.

10 liralik bir urun olsa dahi alamiyoruz, gumruk mufettislerinin bana soyledikleri bu sekildeydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canikoblivan

simdi olayin bilinmeyen yonu, 2 ayda 1 tane alabiliyoruz. eger baska alirsak geri iade ediliyor, ptt'deki arkadaslar haril haril iadelerle ugrasiyordu ben gittigimde.

10 liralik bir urun olsa dahi alamiyoruz, gumruk mufettislerinin bana soyledikleri bu sekildeydi.

vergisini versek %10 felandı sanırım
  • http://forum.donanimhaber.com/m_28326594/mpage_285/tm.htm

Şu sayfada yazılanları bir okuyun,madem böyle bir yasa yürürlükte,paketler geri gönderiliyor peki bu kadar kişi nasıl herhangi bir sorun yaşamadan oyunları eline ulaşıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Armag3d0N
    http://forum.donanimhaber.com/m_28326594/mpage_285/tm.htm

Şu sayfada yazılanları bir okuyun,madem böyle bir yasa yürürlükte,paketler geri gönderiliyor peki bu kadar kişi nasıl herhangi bir sorun yaşamadan oyunları eline ulaşıyor?

Onu diyecektim tam ben de. Burda iade, 2 ayda bir falan deniyor, Shopto konusunda 4-5 oyun eline ulaşanlar var.
  • bilemiyorum, benim oyun gumruge takildi ilk kez, ismimin ve soyismimin alindigini, bir dahaki siparisim ne olursa olsun problem yasayacagimi soylediler.

ya da ne dediklerini bilmiyorlar.
  • Aldığın paket çok büyükse o yüzden takılmış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AYIBOGAN

Geçenlerede bende okumuştum ama tam tefarruatını bilmiyordum yurt dışından telefon ve okadar elektronik eşya getirip spot satanlar yüzünden bizimde başımız yandı geçmiş olsun hepimize

türkiyedede bu kadar kazık olmasın kardeşim hükümet sağlam vergi almasını biliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virtue34

quote:

Orijinalden alıntı: AYIBOGAN

Geçenlerede bende okumuştum ama tam tefarruatını bilmiyordum yurt dışından telefon ve okadar elektronik eşya getirip spot satanlar yüzünden bizimde başımız yandı geçmiş olsun hepimize

türkiyedede bu kadar kazık olmasın kardeşim hükümet sağlam vergi almasını biliyor

O da işin ayrı bi noktası özellikle elektronik ürünlerin avrurapaya göre iki kat pahalı olması sadece vergilerden değil şirketlerin ülkelere göre satış politikasından da kaynaklanıyor en basitinden ben yılın yarısı yurt dışındayım hem Viyana'da hem İstanbul'da yaşıyorum PS3 burada TR dekinin yarı fiyatına satılıyor aynı şekilde İpad2 vb gibi ürünler ve burada uygulanan vergi elektronik ürün için %20 olduğu halde TR nin yarı fiyatı oluyor bence biraz şirketlerden dolayıda kaynaklanıyor ama her türlü satıyorlar zaten adamların umurunda değil.

• akp'nin yasaklar ülkesine hoşgeldiniz. umarım 12 haziran kurtuluşumuz olur
  • Kemal Kilicdaroglu mod: ON. Nasil iktidar olduysan, yine ayni sekilde sandikta seni gönderecegiz. Kemal Kilicdaroglu mod: OFF
  • quote:

Orijinalden alıntı: I-C-O

Kemal Kilicdaroglu mod: ON. Nasil iktidar olduysan, yine ayni sekilde sandikta seni gönderecegiz. Kemal Kilicdaroglu mod: OFF

Konu karışırsa gerçekten üzülürüm ama başka şans kalmadı arkadaş; adamlar herşeyi kendi istedikleri şekle sokuyor, haklı olarak itiraz ettiğimizde de zindan olmuş hayatımızı komple çökertiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canikoblivan

simdi olayin bilinmeyen yonu, 2 ayda 1 tane alabiliyoruz. eger baska alirsak geri iade ediliyor, ptt'deki arkadaslar haril haril iadelerle ugrasiyordu ben gittigimde.

seni kandırmışlar. yani gözünü korkutup daha fazla almaman için öyle demişler. pakedin geri gitmesinin tek yolu adresin yanlış olması ve alıcıya ulaşılmasının mümkün olmaması durumudur. bunun dışında gelen hiçbir pakedi kimse "bu ülkede muafiyet sınırı 5" diye geri gönderemez. (mevzuata aykırı, ithali yasak bir ürün değil ise) vergisini öder, çatır çatır alırsın pakedini.
  • arkadaşlar bende dj hero 2 bundle alacaktım 25$ amazonda bana 70 liraya falan gelir herhalde kargoyla yanlız paket boyutundan dolayı gümrükte takılma ihtimali var mı ? ilk alışverişim olacak
  • arkadaşlar bende dj hero 2 bundle alacaktım 25$ amazonda bana 70 liraya falan gelir herhalde kargoyla yanlız paket boyutundan dolayı gümrükte takılma ihtimali var mı ? ilk alışverişim olacak
  • bu akp ve çıkardıkları yasaları alayını yakıcaksın.
  • Ben memnunum
  • Son 1-2 hafta içinde toplam 7-8 tane oyun geldi bana ki 2 tanesi kocaman Guitar Hero full bundle idi. Bence şu an uygulanmıyor bu yasa.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.